متن کامل سخنان رییس جمهوری در جمع پرشور مردم استان لرستان

شناسه خبر: 78709 -

چهارشنبه 28 خرداد 1393 - 13:11


بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
خدای بزرگ را شکر گزارم که در ماه شعبان، ماه میلادها، ماه ولادت مولایمان حضرت ولی عصر(عج) و ماهی که با ایام سالگرد انتخابات پرشور 24 خرداد سال 92 همزمان است که به تعبیر مقام معظم رهبری، ملت بزرگ ایران حماسه سیاسی عظیم و جاودانی را به یادگار گذاشت.
مردم عزیز لرستان، مردان و زنان لر، مردان و زنانی که در مسیر ایستادگی و دفاع از کشور و برای آبادانی این سرزمین و برای حمایت از فرهنگ دینی و اسلام عزیز و اهل بیت عصمت و طهارت هر آنچه داشتید در کف اخلاص گذاشته‌اید. لرستان سرزمین علما، بزرگان، مراجع، اندیشمندان و صاحبنظران بزرگ است.
آیت‌الله العظمی بروجردی، بزرگترین فقیه دوران معاصر و مرجع علی الاطلاق، شخصیتی کم نظیر و بی‌نظیر از لحاظ علم و دانش و هوش و استعداد و بنیانگذار وحدت دنیای اسلام، شخصیت سیاسی و عالم و بزرگی همچون مرحوم کمال وند، شخصیت عالم و فرهیخته‌ای همچون آیت‌الله سلطانی و صدها استعداد و عالم بزرگ و نویسنده و شاعر و اندیشمند و هنرمند از این سرزمین که سرزمین کوه‌های سر به فلک کشیده زاگرس و سرزمین دلاوری‌ها، قهرمانی‌ها و ایستادگی‌هاست. سرزمین لشکر ابوالفضل آن زمان تحت عنوان تیپ ابوالفضل، سرزمین لشکر 84، سرزمین دلاوران عشایر، ایثارگران و فداکارانی که در دفاع مقدس از خود حماسه‌های عظیم و بزرگ را آفریدند.
این سرزمین، سرزمینی نیست که در استادیوم ورزشی‌اش از بیکاری در رنج باشند. در مسیر خیابان و استقبال پرشور مردم مهربان این سرزمین هم شعارهای زیادی را شنیدم که مردم از بیکاری در رنج‌اند، جوانان عزیز ، پسران و دختران عزیز ما نباید در رنج بیکاری باشند.
قبل از آنکه به بحث لرستان عزیز برسم و برنامه‌هایی که دولت تدبیر و امید برای این استان خواهند داشت را ذکر کنم چند نکته را به عرض شما برسانم. اولاً عزیزان من، در شرایط فعلی دولت مصمم است در زمینه کنترل و مهار تورم راه خود را ادامه دهد. به وعده‌ای که از روز اول در زمینه مهار تورم به مردم داده است، قدم به قدم در مسیری حرکت کند که شرایط را برای زندگی مردم بهبود بخشد. می‌دانید در آغاز این دولت تورم 43 درصد بوده و امروز تورم نقطه به نقطه 16 درصد است. بنابراین قدم بسیار مهمی دولت در این زمینه برداشته است، اما در عین حال هنوز برای رسیدن به نقطه مطلوب در زندگی مردم، راه فراوانی را در پیش داریم که ان شاء الله دولت در کنار مجلس شورای اسلامی و سایر قوا با رهنمودهای مقام معظم رهبری، این راه را تا رسیدن به نقطه مطلوب ادامه خواهد داد.
امسال قدم دیگری که برداشته شده، کاهش رنج مردم در زمینه سلامت است . قدم به قدم شرایط بیمارستان‌های دولتی، معالجه مردم، وضع بیمه، بیماران صعب العلاج و بیماری‌های خاص، دولت قدم برداشته و قدم برخواهد داشت.
ان شاء الله در ظرف امسال روز به روز در مراجعه به بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها برای تهیه دارو و کمک بیمه خواهید دید که شرایط برای مردم سهل‌تر خواهد شد.این یکی از تصمیمات مهم دولت تدبیر و امید برای رفاه حال مردم در نظام سلامت است. ما همه مردم را تحت پوشش بیمه قرار دادیم و ارزش دفترچه‌های بیمه را بالا بردیم و در ماه‌ها و سال های آینده این راه را به حول قوه الهی ادامه خواهیم داد.
در زمینه تولید، اولین قدم‌ها را برداشته‌ایم. در همین استان لرستان در طول ده ماه گذشته 2600 میلیارد تومان چه بودجه دولتی و چه بخش خصوصی برای رونق تولید مصرف شده است و باز هم در برنامه امروز به عرض شما خواهم رساند که در بخش‌های مختلف ما به سمت رونق حرکت خواهیم کرد تا کسب و کار رونق پیدا نکرد و شغل برای جوانان ایجاد نشود، مساله بیکاری حل نخواهد شد. ما در این زمینه قدم به قدم در مسیر اشتغال جوانان و رونق بیشتر کسب و کار، قدم برخواهیم داشت.
مسأله سوم، مسأله محیط زیست است. یکی از مشکلات در مساله محیط زیست ، جنگل های بلوط همه ارتفاعات زاگرس است؛ البته مشکل استان لرستان کمتر و در ایلام بیشتر است. در ارتفاعات ایلام به جنگل ها با مسئولین مربوطه سر زدیم و از نزدیک دیدیم چه مشکلاتی برای درختان بلوط پیش آمده است و برنامه ریزی کردیم و ان شاء الله این مشکل زیست محیطی را حل خواهیم کرد.جنگل‌های بلوط سرمایه بزرگ زاگرس و کل ملت ایران است و ان شاء الله در این راه قدم‌های فراوانی برخواهیم داشت.تنها بحث جنگل‌های بلوط نیست، مشکلات فراوانی از نظر زیست محیطی وجود دارد که ما باید برنامه ریزی کنیم و برخی دیگر را با کمک کشورهای همسایه انجام دهیم.
نکته دیگر مسأله سیاست خارجی است، این دولت در مسیر تعامل صحیح و درست و سازنده با دیگر کشورها بویژه همسایگان در چارچوب منافع ملی و حقوق ملت ایران قدم برداشته و قدم برخواهد داشت. به ملت ایران قول می‌دهم همانطور که تا امروز برای رفع تحریم‌ها و احقاق حقوق مردم در زمینه هسته‌ای قدم‌های اولیه را برداشته‌ایم، قدم‌های بعدی را هم برخواهیم داشت.
سربازان دیپلماسی شما امروز در خط مقدم، در مذاکرات وین مشغول تلاش هستند و اگر دنیا قدر ملت ایران و بزرگواری این ملت و عظمت و حقوق ملت ایران را بداند، به اعتقاد من ما به راحتی می‌توانیم در زمینه حقوق هسته‌ای ملت ایران و رفع تحریم‌ها قدم‌های اصلی و نهایی را به حول قوه الهی برداریم. ان شاء الله.
اما در زمینه اعتاب مقدسه حرم امامان شیعه کربلا و نجف و کاظمین و سامرای عزیز، به همه ابرقدرت‌ها و مزدوران و آدم کشان و تروریست‌ها اعلام می‌کنیم، ملت بزرگ ایران برای حراست از عظمت عتبات مقدسه از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.
طومارهای فراوانی مردم نوشته اند و آماده اند از حرم عتبات دفاع کنند و تروریست‌ها را به سر جایشان بنشانند. به مردم عزیزمان عرض می‌کنم بحمدالله نیروی ایثارگران و فداکاران از شیعه و سنی و کرد در سراسر عراق فراوانند و آماده ایثار و فداکاری اند. این گروهک های تروریست و آنهایی که کمک حال آنها هستند چه در منطقه و در جهان در برابر مسلمانان این سرزمین، چیزی نیستند و ان شاء الله آنها را سر جای خودشان خواهند نشاند.
اما نکته دیگری که می‌خواهم بر آن تأکید کنم، اقداماتی است که دولت برای استان لرستان، مصمم به اجرای آن است. این تصمیمات، اولین قدمش آبادانی و توسعه استان و در کنارش اشتغال برای جوانان عزیز ما خواهد بود.
اولین قدم در زمینه تکمیل سدهایی است که ان شاء الله در سال 93 به انتها و به بهره برداری خواهد رسید.
سدهایی از قبیل اینشان، مروک، حوزنشان در سال 93 و اوایل سال 94 به بهره‌برداری خواهند رسید. همچنین سد کمندان تا اوایل سال 94 به بهره برداری خواهد رسید.
نیروگاه برق آبی رودبار لرستان ان شاء الله در سال 94 به بهره‌برداری خواهد رسید، نسبت به سد معشوره هم که قبلاً تصمیم گرفته شد بود که این سد ادامه پیدا نکند با بحث‌هایی که ما در تهران داشتیم ان شاء الله کار این سد هم ادامه پیدا خواهد داشت.
در کنار این طرح هایی که در سال 93 و 94 به اتمام خواهد رسید، سدهای دیگری هم هست شما مطلع هستید و در برنامه های این سفر اعلام خواهد شد و آنها هم طبق برنامه ادامه خواهد یافت.
همچنین برای مناطق شیب‌دار که مسأله باغبانی و کشاورزی مطرح است و نیاز به پمپاژ آب دارد در تهران با وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه بحث و بررسی شد و هم اقداماتی که برای امسال جزو برنامه است ان شاء الله اعتبار لازم منظور خواهد شد. برای مسأله آب رسانی که باید اصلاح شود و بتوانیم از هدر رفت آن ان شاء الله جلوگیری کنیم و طرح و برنامه آن هم آماده شده و امسال و هم سال آینده این طرح ادامه خواهد یافت.
چندین جاده مهم در دست برنامه ریزی است از جمله آزاد راه خرم آباد - اراک خواهد بود، این کار آغاز شده و ادامه خواهد یافت تا تکمیل این راه موجب آسودگی مردم در رفت و آمد و جذب گردشگر و توریست باشد.
برای احداث مجتمع های شیلاتی با وزارت جهاد کشاورزی در تهران بحث کردیم و طرح های آن آماده است و اجرایی خواهد شد.
طرح پتروشیمی خرم‌آباد در حال تکمیل است، منتها برنامه بر این شد در تهران که یک شهرک صنعتی پتروشیمی در کنار پتروشیمی خرم آباد احداث شود.این شهرک پتروشیمی تمام سرمایه گذاری اولیه‌اش را وزارت نفت و همچنین صنعت، معدن و تجارت انجام خواهند داد و بعد از اینکه زیربنای این شهرک آماده شد، بخش خصوصی برای سرمایه گذاری دعوت خواهد شد ، این شهرک در زمینه اشتغال زایی قدم بسیار مهمی برای رفع بیکاری برای استان لرستان خواهد بود، ان شاء الله.
البته دو تا طرح هم وزارت صنعت و معدن و تجارت قول دادند در این استان کار را آغاز کنند، دولت با همه وجود حمایت خواهد کرد. یکی احداث کارخانه لاستیک خودرو است و دیگری کارخانه سنگبری مدرن است که هر دوی اینها را وزارت صنعت متقبل شدند که این کار در استان انجام شد.
در خصوص مساله گردشگری که نیاز به یک هتل 4 ستاره داریم هم برای جذب گردشگر و اساتید، متخصصین به این استان، قرار بر این شد که یک هتل 4 ستاره توسط بنیاد مستضعفان آغاز شود و برای تأمین تسهیلاتش بخشی از تسهیلات را سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری به عهده گرفته است. این سازمان همچنین به عهده گرفته که برای توسعه صنایع دستی، اقدام جداگانه‌ای را در استان آغاز کند که برای اشتغال جوان‌های ما مخصوصا بانوان بسیار مؤثر خواهد بود.
برای مهارت‌های شغلی ما امروز فارغ التحصیلانی داریم از دانشگاه‌ها که نیاز دارند به یک دوره‌ای برای مهارت شغلی توسط هنرستان‌ها و مراکز فنی و حرفه ای که قرار شد وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی در این زمینه سرمایه گذاری کند و مدارک لازم را برای مهارت‌های حرفه‌ای در اختیار آنها قرار دهد تا زمینه اشتغال را برای آنها فراهم کند.
همچنین به مردم عزیز لرستان می خواهم بگویم ان شاء الله و به حول قوه الهی تمام اعتباراتی که در بودجه امسال برای طرح‌های عمرانی این استان در قانون بودجه آمده صددرصد آن را دولت قول به تخصیص آنها می‌دهد. این هم قدم بسیار مهمی خواهد بود برای توسعه استان علاوه بر آن طرح های دیگری هم که در بودجه پیش بینی نشده مجموعا 79 طرح به ارزش 610 میلیارد تومان پیش بینی شده که در جلسه شورای اداری استان تصویب خواهد شد.
همچنین برای تجهیز بیمارستان شهید رحیمی خرم آباد که برای تکمیل این بیمارستان قول می‌دهم و باید یاد کنم از شهیدان رحیمی که در خدمت آنها بودیم و همه شهدایی که در این استان جان خود را ایثار کردند و درود بفرستیم به همه جانبازان و خانواده های عزیز.
نکته دیگری که می‌خواهم به عزیزان قول بدهم و برای اشتغال بسیار مهم است، واحدهای تولیدی این استان است که الان تقریباً یا کل این واحدها فعال نیست یا درصد کمی از این واحدها فعال است.
گزارشی که به من دادند حدود 11 درصد از ظرفیت صنایع استان فعال است که اگر بتوانیم ظرفیت‌ها را کامل کنیم، شرایط بسیار خوبی را برای اشتغال جوان های ما بوجود خواهد آمد. برای این کار حدود 1.8 میلیارد دلار مورد نظر قرار دادیم تا بتوانیم از امکانات صندوق به عنوان وام با تسهیلات لازم در اختیار این واحدها قرار بدهیم برای سرمایه در گردش که ان شاء الله این وحدهای صنعتی یکی بعد از دیگری فعال شود و زمینه ای را برای اشتغال جوان‌های ما فراهم کند.
نکته مهم برای همه سرمایه‌داران و کارآفرینان که در جلسه امروز مفصل‌تر توضیح خواهم داد، صندوق توسعه ملی است که برای تسهیلات این استان تخفیف ویژه ای را برای تسهیلات مد نظر قرار داده است. برای بنگاه‌های کشاورزی، تسهیلات با نرخ بهره 11 درصد ، برای بنگاه های صنعتی، تسهیلات با نرخ 16 درصد و برای گردشگری 12 درصد است که این تسهیلات می‌تواند زمینه اشتغال را برای استان فراهم کند.
به اضافه اینکه این استان دارای آثار تاریخی بسیار ارزشمند و همچنین طبیعت بسیار جذابی است که سازمان گردشگری موظف شده تسهیلات لازم را برای گردشگران داخلی و گردشگران خارجی در این استان فراهم کند .
در این سفر تصمیمات مهمی برای توسعه و برای اشتغال این استان برداشته خواهد شد و ان شاء الله در سال 93 و 94 شاهد تحولات مثبت در این استان در زمینه مسایل زیربنایی، جاده‌ای، رفاهی، بیمارستان، هتل راه‌اندازی صنایع و همچنین شهرک صنعتی برای پتروشمی که اشتغال جوانان را فراهم خواهد آورد، خواهیم بود.
ان شاء الله این دولت همانطور که قول داده است به عنوان خادمان مردم و از جمله خادمان مردم خوب و عزیز لرستان به خدمت خود ادامه خواهد داد و کشور شاهد رونق، توسعه و بهبود در زندگی مادی و معنوی مردم خواهد بود، به حول قوه الهی با کمک شما مردم و حضرت ولی عصر(عج) و توجهات ارواح مطهر ائمه اطهار.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

شناسه خبر: 78709

- سفرهای استانی

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده