متن کامل کنفرانس خبری در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی

-

شناسه خبر: 80935 -

شنبه 24 خرداد 1393 - 11:32


ایام با سعادت میلاد منجی عالم بشریت حضرت مهدی (ع) را به شما و همه امیدواران جهان و منتظران آمدن آن مصلح و منجی و تمام کسانی که به دنیای آینده توأم با عدالت و سعادت می‌‌اندیشند، تبریک و تهنیت عرض می‌‌نمایم. امیدوارم مردم و کشور ما مورد توجهات ویژه آن عزیز غائب از نظر باشد.
همچنین به مردم ایران و رهبر معظم انقلاب 24 خرداد سالروز انتخابات شکوهمند و تأثیرگذار سال گذشته ریاست جمهوری و شورای شهر را تبریک عرض می‌‌کنم.
به عزیزان شورای شهر هم که بار مسئولیت اداره شهرها و بخش‌های خود را دارند تبریک عرض می‌‌کنم.
در واقع انتخابات سال گذشته، احیای اعتماد عمومی، آن سرمایه بزرگ اجتماعی بود. اولاً، در این سرمایه اجتماعی مردم به اعتماد و عمل و به حضور خودشان در یک انتخابات بسیار مهم و سرنوشت‌ساز اعتماد کردند. ثانیاً، مردم به نظام اعتماد کردند. اگر ملتی به نظام خود، به صندوق آرای خود و به دولت خود اعتماد نداشته باشد و نداند که سرنوشت رأی او چیست و کجاست، از صبح زود پا نمی‌‌شود در صف‌های طولانی رأی بایستد و وقتی نوبتش می‌‌شود با لبخند رأیش را در صندوق انداخته و بعد نیز شکر و حمد خدا را به جای آورد و منتظر بماند تا از این صندوق فردی به عنوان منتخب مردم اعلام می‌‌شود.
سوم اینکه مردم به راهی که منتخب مردم اعلام کرده بود اعتماد کردند. اکثریت مردمی که در پای صندوق‌های رأی به راه تدبیر و امید و اعتدال و عقلانیت رأی دادند، بدان معنا بود که این شعار را باور کرده‌اند، این راه را پذیرفته‌اند و معتقدند در شرایط فعلی کشور، منطقه و جهان، تنها میانه‌روی و اعتدال و فاصله گرفتن از افراطی گری و خشونت می‌‌تواند مسیر را برای توسعه کشور، رفاه و بهبود معیشت مردم و عزت بیشتر ملت بزرگ ایران تأمین و تضمین کند.
نکته دوم آنکه در انتخابات ۲۴ خرداد، مردم فهیم و شریف ایران خواستند به دنیا اعلام کنند که فشار، تحریم و تهدید در مسیر اصلی مردم و آرمان‌های این ملت تأثیر نخواهد گذاشت. اگر بالاترین هدف تحریم‌کنندگان و تهدیدکنندگان آن بود که مردم را از نظام جدا کنند، مردم در انتخابات اعلام کردند که ما از انقلاب، نظام و کشورمان و منافع آن هرگز جدا نخواهیم شد و فشارها و تحریم‌ها نمی‌‌تواند در اراده ملت بزرگی که سابقه تمدنی‌اش به هزاران سال قبل برمی‌گردد و از روز اول پیروزی انقلاب تا امروز در فراز و نشیب‌های مختلف ایستادگی کرده، خلل ایجاد کند و از اهداف بلند و آرمان‌های مقدس‌اش بازداشت.
انتخابات ۲۴ خرداد برای افراطیون خارج که فکر می‌کردند با فشار و تهدید ملتی را به زانو در می‌‌آورند و افراط‌گران داخل که فکر می‌‌کردند طرفداران فراوانی دارند و می‌‌توانند راه افراط و خشونت را در کشور ادامه دهند پیام مهمی داشت. انتخابات ۲۴ خرداد یک نه بزرگ به تندروان خارج کشور و افراطیون داخل کشور بود. پیام ۲۴ خرداد به جهان این بود که ملت ما راه اعتدال، آشتی، صلح و دوستی و راه تعامل با جهان و همچنین مسیر توسعة متوازن هماهنگ و پایدار را برگزیده و این مسیر دائمی برای ملت بزرگ ایران خواهد بود.
من در اینجا لازم می‌‌دانم از مقام معظم رهبری به دلیل رهنمودهایشان برای شکوهمند شدن انتخابات ۲۴ خرداد تشکر کنم. اگر رهنمودهای ایشان نبود و اگر اعلام نکرده بودند حتی آنها که از نظام و حکومت گله دارند اما به کشور علاقه دارند پای صندوق آراء بیایند و اگر نگفته بودند که رأی حق الناس است و اگر تصریح نکرده بودند که رهبری فقط یک رأی دارد و هیچ کس نمی‌‌داند آن رأی متعلق به چه کسی است و اگر نگفته بودند که ما در پی حماسه سیاسی هستیم، شاید چنین انتخابات شکوهمندی را تجربه نمی‌‌کردیم. هوشیاری و بیداری مردم ما، ارشادات رهبری و البته بالاتر از همه عنایت و لطف خداوند و توجهات حضرت ولی‌عصر(عج) همه دست به دست هم داد و ملت بزرگ ما توانست پیروز انتخابات ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ باشد.
این ملت، در صحنه‌های بعد هم بدون تردید پیروز خواهد شد و خواهد توانست همة موانعی را که دوستان نادان یا دشمنان پیش پای او گذاشته‌‌اند کنار زده و راه تعالی را طی کند و ادامه دهد.
روزنامه جمهوری اسلامی:
سلام. در بدو ثبت نام و بعد از انتخاب شما، کارشناسان چالش‌های مختلفی را برای شما پیش‌بینی می‌‌کردند. مصادیق این چالش‌ها به خصوص در اقتصاد مشخص بود ولی در حوزه سیاست داخلی نمی‌‌شد مصادیقی را مشخص کرد. متأسفانه به نظر می‌‌رسد همان چالش‌ها گریبانگیر دولت شده و برخی دنبال حاشیه سازی برای دولت شما هستند. برنامه شما برای قرار نگرفتن در این حاشیه‌ها چیست؟

رئیس‌جمهور:
همان‌طور که دولت قبلاً چند بار اعلام کرده، از نقد و مخصوصاً نقد سازنده، کاملاً استقبال می‌‌کند. دولت می‌‌خواهد هر کس با شناسنامه خود حرف بزند. این به آن دلیل است که برخی نهادها، نهادهای ملی هستند، نهادهای ملی نمی‌‌توانند کار حزبی انجام دهند و اپوزیسیون دولت باشند. وظیفة آنها تلاش و خدمت به کل ملت، کشور و جامعه است. دولت، قوه مقننه، قوه قضائیه، نیروهای مسلح، شهرداری‌ها، حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها و صداوسیما جزو نهادهای عمومی و ملی هستند.
من به وزارت ارشاد توصیه می‌کنم هر حزب و جناحی که دنبال رسانه است، به سرعت مجوز رسانه به او داده شود تا مشخص شود فلان روزنامه یا سایت که در حال نقد یا حمایت است متعلق به کدام حزب و گروه است. نهادهای ملی نباید کار حزبی را انجام دهند. کار رسانه حرفه‌ای با جنگ روانی کاملاً متفاوت است. لااقل خود ماها بلدیم جنگ روانی و کار رسانه حرفه‌ای یعنی چه. از همه عزیزان خواهش می‌کنم، چه حامیان و چه منتقدان و حتی مخالفان دولت، با روزنامه، سایت یا هر رسانه‌ای که دارند با شناسنامه و ب

شناسه خبر: 80935

- مصاحبه ها

- متن کامل مصاحبه ها

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده