معاون حقوقی رییس جمهوری در مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی:

همه نیروهای انقلاب در جستجوی راههای عملی تقویت انسجام و اتحاد جامعه باشند/"فرصت سوزی نه"؛ نیروهای انقلاب و بزرگان هر جریان بنشینند درباره توسعه انقلاب و ایران صحبت کنند/تجلیل از آیت الله هاشمی با اجرا و تحقق آرمانها و آرزوهای او است

معاون حقوقی رییس جمهوری، همه نیروهای انقلاب را به تلاش برای کنار گذاشتن هرگونه رقابت زیان آور، سوزاندن فرصت ها و دامن زدن به فضای بدبینی فرا خواند و تاکید کرد: این تکلیف عینی و شرعی برای همه نیروهای انقلاب است که در جستجوی راههای عملی تقویت وحدت، انسجام و اتحاد جامعه باشند.

شناسه خبر: 97481 -

پنجشنبه 14 بهمن 1395 - 10:18

حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری شامگاه چهارشنبه در مراسم یادبودی که برای بزرگداشت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی برگزار شده بود، گفت:عقیده دارم که تکلیف عینی همه ما این است که باید در جهت تقریب و نزدیکی همه نیروها و فرزندان انقلاب، هر گامی که می توانیم برداریم. شرایط ویژه ایران، منطقه و دشمنی هایی که علیه ما هست، به ما اجازه نمی دهد که کوچکترین فرصتی را نیز از دست بدهیم.

وی با بیان اینکه مگر آیت الله هاشمی کم فرصتی بود که از دست ما رفت، افزود: آیت الله هاشمی نگران بود که چرا برخی مراکز انقلابی و سایتها و مطبوعات وابسته به خانواده انقلاب،باید آلوده به تخریب باشند. نمی خواهم سخنی بگویم که تصور سیاسی بشود ولی خدا می داند که داریم، فرصت سوزی بزرگی می کنیم. چه وقتهایی که باید رییس جمهوری و دولت صرف جبران تخریبها کنند و چه فرصتهای بزرگی که از میان می رود و جبران ناپذیر هستند.

معاون حقوقی رییس جمهوری گفت: امیدوارم با توجه به فضای عاطفی که در جامعه ایجاد شده و اینکه در شرایط ویژه هستیم و دشمنان چنگ و دندان به ما نشان می دهند، بیش از هر زمان دیگر به وحدت کلمه و توحید کلمه پایبند باشیم و سخن امام را که همواره ما را به وحدت کلمه توصیه می کرد، در عمل مورد توجه قرار دهیم.

حجت الاسلام انصاری با اشاره به تعبیرات امیرالمومنین(ع) در فراق و شهادت مالک اشتر گفت: آیت الله هاشمی حقیقتا در روزهای سخت مبارزه ، برای امام خمینی(ره) حکم مالک اشتر را داشت وهر کاری را که به ایشان می سپردند، بدون نقص انجام می شد.

معاون حقوقی رییس جمهوری با اشاره به مسوولیت های کلیدی آیت الله هاشمی رفسنجانی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا هنگام رحلت،اظهارداشت: آیت الله هاشمی در همه جای این نظام نقشهای بزرگ و موثری داشت. کدام عمران و آبادی و تاسیسات زیربنایی و کدام ارتباط خارجی منسجم را سراغ داریم که اندیشه هاشمی آنجا حضور ندارد.

وی با بیان اینکه همین اثرات حیات هاشمی است که می گوییم، هاشمی زنده است چون نهضت زنده است، تصریح کرد:امروز داغدار نبود هاشمی هستیم. تجلیل از هاشمی، اجرا و تحقق آرمانها و آرزوهای او برای عمران ، توسعه و سربلندی ایران ، عزت و رفاه مردم ، استحکام انقلاب ، تداوم نظام و تقویت وحدت ، همدلی و هماهنگی در جامعه و تعقل و اعتدال برای مدیریت کشور است.

معاون حقوقی رییس جمهوری با اشاره به اینکه آیت الله هاشمی آرزو داشت جهان اسلام متحد شود، خاطرنشان کرد: هر جا بحث مصیبت های جهان اسلام می شد، ایشان با حسرت و اندوه درباره آن صحبت می کرد و از این می گفت که چه باید کرد؟ از اختلافات جهان اسلام بسیار نگران بود.

حجت الاسلام انصاری گفت: آیت الله هاشمی رقابتهای کودکانه و اختلافات سطحی را چه در داخل و چه در جهان اسلام مصیبت می دانست و تلاشش این بود که همه نیروها گرد هم جمع شوند.

وی اضافه کرد: مساله ای است که مدتهاست به خصوص پس از رحلت آیت الله هاشمی ذهن مرا به شدت به خود مشغول کرده،این است که وقتی انقلاب در سال 42 شروع شد حلقه هایی اطراف امام بودند، اینها با هم زیر یک سقف زندان رفتند، با هم تبعید شدند و در خانه های مخفی در سطح کشور می نشستند درباره نهضت و آینده آن بحث و فکر می کردند.

معاون حقوقی رییس جمهوری ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب همین افراد مسئولیت ها را از روی اخلاص پذیرفتند. برخی از آنها مثل شهید بهشتی، شهید مطهری، شهید باهنر، شهید رجایی و امثال آنها زود از میان ما رفتند و دشمنان زود آنها را از ما گرفتند.

دکتر انصاری با بیان اینکه دشمنان بهتر از ما این گوهرها را می شناختند، اظهارداشت: دشمنان همان روزهای اول امثال مقام معظم رهبری، آیت الله هاشمی، شهید مطهری و شهید بهشتی و شهدای محراب را برای ترور گلچین کرده بودند، چرا که اثر وجودی اینها را می شناختند.

وی تصریح کرد: پس از پیروزی انقلاب به اقتضای طبیعت زندگی بشر اختلاف سلیقه بروز کرد و دو جریان چپ و راست و امروز اصولگرا و اصلاح طلب شکل گرفت. رقابت می کردند با هم و این رقابت خوب هم بود و امام و مقام معظم رهبری هم آن را تایید می کردند. حوزه رقابتهای آنها خیلی به دشمنی و خصومت نمی انجامید.

معاون حقوقی رییس جمهوری خاطرنشان کرد: نتیجه آشنایی و اخلاص و با هم بودن نیروهای انقلاب در دوران مبارزه و دوران پس از انقلاب، با وجود اختلاف سلیقه ها، باعث یک انسجام ملی شد که وقتی خبر رحلت امام منتشر شد، در حالی که همه دشمنان فکر می کردند، جنگ قدرت در ایران شکل می گیرد و دوستان هم نگران بودند که چه خواهد شد، اما آن اخلاص و درک متقابل، همه را در خبرگان زیر یک سقف جمع کرد و جانشین حضرت امام را انتخاب کردند.

حجت الاسلام انصاری گفت: حاشیه های انتخاب مقام معظم رهبری به جانشینی امام راحل، از تغییر یک وزیر کمتر بود و همه هم از آن حمایت کردند و امروز حدود 28 سال از آن تاریخ می گذرد و به لطف خدا مسیر انقلاب ادامه پیدا کرده و رهبر معظم انقلاب در میان ما هستند که از خداوند می خواهیم وجود مبارکشان را تا ظهور امام زمان حفظ کند.

وی با تاکید بر اینکه شخصیت هایی همانند مقام معظم رهبری، آیت الله هاشمی و شهیدان بهشتی و امثال آنان ، تکرارناپذیر هستند، افزود: نگرانی من این است که امروز فعالان عرصه سیاسی در نسل سوم و چهارم که در میدان می آیند، هیچ حرکت مشترکی با هم ندارند، زیر یک سقف با هم نمی نشینند و درباره مشترکات با هم بحث و همکاری نمی کنند. تصویر آنها از هم، تصویری است که رسانه ها و یا سوءبرداشت ها می سازند.

معاون حقوقی رییس جمهوری اضافه کرد: اطلاع این افراد از نیروهای جناح مقابلشان اطلاعی است که بعضا دشمنان، حساب شده و از سر سوءظن تولید می کنند. افراد این جریان آن جریان را کافر حربی ، ضد انقلاب و آمریکایی می نامند و آن طرف، دیگری را عقب مانده ، مرتجع ، داعشی و امثال اینها می خواند.

دکتر انصاری اظهار داشت: به فعالان سیاسی و کسانی که به اصل فعالیت نظام پایبند هستند می گویم که این مساله موجب شده خیل عظیمی از مردم سیاست گریز و بی تفاوت شوند.

وی تصریح کرد: در این بحث ابدا نگاه جناحی ندارم، احساس خطر می کنم. فکر می کنم همین الگویی که عزیزان ما در ایجاد مجمع توسعه استان کرمان دارند، دور هم می نشینیم و درباره توسعه استان صحبت می کنیم، نیروهای انقلاب هم دور هم بنشینند درباره توسعه انقلاب و ایران صحبت کنند. این نمی شود الا اینکه بزرگان هر جریان پا به میدان بگذارند.

معاون حقوقی رییس جمهوری خاطرنشان کرد: چرا باید زیر تابوت بزرگان توبه و از آنها عذرخواهی کنیم. بسیاری بودند که در زیرتابوت شهید بهشتی اشک ندامت می ریختند و از جفایی که به او کرده بودند عذرخواهی می کردند، بسیاری هم بودند که بعد از رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی اشک حسرت ریخته و می ریزند و عذرخواهی می کنند.

حجت الاسلام انصاری گفت: عقیده دارم که تکلیف عینی همه ما این است که باید در جهت تقریب و نزدیکی جریانات انقلاب، بچه های انقلاب در دانشگاه و بیرون دانشگاه، هر گامی که می توانیم برداریم. شرایط ویژه ایران، منطقه، دشمنی هایی که علیه ما هست و خطرات و مشکلاتی که متوجه کشور است، هیچ فرصتی را برای از دست دادن نمی گذارد.

وی با بیان اینکه مگر آیت الله هاشمی کم فرصتی بود که از دست ما رفت، اضافه کرد: در همه دنیا بزرگانی مثل آیت الله هاشمی می نشینند، تجربیات خود را می نویسند و در دانشگاه از تجارب آنها استفاده می شود. اما آیا ما هم چنین استفاده ای از تجارب خود می کنیم. آیا گنجینه بزرگ اسرار انقلاب که دیگر در بین ما نیست، کسی دیگر هست که زوایای رموز این انقلاب را برای ما بازگو کند.

معاون حقوقی رییس جمهوری اظهارداشت: قدر کسانی را که هستند در هر سطحی که هستند، باید بدانیم و در راس، رهبر معظم انقلاب و دیگر بزرگان در هر دو جناح سیاسی چرا که همه این بزرگان تکرارناپذیرند. انقلاب شرایط خاصی داشته که هر کسی نمی توانسته انقلابی باشد. انقلابیون قبل از انقلاب، زمانی به امام پیوستند که همراهی با امام حداقل پیامدی که داشت زندان ، شکنجه و حتی اعدام بود.

دکتر انصاری تصریح کرد: عده ای از این بزرگان هنوز از جناح های سیاسی مختلف، در میان ما هستند و باید قدر آنها را بدانیم. آیت الله هاشمی رفسنجانی هم از این بابت نگران و خیلی متاثر بود که چرا نیروهای انقلاب نسبت به هم بدبین هستند و بدگو هستند و اساسا چرا فضای اخلاقی جامعه ما به گناه آلوده است.

وی گفت: امیدوارم با توجه به فضای عاطفی که در جامعه ایجاد شده و اینکه در شرایط ویژه هستیم و دشمنان چنگ و دندان به ما نشان می دهند، باید بیش از هر زمان دیگر به وحدت کلمه پایبند باشیم و سخن امام را که همواره ما را به وحدت کلمه توصیه می کرد، در عمل مورد توجه قرار دهیم.

دکتر انصاری افزود: این تکلیف عینی و شرعی ماست که در عمل برای وحدت، انسجام و اتحاد جامعه راهکار پیدا کنیم. نباید در فضای القائات بی ایمانی و یاس و تردیدی که دشمنان دارند درباره اصل انقلاب،فلسفه انقلاب، شخصیت و اهداف امام و بزرگان شهدا ایجاد می کنند، فرزندان مان را تنها رها کنیم. ما چرا در معرفی انقلاب، چرایی انقلاب و آرمانهای انقلاب کم کاری می کنیم؟

وی در بخش ابتدایی سخنانش، تاسف و تالم خود از رحلت آیت الله هاشمی را غیرقابل توصیف خواند و اظهار داشت: همه جهان اسلام و ایران در این عزا غمگین هستند. ایران یکپارچه عزادار شد چرا که پدری مهربان و پشتیبانی محکم و نقطه اتکایی بزرگ را از دست داد.

معاون حقوقی رییس جمهوری تصریح کرد: یکی از برجسته ترین ویژگی های آیت الله هاشمی ثبات قدم و قول ثابت وی از ابتدای طلبگی تا روز رحلتش بود. هاشمی همواره ثابت قدم بود و هیچ گاه دو چهره نبود. هر چه بود، ظاهر و باطنش یکی بود؛ ظاهر و باطنی نورانی.

حجت الاسلام انصاری در بخش پایانی سخنانش دو پیشنهاد برای نامگذاری فرودگاه کرمان به نام آیت الله هاشمی رفسنجانی و تاسیس یک نهاد یا بنیاد به نام آیت الله هاشمی برای حفظ و نشر آثار ایشان که جای کار زیادی دارد ارائه داد تا به این واسطه امکان استفاده از این گوهر تابناک انقلاب بیشتر فراهم آید.

شناسه خبر: 97481

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده