مولاوردی در نشست سازمان‌های مردم نهاد حوزه زنان و خانواده شمالغرب کشور:

سمن ها رابط دولت و ملت هستند/ میزان اعتماد و همکاری بین سمن‌ها و دولت، در دولت یازدهم در حال افزایش است/ تلاش دولت تدبیر و امید برای دست یافتن  زنان و دختران به جایگاه شایسته آنان

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، سازمان‌های مردم نهاد(سمن‌ها) را رابط دولت و ملت و در نقش یک میانجی میان این دو دانست و تصریح کرد: سمن‌ها زیرمجموعه‌های دولت نیستند، بلکه به عنوان همکار و چشم و گوش دولت عمل می‌کنند.

شناسه خبر: 90382 -

پنجشنبه 14 آبان 1394 - 13:13

شهیندخت مولاوردی روز پنج‌شنبه در پنجمین نشست منطقه‌ای و کارگاه‌های آموزشی تقویت همکاری‌های تخصصی شبکه‌ای سازمان‌های مردم نهاد حوزه زنان و خانواده شمالغرب کشور اظهارداشت:میزان اعتماد و همکاری بین شبکه‌های سمن‌ها و دولت، در دوران دولت تدبیر و امید در حال افزایش است.

وی افزود: فعالیت سمن‌ها و همکاری آنها با دولت باعث چابک‌شدن دولت خواهد شد و دولت در پی آن است که نقش خود را در این زمینه به درستی ایفا کند. در همکاری با سمن‌ها، دولت به عنوان یک منبع و مرجع عمل خواهد کرد و با برنامه‌ریزی‌های لازم و اعمال سیاست‌های کلی، موانع پیش روی توسعه را در فعالیت سمن‌ها برطرف خواهد کرد.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه زنان ایرانی نقش بی‌بدیل و تأثیرگذاری در دوران‌های مختلف در کشور ایفا کردند، گفت: زنان هنوز سهم شایسته‌ای در نقش‌آفرینی در تمام حوزه‌ها به دست نیاورده اند و دولت تدبیر و امید در تلاش است تا زنان و دختران جامعه به جایگاهی که شایسته آن هستند، دست یابند.

مولاوردی با بیان اینکه زنان با ایجاد سمن‌ها در حوزه زنان و خانواده و نیز با ایجاد شبکه‌سازی قدرت و اثربخشی لازم را در جامعه به دست خواهند آورد، گفت: با عملیاتی شدن این کار صدای حوزه زنان و خانواده به گوش مسئولان خواهد رسید. همکاری‌های شبکه‌ای و تخصصی برای ما می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد و در استان‌ها و شهرستان‌های مناطق مختلف کشور می‌توانیم در رفع موضوعات خاص و اولویت‌دار اقدامات لازم را در جهت رفع آن عملیاتی کنیم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت:نشست‌های منطقه‌ای مقدمه‌ای برای بهبود وضعیت جامعه و توانمندسازی زنان خواهد شد و در نهایت سود آن عاید کل جامعه و کشور می شود.

مولاوردی با الگو قرار دادن استان آذربایجان غربی که در عین تفاوت قومیت‌ها و مذهب در کنار هم وحدت و همکاری و تأثیرگذاری لازم را دارند، اظهار امیدواری کرد شاهد این وضعیت در تمام مناطق کشور باشیم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با طرح این سوال که چرا نشست‌های منطقه‌ای و همکاری‌های شبکه‌ای را انجام می‌دهیم، گفت: یک اصلی در جهان است که باید جهانی بیندیشیم و محلی عمل کنیم و این موضوع در کشور ما نیز به همین صورت است که باید ملی بیندیشیم و محلی عمل کنیم و نباید برای کل کشور نسخه‌ای واحد در نظر بگیریم.

مولاوردی ادامه داد: اگر نگاهی به وضعیت موجود کشور بیندازیم خواهیم فهمید که برای حل مسایل نباید برنامه‌ریزی واحدی انجام دهیم. با شناسایی مسایل، مشکلات، چالش‌ها و آسیب‌های اجتماعی در مناطق مشترک و همجوار باید برای رفع آنها برنامه‌ریزی منسجم  داشته باشیم که این امر با همکاری تخصصی بین دستگاه‌های اجرایی و سمن‌ها و سمن‌ها با سمن‌ها شدنی است.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه ضمن شناسایی مسایل مناطق همجوار باید از ظرفیت‌ها در کنار یکدیگر بهره ببریم، گفت: هم‌افزایی و همکاری دولت و سمن‌ها باعث خواهد شد تا موازی‌کاری و کار جزیره‌ای به حداقل ممکن برسد.

مولاوردی با بیان اینکه تاکنون 5 نشست منطقه‌ای سازمان‌های مردم نهاد در امور زنان و خانواده صورت گرفته است و با انجام 3 نشست دیگر در تمام مناطق کشور نشست منطقه صورت گرفته است، گفت: باید دانست با برگزاری نشست‌ها مأموریت دولت و سمن‌ها به اتمام نمی‌رسد و در ابتدای راه قرار داریم و باید با تشکیل شبکه‌ها در جهت رفع مشکلات فائق آییم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: پس از برگزاری دور کامل نشست‌ها باید به ارزیابی و آسیب‌شناسی این دوره‌ها پرداخت و نهایتاً با اندازه‌گیری و شاخص‌بندی به وضعیت مطلوب نزدیک شویم که این امر با آموزش‌ها تکمیل خواهد شد و به هدف نزدیکتر می‌شویم.

مولاوردی با ابراز نگرانی از گسترش آسیب‌های اجتماعی در جامعه، گفت: باید با شیوه و ساز و کارهای جدید در جهت رفع این موضوع قدم برداریم. همکاری‌های شبکه‌ای و فعالیت دولت و سمن‌ها در این موضوع از جمله این ساز و کار است.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده به موضوع تدوین برنامه ششم توسعه پرداخت و اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه موضوعات و مسایلی از جمله آن بحران آب، محیط زیست و توسعه گردشگری، سواحل مکران، صندوق بازنشستگی و توجه ویژه به مسایل آسیب‌های اجتماعی و مسایل فرهنگی، سیاسی و منطقه مورد توجه قرار گرفته است.

مولاوردی خاطر نشان کرد: رویکرد دولت برای تحقق عدالت اجتماعی و عدالت جنسیتی نیاز به بازوان فکری دارد و این امر بدون مشارکت، همکاری و استفاده از ظرفیت‌های بی‌بدیل مردم شدنی نیست و دولت به تنهایی در این امر موفق نخواهد شد.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده به مقایسه رویکرد دولت‌ها در سیاست‌ها و مشارکت‌های اجتماعی در جهان پس از جنگ جهانی دوم پرداخت و اظهار داشت: پس از جنگ جهانی دوم رویکرد دولت‌ها در حوزه‌های مختلف، دولت محور و به صورت دیکته‌ای و بخشنامه بود و کمتر به مشارکت مردم توجه می‌شد و هر چه برنامه‌ریزی‌ها به صورت متمرکز انجام شد نه تنها مشکلات حل نشد بلکه بعضا تعمیق پیدا کرد و در عرصه‌های مختلف نابرابری اقتصادی و فرهنگی بوجود آورد.

مولاوردی ادامه داد: در دهه 70 نگاه دولت‌ها به مشارکت اجتماعی این بود که به دنبال تحقق مشارکت مردم بوده به طوری که مردم ذی‌نفعان توسعه قرارگیرند. در دهه 80 دولت‌ها ‌در پی توسعه سازمان‌های مردم نهاد بودند که این امر مشارکت و همکاری و توسعه سازمان‌های غیر دولتی را گسترش داد و پیوند ناگسستنی بین دولت و سمن‌ها بوجود آورد و در نهایت توسعه پایدار را بوجود آورد و کشور ما نیز پس از انقلاب اسلامی زمینه‌های لازم را برای رسیدن به توسعه پایدار و متوازن ایجاد کرده است و تا حصول نتیجه باید تمامی تلاش‌ها خود را بکار گیریم.

مولاوردی در پایان از وزارت کشور، تمامی استانداری‌ها و فرمانداری‌ها، مدیران کل اجتماعی، حوزه زنان و خانواده و همچنین سازمان‌های مردم‌نهاد و مدنی کشور و مشاوران وزرا و سمن‌ها تمامی استان‌ها بخاطر کمک‌هایی که در برگزاری نشست‌های منطقه‌ای انجام داده اند، تشکر و اظهار امیدواری کرد در عمل بتوانیم به پیاده‌سازی برنامه‌ها و خروجی ملموس در جهت توسعه و پیشرفت مناطق و ایجاد توسعه متوازن دست یابیم.

وی تجربیات کارگاه‌های آموزشی را در روابط فردی و خانوادگی نیز مؤثر دانست و گفت: بکارگیری مفاهیم آموزشی درخانواده باعث امنیت خاطر و آرامش و همچنین تربیت صحیح فرزندان را فراهم خواهد آورد.

مهندس قربانعلی سعادت استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران ظرفیت‌های زیادی را برای مشارکت مردم ایجاد کرده است، گفت: در قانون اساسی کشور حضور و هم‌افزایی مردم به صورت خاص مد نظرقرار گرفته است و این موضوع را می‌توان در سخنان امام(ره) نیز دریافت.

استاندار آذربایجان غربی در ادامه به دغدغه‌ها و مشکلات شمال غرب کشور از جمله هم‌مرز بودن با کشورهای مختلف که باعث بروز آسیب‌های اجتماعی شده است، پرداخت و تصریح کرد: باید از فرصت‌ها و ظرفیت‌ها با ایجاد زیرساخت‌ها و هم‌افزایی با نهادهای غیردولتی و سمن‌ها بتوانیم شمالغرب کشور را به توسعه و پیشرفت‌های مورد نظر برسانیم.

سعادت با بیان اینکه در شمالغرب کشور منابع انسانی و طبیعی منحصر به فرد وجود دارد، گفت: باید شاخص‌ها را در کشور تغییر دهیم و با سرمایه‌گذاری‌های لازم در بخش‌های مختلف رونق اقتصادی را در کشور به طور متوازن بوجود آوریم.

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه امکان توانمندسازی زنان و دختران در کشور وجود دارد و نیاز به یک عزم ملی است، اظهار داشت: ما باید اسباب و وسایل توانمندسازی را در اختیار همه استان‌ها بگذاریم تا بجای فرار مغزها و نخبه‌ها، زمینه‌‌های مناسب را در جهت توسعه کشور بوجود آوریم.

سعادت در پایان اظهار امیدواری کرد برای حل مسأله دریاچه ارومیه دولت و ملت و سازمان‌های مدنی و مردم‌نهاد با مشارکت یکدیگر به راه‌حل اساسی دست یابند.

تاجفر مدیر کل امور زنان و خانواده استان آذربایجان غربی نیز در این نشست گزارشی از عملکرد و اهداف پنجمین نشست منطقه‌ای و کارگاه‌های آموزشی جهت تقویت همکاری‌های تخصصی شبکه‌ای سازمان‌های مردم نهاد و دستگاه‌های اجرایی حوزه زنان و خانواده ارائه کرد.

در این نشست علاوه بر استاندار آذربایجان غربی و معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، مدیران ارشد محلی و مدیران کل چهار استان اردبیل، زنجان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی  نیز حضور داشتند.

شناسه خبر: 90382

- نهاد ریاست‌جمهوری

- سفرهای داخلی

فیلم مرتبطاخبار برگزیده