رییس جمهوری در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها:

مطبوعات باید مظهر اعتدال و عقلانیت و دوری از افراط باشند/ یأس‌آفرینی و سلب اعتماد مردم، عملی ضد انقلابی است/ امیدآفرینی وظیفه همه رسانه‌ها در فضای پساتحریم است/ انتقاد حقی همگانی و مفید است اما تخریب دولت با پول مردم پذیرفتنی نیست

رییس جمهوری در مراسم گشایش نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها، القای امید در جامعه را وظیفه همه رسانه‌ها در فضای پسا تحریم دانست و تصریح کرد: یأس‌آفرینی و سلب اعتماد مردم، عملی ضدانقلابی است و مطبوعات باید مظهر اعتدال و عقلانیت و دوری از افراط باشند.

شناسه خبر: 90412 -

يکشنبه 17 آبان 1394 - 11:04

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه در این مراسم که مدیران ارشد رسانه های داخلی و خارجی کشور نیز حضور داشتند، توسعه بدون نقش آفرینی رسانه را ناممکن برشمرد و با اشاره به اینکه برخورد یکسان و قانونی با رسانه ها ضروری است، گفت: اگر مردم امیدوار نباشند، اقتصاد مقاومتی و اهداف بلند مدت امکان تحقق نمی یابد.
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه " بی تردید مردم بیش از گذشته به نظام و آبادانی ایران علاقه مند هستند و شکاف افکنی در جامعه عملی ضد انقلابی است"، گفت: همیشه باید مراقب توطئه دشمنان بود اما سیاه‌نمایی و ترساندن مردم ، امنیت آفرین نیست.
دکتر روحانی همچنین انتقاد را حقی همگانی و مفید دانست اما تاکید کرد که تخریب دولت با پول مردم پذیرفتنی نیست.
رییس جمهوری همچنین با تسلیت سالروز شهادت امام سجاد(ع)، برگزاری نمایشگاه مطبوعات را فرصت مغتنمی توصیف کرد و گفت: تردیدی نیست که برای ورود به عصر جدید نیاز به توسعه داریم و مسیرصحیح توسعه، نیازمند رسانه است.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه برای هر کشوری مهم‌تر از داشتن رسانه‌ها، برخورداری از نهاد رسانه است، افزود: رسانه‌ها با سوابق طولانی هویت و دیدگاه خاص خود، داشته‌های ارزشمندی هستند که در کشور ما با وجود گذشت 180 سال از انتشار اولین روزنامه‌ها، متأسفانه امروز خبری از آن روزنامه‌ها جز در آرشیو نیست.
رییس جمهوری، بدترین جوانمرگی را جوانمرگی رسانه دانست و اظهار داشت: خیلی نامطلوب است که وقتی رسانه‌ای هنوز به طور کامل متولد نشده، بال و پر نگشوده و کاملاً خود را معرفی نکرده، به دلایل واهی گرفتار و تعطیل شود.
دکتر روحانی با بیان اینکه تعطیل و توقیف باید آخرین واژه های مرتبط با رسانه باشد ، تصریح کرد: همانطور که نیازمند نهاد رسانه هستیم، نیازمند نظام مطبوعاتی شفاف، روشن و قانونمند هستیم . اگر قانون روشن باشد هر روز جمعی با بدست آوردن یک کلمه و جمله نمی توانند با حقوق و آزادی مطبوعات بازی کنند.
رییس جمهوری با تأکید بر اینکه به قانونی روشن نیازمندیم که در آن تنبیه و تشویق خیلی شفاف تبیین و مصادیق آن مشخص شده باشد، ادامه داد: همواره و در همه جا تذکر و جریمه و بازداشت و توقیف کوتاه مدت مورد توجه قرار می‌گیرد نه اینکه در اولین گام، حکم تعطیلی صادر شود.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: اگر رسانه‌ای مرتکب تخلفی شود این نهاد نظارتی رسانه است که می‌تواند، بگوید تخلفی واقع شده است، نه اینکه نهاد دیگری اعلام جرم کند. آن نهادی می‌تواند به ارزیابی فعالیت نشریات و مطبوعات بپردازد که برای این کار ایجاد شده و بر پایه معیار و قانون فعالیت می‌کند و نظر یک مأمور امنیتی نمی‌تواند معیار ارزیابی فعالیت‌های رسانه‌ای باشد.
دکتر روحانی گفت: نیازمند یک نظام و در کنار آن نهاد قانونی مطبوعاتی هستیم که قوانین و مقررات یکسانی در مواجهه با همه رسانه‌ها داشته باشد، چرا که برابری در مقابل قانون، از اصول افتخارآمیز قانون اساسی و اصول خدشه‌ناپذیر و افتخارآمیز دین ماست.
رییس‌ جمهوری همچنین انقلابی بودن را پایبندی به اخلاق ، دروغ نگفتن ، تهمت نزدن و دادن اعتماد و امید به مردم خواند و افزود: تلاش برای ریختن آبروی اشخاص خلاف آموزه های اسلامی است.معنا ندارد رسانه ای برای همیشه حاشیه امنیت داشته باشد و یا به جای اطلاع رسانی، نقش پلیس مخفی را نیز ایفا کند و شما از محتوای آن آگاه شوید که فردا چه کسی بازداشت خواهد شد و کجا تعطیل می‌شود و یا آبروی چه کسی ریخته خواهد شد.
دکتر روحانی با بیان اینکه آگاهی‌بخشی مسئولیت انقلابی نشریات ما است ، تصریح کرد: انقلاب اسلامی واقع شد تا جان، آبرو و اموال مردم محفوظ باشد، انقلابی بودن به معنی دروغ گفتن و تهمت زدن به دیگران و مخدوش کردن چهره بزرگانی نیست که در انقلاب ،دوران دفاع مقدس و دوران سازندگی و تا امروز برای کشور زحمت کشیده‌اند.
رییس‌ جمهوری، انقلابی‌گری را ایجاد امید و اعتماد آفریدن در مردم دانست و خاطر نشان ساخت: انقلابی‌گری با اینکه از یک پایگاه و یک بخش از حکومت، به بخش دیگر حکومت هجمه شود، منافات دارد. ما که روزگاری به دنبال هماهنگی راهبردی بودیم، نباید به گونه‌ای عمل کنیم که امروز اینگونه استنباط شود که برای ایجاد ناهماهنگی راهبردی تلاش می‌کنیم؛ این بزرگترین خطری است که می‌تواند یک جامعه را تهدید کند.
دکتر روحانی با تأکید دوباره بر اینکه به همه رسانه‌ها باید در برابر قانون یکسان نگریسته شود، گفت: اگر همه رسانه‌ها در کشور، در برابر قانون یکسان بودند، کشور ما انقلابی خواهد بود و اگر خلاف این باشد، مسیر ما بر خلاف انقلابی‌گری و برخلاف مسیر حاکمیت اخلاق بر جامعه است.
رییس جمهوری با بیان اینکه همه باید در برابر قانون یکسان باشند و دستگاه قضایی ما باید مامن جامعه و پایگاه امن مردم باشد، تصریح کرد: اگر مردم از بخش‌های مختلف نظام از دولت، از رسانه‌ها، از عالمان و از هر جای دیگر هم ناامید شدند نباید وضع به گونه‌ای باشد که از دستگاه قضا ناامید شوند.این بسیار مهم است که مردم احساس عدالت و امنیت و برابری در برابر قانون کنند . مردم باید در برابر همه دستگاه‌ها و نهادهای نظام چنین احساسی کنند اما دستگاه قضا در این بین جایگاه ویژه‌ای دارد.
رییس‌شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه دیگر دوره رسانه یکطرفه به پایان رسیده است، خاطر نشان کرد: امروز مردم نیز علاوه بر اظهارنظر کردن در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی حتی در کنار کیوسک‌های روزنامه‌فروشی و با نخریدن یک روزنامه درباره آن و مطالب منتشره در آن روزنامه، اظهارنظر می‌کنند.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه در این فضا، رسانه‌های ما باید احساس مسئولیت بیشتری کنند، گفت: امروز بیش از همیشه نیاز به خلق امید در جامعه داریم و القاء و تزریق این امید به فضای جامعه در وهله اول بر عهده رسانه ها و از جمله رسانه ملی است.
رییس‌ جمهوری با بیان اینکه ملت ایران در 26 ماه گذشته کار بزرگی کرد، افزود: اقتصاد جامعه از پیش از انقلاب اسلامی بیماری‌هایی داشت و پس از انقلاب نیز تحریم به عنوان یک بیماری جدید که ابتدا محدودتر بود و بعد دامنه وسیع‌تری پیدا کرد، به بیماری‌های اقتصاد اضافه شد. باید این نکته را در نظر داشته باشیم که رفع تحریم‌ها نمی‌تواند، همه بیماری‌های دیگر اقتصاد کشور را درمان کند.
دکتر روحانی اظهار داشت: البته آنچه به ما در حل مشکلات جامعه پس از رفع تحریم‌ها کمک بزرگی خواهد کرد، ایجاد امید است و ایجاد یأس در چنین وضعیتی بزرگترین اقدام ضد انقلابی است. انقلابی بودن در عرصه‌ رسانه‌ها و از جمله رسانه ملی، به معنای بیان صحیح واقعیت‌هاست و نباید کار بزرگ ملت را کوچک نشان داد.
رییس‌ جمهوری با بیان اینکه تخریب دستاوردهای ملت با پول بیت‌المال، زشتی و قبح مضاعفی دارد، تصریح کرد: اشکالی ندارد که کسی با پول شخصی خود رسانه‌ای راه بیندازد و مدام از دولت انتقاد کند، اما چه کسی اجازه می‌دهد که با پول مردم و از محل بیت‌المال علیه حاکمیت و دولت منتخب، فضای تخریبی ایجاد شود.
دکتر روحانی اظهارداشت: انتقاد حق همه مردم و از جمله رسانه‌هاست، اما نباید انتقاد سازنده را با تخریب ، ایراد ، تهمت و دروغ اشتباه بگیریم.
رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه باید انتقاد سازنده را بیاموزیم و آموزش دهیم، گفت: باید امید را به جامعه تزریق کنیم و به گونه‌ای عمل کنیم که آینده بهتری در پیش رو باشد، چرا که اگر امید نیافرینیم، سرمایه به اقتصاد کشور جذب نشده و اقتصاد مقاومتی و برنامه‌های بلند مدت اجرا نخواهد شد.
رییس جمهوری گفت: در مذاکرات نه تنها حقوق هسته ای تثبیت شد بلکه ایران وارد بازار فناوری و تجارت هسته ای شد و اکنون نه تنها سانتریفیوژها متوقف نمی شوند، بلکه بالاترین تکنولوژی آن به حرکت در می آید.
دکتر روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به وضعیت اقتصاد دنیا در ماه‌های گذشته و کاهش شدید قیمت نفت که حتی کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت را با مشکل مواجه کرده است، اظهار داشت: با همه این مشکلات دولت روند کاهش تورم را تداوم بخشیده و رونق اقتصادی را اگر چه با شتاب کمتر، حفظ کرده است و آیا صحیح است که در چنین وضعیتی به جای توصیف این واقعیات و دستاوردها فقط به نقد بپردازیم و حتی از دایره نقد سازنده خارج شده و تخریب کنیم.
رییس‌ جمهوری با بیان اینکه" البته تعداد رسانه‌هایی که به تزریق یأس در رسانه‌ها می‌پردازند، معدود است"، اضافه کرد: از همه رسانه‌های کشور و از آزادی بیان و انتقاد حمایت می‌کنم، اما نمی‌توانیم از کسی که در این عرصه اخلاق را زیر پا می‌گذارد و بذر ناامیدی را در جامعه می‌پراکند، تجلیل کنیم.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه وضعیتی که امروز در کشور بوجود آمده، می‌تواند ما را به سرعت به سمت پیشرفت هدایت کند، تصریح کرد: کمتر روز و هفته‌ای می‌گذرد که شمار زیادی از نمایندگان اقتصادی و سیاسی کشورهای مختلف برای فراهم کردن زمینه‌های مشارکت در اقتصاد ایران به کشور سفر نکنند، پس بیایید همه دست به دست هم دهیم تا ایرانی بسازیم که رونق اقتصادی، علمی و فناوری در آن در حد قابل قبول باشد؛ این اولین خواسته دولت از رسانه‌ها برای خلق امید در فضای پسابرجام است.
رییس‌ جمهوری مهم‌ترین ویژگی برجام را ایجاد فضای مناسب برای خلق امید در جامعه عنوان کرد و گفت: چرا باید بی‌جهت هر روز مردم را از دشمن بترسانیم و تصویر سیاهی از وضعیت جامعه برای آنان ترسیم کنیم.بی‌تردید امروز وضعیت ما در عرصه بین‌المللی، شرایط اجتماعی، انسجام و وحدت ملی و امید و مشارکت مردم از همه 26 ماه گذشته بیشتر و مناسبتر است.
دکتر روحانی با بیان اینکه امروز کشور آماده‌تر از هر زمان دیگری برای جهش اقتصادی است، اظهارداشت: طبیعی است هر کشور رقبا و دشمنانی دارد و ما باید همواره مراقب دشمنان خود باشیم، اما این بدان معنا نیست که مدام فضای کشور را مسموم کرده و اجازه ندهیم از فضای مطلوب ایجاد شده در اثر برجام به نحو شایسته بهره‌گیری شود.
رییس‌ جمهوری تصریح کرد: نگاهی به وضعیت کشورهای منطقه بیش از پیش به ما می‌گوید که باید از فضای پسا تحریم به نحو احسن استفاده کنیم و به جای اختلاف‌افکنی، ایجاد شکاف و تزریق یأس در جامعه همه به دنبال ساختن ایرانی آباد باشیم.
دکتر روحانی با بیان اینکه حفظ انسجام، وحدت، برادری و دوستی در فضای پساتحریم بسیار ضروری‌تر از قبل است، اظهار داشت: البته این با انتقاد منافاتی ندارد، اما نباید اصول انقلاب و اخلاق زیر پا گذاشته شده و تهمت و دروغ و تخریب جای نقد سازنده را بگیرد. نباید به صرف اتهام جایی یا فردی قبل از رسیدگی قضایی آبروی کسی را ببریم، این خلاف شرع و قانون اساسی است.
رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه باید تلاش کنیم، امید را برای حرکت اقتصادی و سیاسی جامعه افزایش دهیم، تأکید کرد: اسفند ماه امسال دو انتخابات مهم برگزار خواهد شد و باید همه مردم امیدوار شوند تا پای صندوق‌های رأی بیایند و ببینند که افراد مورد نظرشان در لیست‌های انتخاباتی حضور دارند، تا با روحیه در صف انتخاب‌کنندگان حاضر شوند.
دکتر روحانی در پایان سخنان خود با بیان اینکه این دولت قدم‌های مثبتی در عرصه فعالیت‌های مطبوعاتی برداشته، گفت: این دولت، اعطای یارانه‌های رسانه‌ای را شفاف‌سازی کرده و زمان اخذ امتیاز انتشار رسانه‌ها را کاهش داده، چرا که معتقد است باید کاری کنیم که همه در فضای رسانه‌ای حضوری با نشاط داشته و رسانه‌های کشور در فضایی عقلانی و نه افراطی، مسیر دین و انقلاب اسلامی را طی کنند.
رییس جمهوری در پایان از رسانه های حامی و منتقدی که اخلاق حرفه ای و امیدواری مردم را ترویج می کنند، سپاسگزاری کرد.

شناسه خبر: 90412

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای داخلی

فیلم مرتبطاخبار برگزیده