دکتر نهاوندیان در جمع اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان:

حمایت از صنایع پایه باید هدفمند و زماندار باشد/ بخش خصوصی به پیشبرد دیپلماسی اقتصادی دولت کمک کند/عزم دولت بر واگذاری همه امور به مردم است

رییس دفتر رییس جمهور روز چهارشنبه در جمع اعضای اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان گفت: دوره توسعه دولت سالار بر اقتصاد ایران به پایان رسیده است و عزم دولت بر توسعه مردم محور و واگذاری همه امور به مردم است.

شناسه خبر: 84594 -

چهارشنبه 22 بهمن 1393 - 15:14

دکتر محمد نهاوندیان با بیان اینکه وظیفه دولت سیاستگذاری است و باید از تصدی گری فاصله بگیرد، گفت: البته این موضوع به معنای جایگزین شدن شبه دولتی ها نیست و باید از این آفت جلوگیری شود.
وی با تاکید بر اینکه اگر واحد تولیدی با مزاحمت های بی دلیل و غیرشفاف مواجه شود، وظیفه دولت و نظام، کمک به آن واحد تولیدی است، از دستور اکید رییس جمهوری برای پیگیری بدون ملاحظه ماجرا خبر داد و گفت: برای حل مشکلات، دولت هر کاری که لازم باشد انجام خواهد داد.
رییس دفتر رییس جمهور با بیان اینکه پس از ابلاغ سیاست های اصل 44 باید انقلاب اقتصادی در کشور رخ می داد، گفت: تصریح رهبر معظم انقلاب در این ابلاغیه بازنگری در وظایف دولت بود و باید تلاش شود تا همه عقب افتادگی ها جبران شود.
دکتر نهاوندیان از اعضای اتاق های بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی کشور خواست تا پیشنهادهای مشخص و جامع نگر درخصوص مسائل اقتصادی، صنعتی و تجاری کشور داشته باشند و با پیش بینی مسایل پیش رو، راه حل ارائه دهند.
رییس دفتر رییس جمهور با بیان دیدگاه های دولت درخصوص نظام بانکی گفت: از دستاوردهای خوب دولت یازدهم، قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار است که در آن قراردادهای بانک ها و شرکتها بازنگری می شود و در این ارتباط باید اتاق ها مشارکت فعال داشته باشند.
دکتر نهاوندیان حل بیماری مزمن تورم و خروج از دور باطل تورم و سود بانکی را نیازمند پشتیبانی همه بخش ها دانست و گفت: بحث های فراوانی در شورای پول و اعتبار انجام شده است و با حمایت سران قوا، نظارت بانک مرکزی بر قوانین بانکی و عملکرد نظام بانکی تقویت خواهد شد.
رییس دفتر رییس جمهور با بیان اینکه حرکتی که برای شکستن تحریم ها آغاز شد هدفش شکوفایی اقتصاد و ایجاد فرصت شغلی برای جوانان است، خواستار کمک بخش خصوصی به دولت در پیشبرد دیپلماسی اقتصادی شد و گفت: اشتیاق برای کار کردن و سرمایه گذاری در ایران در 18 ماهه گذشته بسیار رشد کرده است و بخش خصوصی می تواند حرف اعتماد را به طرف خارجی بزند.
دکتر نهاوندیان بر آمادگی بخش خصوصی برای حضور فعال در عرصه توسعه اقتصادی و روابط دو سویه با کشورهای دیگر پس از توافق عزتمندانه و منطبق بر منافع ایران را خاطر نشان ساخت و در عین حال گفت: همه چیز ما در گرو و در حین مذاکرات نیست و اتاق ها باید راهکارها و تدابیر لازم در سطح بنگاه ها و تشکل ها و امیدآفرینی در سطح اقتصاد کشور داشته باشند.
رییس دفتر رییس جمهور همچنین با تاکید بر اینکه در تحول و توسعه تجارت ایران با دنیا باید رویکرد منصفانه حاکم شود، اظهارداشت: کم کردن موانع تجاری با کشورهای دیگر اگر منصفانه انجام شود سود طرفین را بدنبال خواهد داشت.
وی با بیان اینکه دولت از صنایع پایه حمایت خواهد کرد، گفت: حمایت از صنایع پایه باید هدفمند و زماندار باشد و نمی توان بدون قید و شرط از صنایع حمایت کرد چرا که توسعه و صادرات پایدار بدنبال نخواهد داشت.
پیش از سخنان رییس دفتر رییس جمهوری چند تن از اعضای اتاق ضمن تبریک دهه مبارک فجر و قدردانی از حضور رییس دفتر رییس جمهوری به مشکلات پیش روی تولیدکنندگان نظیر واردات بی رویه، مالیات بر ارزش افزوده، نرخ سود بانکی، مشکلات روابط تجاری با کشورهای دیگر، نگاه تبعیض آمیز به صنایع مختلف، تعرفه ترجیحی و موازنه تجاری اشاره کردند و خواستار کمک دولت به حل مشکلات واحدهای تولیدی شدند.

شناسه خبر: 84594

- سفرهای داخلی

- دفتر رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده