خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی به عنوان آغازگر پرسش‌های خبرنگاران در این کنفرانس مطبوعاتی، از رییس جمهور پرسید: « کارشناسان پیش بینی می کردند که دولت جدید در حوزه های اقتصادی و سیاسی دچار چالش شود و برخی به دنبال این هستند تا حاشیه برای دولت بوجود آورند، شما چه برنامه هایی برای مواجهه با چالش ها و اجتناب از حواشی دارید؟»|>"> خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی به عنوان آغازگر پرسش‌های خبرنگاران در این کنفرانس مطبوعاتی، از رییس جمهور پرسید: « کارشناسان پیش بینی می کردند که دولت جدید در حوزه های اقتصادی و سیاسی دچار چالش شود و برخی به دنبال این هستند تا حاشیه برای دولت بوجود آورند، شما چه برنامه هایی برای مواجهه با چالش ها و اجتناب از حواشی دارید؟»|>" /> خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی به عنوان آغازگر پرسش‌های خبرنگاران در این کنفرانس مطبوعاتی، از رییس جمهور پرسید: « کارشناسان پیش بینی می کردند که دولت جدید در حوزه های اقتصادی و سیاسی دچار چالش شود و برخی به دنبال این هستند تا حاشیه برای دولت بوجود آورند، شما چه برنامه هایی برای مواجهه با چالش ها و اجتناب از حواشی دارید؟»|>" />

پرسش‌های خبرنگاران و پاسخ‌های رییس‌جمهور

خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی به عنوان آغازگر پرسش‌های خبرنگاران در این کنفرانس مطبوعاتی، از رییس جمهور پرسید: « کارشناسان پیش بینی می کردند که دولت جدید در حوزه های اقتصادی و سیاسی دچار چالش شود و برخی به دنبال این هستند تا حاشیه برای دولت بوجود آورند، شما چه برنامه هایی برای مواجهه با چالش ها و اجتناب از حواشی دارید؟»

شناسه خبر: 78581 -

شنبه 24 خرداد 1393 - 11:32


منتقدان با شناسنامه حرف بزنند ، نهادهای ملی نمی توانند کار حزبی انجام دهند
رییس جمهوری گفت : دولت چند بار اعلام کرده است که از نقد سازنده استقبال می‌کند. دولت می‌خواهد هر که حرف می زند با شناسنامه حرف بزند ، زیرا برخی از منتقدان نهادهای ملی هستند و نهادهای ملی نمی‌توانند کار حزبی انجام بدهند. نهادهای ملی نمی‌توانند اپوزیسیون دولت باشند. نهادهای ملی کارشان تلاش و خدمت برای کل ملت، کشور و جامعه است.
دکتر روحانی با توضیح این نکته که دولت، قوه مقننه، قوه قضائیه، نیروهای مسلح ، شهرداری‌ها، حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها و صدا و سیما نهادهای عمومی و ملی هستند ، از تلاش دولت برای اعطای رسانه به احزاب و گروه ها خبر داد و گفت : به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرده ایم که هر گروه و حزبی به دنبال رسانه است به سرعت به حزب و گروه مجوز داده شود تا معلوم شود این رسانه متعلق به این حزب و گروه است و دارد حمایت و یا نقد می‌کند.
رییس شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه نباید نهادهای ملی کار حزبی انجام دهند گفت : از سوی دیگر کار رسانه نیز نباید جنگ روانی باشد. حامی ، منتقد و مخالف دولت بودن هیچ اشکالی ندارد اما اگر روزنامه، سایت و یا با هر وسیله‌ای دولت نقد می شود باید نقد شناسنامه‌دار و به نام حزب و گروهی باشد تا از پول بیت المال در مسیر دیگر استفاده نشود که این کار، کار خلافی است .
رییس جمهوری افزود : ما تاکنون در این باره چیزی عنوان نکرده ایم ولی به عنوان رییس‌ جمهوری و مسئول اجرای قانون اساسی و بنا به وظیفه ای که قانون اساسی بر دوش من گذاشته است، در صورت ادامه این وضعیت در آینده در این خصوص مطالبی مطرح خواهم کرد.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه اگر غرض از به چالش کشیدن دولت، روشن شدن ابهام و راه پیش پای دولت گذاشتن باشد دولت استقبال می کند ، گفت : اگر خدای ناکرده یک کسی به دنبال این است که دولت را با سنگ‌اندازی مشغول کرده و حرکت ماشین دولت را متوقف کند دولت خود را مشغول نخواهد کرد.
رییس جمهوری اظهار امیدواری کرد همه نهادها و گروه ها با حرکت در چارچوب قانون اساسی زمینه های رشد و تعالی کشور را فراهم آورند.

• اعتقادی به عدم موفقیت دولت ترکیبی ندارم
دکتر روحانی در پاسخ به این پرسش خبرنگار روزنامه «آرمان امروز» که پرسید : «10 ماه از فعالیت دولت می‌گذرد و شاهد هستیم که تنها 45 درصد فرمانداران تغییر کردند و آنها هم به عنوان مسئولان در شهرستان ها هستند که باید اهداف دولت را پیش ببرند و بعضاً مشاهده شد که با سیاست‌های دولت تدبیر و امید همخوانی ندارند آیا عوض نشدن فرمانداران تاکتیک دولت است یا جلوگیری از فشار مجلس؟» گفت : دولت می خواهد همه کسانی که مسئولیت اجرایی را در استان‌ها، شهرستان‌ها و بخش‌ها به عهده دارند خودشان را مجری و متعهد به استراتژی های اجرایی و چارچوب‌هایی که دولت تعیین می‌کند بدانند.
رییس جمهوری گفت : مردم در انتخابات 24 خرداد به اعتدال ، عقلانیت و خرد جمعی رای دادند .قرار ما با همه استانداران این بوده که مبنا شایسته‌سالاری باشد و اصل مهم برای ما این است که هر فردی کاری بر عهده می‌گیرد آن کار را بلد باشد و بتواند به مردم کمک کند و میانه‌رو باشد .
دکتر روحانی با بیان اینکه اگر فردی به جناحی منتسب باشد از نظر دولت خیلی اهمیتی ندارد ، گفت : در هیات دولت وزرا و معاونین که دور هم نشسته اند تقریباً از هر حزب و جناحی هستند، البته بعضی‌ها همیشه معتقد بودند که دولت ترکیبی موفق نیست دولت ترکیبی، دولت ناموفقی است اما من به این موضوع اعتقاد ندارم و هر کجا هم کار کردم به این صورت کار می‌کردم.
رییس جمهوری ادامه داد : در این 10 ماهی که از آغاز بکار دولت یازدهم گذشته است از این نظر پشیمان نیستم که ترکیبی داریم از جناح‌های مختلف و افراد مختلف . در عین حال به استاندارهای محترم توصیه می‌کنم که اگر مواردی وجود دارد از فرمانداران یا بخش‌داران که معتقد به راه دولت نیستند یا مجری چارچوب‌ها و برنامه‌های این دولت نیستند و یا شایستگی لازم را ندارند، برای تعویض آنان اقدام بکنند.

مساله بیکاری با رشد اقتصادی حل می شود
رییس جمهوری در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه لس آنجلس تایمز در باره وضعیت اشتغال در کشور و اثرات مذاکرات برآن،تاکید کرد: اگر ما می‌خواهیم برای اشتغال و جوان‌های عزیزی که امروز در انتظار شغل و کار هستند که عدد آنها هم بالاست کاری کنیم، یکی از راه‌ها این است که این مذاکرات به نتیجه برسد چون اگر این مذاکرات به نتیجه برسد ،معنایش این است که تحریم‌ها برداشته می‌شود، وقتی تحریم ها برداشته می‌شود سرمایه‌گذاری در ایران روان‌تر انجام می‌گیرد.
دکتر روحانی با بیان این مطلب که اگر می‌خواهیم مساله بیکاری را حل کنیم با وام، بیکاری حل نمی‌شود با رشد اقتصادی حل می‌شود ،افزود:مشکل ما این است که در سال 91 رشد ما منفی بود، اول آن منفی که اعلام شد، منهای 5.8 بود بعد این تبدیل شد به منهای 6.8 و این آمار اخیری که بانک مرکزی اعلام کرد نزدیک به 7 است یعنی رشد منفی ما در سال 91 یک چیزی نزدیک به منهای 7 است. این رقم، رقم تکان‌دهنده‌ای است، در سال 92 هم ما خیلی دلمان می‌خواست که منفی نشود، شش ماه اول که منفی است و شش ماه دوم هم بعید است که مثبت باشد. تلاش ما این است که در سال جاری رشد ما مثبت باشد و ان شاء‌الله به این هدف خواهیم رسید.
پایان تحریم به بحث اشتغال کمک می کند

رییس جمهوری گفت:اگر ما می‌خواهیم مسأله بیکاری حل بشود، اشتغال و اقتصاد ما رونق پیدا کند،راهش سرمایه و تکنولوژی است. باید تکنولوژی نو و سرمایه از بیرون بیاید و دولت هم باید تلاش کند زمینه‌ها را برای اشتغال مساعد و آماده کند. نمی‌خواهم بگویم اگر تحریم ادامه پیدا کند، اشتغال را حل نخواهیم کرد - حتماً در سوال دیگری این را پاسخ خواهم داد- و در پایان این بحث را مطرح خواهم کرد که نمی‌خواهم بگویم تنها راه، پایان تحریم است، می‌خواهم بگویم پایان تحریم کمک می‌کند به این بحثی که جنابعالی مطرح کردید از بعضی از دوستان که اگر تحریم برداشته شود و سرمایه‌های خارجی بیاید یک عده‌ای پولدار می‌شوند، این از آن غصه‌های بیجایی است که همیشه کشور را به عقب برده و همیشه ما غصه خوردیم، بگذار همه فقیر بمانند آن یکی پولدار نشود ،این یکی از مشکلات فرهنگی و بینشی ما بوده است. همیشه یک مشکلات دیگری هم هست -که اگر فرصت پیش آمد به آن اشاره می‌کنم- این اشتباه است ما باید زمینه را باز بگذاریم و باید اعتماد بدهیم.
دکتر روحانی افزود:همین حرف که یکی پولدار می‌شود و اختلاف بیشتر می‌شود یعنی ما امنیت کافی به سرمایه‌دار نمی‌دهیم که بیاید اینجا سرمایه‌گذاری کند و یقه‌اش را بعد می‌گیریم و این حرف کاملاً در جمهوری اسلامی ایران باطل و نادرست است.سرمایه‌گذاری آزاد است، آنچه که حاکم است قانون است. قانون است که در سرمایه‌گذاری حکمفرما است. اگر بناست مالیات داده شود و جنسی وارد شود و عوارضی گرفته شود قانون حاکم است، جز قانون چیز دیگری را در این زمینه نمی‌پذیریم. بنابراین این دل نگرانی خیلی مبنای درستی نخواهد داشت.

به وسیله کشیش یا کاهن ، نه پیامی دریافت کردم و نه پیامی فرستادم
رییس جمهوری در ادامه در پاسخ به پرسش دوم خبرنگار روزنامه لس آنجلس تایمز در این خصوص که"شایع شده است که از اصحاب کلیسای آمریکا کسی برای شما از طرف آقای اوباما پیامی آورده است اگر این پیام به مذاکرات مربوط می‌شود ،لطفاً بفرمایید"تصریح کرد: اگر بنا باشد بین من و آقای اوباما پیامی رد و بدل شود، پیچیدگی اینطوری ندارد، او نامه می‌نویسد و من هم نامه می‌نویسم ما مشکلی نداریم. از ابتدای ریاست جمهوری ایشان نامه نوشت و من پاسخ دادم. در موردی هم من نامه نوشتم و او پاسخ داد. ما مشکلی نداریم. راه‌های بسیار زیاد و فراوان و راحتی از جمله رسمی و غیررسمی وجود دارد،به اضافه اینکه مذاکره کنندگان ما با مقامات آمریکایی مداوم در حال مذاکره هستند. من به وسیله کشیش یا کاهن نه پیامی دریافت کردم و نه پیامی فرستاده‌ام.

• یکی از اهداف مهم دولت، بهبود وضعیت تولید است
خبرنگار خبرگزاری فارس پرسید، با توجه به مشکلات اجرای مرحله اول قانون هدفمندی یارانه‌ها و به ویژه عدم حمایت کافی از بخش تولید، دولت چه تمهیدی برای رفع این مشکل اندیشیده است که رییس جمهوری پاسخ داد: یکی از اهداف مهم این دولت بهبود وضعیت تولید است. هم برای رشد اقتصادی و هم برای اشتغال نیاز به تولید داریم و در موضوع اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، بخشی از درآمد یارانه‌ای به بخش تولید اختصاص خواهد یافت.
دکتر روحانی افزود: بخشی از رقم 10 هزار میلیاردی در نظر گرفته شده برای حمایت از بخش تولید تخصیص یافته و اعلام هم شده است. بخشی از این اعتبار به تولید اختصاص داده می‌شود، اما اینکه رقمش تا پایان سال چقدر خواهد بود، به یکسری عوامل بستگی دارد.
ر

شناسه خبر: 78581

- مصاحبه ها

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده