دکتر روحانی در همایش توسعه و سرمایه گذاری استان کرمان:

بار اصلی اقتصاد باید بر دوش بخش خصوصی باشد/ دولت به جای رقیب باید حامی و تسهیل کننده فعالیت بخش خصوصی باشد/ خراب کردن ارتباط با دنیا کار یک لحظه و اصلاح مناسبات بین المللی سخت و زمانبر است

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه امروز مجموعه شرایط کشور، مخصوصاً با پیام انتخابات مجلس شورای اسلامی، فرصت‌های بسیار مناسبی را پیش‌روی ملت ایران قرار داده است، اظهار داشت: در گذشته همانند بیابان خشکی در انتظار آب بودیم و امروز چشمه جوشانی پیش روی ما جوشیدن گرفته است که باید از آب این چشمه به درستی در راستای توسعه همه جانبه کشور استفاده شود.

شناسه خبر: 93464 -

سه شنبه 21 ارديبهشت 1395 - 19:38

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز سه‌شنبه در همایش توسعه و سرمایه‌گذاری استان کرمان، گفت: سال 94 با همه دشواری‌ها و موانع فراوانی که مخالفین اجرایی شدن برجام در منطقه و جهان بوجود آوردند، به پایان رسید و امسال شرایط بسیار مناسبی پیش روی ما قرار دارد که باید از این فرصت، دولت و بخش خصوصی، متقابلاً استفاده کند.

رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه معتقدم بار اصلی اقتصاد باید بر دوش بخش خصوصی باشد ، اظهار داشت: بخش غیردولتی بر مبنای کار و سود فعالیت می‌کند و سرمایه خود را در جایی بکار می‌گیرد که از سود مناسب برخوردار بوده و اطمینان و امنیت لازم را احساس کنند.

دکتر روحانی وظیفه دولت را تامین امنیت اقتصادی دانست و اضافه کرد: بخش‌های بزرگی نیز در کشور وجود دارد که ورود بخش خصوصی در آن دشوار است و در این موارد عمدتاً بار مسئولیت بر دوش دولت قرار دارد که از این موارد می‌توان به بخش آموزش، بهداشت و برقراری امنیت و امور زیربنایی اشاره کرد.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه  همدلی و همسویی قوای سه گانه لازمه تحقق اهداف ملی است، گفت: دولت موظف است امنیت اقتصادی را در کشور بوجود بیاورد و انتخابات مجلس شورای اسلامی از این نظر بسیار حائز اهمیت است، چرا که هر چقدر قوای سه‌گانه بهم نزدیک‌تر و همسوتر باشند و دارای اهداف مشترک بوده و نسبت به مسایل منطقه، جهان و امور داخلی فهم نزدیک‌تری داشته باشند، در چنین شرایطی راحت‌تر می‌توان به اهداف بلند دست یافت.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه دولت یازدهم طی دوره فعالیت خود تلاش‌های زیادی برای ایجاد امنیت و ثبات انجام داده است، خاطر نشان کرد: برای سرمایه گذاری، اقتصاد باید قابل پیش بینی باشد و ما هیچگاه نخواستیم کاری انجام دهیم که اعجاب‌انگیز به نظر برسد، چرا که معتقدیم باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که برای عموم مردم و سرمایه‌گذاران قابل فهم و پیش‌بینی باشد، چرا که در غیر این صورت شرایط برای سرمایه‌گذار سخت خواهد بود.

رییس‌ جمهوری اضافه کرد: تلاش دولت در این مدت این بوده که ثبات و امنیت در کشور حاکم باشد و مردم زمانی که صبح بیدار می‌شوند، با مشکلات غیرعادی مواجه نباشند، بلکه شرایط عادی باشد و سرمایه‌گذار در شرایط عادی و پایدار است که به سرمایه‌گذاری تشویق می‌شود.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: اگر ارتباط کشور با دنیا ترسیم نشود و ارتباطات اقتصادی نیز فراهم نگردد، بی‌تردید، تفکر سرمایه‌گذار در داخل کشور محصور خواهد بود، اما زمانی که شرایط فراهم شود، سرمایه‌گذار برای منطقه و کل جهان به محاسبه می‌پردازد.

رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه تلاش دولت بر این بوده که معضل ارتباطات کشور با دنیا را حل و فصل کند، خاطر نشان کرد: بی‌تردید خراب کردن روابط کشور با دنیا کاری ساده بوده و در زمان کوتاهی می‌تواند اتفاق بیفتد، اما اصلاح مناسبات بین المللی سخت و زمانبر است.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: دولت در راستای بهبود ارتباطات کشورمان با جهان، اقدامات بسیار خوبی انجام داده و امروز افکار عمومی دنیا و نگاه جهانیان به ایران به نسبت به 3 سال پیش، بسیار متفاوت است و اعتماد امروز جهانیان به ایران از 3 سال پیش بیشتر می‌باشد و همه تلاش دولت بر این بوده که این اعتماد هر چه بیشتر تقویت شود تا ایرانیان خارج کشور، کسانی که علاقمند به فعالیت در محیط اقتصادی ایران هستند، بتوانند به راحتی اهداف و فعالیت‌های خود را پیگیری کنند.

رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه در حوزه اقتصادی، همه امور باید، شفاف، سالم و روشن باشد، اظهار داشت: روند قانون‌گذاری و آیین‌نامه‌نویسی می‌باید برای همه معلوم باشد و مجموعه اقداماتی که در این راستا انجام شده، امروز شرایط را نسبت به گذشته بسیار آماده‌تر کرده است.

دکتر روحانی اضافه کرد: امروز برنامه و سبک دولت کاملاً برای همگان روشن است و می‌دانند که دولت بر چه مبنایی حرکت می‌کند.

رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه دولت خواهان به صحنه آمدن بخش خصوصی و غیردولتی است، گفت: اگر دولت خود را رقیب بخش خصوصی بداند هیچگاه موفقیتی به دست نخواهد آمد، اما اگر خود را تسهیل‌گر امور و حامی بخش خصوصی بداند مسایل به راحتی حل و فصل خواهد شد و امروز دولت از چنین نگاهی برخوردار است.

دکتر روحانی در ادامه به اقدامات دولت در حوزه آب و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در این زمینه اشاره کرد و گفت: دولت یازدهم در حوزه آب، بیشترین سرمایه‌گذاری را انجام داده است و روز به روز شاهد تحولات مثبتی در این زمینه خواهیم بود و باید کاری کنیم که بخش خصوصی نیز در این حوزه وارد عمل شود.

رییس‌ جمهوری تصریح کرد: دولت به تنهایی نمی‌تواند همه مشکلات را در بخش‌های مختلف از جمله آب و محیط زیست  حل و فصل کند، لذا برای رفع مشکلات نیازمند ورود بخش خصوصی و همزمان استفاده از فناوری‌های جدید هستیم.

دکتر روحانی گفت: امروز شرایط برای ورود بخش غیردولتی در حوزه‌های مختلف بسیار مناسب است و دولت هم کاملاً نسبت به این موضوع آمادگی داشته و از آن حمایت می‌کند.

رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه سرمایه‌گذاری در کشور نیازمند، امنیت و اطمینان خاطر است، گفت: شرایط کشور به گونه‌ای است که اگر کسی بخواهد امنیت سرمایه‌گذاری را بر هم بزند، مانند این است که امنیت ملی را خدشه‌دار کرده است.

دکتر روحانی تأکید کرد: باید با برنامه‌ریزی درست، استفاده از فناوری‌های نو و تعامل با دنیا به سمت، توسعه و رفع مشکلات گام برداریم.

رییس‌ جمهوری تصریح کرد: امروز با توجه به شرایط مناسب در بخش کلان اقتصادی کشور، امنیت سرمایه‌گذاری و پتانسیل‌هایی که در سراسر کشور وجود دارد، شرایط مناسبی فراهم شده که بتوان تحول بزرگی را در سطح کشور و استان کرمان ایجاد کرد.

در ابتدای این همایش تعدادی از کارآفرینان و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی استان کرمان، دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود را برای فعالیت در حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذاری در سطح استان، مطرح کردند.

شناسه خبر: 93464

- دولت یادهم و دوازدهم

- سفرهای استانی

- جلسات

فیلم مرتبطاخبار برگزیده