متن سخنان رییس جمهوری در مراسم افتتاحیه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی

رییس جمهوری در مراسم افتتاحیه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه "اراده دولت مثل گذشته، حسن سلوک با دیگر قوا و با مجلس شورای اسلامی خواهد بود"، گفت: برای حل معضلات و مشکلات کشور ما نیازمند به تعامل هستیم.

شناسه خبر: 93744 -

شنبه 8 خرداد 1395 - 14:19

متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

سلام و درود بر روان پاک همه انبیاء و اولیاء، ائمه هدی علیهم السلام

و با سلام و تحیت به محضر حضرت ولی عصر ارواحنا له الفداه

و با درود و سلام بر همه شهیدانمان، به‌ویژه شهدای مجلس شورای اسلامی و همچنین شهیدانی که در مجالس گذشته چون شهید مدرس در راه اسلام جان خود را فدا کردند.

سلام بر روح بلند امام راحلمان که راه مردم‌سالاری را به ما آموختند، به ما یاد دادند که میزان رأی ملت است و بر این نکته تأکید کردند که مجلس شورای اسلامی در جایگاه رفیعی تحت عنوان رأس امور قرار دارد و همچنین با سلام و آرزوی سلامتی برای مقام معظم رهبری مدظله‌العالی که راه آن امام عزیز و راحل را به خوبی ادامه دادند و از انقلاب، کشور و نظام به احسن وجه حراست کردند.

مردم ایران از بیش از 100 سال پیش همواره به دنبال مجلسی قوی، کارآمد، مجلسی بودند که قدرت قانونگذاری در چارچوب منافع ملی و در چارچوب موازین اسلامی داشته باشد و بتواند خودسری‌ها را مهار کند.

به یک معنا قوه مجریه و قوه قضائیه از قبل به صورتی وجود داشت؛ اما با انقلاب مشروطه قوه سومی تحت عنوان قوه مقننه به وجود آمد. این قوه مقننه، مظهر حاکمیت مردم و نظارت عمومی و جایگاهی برای اتصال بخش‌های مختلف کشور، تنوع سلایق و آراء در یک مرکزیت به نام مجلس شورای اسلامی بود.

این روز مبارک و فرخنده، روز افتتاح دهمین دوره مجلس شورای اسلامی را که در ماه مبارک شعبان، ماه پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) و در تقارن با اعیاد شعبانیه است، به همه منتخبان این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی و به همه حضار گرامی و به همه ملت ایران تبریک و تهنیت می گویم.

مجلس و دولت رسالت‌ها و وظایف مشخص و جدا از هم دارند؛ اما در عین حال وظایف مشترک و مسئولیت‌های فراوانی نیز در کنار یکدیگر دارند.

گرچه معمولاً اگر جامعه با مشکلی مواجه شود، مردم مشکل جامعه را ناشی از دستگاه اجرایی و دولت می‌دانند و یا گاهی موفقیت‌های بزرگ را از آن دولت می‌خوانند، اما واقعیت این است که آنجا که موفقیت است مجلس و قوه قضائیه و دیگر ارکان نظام سهم خود را دارند و آنجا که خدای ناکرده مشکلی وجود دارد آنجا نیز مجلس شورای اسلامی به ویژه سهم خواهد داشت. بنابراین برای حل معضلات و مشکلات کشور ما نیازمند به تعامل هستیم. البته همه در نهایت تسلیم قانونیم. اجرای قانون گاهی کمی سخت، کمی تلخ، اما در عین حال الزامی و ضروری است.

من برای وزیر علوم پنج بار به مجلس شورای اسلامی آمدم و برای وزیر ورزش و جوانان چهار بار به مجلس آمدم، ممکن است با انتظارها منطبق نباشد، اما در عین حال ما باید تسلیم قانون باشیم و هر آنچه مقررات قانونی است ولو سخت و مشکل مجری آن باشیم. با اجرای قانون است که ما می‌توانیم از مشکلات کشور به خوبی عبور کنیم.

مردم ما در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که همزمان با پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری بود، رشادت فوق‌العاده و رشد فکری فوق‌العاده‌ای از خود نشان دادند، هیچ گروه و جناحی در هیچ مرحله‌ای انتخابات را تحریم نکرد. هیچ کس از پیچ و خم‌های مربوط به مقررات انتخاباتی خسته نشد. همه از حداقل فرصت، حداکثر استفاده و بهره‌برداری را نمودند. حتی مردم در این انتخابات از جناح‌ها، احزاب و تشکل‌ها با نام‌های مشهور و معمول هم کمی پا را فراتر نهادند و لیست‌هایی درست کردند، ترکیب جناح‌ها و گروه‌ها. گویی مردم و نمایندگانی که خود را در معرض آرای مردم قرار داده بودند، این بار قبل از بحث احزاب و جناح‌ها به فکر هم‌گرایی بیشتر و همکاری بیشتر بین قوا برای حل مسایل کشور بودند.

همه به خوبی می‌دانند که اگر مشکل بزرگی هم در این کشور باشد، با اتحاد و وحدت و با رهنمودهای مقام معظم رهبری و با انسجام و مقاومت، می‌توانیم به خوبی از مشکلات عبور کنیم.

ما در آغاز شروع دولت یازدهم با مشکلات و تلاطم‌های اجتماعی و اقتصادی مواجه بودیم که با همکاری مجلس و با حمایت مردم توانستیم از بسیاری از آنها به خوبی عبور کنیم. در طول سه سال گذشته از تلاطم اقتصادی خبری نیست و جای آن را آرامش در بازار گرفته است.

از تورم خطرناک دو رقمی که می‌توانست ادامه آن برای جامعه ما بسیار مشکل‌آفرین باشد، از تورم 40 درصدی به 10 درصد رسیده‌ایم و ان‌شاءالله امسال به تورم تک‌رقمی خواهیم رسید.

همه تلاش دولت بر این بود که از رکود عبور کند، رشد منفی شایسته این مردم نبود و لذا به حول و قوه الهی در سال 93، رشد سه درصدی را داشتیم و در سال 94 علی‌رغم همه مشکلات نگذاشتیم به رشد منفی برسیم و رشد یک درصدی داشتیم و ان‌شاءالله در سال جاری به رشد 5 درصدی خواهیم رسید. همه برنامه‌ها بر این است که مردم و جامعه ما از فقر و بیکاری در امان باشند.

هیچ دولت و مسئولی نیست که برای مردم خود فقر یا بیکاری را بخواهد، ما باید اشتغال و شرایط مناسبی را که مردم بتوانند با راحتی زندگی را بگذرانند و درآمد قابل قبول داشته باشند، فراهم کنیم. برای اشتغال و رفع فقر نیاز به اختراعی نداریم. کشورهای فراوان در این زمینه تجربه‌های فراوانی دارند. بسیاری از کشورها هستند که از لحاظ استعداد انسانی و همچنین از لحاظ منابع مادی شرایط‌شان از ما پایین‌تر است، اما دارای رشد اقتصادی مناسب‌تری هستند.

ما برای این که در این کشور جوانان تحصیلکرده مشغول به کار شوند و اشتغال مناسب با تحصیلات آنها فراهم شود، راهی جز رشد اقتصادی و رونق اقتصادی نداریم.

در دو دهه اخیر کشوری را سراغ نداریم که بدون تعامل با جهان به رشد اقتصادی مناسب و اشتغال مناسب دست یافته باشد.

ما در چارچوب اقتصاد مقاومتی گام برمی داریم ؛ اقتصادی درون‌زا و برون‌گرا، اقتصادی که زایش و تولد و رشد او در درون است؛ اما گرایش و نگاهش به بیرون است.

در سایه اقتصاد مقاومتی و یک رشد مناسب، امسال می خواهیم به رشد 5 درصدی که هدف ماست دست یابیم البته این رشد برای اشتغال ما کافی نیست. همان طور که در سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری آمده است، ما باید به سمت رشد 8 درصدی حرکت کنیم و اگر بناست به رشد 8 درصد برسیم، نیاز به سرمایه‌گذاری داریم.

شرایط کشور ، درآمدهای نفتی  و قیمت نفت به گونه‌ای نیست که فکر کنیم در سال‌های پیش رو به راحتی به قیمت نفت بشکه‌ای 100 دلار دست پیدا می‌کنیم. اگر این چنین است پس ما برای رسیدن به رشد 8 درصدی، باید به الزامات این رشد 8 درصدی توجه کنیم. یکی از الزامات رشد 8 درصدی، سرمایه‌گذاری 30 تا 50 میلیارد دلاری از منابع خارجی است. یعنی علاوه بر این که از همه سرمایه‌های داخلی استفاده می‌کنیم، سالانه باید بین 30 تا 50 میلیارد دلار از منابع خارجی اخذ کنیم.

ما در برجام به این نقطه رسیدیم که اگر وحدت و انسجام در بین مردم باشد، همکاری و هماهنگی بین قوا باشد، خطوط قرمزی که رهبری معظم آن را ترسیم کرده‌اند، مراعات شود و افراد شایسته و صالحی  برای انجام کار انتخاب شوند، می‌توانیم مشکل بزرگی مثل مذاکرات هسته‌ای در برابر 6 قدرت بزرگ جهانی را حل و فصل کنیم. قدرتهایی که یکی دو تا از این قدرت‌ها جزو دشمنان قبلی و امروز ما هستند. اما در عین حال ما توانستیم از یک مسأله پیچیده و معضل بزرگ با تدبیر عبور و منافع و مصالح مردم را تضمین کنیم و امروز در سایه برجام فضایی برای ما ایجاد شده که می‌توانیم از سرمایه خارجی، از بازار خارجی برای صادرات کالای خودمان و از تکنولوژی خارجی به خوبی استفاده کنیم.

مجلس دهم و دولت یازدهم در کنار هم باید جغرافیای سرمایه، جغرافیای بازار و جغرافیای تکنولوژی را مشخص کنند. در اقتصاد مقاومتی ، دیپلماسی اقتصادی به عنوان یکی از وظایف برای دولت مشخص شده و در این فضا باید از دیپلماسی اقتصادی بتوانیم به خوبی استفاده و بهره‌برداری کنیم.

این کار برای ما یک ضرورت است، برای این که بتوانیم کشور را به رشد مناسب و جوانان عزیز را به اشتغال مناسب که در شأن آنان است برسانیم.

مقام معظم رهبری در چندین نوبت اقتصاد را اولویت اول کشور و امروز هم در پیامشان اقتصاد و فرهنگ اسلامی را به عنوان دو اولویت برای مجلس دهم و برای مسئولین جمهوری اسلامی تعیین نمودند.

گاهی در نگاه اول، تضادی را مشاهده می‌کنیم از وجود امکانات و استعدادهای فراوان در این کشور، ظرفیت‌های فراوان و از طرفی کلکسیونی از مشکلات متنوع. ما می‌توانیم از مشکلات‌مان با استفاده از توان‌مان و امکانات‌مان به خوبی عبور کنیم. یک شرط بیشتر ندارد و آن این که همه آنهایی که امروز در این مجلس معظم اجتماع کرده‌ایم از منتخبان مردم در مجلس شورای اسلامی جدید تا سایر مقامات و بزرگان و تا نیروهای مسلح، اگر همه دست به دست هم دهیم و اولویت اول را اقتصاد و اجرایی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بدانیم، خواهیم توانست به رشد مناسب حتی در سالهای آینده به رشد 8 درصد به خوبی دست پیدا کنیم.

امکانات این کشور امکاناتی است که اگر قانون‌گذاری، دستگاه قضایی کشور، قوه مجریه و نیروهای مسلح همه در کنار هم باشیم و سیاست ما برای اداره کشور تدبیر و خردورزی باشد و سیاست ما برای اداره کشور استفاده از همه امکانات درونی و بیرونی به نفع منافع ملی و خواست مردم باشد، به اهداف خود خواهیم رسید.

مردم ما در این انتخابات، "آری"‌هایی و "نه" ‌هایی گفتند. مردم در این انتخابات، خواستار بهبود زندگی خود و روابطی توأم با آرامش و عزت با دنیای خارج بودند و مردم ما در این انتخابات خواستار حل مشکلات اساسی جامعه و بویژه مشکلات اقتصادی بودند.

 مجلس شورای اسلامی قواعد بازی افراد جامعه و شهروندان را در زمین بزرگ کشور و جامعه تعیین می‌کند،اگر قواعد بازی شفاف نباشد هر قدر بازیگر قوی و تمرین‌ کرده باشد در کارزار رقابت با جهان ناموفق خواهد بود. انباشت قوانین مشکلی را از پیش نخواهد برد و حل نخواهد کرد. تورم قوانین مسأله‌ای را حل نخواهد کرد. ما شفافیت قوانین را می‌خواهیم؛ ما قوانینی را می‌خواهیم که راه را به خوبی برای بازیگران جامعه ما مشخص کرده باشند. ما امروز به جای تدوین پشت سر هم قوانین نیاز به تنقیح قوانین داریم. ما امروز به کیفیت قانون نیازمندیم، نه به کمیت قانون.

این جمله را در پرانتز از این باب می‌گویم که من هم خود را فرزند مجلس می‌دانم و بیست سال در مجلس شورای اسلامی تجربه دارم. همه ما در مجلس دهم باید از تجربه 9 دوره قبل به خوبی استفاده کنیم.

کیفیت قوانین ما و همکاری در تدوین قوانین بین مجلس و دولت اگر به گونه ای بشود که طرح کمتر و لایحه بیشتر، یعنی همکاری فکری بیشتر بین دولت و مجلس. نه تنها دولت و مجلس که استفاده از دانشگاهیان از مراکز تحقیقاتی، از انجمن‌های تخصصی، از آنهایی که در زمینه اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی تجربیات طولانی دارند. اگر بتوانیم از افکار جامعه به خوبی استفاده کنیم، از انجمن‌های تخصصی استفاده کنیم، آنگاه قادریم قوانینی را وضع کنیم، مجلس و دولت در کنار هم قوانینی را اجرا کنیم که بتوانیم محیط کسب و کار را آسان کنیم. جلو فساد و قاچاق بایستیم و مسایل بانکی را حل و فصل کنیم. بتوانیم در این جامعه کاری کنیم که هدف رشد اقتصادی 8 درصدی در سالهای آینده برای ما امکان پذیر باشد.

مطمئنم در مجلس دهم شاهد همکاری بیشتری خواهیم بود، ضمن این که همین‌جا لازم می‌دانم از همه نمایندگان مجلس دوره نهم چه آنهایی که به مجلس دهم راه پیدا کرده اند و چه آنهایی که درانتخابات شرکت نکردند و یا توفیق حضور در مجلس نیافتند و خدمات دیگری را در کشور به عهده خواهند داشت، از همه‌ آنها به ویژه هیأت رئیسه مجلس نهم، ریاست محترم مجلس نهم که در بسیاری از زمینه‌ها و بویژه در زمینه برجام مجلس ما را یاری کرد، تقدیر و تشکر کنم.

روزها یا ساعت‌های ملالت‌آوری هم داشتیم، اما  در مجموع مجلس به خوبی در این مسأله مهم در کنار دولت و مردم همه با هم زیر سایه رهنمودهای مقام معظم رهبری، توانستیم مهمترین مسأله سیاسی کشوری، منطقه‌ای و بین‌المللی را به احسن وجه و با کمترین هزینه به مقصد برسانیم.

امروز خوشحالیم سهم ما را در اوپک، دیگران نمی‌برند. ما به زودی به سهمیه قبلی‌مان در زمینه صادرات نفت خواهیم رسید و در طول سال 91 تا 94 حدود 180 میلیارد دلار صادرات نفتی که می‌بایست عاید ما شود در سایه تحریم به دست ما نرسید و اگر می‌رسید امروز شاهد اشتغال‌ و رشدهای فراوان در بخش‌های مختلف کشور بودیم. بی‌تردید ما نیاز به همکاری داریم. اراده دولت مثل گذشته و بیش از گذشته حسن سلوک با دیگر قوا و با مجلس شورای اسلامی خواهد بود.

ان شاءالله به حول و قوه الهی کاری کنیم در کنار هم که اول رضای حق را بدست آوریم و بعد هم رضای مردم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

شناسه خبر: 93744

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده