دکتر روحانی در نشست خبری استان گیلان:

حضور مردم نشان از عزم آنها برای حمایت از خادمان خود در دولت داشت

رییس جمهور ضمن قدردانی ازحضور پرشور مردم فهیم استان گیلان در مراسم استقبال از کاروان دولت تدبیر و امید ، گفت: حضور مردم نشان از عزم آنها برای حمایت از خادمان خود در دولت داشت و باید مردم و دولت با همدلی ، همزبانی ، هماهنگی و همکاری بیشتر تلاش کنیم تا به اهداف مورد نظر کشور دست بابیم.

شناسه خبر: 86172 -

پنجشنبه 27 فروردين 1394 - 14:08

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز پنج شنبه و در نشست خبری با اصحاب رسانه در استان گیلان ضمن قدردانی و تشکر از مردم شهرستان های استان گیلان گفت: وزرا و معاونین رییس جمهور در دو روز گذشته از شهرستان های مختلف بازدید کردند و گزارش هایی درباره کاستی ها ودرخواستها ارایه کرده اند که خلاصه ای از آن گزارش ها را دیده ام و برای رسیدگی مطالب آنها را دنبال خواهم کرد.
دکتر روحانی با تشریح برنامه های دولت در جلسات پیش از سفر برای توسعه و پیشرفت گیلان گفت :ما در زمینه راه و راه آهن و بندر تصمیمات خوبی اتخاذ کرده ایم و امیدواریم راه آهن رشت – قزوین تا سال آینده این طرح به بهره برداری برسد و سپس این خط از رشت به بندر انزلی و آستارا متصل شود. همچنین تکمیل آزاده راه قزوین – رشت نیز با اختصاص اعتبار لازم در دستور کار قرار گرفته است و اجرایی خواهد شد.
رییس شورای عالی اقتصاد با اشاره به اهمیت توسعه بندرکاسپین در حاشیه خزر اظهار داشت: تکمیل این بندر تحرک خوبی برای منطقه آزاد انزلی و استان ایجاد خواهد کرد.
دکتر روحانی با بیان اینکه زمین های کوچک کشاورزی بهره وری لازم را ندارد از برنامه ریزی دولت برای ایجاد مجتمع های کشاورزی چند هکتاری خبر داد و افزود: زمین های کوچک باید با حضور و مشارکت مردم در قالب تعاونی به مجموعه های بزرگ کشاورزی تبدیل شود.
رییس جمهوری احیای طرح های مرتبط با تولید ابریشم و تامین نیازها چایکاران را برای اقتصاد و اشتغال منطقه تاثیر گذار ارزیابی کرد و با اشاره به وجود استعداد و ظرفیت بسیار برای جذب گردشگر در استان گیلان گفت: در حال حاضر امکانات کافی برای جذب گردشگران وجود ندارد اما دولت آمادگی دارد تسهیلات لازم را دراختیار بخش خصوصی قرار می دهد.
رییس شورای عالی محیط زیست حفظ میراث فرهنگی و محیط زیست گیلان را ضروری خواند و با تاکید برحفظ و صیانت از تالاب انزلی و جنگل ها منطقه خواستار یک دوره تنفس با متوقف شدن بهره برداری از جنگل ها برای یک دوره چند ساله شد.
دکتر روحانی به وجود طرح های نیمه تمام فراوان صنعتی در استان اشاره کرد و اظهار داشت : بنگاه های اقتصادی نیاز به سرمایه در گردش دارند و بانک مرکزی قول داده است که در این زمینه واختصاص اعتبار برای تکمیل طرح های نیمه تمام مساعدت لازم را انجام دهد.
رییس جمهور سپس در پاسخ به سوال خبرنگار هفته نامه فومنات در خصوص برنامه دولت در صورت شکست مذاکرات هسته ای ، گفت : در حال حاضر نمی خواهیم راجع به اینکه توافق نشود بحث کنیم زیرا 1+5 بیش از همه نیازمند این توافق است. مهمترین هدف ما در این توافق این بود که به دنیا اعلام کنیم اتهامات و فضاسازی هایی که علیه جمهوری اسلامی ایران انجام می دهند واهی است.
رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: اعتراف طرف مقابل مبنی بر اینکه مردم ایران حق دارند از فناوری صلح آمیز هسته ای استفاده کنند دستاورد است .ما در مذاکرات اراده خود را برای انجام توافق نشان داده ایم و طرف مقابل هم باید همین اراده را داشته باشد. کاری که امروز انجام شده خیلی مهم است طرفین درباره چارچوب لازم یا پارامترهای مورد نظر تفاهم کرده اند اما تا دستیابی به توافق نهایی مسیر و راه دشواری پیش رو داریم .
دکتر روحانی در عین حال افزود: حتی اگر به توافق نرسیم سازمان تحریم به نحو گذشته نمی تواند ادامه یابد و طرف مقابل هم به این نتیجه رسیده است. توافق نکردن به نفع کسی نیست و امیدواریم همه اطراف ماجرا با اراده ای که از خود نشان داده اند به کار خود ادامه دهند.
رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره گردشگری استان گیلان و اقدامات دولت در این زمینه، اظهار داشت: یکی از آثار و ثمرات بسیار مهم گردشگری ایجاد اشتغال است. اشتغالزایی بیش از آنکه با ارایه وام‌هایی در این زمینه ایجاد شود با رونق اقتصادی، پایدار شده و افزایش می‌یابد و تمام اهتمام دولت این است که رونق اقتصادی ایجاد کند.
دکتر روحانی افزود: کشور در سال 91 و 92 یعنی در دو سال متوالی از رکود و رشد منفی اقتصادی برخوردار بود و سال 93 با اقداماتی که انجام شد، شاهد رشد مثبت بودیم، اما تا رونق اقتصادی تلاش زیادی باید انجام داد و این نیازمند اقداماتی از جمله افزایش سرمایه‌گذاری و ارایه تسهیلات است و امروز فضا و شرایط کشورمان برای سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی بسیار آماده است و در جلسه اقتصادی استان 64 نفر از کارآفرینان و سرمایه‌گذاران از خارج کشور حضور داشتند.
رییس جمهوری تصریح کرد: فضای امروز کشور نسبت به گذشته کاملاً متفاوت است و فضای رونق اقتصادی ایجاد شده که از این فضا باید برای پیشرفت و همچنین افزایش اشتغال استفاده کرد.
دکتر روحانی با بیان اینکه امروز رابطه کشورمان با کشورهای جهان نسبت به دو سال پیش بسیار تغییرکرده است، گفت: باید از فضای موجود برای اشتغال و پیشرفت استفاده کرد و دولت آمادگی دارد در زمینه گردشگری تسهیلات لازم را در اختیار مردم قرار دهد.
دکتر روحانی در ادامه ضرورت حراست از سواحل دریا را مورد تأکید قرار داد و گفت: همه باید تلاش کنند تا ساحل در اختیار مردم قرار داشته باشد و کسی نباید اجازه داشته باشد تا ساحل را تصرف کند. ساحل متعلق به مردم است و همه باید از آن استفاده کنند.
رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره تکمیل طرح‌های نیمه تمام در استان گیلان گفت: طرح‌های نیمه تمام زیادی در کشور وجود دارد که تکمیل آنها نیازمند بودجه زیادی است و راهی وجود ندارد که این طرح‌ها به بخش خصوصی واگذار شود و دولت در این زمینه آمادگی دارد تا این طرح‌ها به بخش خصوصی واگذار شود.
دکتر روحانی در پاسخ به سوالی درباره بهره‌برداری از منابع نفت و گاز دریای خزر اظهار داشت: در حال حاضر اولویت ما بهره‌برداری از منابع مشترک نفت و گاز است و در این راستا دولت تصمیم گرفته تا پایان دولت یازدهم همه فازهای پارس جنوبی به بهره‌برداری برسد.
رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره اقدامات دولت برای منطقه آزاد انزلی، ‌اظهار داشت: دولت در این راستا دو پروژه بندر و اسکله کاسپین و اتصال راه‌آهن به این منطقه را در نظر گرفته که تکمیل این پروژه‌ها می‌تواند موجب ایجاد تحول در این منطقه شود.
دکتر روحانی در پاسخ به سوالی درباره صنعت و کشاورزی استان گیلان گفت: گیلان صرفاً قطب کشاورزی و گردشگری نیست و نباید از صنعت محروم باشد و بسیاری از طرح‌های نیمه تمام صنعتی که در استان وجود دارد باید تکمیل و به بهره‌برداری برسد و دولت آمادگی دارد تسهیلات لازم را برای واگذاری این پروژه‌ها به مردم و بخش خصوصی انجام دهد.
رییس جمهوری افزود: در زمینه کشاورزی استان نیز مواردی از جمله تسطیح اراضی کشاورزی، مدرن کردن آبیاری، به‌زراعی در بخش چای و صنایع تبدیلی، بایستی مورد توجه قرار بگیرد.

شناسه خبر: 86172

- سفرهای استانی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده