دکتر روحانی درمراسم افتتاحیه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی:

برای اشتغال و رفاه مردم و رفع فقر، راهی جز رشد و رونق اقتصادی نداریم/ اراده دولت مثل گذشته، حسن سلوک با دیگر قوا و با مجلس شورای اسلامی‌ خواهد بود

رییس جمهوری درمراسم افتتاحیه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، قوه مقننه را مظهر حاکمیت مردم، نظارت عمومی و جایگاهی برای اتصال بخش های مختلف کشور دانست و تاکید کرد: برای رسیدن به اشتغال و رفاه مردم و رفع فقر در جامعه، راهی جز تلاش مضاعف برای رشد و رونق اقتصادی نداریم.

شناسه خبر: 93738 -

شنبه 8 خرداد 1395 - 10:59

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه با بیان اینکه "در سال جاری به رشد اقتصادی 5 درصدی می رسیم"، اظهارداشت: اگر همه دست به دست هم دهیم و اولویت اول را اقتصاد و اجرایی کردن سیاستهای اقتصاد مقاومتی بدانیم، می توانیم به رشد مناسب دست یابیم.

رییس جمهوری، یکی از الزامات تحقق رشد 8 درصدی را که در سیاست های اقتصاد مقاومتی نیز بر آن تاکید شده،  سرمایه گذاری 30 تا 50 میلیارد دلاری از منابع خارجی برشمرد و گفت: باید با هماهنگی مجلس و دولت، جغرافیای سرمایه، بازار و تکنولوژی را مشخص کرده و از اقتصاد مقاومتی که دیپلماسی اقتصادی و از وظایف مشخص شده دولت است،به خوبی بهره‌برداری کنیم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه "اراده دولت مثل گذشته، حسن سلوک با دیگر قوا و با مجلس شورای اسلامی خواهد بود"، گفت: برای حل معضلات و مشکلات کشور ما نیازمند به تعامل هستیم، البته همه در نهایت تسلیم قانون می باشیم.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه "باید تسلیم قانون باشیم"، اظهارداشت: با اجرای قانون است که می توانیم به خوبی از مشکلات کشور عبور کنیم.

دکتر روحانی همچنین با بیان اینکه "مردم در انتخابات، رشادت و رشد فوق العاده ای را از خود نشان دادند"، گفت: مجلس قواعد بازی افراد جامعه و شهروندان را در زمین بزرگ کشور و جامعه تعیین می کند. اگر قواعد بازی شفاف نباشد هر چقدر بازیگر قوی باشد، در کارزار رقابت جهانی ناموفق خواهد بود.

رییس جمهوری اظهار داشت: مردم در این انتخابات نشان دادند، خواستار بهبود زندگی و روابط توأم با آرامش و عزت با خارج و همچنین حل مشکلات اساسی جامعه بویژه مسأله اقتصاد هستند.

 دکتر روحانی در ادامه به موضوع تورم قوانین در جامعه اشاره و با تاکید بر اینکه " امروز به تنقیح قوانین و کیفیت قوانین و نه کمیت آنها نیازمندیم"، اظهارداشت: تورم قوانین مساله ای را حل نخواهد کرد، ما قوانینی را می خواهیم که به طور شفاف، راه را به خوبی برای بازیگران جامعه مشخص کرده باشد.

رییس جمهوری افزود: ضروری است که کشور را به رشد مناسب و جوانان را به اشتغال در شأن آنان برسانیم.

دکتر روحانی با اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب درباره اقتصاد و فرهنگ به عنوان اولویت مجلس دهم، ادامه داد: باید با بهره گیری مناسب از امکانات، استعدادها و ظرفیت‌های فراوان کشور، برای رفع مشکلات تلاش کنیم.

رییس‌ جمهوری تصریح کرد: این امر یک شرط دارد و اینکه تمام کسانی که امروز در اینجا گرد هم آمده اند، از منتخبان مردم گرفته تا بزرگان و نیروهای مسلح دست به دست هم دهیم و اولویت اول را اقتصاد و اجرایی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بدانیم تا به رشد مناسب و حتی 8 درصدی دست یابیم.

دکتر روحانی گفت: امکانات کشور، امکاناتی است که اگر همه قوا در کنار هم بوده و سیاست ما برای اداره جامعه، تدبیر، خردورزی، بهره‌گیری از همه امکانات درونی و بیرونی به نفع ملت و خواست کشور باشد، به همه اهداف خود خواهیم رسید.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه در مجلس دهم باید از تجارب 9 دوره قبلی به خوبی بهره‌برداری شود، گفت: اگر به کیفیت و همکاری در تدوین قوانین بین دولت و مجلس توجه شود، طرح کمتر و لایحه بیشتر خواهد بود.

دکتر روحانی ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت‌های دانشگاهیان، انجمن‌های تخصصی و مراکز تحقیقاتی را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: با بهره گیری مناسب از همه ظرفیت های جامعه، قادر خواهیم بود، قوانینی وضع کنیم که محیط کسب و کار آسان شود و جلوی فساد و قاچاق را بگیریم.

رییس‌ جمهوری تحقق رشد 8 درصدی در اقتصاد کشور را یکی از اولویت‌های کنونی جامعه برشمرد و افزود: مطمئنم در مجلس دهم شاهد همکاری بیشتری خواهیم بود.

دکتر روحانی با قدردانی از نمایندگان مجلس پیشین، بویژه هیأت رییسه و رییس مجلس نهم، ادامه داد: مجلس قبلی به خوبی در مسأله برجام در کنار دولت و مردم بود و همه با هدایت و رهنمودهای مقام معظم رهبری، توانستیم مهم‌ترین مسأله سیاسی کشور، منطقه و بین‌المللی را به نحو احسن و با کمترین هزینه به مقصد برسانیم.

رییس‌ جمهوری افزود: بی‌تردید نیاز به همکاری داریم و اراده دولت همانند گذشته و بیش از گذشته حسن سلوک با دیگر قوا و مجلس شورای اسلامی است.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حضور پرشور مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، گفت: مردم در این انتخابات رشادت و رشد فوق‌العاده ای از خود نشان دادند.

رییس جمهوری تأکید کرد: هیچ جناحی انتخابات را تحریم نکرد و هیچ کس از پیچ و خم مقررات انتخاباتی خسته نشد و همه از حداقل فرصت، حداکثر استفاده را کردند.

دکتر روحانی ادامه داد: باید همه احزاب و جناح‌ها به فکر همگرایی و همکاری بیشتر برای حل مسایل کشور باشند و با اتحاد، وحدت، پیروی از رهنمودهای مقام معظم رهبری، انسجام و مقاومت به خوبی می‌توانیم از سد مشکلات عبور کنیم.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه دولت یازدهم در آغاز کار با مشکلات و تلاطم‌های اجتماعی و اقتصادی مواجه بود که با همکاری مجلس و حمایت مردم توانست به خوبی از آن ها عبور کند، افزود: در طول 3 سال گذشته آرامش در بازار جای خود را به تلاطم اقتصادی داده است و از تورم خطرناک دو رقمی که می‌توانست برای جامعه بسیار مشکل‌آفرین باشد به تورم 10 درصدی رسیده و ان‌شاء‌الله امسال به تورم تک رقمی دست خواهیم یافت.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه همه تلاش دولت یازدهم بر این بود که با پشت سر گذاشتن دوره رکود که شایسته این مردم نبود، در سال جاری به رشد 5 درصدی برسیم، افزود: همه برنامه‌های دولت این است که مردم  و جامعه از فقر و بیکاری در امان باشند و باید همگان تلاش کنیم تا اشتغال، زندگی راحت و درآمد قابل قبولی برای مردم فراهم گردد.

رییس جمهوری تأکید کرد: برای اشتغال جوانان تحصیل‌کرده راهی جز رشد و رونق اقتصادی نداریم. در دهه‌های اخیر کشوری را نمی‌توان یافت که بدون تعامل با جهان به رشد اقتصادی و اشتغال مناسب دست یافته باشد.

دکتر روحانی، رشد 8 درصدی در اقتصاد را راه‌حل مسأله اشتغال در کشور دانست و گفت: اگر قرار است به این رشد برسیم، نیاز به سرمایه‌گذاری داریم و با توجه به شرایط کشور، درآمدهای نفتی ما به گونه‌ای نیست که در سال‌های پیش رو به قیمت نفت بشکه‌ای 100 دلار برسیم، پس ضروری است برای نیل به رشد 8 درصدی به الزامات آن توجه کنیم که سرمایه‌گذاری 30 تا 50 میلیارد دلاری از منابع خارجی یکی از الزامات آن می‌باشد.

رییس جمهوری اظهار داشت: در برجام به این نقطه رسیدیم که اگر وحدت و انسجام بین مردم و همکاری و هماهنگی بین قوا باشد و در عین حال ضمن رعایت خطوط قرمز رهبر انقلاب، افراد شایسته و صالح برای، انجام کار انتخاب شوند، می‌توانیم مشکل بزرگی همچون مذاکرات هسته‌ای  را در برابر 6 قدرت جهانی که برخی از آنان دشمن قبلی و کنونی ما نیز هستند، حل کنیم.

دکتر روحانی گفت: امروز در سایه برجام، فضایی ایجاد شده که می‌توانیم از سرمایه و بازار خارجی برای صادرات کالا و همچنین تکنولوژی خارجی به خوبی بهره ببریم.

رییس جمهوری اظهارداشت: امروز خوشحالیم سهم ما را در اوپک، دیگران نمی‌برند. ما به زودی به سهمیه قبلی‌مان در زمینه صادرات نفت خواهیم رسید. در طول سال 91 تا 94 حدود 180 میلیارد دلار صادرات نفتی که می‌بایست عاید ما شود در سایه تحریم به دست ما نرسید و اگر می‌رسید امروز شاهد اشتغال‌ و رشد بخش‌های مختلف کشور بودیم.

دکتر روحانی در ابتدای سخنان خود با اشاره به اینکه مردم ایران زمین از بیش از صد سال گذشته همواره در پی مجلسی قوی و کارآمد با قدرت قانون‌گذاری در چارچوب منافع ملی و موازین اسلامی بودند، ادامه داد: با انقلاب مشروطه قوه سومی تحت عنوان، قوه مقننه بوجود آمد که مظهر حاکمیت مردم، نظارت عمومی، جایگاهی برای اتصال بخش‌های مختلف کشور و تنوع سلایق و آراء در یک مرکزیت به نام مجلس شورای اسلامی بود.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اصالت و وظایف مشخص، متفاوت و در عین حال در برخی موارد مشترک بین دولت و مجلس، گفت: مردم مشکلات و موفقیت ها را از دستگاه اجرایی و دولت می‌دانند اما واقعیت این است که هر جا که موفقیتی باشد، مجلس، قوه قضائیه و دیگر ارکان نظام نیز سهم خود را دارند و در زمان بروز مشکل نیز همه ارکان بویژه مجلس سهم خواهند داشت بنابراین برای حل معضلات و مشکلات کشور، نیازمند تعامل هستیم.

دکتر روحانی تصریح کرد: همه تسلیم قانونیم و اجرای قانون نیز گاهی سخت و تلخ بوده اما الزامی و ضروری است.

رییس‌ جمهوری با اشاره به حضور چندباره خود در مجلس برای دفاع از وزرای  پیشنهادی علوم و ورزش در مجلس پیشین، تأکید کرد: باوجود عدم تطابق با انتظارات خود در برخی موارد در نهایت باید همه تسلیم قانون باشیم.

شناسه خبر: 93738

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای داخلی

فیلم مرتبطاخبار برگزیده