دکتر امین زاده در نشت خبری با اصحاب رسانه:

انتخابات در ایران علاوه بر حق، یک تکلیف است/ شوراهای اسلامی شهر و روستا باشگاه سیاسی نیست / منشور حقوق شهروندی امری فراجناحی، فرا انتخاباتی و فرا قوه ای است

دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی با مقایسه انتخابات در جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها، با توجه به دستورات اسلامی و فرمایشات بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، گفت: انتخابات در ایران علاوه بر حق، یک تکلیف بوده و رای، امری مقدس است که نمی تواند شور خالی از شعور باشد.

شناسه خبر: 99130 -

سه شنبه 26 ارديبهشت 1396 - 16:53

دکتر الهام امین زاده روز سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران با محوریت مشارکت سیاسی مردم در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا ادامه داد: تحقیق و بررسی، دوری از احساسات و عوام زدگی در جامعه در زمان انتخابات ضروری است و اصحاب رسانه باید اطلاعات مربوط به شاخص های یک عضو شورای شهر و روستا را به مردم اطلاع رسانی کنند تا در انتخاب خوب کمک شود.

وی گفت: باید در رای ما انتخاب بین منافع ملی و یا قبیله ای و جناحی مشخص شود و ما رای برای 80 میلیون می خواهیم چرا که کاغذ رای پشتوانه ای معرفتی و ایمانی دارد و باید مردم از اهمیت آن مطلع شوند.

دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی تاکید کرد: یک رای، سند شخصیت است که چه میزان به سرنوشت خود و فرزندانمان پایبند هستیم.

دکتر امین‌زاده باید برنامه های انتخاباتی با سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و اسناد بالادستی نظام مطابقت داده شود تا به عنوان شاخصی از میزان اجرایی و عملیاتی بودن آن ها آگاهی بدست آید.

دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی با بیان اینکه با پیروزی انقلاب اسلامی، مدیریت بالا به پایین با مدیریت همراه مشارکت مردم و تمرکززدایی جایگزین شد، اظهار داشت: شوراهای اسلامی شهر و روستا وارداتی و تبلیغاتی نبوده بلکه ریشه در عمق حقوقی، اسلامی و قرآنی دارد.

دکتر امین‌زاده با بیان اینکه شوراهای اسلامی شهر و روستا باشگاه سیاسی نیست و باید در حوزه های فرهنگی، اجتماعی، محیط زیست، مدیریت ترافیک و زیباسازی شهر و روستا تخصص کافی داشته باشند، تاکید کرد: شوراهای اسلامی شهر و روستا واسط مردم و دولت هستند و در اینصورت آسیب های اجتماعی کاهش می یابد.

دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی با اشاره به اینکه همکاری و نظارت بر شوراهای اسلامی شهر و روستا مهم است، گفت: باید در انتهای کار ، شوراها پاسخگو باشند و در طول 4 سال فعالیت کاری باید توسط مردم نظارت و همکاری باشد و رها نشوند.

دکتر امین‌زاده درباره مبارزه با حل آفت ها و مشکلات شوراهای شهر وروستا ادامه داد:آموزش شوراها با همکاری و کمک وزارت کشور، اعتماد به ریش سفیدان محل ها و انتخاب فرد اصلح برای شهرداری و دهیاری از جمله راهکارها است.

دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی تصریح کرد: مردم در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به روش های حل معضلات رای می دهند و نه به چهره ها.

دکتر امین‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تدوین منشور حقوق شهروندی در دولت یازدهم گفت: منشور حقوق شهروندی امری فراجناحی، فرا انتخاباتی و فرا قوه ای است و رییس جمهور نیز تمایلی ندارند که این موضوع سیاسی شود چرا که معتقدیم حقوق شهروندی متعلق به همه دولت ها  است و در فضایی سیاسی ارائه نشد.

دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی با اشاره به اینکه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر حقوق ملت و به شکل کلیات است، افزود: در دولت یازدهم بخش هایی از حقوق شهروندی راجع به توصیف، تفسیر، ترویج و اجرا انجام شده است و در طول سه سال ابتدایی تدوین منشور مختص به اعلام و شناسایی نبوده بلکه از ابتدا ترویج، آموزش و اجرای منشور آغاز شد و به دنبال شناسایی عناصر مخل، پالایش، رصد و مشارکت فراقوه ای و در تمامی بخش ها بودیم.

دکتر امین‌زاده با اشاره به وجود 11 هزار عنوان قانون و  15 میلیون پرونده قضایی در کشور و همچنین برگزاری جلساتی با رییس قوه مقننه درباره حل این مشکل در کشور، اظهار داشت: مقرر شد با کمک صداوسیما درباره قوانین کشور با زبانی ساده و کیفیت مطلوب به مردم اطلاع رسانی شود.

دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی همچنین به برگزاری جلساتی با معاونت منابع انسانی قوه قضاییه و بهره گیری از ظرفیت های قوه قضاییه برای آموزش حقوق شهروندی و نظارت اشاره کرد و گفت: مقرر شد تا برای آموزش کارمندان، اصناف و دانشگاهیان درباره حقوق شهروندی آموزش های لازم داده شود.

دکتر امین‌زاده افزود: تفاهمنامه ای نیز بین بخش آموزش قوه قضاییه و مدیریت انسانی قوه مجریه منعقد می شود تا آموزش حقوق را متقبل شده و برای کارمندان نیز گواهینامه هایی صادر می شود.

دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی گفت: در شورای عالی اداری نیز مصوبه ای صادر شد تا حقوق شهروندی در بخش های اداری رعایت شود و برای ضمانت اجرایی نیز مقرر شد تا در قدم اول سند حقوق شهروندی مردم در دیوارهای ادارات و وزارتخانه های تهران و استان ها نصب شود و تمامی دستگاه هایی که از بودجه عمومی بهره می برند، مشمول این مصوبه هستند و مردم می توانند در صورت تخلف ادارات دولتی و کارمندان از این سند که مصداق قانون رسیدگی به تخلفات اداری است، به واحدهای ذیربط در ادارات مراجعه کنند تا به تخلفات رسیدگی شود.

دکتر امین‌زاده تاکید کرد: منشور حقوق شهروندی با 120 ماده و 22 حق است که اکثر آن ها پشتوانه قانونی دارند.

دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی، آموزش به مدیران و کارمندان حقوقی دستگاه های اجرایی و دولتی، ارتقا تنقیح و دسترسی مردم به قوانین کشور در سامانه Dotic.ir ، مستندسازی پرونده های اراضی بلاصاحب و جلوگیری از زمین خواری و همچنین آموزش مدیران دولتی را از اقدامات مهم معاونت حقوقی ریاست جمهوری و دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی برشمرد.

دکتر امین‌زاده همچنین اعطای مرخصی 80 روزه به مادرخوانده هایی که فرزند زیر 3 سال از بهزیستی بگیرند و بهره گیری 7 هزار و 500 مادر باردار معتاد از امکانات درمانی دولتی با تعرفه دولتی را از جمله اقدامات دولت یازدهم در راستای حقوق زنان در کشور توصیف کرد.

دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز با طراحی سامانه و ایجاد کارپوشه برای شهروندان در راستای حقوق دسترسی شهروندان به اطلاعات گام مهمی برداشته است تا مردم به بتوانند با ورود به این سامانه برای دریافت اطلاعات مورد نظر درخواست دهند و در فاصله چند روز به درخواست آنان رسیدگی می شود.

دکتر امین زاده با اشاره به راه اندازی سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات گفت: این سامانه از پروژه های نسل دوم دولت الکترونیک است و در آن ١٨ دستگاه برتر که اطلاعات مردم را دارند، کارپوشه ای به نام شهروندان تشکیل می دهند و همه اطلاعات هر شهروند در آن قرار می گیرد و شهروندان می توانند به اطلاعات خود دسترسی کامل داشته باشند.

دکتر امین‌زاده ایجاد سامانه گمرک و رفع عناصر انسانی برای جلوگیری از فساد و قاچاق در مبادی ورودی کشور و ایجاد سامانه امور مالیاتی را از دیگر اقدامات دولت تدبیر و امید با هدف مبارزه با فساد در کشور برشمرد.

شناسه خبر: 99130

- دیدارهای داخلی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده