متن سخنان رییس جمهوری در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها

رییس جمهوری در جمع مدیران ارشد عمده رسانه های همگانی کشور در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها، توسعه بدون نقش آفرینی رسانه را ناممکن دانست و با اشاره به اینکه برخورد یکسان و قانونی با رسانه ها ضروری است، گفت: اگر مردم امیدوار نباشند، اقتصاد مقاومتی و اهداف بلند مدت آن تحقق نمی یابد

شناسه خبر: 90417 -

يکشنبه 17 آبان 1394 - 12:59

 متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

السلام علیک یا علی ابن الحسین ایها السجاد و رحمه الله و برکاته

نمایشگاهی که بنام رسانه، مطبوعات، خبرگزاری، پایگاه‌های خبری و نشریات مختلف برگزار شده است، فرصت بسیار مغتنمی برای همه ما است. تردیدی نیست که برای ورود در عصر جدید و در دنیای جدید ما نیاز به توسعه داریم و باز تردیدی نیست که برای ورود به توسعه مسیر و راه آن رسانه است.

البته برای یک کشور مهم‌تر از داشتن یک رسانه یا رسانه‌ها، وجود نهاد رسانه است، رسانه‌ای که دارای سوابق بلند، باهویت، با نگاه و دیدگاه خاص خود باشد. گرچه در کشور ما از اولین مطبوعه، کاغذ اخبار یا وقایع اتفاقیه حدود 180 سال می‌گذرد اما دیگر از آن نشریات روزهای اولیه خبری نیست جز در آرشیو، آن هم اگر مانده باشد.

اما ما در دنیا روزنامه‌هایی داریم که بیش از 200 سال سابقه دارند تایمز لندن دارای عمر 230 سال است و نیویورک تایمز دارای 119 سال عمر است؛ رسانه‌ای که دهه‌ها از عمرش بگذرد، بر حرفه‌ای بودن و پختگی‌اش افزوده شود، افکار عمومی را به خود جذب کند و دارای سابقه 100 ساله و 200 ساله و بیشتر باشد.

 بدترین جوانمرگی، جوانمرگی مطبوعات و رسانه است. اینکه رسانه‌ای هنوز متولد نشده و بال و پرنگشوده و خود را به خوبی معرفی نکرده به دلایل واهی دچار تاخت و تاز دیگران قرار می‌گیرد.

من قبلا هم گفته‌ام کلمه تعطیل و توقیف باید آخرین کلمات در یک رسانه باشد. ما همانطور که نیازمند نهاد رسانه هستیم، نیازمند نظام مطبوعات شفاف، روشن، با قوانین و مقررات روشن هم هستیم. اگر قانون روشن باشد هر روز جمعی با بدست آوردن یک کلمه و یک جمله نمی‌توانند با آزادی مطبوعات بازی کنند.

 قانون و مقررات و تنبیه و تشویق مطبوعات باید شفاف و روشن باشد. در همه جای دنیا آخرین قانون جزا و شدیدترین آن اعدام است آن هم کشورهایی که دارای مجازات اعدام هستند. اولین مجازات اعدام نیست اولین مجازات جریمه و توقیف کوتاه مدت است. یک رسانه اگر بر فرض تخلف کرده و نهاد رسانه گفته است که او متخلف است نه نهادی دیگر، که در این زمینه وزارت ارشاد داریم، هیأت نظارت و قوه قضاییه داریم. آن پایگاه‌هایی که می‌توانند سخن بگویند و قضاوت کنند راجع به نشریه که آیا از خود یا بیگانه سخن می‌گوید به نفع کشور حرف می‌زند یا به نفع بیگانه، یک معیاری دارد هر مأمور امنیتی که نمی‌تواند معیاری برای مطبوعات و نشریات باشد.

 ما نیازمند به یک نظام، قانون، مقررات و یکسانی همه در برابر قانون هستیم. افتخار قانون اساسی ما این است که می‌گوید همه افراد حتی رهبری معظم نظام در برابر قانون یکسانند این افتخار اسلام و نظام ماست که کنار میز محاکمه قاضی، امام مسلمین و امیرالمؤمنین با یک ذمی برابرند و کنار هم می‌نشینند این افتخار قضاء اسلام است که همه در برابر قانون مساوی هستند.

 مگر قابل تحمل است که در کشوری برخی از رسانه‌ها برای همیشه از تنبیه و توقیف و تعطیل و تهدید مصون باشند و یک حاشیه امن امنیتی دائمی برای آنها مقرر شده باشد که نه تنها هر چه می‌خواهند بگویند بلکه گاهی هم به عنوان پلیس مخفی عمل کنند شما از برخی نشریات می فهمید چه کسی دستگیر می شود و کجا تعطیل می شود و آبروی چه کسانی باید برود، بعد هم عده‌ای ادعای انقلابی گری دارند. نشریه و رسانه برای آگاهی مردم است.

انقلابی بودن یعنی چه؟ یعنی اخلاق، مردم ما انقلاب کردند تا اخلاق اسلامی در این کشور حاکم شود، تا موازین اسلام در این کشور معیار باشد، ‌تا خون و آبرو و اموال مردم محفوظ بماند. انقلابی بودن یعنی دروغ نگفتن، یعنی به دیگران تهمت نزدن، یعنی چهره بزرگان این نظام که در انقلاب و دفاع مقدس و سازندگی کشور تلاش کردند، حفظ کردن، انقلابی بودن یعنی به مردم امید دادن، یعنی به مردم اعتماد دادن.

آیا  از پایگاه یک بخش از حکومت به بخش دیگری از حکومت حمله کردن، این شد انقلاب؟ ‌این شد انقلابی گری؟ یک وقتی در برخی نوشته ها، هماهنگی راهبردی بعنوان یک اصل مهم برای وحدت جامعه و حکمرانی سالم را می خواندیم اما حالا گاهی معکوس آن را مشاهده می کنیم.  ناهماهنگی راهبردی بزرگترین خطری است که می تواند یک جامعه و یک کشور را تهدید کند تمام رسانه‌ها در برابر قانون باید یکسان باشند اگر چنین بود ما کشور انقلابی هستیم، انقلاب اسلامی و اگر نبود یعنی داریم علیه یک انقلاب اخلاقی و اسلامی حرکت می‌کنیم.

دستگاه قضایی ما باید مأمن جامعه باشد هر چیزی اشکال داشته باشد اگر نمک سالم باشد می شود جلوی آن را گرفت اما اگر نمک فاسد شود خیلی کار سخت می‌شود. دستگاه قضا پایگاه امن مردم است مردم آن روزی که از همه مأیوس شوند از دولت، ‌روزنامه، حتی عالم، استاد دانشگاه؛ آنجایی که هیچوقت، هیچکس نباید مأیوس شود باب عدل است و در خانه قاضی. قاضی بعنوان مأمن جامعه است بسیار مهم است که جامعه ما احساس امنیت، عدالت و یکسانی را داشته باشد.

اگر عدالت و یکسانی در جامعه برقرار شد آنگاه ما بهتر می‌توانیم از فکر واندیشه‌مان برای آگاهی جامعه بهره‌برداری و استفاده کنیم.

امروز تقریباً رسانه یکطرفه، به سمت پایان یافتن است،‌رسانه‌ دو طرفه است مردم هم اظهار نظر می‌کنند نه در شبکه‌ها و سایت‌ها حتی کنار گیشه روزنامه‌ها با خریدن و نخریدن شان اعلام نظر می‌کنند. در این فضا باید رسانه‌های ما مسئولیت سنگینی را بر دوش خود احساس کنند.

در شرایطی که امروز در آن قرار گرفته‌ایم در دو زمینه نیاز به امید داریم و القای امید در جامعه به دست مطبوعات و رسانه‌ها و رسانه ملی، همه سایت‌ها ، فضای مجازی و حقیقی است. کار بزرگی را ملت ما در این 26 ماه انجام داد، البته اقتصاد جامعه ما از قبل از انقلاب بیماری‌هایی داشت بعد از انقلاب هم بیماری‌هایی داشت، تحریم بر آن بیماری بعنوان یک بیماری جدید افزوده شد. از سال‌های اولیه انقلاب تحریم به صورت محدود و در سال‌های اخیر به شکل وسیعش. معنای آن این نیست که اگر کسی بیماری قلبی دارد و بسیار خطرناک نیز هست و ما توانستیم درمانش کنیم، بگوییم دستش هم درد می‌کرد چرا خوب نشد چرا گردنش خوب نشد؟

اقتصاد ما بیماری‌های متعدد و مختلفی دارد با برداشته شدن تحریم یکی از آن بیماری‌های صعب‌العلاج بسیار خطرناک برطرف می‌شود و اقتصاد تحرک پیدا می‌کند ولی معنایش این نیست که دیگر بیماری و مشکلی وجود ندارد. آنچه ما می‌توانیم در عرصه بعد از تحریم مشکلات جامعه را حل و فصل کنیم، اولین قدم در همه بخش‌ها و از جمله اقتصاد امید به آینده است.

بزرگترین عمل ضد انقلابی ایجاد یأس است آن روزنامه و سایتی به معنای واقعی کلمه ضد انقلاب است که شما وقتی آنرا ورق زدید چیزی از شما کم می‌کند صفحه اول را می‌خوانید چیزی کم می‌کند و صفحه‌ بعدی را می‌خوانید امید و اعتماد را از شما می‌گیرد. در مطبوعات و رسانه‌ها انقلابی بودنمان آن است که اولاً واقعیات را به خوبی و درستی بیان کنیم اگر یک کار بزرگی را ملت بزرگ ایران انجام  داده کار ملت را کوچک نکنیم با پول بیت‌المال و پول حاکمیت علیه افتخار حاکمیت؟‌با پول دولت علیه دولت؟‌دولتی که منتخب مردم است.

 هیچ اشکالی ندارد که کسی متقاضی روزنامه‌ای بشود با پول شخصی و از اول تا آخرش مخالف دولت باشد اما اگر می‌خواهیم با پول مردم علیه راه مردم اقدام کنید؟ با اجازه چه کسی؟ پول مردم علیه مردم؟! این نمی‌تواند برای یک جامعه‌ای قابل قبول باشد. افتخار ملی ما این بوده که نمایندگان سرفراز ملت توانسته‌اند به خوبی از حقوق حقه خودشان دفاع کنند.

 نه تنها ما گفتیم رآکتور اراک باید بماند حق ماست یک قدم بالاتر گفتیم رآکتور اراک باید مدرنیزه هم بشود نه تنها گفتیم رآکتور اراک باید مدرنیزه شود گفتیم شما هم یعنی شمای 1+5 باید تکنولوژی جدیدتان را وارد عرصه کنید. اراکی که تکمیل می‌شود با اراکی که دیروز داشتیم می‌ساختیم زمین تا آسمان فرق دارد این یک رآکتور جدید و بمراتب مدرن‌تر از قبلی است رآکتور را می‌سازیم و با فناوری‌های نو هم در این زمینه آشناتر می‌شویم. نه این که ایران حقش تثبیت شد که غنی‌سازی کند و کیک زرد را به UF6‌ تبدیل کند آن غنا را به 3ونیم و 4 و 5 درصد برساند بلکه یک قدم دیگر تجارت را در این زمینه بدست آوردیم ما از هفته‌های آینده uf6‌را می‌فروشیم کیک زرد را می‌گیریم یعنی در بازار تجارت هسته‌ای وارد می‌شویم ما نه تنها سانتریفیوژ‌هایمان می‌چرخد بلکه از این پس سانتریفیوژ‌های بسیار مدرنترآن به چرخش درمی‌آید به محض این که این توافق اجرایی شود گاز UF6‌برای اولین بار در سانتریفیوژ جدید IR8 تزریق خواهد شد و با IR8 غنی سازی در حد آزمایشگاهی آغاز می‌شود.

نه تنها این که قطعنامه‌های شش‌گانه ظالمانه شورای امنیت سازمان ملل را لغو کردیم بلکه در قطعنامه جدید حق غنی‌سازی ایران را هم به رسمیت می‌شناسد. بله این حق همه کشورها بوده اما هیچ کشور عضو غیردائم سازمان ملل در یک قطعنامه شورای امنیت حق غنی‌سازی‌اش رسما اعلام  نشده است این کار عظیم و بزرگ و در کنار آن رفع تحریم‌های ظالمانه صورت می گیرد.

این یک افتخاری از آن ملت بزرگ ایران است حالا یک کسی ممکن است نسبت به آن نظری داشته باشد از این صحبت ها همیشه هست. هر متنی هم غیر از کلام معصوم و  خدا قابل نقد است می توانید نقد و انتقاد کنید و این حق همه حق مطبوعات و رسانه‌ها است.  

اما همانطور که در تابلو این نمایشگاه آمده نقد آن هم نقد منصفانه باشد و البته باید پاسخ هم به نقد داده شود پاسخ مسئولانه  و صحیح  و این قبول است.

همه ما باید نقادی کنیم  نقد به نفع ماست دولت باید نقد شود، قوه قضاییه باید نقد شود، مجلس باید نقد شود اسلام که بالاتر می‌گوید «النصیحة لائمة المسلمین»امام مسلمین هم باید نقد شود منتها نقد و انتقاد نه اتهام ،تخریب ، تهمتودروغ.

 ‌انتقاد کنیم از روی دلسوزی و بگوییم این کار خوب بود و اینجا اشکال داشت و اگر اینطور می‌شد بهتر بود . بیاموزانیم و بیاموزیم خودمان کاری کنیم که آینده بهتری در انتظارمان باشد.

امروز در شرایط جدید و در سراسر کشور امید تبلور بیشتری نسبت به دیروز دارد و شما می‌توانید هم امید را در جامعه اضافه کنید و هم می‌توانید مسیر و راهی را که در فضای جدید برای توسعه کشور باید استفاده و بهره‌برداری کنیم.

اگر امید نباشد سرمایه‌گذاری نخواهد بود و اقتصاد مقاومتی پیاده نخواهد شد صادرات غیرنفتی افزایش پیدا نمی‌کند و همه شما می‌دانید که امسال سال بسیار سختی برای دولت بود همه مطلعید وضع اقتصادی دنیا و وضع نفت و قیمت را می‌دانید برخی از کشورهای همسایه که جمعیت‌شان یک سوم ما است و درآمد نفت آنها ده برابر ما است، ده ها میلیارد از ذخایرشان برای اداره امسال خود استفاده کردند .

شما می‌دانید کشورهایی که صادر کننده نفت بودند برخی از آنها تورم در کشورشان الان نزدیک به 300 درصد شده است ولی در کشور ما مسیر کاهشی تورم و مسیر رونق البته با شتاب کمتر حفظ شده است. اگر شرایط عادی بود پارسال اگر رشد ما 3 بود امسال باید بیشتر می بود اما شش ماهه اول رشد ما یک است . ممکن است تا پایان سال هم رشد ما  حدود 2 باشد اما در عین حال نگذاشتیم به رشد منفی برسیم و نگذاشتیم مسیر کاهش تورم مسیر عکس خود را طی کند.

در شرایطی که در سال گذشته ما با خشکسالی عظیم توأم بودیم خرید دولت از گندم کاران بیش از 8 میلیون تن بود زمانی بود که در آغاز دولت انبارها و سیلوهای مان فقط برای یک هفته ذخیره داشتیم. در زمستان امسال ذخیره ما 6 و نیم ماه بود اما الان خیلی بالاست و تقریبا با شرایطی که داریم امسال نیاز به خرید گندم و بسیاری از محصولات دیگر نداریم.

آیا این درست است که رسانه ما فقط نقد را بگوید و یا واقعیت را بگوید و بعد به نقد و بعد به راه حل برسد و در مجموع به مردم امید بدهد و یا آن که از آغاز تا پایانش یاس باشد البته آن رسانه‌هایی که ناامیدی را تزریق می‌کنند تعدادشان بسیار محدود است و آنها که به نفع مردم تلاش و کوشش می‌کنند بسیار زیاد هستند من از همه آنها تشکر می‌کنم حامی یا منتقد باشد با هر لحنی اما حتما نمی‌توانم اگر کسی که اخلاق را زیر پا بگذارد و از اخلاق حرفه‌ای مطبوعات فاصله بگیرد از او تجلیل کنم حتما نمی‌توانم از کسی که بذر ناامیدی را در میان مردم می‌پاشد تشکر کنم.

همه ما باید در این شرایط به فکر ملت و کشور و آینده مان و توسعه مان باشیم. شرایط امروز شرایطی است که می‌تواند در زمینه‌‌های مختلف کشورمان را با سرعت قابل توجهی به سمت پیشرفت و توسعه هدایت کند شما می‌بینید کمتر هفته‌ای است که کمپانی‌های مختلف، مراکز اقتصادی آسیا، اروپا، آفریقا، بخش‌هایی از آمریکا به ایران سفر نکنند و در فکر قراردادها نباشند. ما آینده‌ای به مراتب بهتر از امروز خواهیم داشت و همه باید دست به دست هم دهیم تا ایرانی را بسازیم که در آن ایران رونق اقتصادی را به معنای واقعی کلمه شاهد باشیم. ایرانی را بسازیم که علم و دانش و فناوری روز به روز در حال پیشرفت باشد. رونق اقتصادی ما در حد قابل قبول باشد. رشد یک درصد و دو درصد و سه درصدی برای ما غیرقابل قبول است. ما باید به رشد قابل قبول دست پیدا کنیم.

 اولین امید، امید در شرایط پسابرجام و پساتحریم و استفاده از فضایی است که بوجود آمده است، تمام خاصیت برجام ایجاد فضای مناسب برای امید و فعالیت و رونق است همه‌اش همین است اگر در پسابرجام یأس را در جامعه منتشر کرده و مردم را نسبت به آینده ناامید کنیم و هر روز داستان سرایی کنیم و هر روز مردم را بترسانیم درست نیست.

بله همیشه باید مواظب و مراقب باشیم اما به چه دلیل مردم را بی‌جهت ‌ترسانده و به چه دلیل تصویرهای سیاه برای جامعه ترسیم می‌شود؟ بی‌تردید ما امروز بعد از 26 ماه شرایطمان بهتر از قبل است شرایط بین‌المللی، اجتماعی و وحدت وا نسجام ما بیشتر است. امروز امید مردم به مشارکت بیشتر است در شرایطی هستیم که مردم بیش از گذشته برای حرکت اقتصادی در جامعه ‌آماده هستند.

بطور طبیعی هر ملت و کشوری رقبا و دشمنانی دارد و خودش را آماده می‌کند اما مدام فضای جامعه را مسموم می شود تا نگذارند از فضای پسابرجام استفاده کنیم.

باید از این فضای بوجود آمده بهره‌برداری کنیم. منطقه ما را ببینید  که چه شرایطی دارد و تروریسم در منطقه چه کار می‌کند و اختلافات در این منطقه چه می‌کند. درس بیاموزیم و شکاف ایجاد نکنیم اختلاف بین مردم نیندازیم تهمت به هم نزنیم ما همه ایرانی هستیم و به نظام و انقلاب علاقه داریم ما همه ایران آباد را می‌خواهیم. در این شرایط ما باید کاری کنیم که انسجام، وحدت، دوستی و برادری داشته باشیم. برادری با انتقاد منافات ندارد. دوست و برادر باشیم و از همه نقد کنیم اما جامعه ما انقلابی بماند، یعنی تهمت و دروغ نباشد. به صرف اتهام یک آقایی یا یک دستگاهی قبل از دادگاه و محاکمه و محکومیت و طی مراحل دادگاه آبروی مردم را نبریم این خلاف قانون، قانون اساسی و شرع و اسلام و خلاف راه صحیفه سجادیه است که امروز به نام صاحب صحیفه سجادیه است. تلاش کنیم در جامعه امید را برای حرکت اقتصادی و حرکت سیاسی شکوفا کنیم.

اسفند ماه انتخابات داریم باید همه را امیدوار کنیم. همه پای صندوق رای بیایند و همه بتوانند افراد مورد نظرشان را در لیست انتخاب شونده‌ها ببینند و همه بتوانند با روحیه در صف انتخاب کنندگان حضور پیدا کنند. هر مقدار بتوانیم فضای امید را در زمینه اقتصاد و سیاست و فرهنگ بیشتر کنیم می‌توانیم توسعه بیشتری را شامل حال این جامعه کنیم.

این دولت در زمینه مطبوعات قدم‌هایی را برداشته و به حول و قوه الهی قدم‌هایی دیگری را برخواهد داشت. یارانه‌ها را شفاف سازی کرده و برای گرفتن امتیاز برای یک نشریه راه را بسیار بسیار کوتاه می کند. در آینده باید یارانه‌ها به سمت توسعه چاپ و به سمت ساماندهی توزیع به جای یارانه نقدی حرکت کند. باید کاری کنیم که همه در فضای رسانه بتوانند حضور پرنشاط و شادابی داشته باشند از مطبوعات‌مان اعتدال و عقلانیت برآید و نه خدای ناکرده افراط و خشونت و ما بتوانیم مسیری را طی کنیم که رسالت و مسئولیت ملی، انقلابی و دینی همه ما است.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 

شناسه خبر: 90417

- دولت یادهم و دوازدهم

- سخنراني ها

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده