دکتر روحانی با صدور پیامی، فاجعه دردناک منا را تسلیت گفته و دستوراتی برای رسیدگی به مجروحین و انتقال درگذشتگان حادثه به کشورمان صادر کرد

رییس جمهوری در بدو ورود به نیویورک با صدور پیام تسلیتی به مناسبت فاجعه دردناک منا ، با صدور دستور رسیدگی فوری به حال مجروحین فاجعه و انتقال درگذشتگان به کشورمان از استانداران خواست با حضور در منزل درگذشتگان و مجروحین فاجعه، پیام تسلیت وی را به آنان ابلاغ کرده و از دولت عربستان نیز خواست ضمن به عهده گرفتن مسولیت فاجعه به وظایف قانونی و اسلامی خود در این زمینه عمل کند.

شناسه خبر: 89526 -

جمعه 3 مهر 1394 - 13:27

متن پیام حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به شرح زیر است :

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

خبر تاسف بار و تاثر برانگیز فاجعه مولمه کشته و مجروح شدن بیش از دویست نفر ازحجاج ایرانی بیت الله الحرام درآستانه ورود به نیویورک غمی سنگین براینجانب و هیأت همراه مستولی نمود. درگذشت حجاج عزیزمان در کنار متمسکین به حبل الله از امت اسلامی ومجروح شدن ضیوف الرحمان درلباس احرام در سرزمین وحی و در آرزوی وصال حق تعالی مصداق روشن من یخرج من بیته مهاجرا الی الله است، که فقد وقع اجره علی الله.  بی شک اعلام سه روز عزای عمومی درکشور نیز که مبین عمق این فاجعه است، حداقل همدردی دولت وملت شریف ایران با بازماندگان این فاجعه خواهد بود. 

اینجانب با تسلیت فاجعه دردناک منا، به محضر حضرت ولی عصر (عج)، بازماندگان معزز، مقام معظم رهبری و ملت شریف ایران، ازجناب آقای جهانگیری معاون اول محترم می خواهم تا دراسرع وقت با تشکیل ستاد ویژه رسیدگی به این فاجعه و تجمیع امکانات لازم، ضمن اطلاع رسانی به ملت شریف ایران، اقدامات زیر را انجام داده و مستمرا به اینجانب گزارش دهد:

١- با اعزام تیم های امداد در صورت لزوم و ارسال هواپیما به کشور عربستان، رسیدگی به امور حجاج بیت الله الحرام، مجروحین فاجعه، وانتقال درگذشتگان به کشورمان را در اولویت اقدامات ستاد قرار دهند؛ لازم است حجاج عزیز احساس نمایند می توانند سایر مناسک باقیمانده خود را درآرامش و امنیت انجام داده و وفق برنامه به کشور خود باز گردند. 

٢- از استانداران محترم خواسته شود با حضور درمنازل درگذشتگان و مجروحین فاجعه ضمن ابلاغ پیام تسلیت اینجانب، کمک های لازم و تسهیلات مکفی برای انجام امور مربوطه را دراسرع وقت ارائه نمایند. 

٣- وزارت امورخارجه وسفیرایران در عربستان موظف اند ضمن بررسی چگونگی رخ دادن این فاجعه تمامی اقدامات لازم جهت احقاق حقوق درگذشتگان وحادثه دیدگان را به عمل آورده و از دولت عربستان نیز می خواهم ضمن به عهده گرفتن مسئولیت این فاجعه، به وظائف قانونی واسلامی خود دراین زمینه عمل نمایند.  

 ضمن همدردی مجدد با خانواده‌های آسیب‌ دیدگان، از درگاه خداوند متعال طلب مغفرت برای جان باختگان، آرزوی شفای عاجل برای مجروحان، و حج مقبول و سعی مشکور برای حجاج عزیز کشورمان توأم با امنیت کافی وسلامت مسألت دارم.

           حسن روحانی

رییس جمهوری اسلامی ایران

شناسه خبر: 89526

- رئیس‌جمهوری

- پيامها و نامه ها

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده