رییس جمهوری در دیدار نخست وزیر عراق:

روابط تهران – بغداد راهبردی است/ اجرایی کردن توافقنامه‌ها میان دو کشور ضروری است/ ایران در مبارزه با تروریست‌های داعش در کنار عراق است

رییس جمهوری در دیدار نخست‌وزیر عراق، روابط تهران – بغداد را روابطی راهبردی دانست و تصریح کرد: تقویت و گسترش روابط دو کشور نه تنها تامین‌کننده منافع دو ملت، بلکه تامین‌کننده منافع همه کشورهای منطقه است.

شناسه خبر: 87704 -

چهارشنبه 27 خرداد 1394 - 18:28

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه با اشاره به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های گسترده اقتصادی دو کشور تاکید کرد: روابط اقتصادی تهران - بغداد در همه عرصه‌های مورد علاقه باید بیش از پیش تقویت شود و تسریع در عملیاتی و اجرایی کردن توافقنامه‌ها میان دو کشور ضروری است.
رییس جمهوری همچنین تمرکز تلاش ها برای توسعه بنادر بصره، آبادان و خرمشهر را در اولویت همکاری‌ها دانست و گفت: این موضوع به ویژه به نفع ساکنان مناطق جنوبی دو کشور است.
دکتر روحانی با تبریک ماه مبارک رمضان به نخست وزیر عراق و ابراز امیدواری نسبت به اینکه این ماه، ماه پیروزی دولت و ملت عراق بر تروریسم باشد، گفت: بی‌تردید ثبات و امنیت عراق، ثبات و امنیت ایران است.
رییس جمهوری در ادامه با اشاره به تلاش های دولت عراق برای تقویت وحدت و انسجام میان احزاب، اقوام و مذاهب، اظهارداشت: متاسفانه برخی کشورها با هدف رسیدن به منافع کوتاه‌مدت خود به دنبال ایجاد تفرقه و شکاف میان ملت یکپارچه عراق هستند و در چنین فضایی، باید تمام تلاش‌ها برای تقویت انسجام ملی و وحدت ملت عراق بکار گرفته شود تا دشمنان کاملا مایوس شوند.
دکتر روحانی سپس به مقاومت و ایستادگی ملت و ارتش عراق در برابر تروریست‌ها اشاره کرد و گفت: بی‌شک بار اصلی مسوولیت مبارزه با تروریسم و شکست نهایی آنها بر دوش ملت و ارتش عراق است، در عین حال مردم و دولت ایران نیز در این زمینه در کنار ملت و دولت عراق بوده و خواهد بود.
رییس جمهوری با تاکید بر آمادگی ایران برای ادامه همکاری با دولت عراق در جهت مبارزه با تروریسم، اظهارداشت: ثبات، امنیت و آرامش در عراق و سایر همسایگان می تواند به پیشرفت و توسعه منطقه کمک کند.
نخست وزیر عراق نیز در این دیدار با قدردانی از میهمان نوازی دولت و ملت ایران، خواهان تقویت و استحکام بیشتر روابط تجاری و فرهنگی دو کشور شد.
حیدر العبادی در ادامه با تشریح اقدامات کشورش برای مبارزه با تروریست‌های داعش گفت: تروریست‌های داعش تلاش دارند میراث فرهنگی، اندیشه و دین ما را نابود سازند و ملت و دولت عراق، متحد در برابر تروریست‌های تکفیری ایستاده است و در این مبارزه، خواهان کمک و مساعدت دوستان خود می باشد.
وی تصریح کرد: عراق به حمایت‌های دوستانه جمهوری اسلامی ایران در جنگ علیه تروریسم ارج می‌نهد و بی‌تردید ادامه این کمک‌ها باعث نابودی موجودیت داعش نه تنها در عراق بلکه در منطقه خواهد شد.
نخست‌وزیر عراق در ادامه توسعه همکاری در بنادر بصره، خرمشهر و آبادان را مورد تاکید قرار داد.

شناسه خبر: 87704

- دیدارهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده