متن سخنان رییس جمهوری در اجتماع بزرگ مردم استان خراسان شمالی

رییس جمهوری در اجتماع بزرگ مردم استان خراسان شمالی با تاکید بر اینکه ما از تحریم نمی ترسیم اما با آن مبارزه می کنیم و با کمک شما مردم تحریم ها را خواهیم شکست، گفت:اگر می خواهیم به پیشرفت و قله های ترقی دست یابیم باید متحد باشیم ، دست به دست هم دهیم و اختلافات را کنار بگذاریم.

شناسه خبر: 87592 -

يکشنبه 24 خرداد 1394 - 12:42

متن سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

روز 24 خرداد که روز شما، روز سرافرازی ملت ایران و مردم دلداده به اسلام و ایران است در استان غیور و سرافراز خراسان شمالی هستیم . شور و احساسات و محبت زیادی از آغاز ورود به شهر زیبای بجنورد و در همه خیابان‌ها، تا در این ورزشگاه شاهد هستیم و شما با نشاط و سرور نشان دادید که 24 خرداد روز سرافرازی و خوشحالی ملت ایران است.
مردم عزیز استان با ترکیب کرمانج، ترک و ترکمن، زیبایی‌های لهجه، گویش، زبان و فرهنگ ،در این استان و در هر سه استان شمالی، رضوی، جنوبی افتخارشان آن است که تحت حمایت امام هشتم مولای‌مان حضرت علی‌بن موسی‌الرضا(ع) هستند و همه ملت ایران این افتخار را دارد که امام هشتم به عنوان فخر همه ایرانیان، شیعیان و همه مسلمانان و آزادیخواهان جهان است.
در آستانه ماه عبادت حق، صیام و قیام، قرائت قرآن، دوستی و محبت، نشاط معنوی، سخاوت‌ها، سفره‌های افطار، پاکی‌ها، زدودن دل‌ها از انواع کینه‌ها و ماهی که ملت ما از هر ماه دیگر در تقرب به خداوند، قرآن و معنویت خود را در آستانه بهار معنوی عبادت و قرآن می‌بیند که این ماه برای همه ما مبارک باد ، ماه رمضان ماه، اتصال، دوستی و آشنایی است که فرمود از نماز و روزه برتر اخوت، نزدیکی و برادری می‌باشد.
امروز دو سال از رأی ملت ایران برای تشکیل چنین دولتی می‌گذرد. امروز دو سال از روز آراء مردم به اعتدال و میانه‌روی می‌گذرد؛ دولتی که چشم‌اندازش، امید است و برنامه‌اش تدبیر و روش اش همواره اعتدال خواهد بود. شما حماسه بزرگی را در دو سال پیش در این سرزمین آفریدید با 73 درصد واجدین شرایط، پای صندوق آراء ثابت کردید که این ملت عاشق نظام، جمهوری اسلامی، مردم‌سالاری دینی است و انتخاب خود را با صندوق آراء در جامعه خود و به جهانیان نشان می‌دهد.
24 خرداد 2 سال پیش ملت ما اعلام کرد ما مسیری را انتخاب می‌کنیم که در آن مسیر، همه اقوام، متحد و کنار یکدیگر باشند، ما مسیری را انتخاب می‌کنیم که شیعه و سنی، ترک و ترکمن، کرد و بلوچ، عرب و لر همه و همه زیر پرچم اسلام و ایران برای توسعه ایران زمین دست به دست هم خواهیم داد.
ما در روز 24 خرداد 2 سال پیش به همه اعلام کردیم که در این سرزمین ما به فرهنگ یکدیگر، افکار یکدیگر و سلیقه‌های یکدیگر، احترام می‌گذاریم، آستانه تحمل را بالا و بالاتر می‌بریم. این جناح یا آن جناح، این حزب یا آن حزب، این قوم یا آن قومیت، این لهجه و گویش یا آن لهجه و گویش همه ما در پی هدف واحد هستیم و آن پیشرفت سریع و همه جانبه ایران عزیز است.
ما می‌خواهیم در این کشور بر رقبا، همسایگان و بر دیگر کشورهای در حال توسعه پیشی بجوییم.
ملت بزرگ ایران، مردم خراسان، خراسان شمالی؛ ما اگر می‌خواهیم به پیشرفت و قله‌های ترقی دست پیدا کنیم باید متحد باشیم و دست به دست هم بدهیم و اختلافات را کنار بگذاریم. همه به هم کمک کنیم تا در این کشور رونق اقتصادی، آغاز شود.
شما می‌دانید روزی که این دولت کار خود را آغاز کرد، از رشد و رونق اقتصادی خبری نبود، آمار اقتصادی ما نشان می‌داد که در سال 91، حدود منفی 7 درصد، شرایط رشد کشور بوده یعنی رکود عمیق که حتی در سال 92 هم باز رشد کشور منفی بود و می‌دانید که در شرایط رکود روز به روز تولید، کاسته و کاسته می‌شود و اگر تولید کاسته شد، دست نیاز ما به بیگانه دراز می‌شود، اگر تولید کاسته شد حتی برای نان شب هم نیازمندیم تا گندم را از خارج وارد کنیم و شما می‌دانید که در سال 92 میلیون‌ها تن گندم وارد شد.
پارسال 2، 3 میلیون تن گندم کمتر وارد کردیم و امسال به حول و قوه الهی کمتراز قبل. نیازمندی‌های کشاورزی ما در طول سال 92 و 93 به بیگانه و خارج، کاهش پیدا کرده و روی پای خود ایستاده‌ایم ما در این مدت، 8 میلیارد دلار مواد غذایی کمتر وارد کردیم و این به معنای آن است که ما در مسیر تولید حرکت کردیم. تعداد تراکتورها، کمباین‌ها، ماشین‌آلات راه‌سازی و کشاورزی که روز به روز افزایش پیدا می‌کند به معنای حرکت کشور در مسیر توسعه و رشد است.
امروز بیکاری بالاترین مشکل اجتماعی مردم است.چرا ما باید امروز با این معضل روبرو باشیم؟ ایران با عظمت، این همه معادن، این همه سرزمین آماده و جوانان لایق و تحصیل‌کرده، پس معلوم است که ما باید حرکتی از نو آغاز کنیم.
ملت ایران، مردم خراسان شمالی، بجنورد قهرمان؛ ما می‌توانیم و قادر هستیم کشور را در مسیر حرکت و توسعه قرار دهیم.
دیگران آمده‌اند در مسیر مسابقه بر پای ملت ما زنجیر نابه‌جای تحریم انداخته‌اند ما نخواهیم گذاشت این زنجیر ادامه پیدا کند. همه مردم ایران، همه جوانان بدانند هر مشکلی که برای این ملت است برای حقوق این ملت است ما دست به دست هم خواهیم داد از 24 خرداد 92 به جلو. با اتحاد، یگانگی، وحدت و انسجام ملی، با حمایت و هدایت مقام معظم رهبری، با اتکال به خداوند و با توجهات امام هشتم حضرت علی‌بن موسی‌الرضا(ع)، ما دست به دست هم خواهیم داد.
ملت، دولت و رهبری ما تنها نیست، یک ملت منسجم و یکپارچه که عنایت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) و ائمه هدی(ع) پشت سر این مردم است.
ما نخواهیم گذاشت بیگانگان به ظلم و جنایت تحریم های خود علیه ما ادامه دهند. ما نخواهیم گذاشت حقوق ملت ایران پایمال شود و مواد خوراکی مردم گران‌تر به دست مردم آنان برسد. بدخواهان با زنجیرهای تحریم باعث شدند تا هر جنسی که از خارج به دست شما رسیده ، حداقل 10 تا 15 درصد گرانتر شود. یعنی این پول از جیب شما داده شده است و آنهایی که می‌گویند تحریم مهم نیست، گویی از جیب مردم بی‌خبرند، آنهایی که می‌گویند ما در برابر بیگانگان نباید بایستیم، آنهایی که می‌گویند ما در برابر 1+5 با قامتی رشید و با دیپلمات‌های کارآزموده نباید حرف بزنیم و مذاکره کنیم گویی از زندگی مردم بی‌خبرند.
ما به حول و قوه الهی با هدایت‌های رهبر معظم انقلاب و با حمایت شما مردم بزرگ، هم در داخل ایران غنی‌سازی خواهیم کرد و هم چرخ اقتصاد را به حرکت در می‌آوریم.
ما در طول 22 ماه گذشته صدها هزار هکتار زمین کشاورزی را تحت آبیاری مدرن قطره‌ای قرار داده‌ایم، فقط در خوزستان و ایلام 177 هزار هکتار، این فقط آمار دو استان است. در همین استان خراسان شمالی به حول و قوه الهی برای مدرن کردن آبیاری کشاورزی 60 میلیارد تومان هزینه خواهد شد.
ما نخواهیم گذاشت با فشار دشمن قامت رشید ملت بزرگ ایران ذره‌ای در برابر فشار دشمنان خم شود. علی‌رغم همه فشارها ما تحول بزرگ در سلامت را در این 22 ماه شاهد هستیم. در طول یکسال گذشته بیش از 3 هزار و 900 پزشک متخصص به استان‌های محروم و نقاط دورافتاده اعزام کرده‌ایم که این 3 هزار و 900 پزشک متخصص 24 ساعته و شبانه‌روز در این مناطق برای درمان مردم حضور دارند.
ما هزارها خانه بهداشتی را ساخته و آماده و یا تجهیز کردیم ما در این مدت برای آسودگی بیشتر بیماران‌ نزدیک به 11 میلیون نفر در حاشیه شهر‌ها را تحت پوشش خدمات درمانی قرار دادیم. ما 9 میلیون و 200 هزار نفر را در طول یکسال تحت پوشش بیمه درمانی قرار دادیم و 11 میلیون نفر را تحت پوشش حمایت امنیت غذایی قرار دادیم.
این دولت ننشسته است تا دیگران در مذاکرات هسته‌ای در برابر حرف حق ما تسلیم بشوند یا نشوند این دولت ننشسته‌ است تا تحریم‌ها برطرف شود. این دولت از روز آغاز در شرایط تحریم، قدم به قدم برای رفاه و خدمات اجتماعی به مردم،گام های مصممی برداشته‌ و برخواهد داشت.
ما در شرایط تحریم به فکر دریاچه‌های خشک افتاده‌ایم، ما در شرایط تحریم به فکر رودخانه‌های بزرگ، هامون‌ها و تالاب‌های کشور افتاده‌‌ایم. ما در شرایط تحریم کیفیت بنزین و گازوئیل مصرفی را بالا برده و سیستم فاضلاب شهرها را اصللح کردیم. ما در شرایط تحریم پروژه قطار سریع‌السیر را در ایران آغاز کردیم.
ما از تحریم نمی‌هراسیم، اما با تحریم مبارزه می‌کنیم. ما تحریم را به حول و قوه الهی و با کمک شما مردم لغو خواهیم کرد.
ما در همان مرکزی که به ناحق علیه ما تحریم وضع کردند، یعنی در شورای امنیت سازمان ملل تحریم‌ها را لغو خواهیم کرد. ما در تهران و بجنورد، نمی‌نشینیم و شعار بدهیم، ما در گوشه این اجتماع و آن اجتماع نمی‌نشینیم و شعار بدهیم ما خواهیم رفت در همان سازمان ملل و همانجا که علیه ملت ما قطعنامه وضع شده است، تحریم‌ها را لغو خواهیم کرد.
ما به حول و قوه الهی، ملتی می‌خواهیم که همانطور که به ارزش‌هایی مانند ایمان، اسلام، معنویت و اخلاقش احترام می‌گذارد، ملتی می‌خواهیم که شاد و سرزنده باشد.
همانطور که در این استادیوم ورزشی نام امام هشتم(ع) برده می‌شود، روحتان پرواز می‌کند و این همه احساسات به خرج می‌دهید همین جا اگر قطعه موسیقی نواخته می‌شود و شما شاد می‌شوید آیا اشکال دارد؟ ما مگر با شادی و نشاط مردم مخالف هستیم؟ ما به روزش خوشحال و به روزش هم اشک می‌ریزیم. روزهای 19 و 21 رمضان اشک می‌ریزیم و 15 رمضان شادی می‌کنیم، ما ملت رشید، شاد، بزرگ و فرهنگ‌دوست هستیم. موسیقی، فرهنگ، ادب و شعر از سرزمین ایران، از خراسان شمالی عزیز و از این سرزمین فرهنگ دوست به کل منطقه آسیای مرکزی، قفقاز و سایر مناطق رسوخ پیدا کرده است. ما هم شادی ملت را می‌خواهیم و هم اشتغال ملت و رونق اقتصادی مردم و رفاه اجتماعی می خواهیم و هم سانتریفیوژ. ما همه آنچه را که حق‌مان است، می‌خواهیم. ما برای احقاق حقوقمان قیام کردیم.
مردم بزرگ استان خراسان شمالی! اما چند جمله ای هم درباره طرح‌هایی که مصمم هستیم به حول و قوه الهی در دولت یازدهم برای استان شما انجام دهیم. عمدتاً این طرح‌هایی که می‌گویم در سال 94 یعنی امسال و سال 95 و برخی از آنها در اوایل سال 96 ان شاء‌الله و با حمایت شما مردم و با تلاش مسئولان اجرایی، عملیاتی خواهد شد.
اولین طرح، تکمیل بزرگراه بجنورد به جنگل گلستان است، این مسیر بزرگ که 250 کیلومتر است، مجموعاً نیاز به 200 میلیارد تومان اعتبار دارد، ما این بحث را با ورزا در تهران مطرح کردیم کمی سخت‌شان بود که کل پروژه را در اختیار بگیرند، اما در سال 94 الی 96 ،اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
اصلاح و تکمیل روکش‌های مورد نیاز راه‌های روستایی حدود 660 کیلومتر، با اعتبار 100 میلیارد تومان تا پایان سال 95 اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
طرح بسیار مهم راه‌آهن بجنورد، اسفراین و ان شاء‌الله از اسفراین به جوین و اتصال به راه‌آهن سراسری که به اعتبار بسیار سنگینی با مجموعاً هزار میلیارد تومان نیاز دارد را تامین کرده و این طرح را ادامه خواهیم داد و راه‌آهن اسفراین به جوین که 50 میلیارد تومان نیاز به تکمیل دارد تا پایان 95 اجرایی و عملیاتی خواهد شد برای بقیه آن هم برنامه ما این است که از صندوق توسعه ملی ، 300 میلیون دلار وام دریافت ‌کنیم و بنابراین قسمت اعظم آن در دولت یازدهم اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
استان 13 نقطه حادثه‌خیز دارد که برای رفع این مشکلات 17 میلیارد تومان اعتبار نیاز است، این اعتبار تامین شده و همه این 13 نقطه حادثه‌خیز در سال 94 و 95 اصلاح خواهد شد.
فرودگاه بجنورد که نیاز به تکمیل دارد با 30 میلیارد تومان هزینه امسال تکمیل خواهد شد.
برای تکمیل بخش بیمارستانی و مسأله سلامت ان‌شاء الله بیمارستان 200 تختخوابی بجنورد با 44 میلیارد تومان اعتبار تا پایان سال 95 اجرایی و تکمیل خواهد شد. بیمارستان 218 تختخوابی شیروان با 29 میلیارد تومان اعتبار تا پایان سال 95 تکمیل خواهد شد و بیمارستان 64 تختخوابی جاجرم و گرمه با 20 میلیارد تومان تا پایان سال 94 عملیاتی و تکمیل خواهد شد.
همچنین به کلیه روستاهایی که تاکنون گازرسانی انجام نشده، گازرسانی به آن روستاها که 75 نقطه است تا پایان 95 عملیاتی خواهد شد. در استان مجموعاً 80 مدرسه از لحاظ ساختمانی نامساعد است که این مدارس در سال 94 و 95 تکمیل و همه اینها با ساختمان‌های جدید جایگزین خواهد شد.
در زمینه مسأله آب‌رسانی در بجنورد طرح‌آب‌رسانی با 35 میلیارد تومان اعتبار تا اوایل سال 95 تکمیل خواهد شد، که هم کیفیت آب اصلاح خواهد شد و هم بعضی از بخش‌هایی که نمی‌توانند به آب سالم دسترسی داشته باشند، این آب سالم در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.
سد سومبار هم با 50 میلیارد تومان تکمیل خواهد شد و سد چندیر نیز با اعتبارات آبهای مرزی تامین خواهد شد از سوی دیگر 17 طرح آب و فاضلاب در استان پیگیری خواهد شد که فاضلاب اسفراین در سال 94 تکمیل خواهد شد. 12مجتمع آب رسانی روستایی با 45 میلیارد تومان اعتبار در سال 94 و 95 تکمیل خواهد شد . در بخش صنعت ،واحد جدید پتروشیمی با اعتبار 700 میلیون دلار از طریق تامین اجتماعی آغاز خواهدشد که بزرگترین واحد صنعتی در استان خواهد بود.
در زمینه کشت گلخانه‌ای هم اقدامات لازم برای بهره‌وری انجام خواهد شد.
دانشکده علوم بجنورد با اختصاص 5.5 میلیارد تومان تا پایان 95 تکمیل خواهد شد. 5.2 میلیارد تومان هم برای استادیوم ورزشی استان اختصاص داده شده است. در زمینه گردشگری هم با 110 میلیارد تومان تسهیلات بانکی 4 هتل نیمه تمام تکمیل خواهد شد.
نکته دیگر اینکه با تسهیلات ویژه‌ای که برای این استان از طریق صندوق توسعه ملی مد نظر قرار دادیم، نرخ ترجیحی برای این استان مقرر شده که برای طرح‌های کشاورزی با سود تسهیلات 10 درصد و برای صنعت با سود تسهیلات 12 درصد، فرصت بسیار خوبی فراهم است که کارآفرینان در این زمینه فعال شوند.
در مجموع در این سفر 25 طرح و پروژه با مبلغ اعتبار 570 میلیارد تومان در این سفر تصمیم‌گیری و همه این طرح‌ها در سال جاری و سال آینده اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
شاد و موفق و سرفراز باشید.

شناسه خبر: 87592

- سفرهای استانی

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده