به منظور شرکت در نشست منطقه‌ای سازمان های مردم نهاد شمال غرب ایران؛

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده وارد استان آذربایجان غربی شد / هدف از برگزاری نشست‌های منطقه‌‌ای ترویج همکاری‌های شبکه‌ای و تخصصی بین سمن‌ها و دولت است

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده  به منظور شرکت در اختتامیه پنجمین نشست منطقه‌ای سازمان‌های مردم نهاد حوزه زنان و خانواده غرب کشور وارد استان آذربایجان غربی شد و مورد استقبال استاندار و جمعی از مقامات ارشد محلی قرار گرفت.

شناسه خبر: 90369 -

پنجشنبه 14 آبان 1394 - 10:08

شهیندخت مولاوردی شامگاه چهارشنبه در بدو ورود به فرودگاه ارومیه هدف از برگزاری چنین نشست‌هایی را «ترویج همکاری‌های شبکه‌ای و تخصصی بین سازمان‌های مردم نهاد(سمن‌ها) و دولت» دانست و اظهار داشت: این همکاری‌ها را می‌توان در سه سطح «دولت با دولت»، «دولت با سمن‌ها» و «سمن‌ها با سمن‌ها» تقویت کرد.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده به تقسیم‌بندی منطقه‌ای کشور با توجه به اشتراکات و مشابهت‌های موجود منطقه‌ای بویژه در مورد مسایل آسیب‌های اجتماعی پرداخت و گفت: ما باید برنامه ریزی‌هایی را با توجه به مسایل و دغدغه‌های مشترک هر منطقه انجام می دهیم که این نشست‌ها به این امر کمک شایانی خواهد کرد و امیدواریم با آموزش‌ها و برنامه‌ریزی‌های مشخص بتوانیم به مقابله مؤثر در رابطه با آسیب‌ها، در حوزه زنان و خانواده بپردازیم.

مولاوردی در پاسخ به سوالی درباره مهم‌ترین دستاوردهای دولت در دو سال گذشته در حوزه امور بانوان و خانواده گفت: با توجه به مسئولیتی که طبق برنامه پنجم توسعه داشتیم و هنوز هم در آن چارچوب حرکت می کنیم تفاهمنامه‌های متعددی را طبق ماده 230 قانون برنامه پنجم توسعه با دستگاه‌های اجرایی انجام دادیم.

وی مهم‌ترین کار معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری را استفاده از ظرفیت‌های موجود و انجام مدیریت و هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی و دستگاه‌هایی که وظیفه ذاتی آنها در حوزه زنان و خانواده دانست و تصریح کرد: این معاونت امیدوار است از طریق امضاء تفاهم‌نامه، برنامه‌ها و اهداف خودرا  به نحو مطلوب پیش ببرد. سعی شده برای قشرهای مختلف زنان از جمله زنان روستایی، سرپرست خانوار، خانواده‌های زندانیان، زنان زندانی و زنان ساکن در سکونتگاه‌های غیررسمی، دختران بازمانده از تحصیل و واجب التعلیم، با توجه به امکانات و اعتبارات موجود فضای مناسبی را در جهت توانمندسازی‌ بوجود آوریم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده مهم‌ترین کار معاونت خود را مدیریت و هماهنگی ظرفیت‌های موجود بین دستگاه‌های اجرایی و دستگاه‌هایی که در حوزه زنان و خانواده فعالیت دارند عنوان کرد و اظهار امیدواری نمود با مشارکت و هم‌افزایی همه دستگاه‌های اجرایی و سمن‌ها به نتیجه مطلوب که همان ارتقاء جایگاه خانواده و زنان است، برسیم.

مولاوردی درباره روند رشد اعتیار در بین بانوان و برنامه‌های انجام شده برای پیشگیری این موضوع، اظهارداشت: هر چند نرخ اعتیار در بین بانوان کم است و به 10 درصد می‌رسد، اما موضوع نگران‌کننده این است که 62 درصد معتادین متأهل هستند و این می‌تواند تأثیر بسیار منفی و بدی در مورد کودکان و زنان داشته باشد و آنها را آسیب پذیرتر کند.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده به کاهش سن اعتیاد در بین دختران اشاره کرد و گفت: این موضوع بسیار نگران کننده است طبق وظیفه ستادی با ستاد ملی مبارزه با مواد مخدر و وزارت کشور و وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در مورد توانمندسازی زنان بهبود یافته ، تفاهم‌نامه‌هایی امضا شده است که همه اینها باید امکانات و اعتبارات آن مورد ارزیابی قرار بگیرد.

 این نشست از 12‌ آبانماه با حضور 170 نماینده مردم نهاد امور زنان و خانواده چهار استان اردبیل، زنجان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی آغاز شده و تا 14 آبان‌ماه  ادامه می یابد. مسایل مختلف حوزه زنان و خانواده از جمله کارآفرینی، اشتغال و کارگاه‌های آموزشی، از موضوعاتی است که در پنجمین نشست منطقه‌ای و کارگاه‌های آموزشی و تقویت همکاری تخصصی شبکه ای سازمان‌های مردم نهاد حوزه زنان و خانواده در شمالغرب کشور، مورد بحث و بررسی و تبادل‌نظر قرار می گیرد.

در این نشست یک کارگاه آموزشی دو روزه برای آشنایی با مفاهیم شبکه‌سازی و راه‌های هم افزایی و همکاری بین سمن‌ها برگزار خواهد شد تا تمام سمن‌های کشور بتوانند در شرایطی که با کمبود منابع و کمبود زمان مواجه هستند از تخصص‌ و منابع یکدیگر به نحو مطلوب استفاده کنند و داشته‌های خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند تا در نهایت به اهداف خود برسند.

دیدار با نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان، شرکت در نشست شورای اداری و نشست با زنان نخبه، فعال در عرصه‌های مختلف، حضور در برنامه تلویزیونی و بازدید از مجتمع بنیاد کودک از دیگر برنامه های جانبی شهیدخت مولاوردی معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در این سفر است.

هدف از برگزاری این گردهمایی‌ها را می‌توان «ترویج همکاری‌های شبکه‌ای و تخصصی بین سازمان‌های مردم نهاد(سمن‌ها) و دولت»، «ارتقاء و بهبود جایگاه خانواده و زنان»، «برنامه‌ریزی جامع منطبق بر واقعیت‌های مناطق مختلف کشور»، «تبادل اطلاعات و ارایه آموزش‌ها به نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد برای بهبود عملکرد سمن‌ها و تقویت همکاری‌ها»، «تعامل موثر میان سمن‌های مکمل زنان و خانواده»، «ایجاد محیط حمایتی و توانمندساز برای شکل‌گیری و تقویت شبکه‌های تخصصی و هم‌افزایی سمن‌ها برای پرداختن به رفع مشکلات حوزه بانوان و خانواده»، «ایجاد هم‌افزایی بین سمن‌ها در راستای بهره‌وری بیشتر از منابع مالی و انسانی در جهت حل مسایل جامعه»، «احیا، ایجاد انگیزه و فعالیت بیشتر سمن‌ها» و «آشنایی بیشتر سمن‌های با یکدیگر در منطقه و استان‌های مجاور در مورد مسایل زنان و خانواده» ذکر کرد.

شناسه خبر: 90369

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده