دکترواعظی در حاشیه جلسه هیات دولت:

سیاست نظام جمهوری اسلامی ایران و دولت نسبت به آمریکا تغییری نکرده است/ دولت به دنبال افزایش صادرات نفت، گسترش بازارهای صادراتی و رساندن ارز به قیمت واقعی است/ ما تحریم را برای خود افتخار نمی‌دانیم بلکه اتکای بر مردم و داخل را افتخار می‌دانیم/ دولت در تلاش است با برداشتن تحریم ها به دولت بعدی کمک کند تا یک برنامه ریزی چهار ساله توسعه ای بدون تحریم داشته باشد/ تاکید بر ادامه سیاست گذشته دولت و کشور مبنی بر عدم اتکای بخش جاری بودجه به نفت

رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید براینکه سیاست نظام جمهوری اسلامی ایران و دولت نسبت به آمریکا تغییری نکرده است، گفت: این سیاست موردنظر و تایید مقام معظم رهبری است و هر فردی در آمریکا بر سر کار بیاید، به معنای عوض شدن سیاست های روشن کشور نیست.

شناسه خبر: 118206 -

چهارشنبه 28 آبان 1399 - 14:12

دکتر محمود واعظی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات وزیران در پاسخ به سوال خبرنگاران با تاکید براینکه سخنان دکتر روحانی درباره انتخابات آمریکا پیام به ملت ایران بود که از همه امکانات و تلاش خود استفاده می‌کنیم تا پولهای بلوکه شده در کشورهای مختلف را برای رفاه و معیشت مردم آزاد کنیم، تصریح کرد: دولت به دنبال افزایش صادرات نفت، گسترش بازارهای صادراتی و رساندن ارز به قیمت واقعی خود است.
رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: قیمت کنونی ارز به این دلیل فشارها و جنگ روانی آمریکا علیه کشور و اقتصاد است و باید قیمت ارز به رقم واقعی خود برسد.
دکتر واعظی با بیان اینکه رئیس جمهور با توجه به تحلیلی که از شرایط بین‌الملل دارند و موضع گیری هایی که 1+4 مطرح کرده است، مطالبی مطرح کرد، افزود: بحث دکتر روحانی روشن‌ است که اتکای ما در دوران تحریم و فشار حداکثری بر ملت ایران بود و اینکه روی پای خود بایستیم و با کمک صنعتگران، بازرگانان، تولیدکنندگان و شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانیم کلیه مسائل و نیازمندی‌های خود را بالا ببریم و تاب‌آوری کشور را از نظر صنعتی و اقتصادی افزایش دهیم.
رئیس دفتر رئیس جمهور تصریح کرد: ما تحریم را برای خود افتخار نمی‌دانیم بلکه اتکای بر مردم و داخل را افتخار می‌دانیم لذا اگر هم می‌خواهیم تحریم را برداریم، هدف‌ این است که صنعتگران و تولیدکنندگان راحت‌تر بتوانند کالاهای خود را صادر کنند، بازارهای بهتری بدست بیاورند، بتوانیم مشکلات مردم را حل کنیم و گشایشی برای کشور بوجود بیاید.
دکتر واعظی با بیان اینکه این دولت ماههای آخر خود را می‌گذراند و دولت در تلاش است با برداشتن تحریم ها به دولت بعدی کمک کند تا یک برنامه ریزی چهار ساله توسعه ای بدون تحریم داشته باشد، گفت: همینطور که ما ادامه دهنده دولت قبل بودیم، دولت بعد هم ادامه دهنده این دولت است. ما وظیفه خود می‌دانیم تا هر آنچه می توانیم فراهم کنیم تا دولت بعد راحت‌تر و بهتر بتواند به مردم خدمت کند.
رئیس دفتر رئیس جمهور درباره بودجه سال آینده با اشاره به اینکه کلیات بودجه در جلسه امروز هیات دولت با درنظر گرفتن تاکیدات مقام معظم رهبری بررسی شد، تاکید کرد: در این بودجه با توجه به فعالیت سال آخر دولت به معیشت و فقر مطلق توجه بیشتری شده است که البته برنامه ریزی های دولت در زمینه فقر مطلق به دلیل فشارهای تحریم و اقتصادی آنچنان که مورد انتظار بود، به جلو نرفت.
دکتر واعظی ابراز امیدواری کرد در زمینه سیاست های توسعه‌ای با توجه به تجربیات کشور در دوران تحریم و تغییرات در شرایط جهانی گشایش بهتری به وجود بیاید.
رئیس دفتررئیس جمهور با تاکید بر ادامه سیاست گذشته دولت و کشور مبنی بر عدم اتکای بخش جاری بودجه به نفت، افزود: باید در زمینه سیاست‌های توسعه‌ای و سرمایه‌گذاری، نفت بیشتری بفروشیم تا امور کشور در زمینه اشتغال و سرمایه‌گذاری در بخشهای مختلف به جلو رود.
دکتر واعظی ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه تا روز شنبه بر روی بودجه براساس دستورات و تاکیدات رئیس جمهور و اعضای دولت کار می کند و بودجه سال آینده از روز یکشنبه صبح و بعدازظهر در جلسه هیات دولت و با رعایت پروتکل‌های جدید ابلاغی وزارت بهداشت و برگزاری جلسات با 15 نفر از اعضای دولت بحث و بررسی می شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درخصوص احتمال حذف ارز 4200 تومانی کالاها، گفت: همانطوری که آقای رئیس جمهور به مردم قول دادند، ارز و کالاهای آن را از فروردین تا آخر امسال تامین کردیم و برای 4 ماه پایان سال نیز بخش قابل توجهی از کالاها با ارز 4200 تومانی تامین شده است.
دکتر واعظی با تاکید براینکه باید سیستم توزیع کالاها در کشور درست شود و جلوی واسطه‌ها را بگیریم، ادامه داد: دولت ارز حدود 25هزار تومانی مورد نیاز برای کالاها را 4200 تومان پرداخت می کند برای اینکه کالا ارزان به دست مردم برسد و وزارتخانه های جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاهها باید سیستم توزیع را طوری درست کنند که کالایی که با ارز 4200 تومانی خریداری می‌شود، با قیمت مناسب به مصرف‌کننده برسد.
رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره رفتار دولت بعدی آمریکا درخصوص برجام با اشاره به اینکه هنوز دو ماه تا پایان کار دولت کنونی در آمریکا مانده، افزود: آقای بایدن و خانم هریس بارها در سخنرانی انتخاباتی خود اعلام کرده اندکه به برجام برمی‌گردیم چرا که برای این توافق زحمت کشیدیم و این را به نفع صلح جهانی و منطقه می‌دانیم.
دکتر واعظی با بیان اینکه برجام یک توافق جامع است که همه اعضا باید به آن متعهد باشند، افزود: اگر همه اعضای برجام از جمله آمریکا به تعهدات اصلی خود برگشتند، ما هم به تعهدات خود برمی‌گردیم و وزارت خارجه در این زمینه آمادگی دارد.
وی با بیان اینکه برداشتن تحریم ها و گشایش برای مردم بدون وارد شدن خدشه ای به اصول کشور و نکات مدنظر مقام معظم رهبری، وظیفه ما است، تاکید کرد: برخی به دلیل مسائل انتخاباتی، هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده، مرتب مردم را مایوس و دلسرد می‌کنند، که این را درست نمی‌دانیم و آدرس غلط از داخل کشور به بیرون می دهند.
دکتر واعظی افزود: اجازه بدهند مسیر درست طی شود، دولت هیچ‌گاه از سال 92 تا به امروز خودسر هیچ تصمیمی نگرفته و تمام تصمیمات با مراجع ذیربط هماهنگ شده و بر اساس نظری که در آن مراجع بود، عمل کرده است.
رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درخصوص شایعات مربوط به مخالفت رئیس جمهور با تعطیلی دو هفته‌ای و استعفای وزیر بهداشت به همین خاطر، تاکید کرد: رئیس جمهور هیچگاه با تعطیلی دو هفته‌ای مخالف نبودند و در تمام جلسات مرتبط با کرونا از تمام طرح‌های وزارت بهداشت که از نظر پزشکی و تخصصی آماده کردند و همچنین در کمیته اجتماعی، انتظامی و امنیتی در وزارت کشور که نماینده همه دستگاهها حضور دارند، استقبال و با آنها موافقت کردند.
دکتر واعظی با اشاره به روند بررسی طرح محدودیت های جدید کرونا در کشور که از روز شنبه اجرایی می شود، گفت: این طرح را روز چهارشنبه گذشته فرستادند که دکتر روحانی دستور دادند در جلسه‌ پنجشنبه روسای کمیته‌های تخصصی کرونا بحث شود و آقای رئیس جمهور در جلسه پنجشنبه و همچنین شنبه ستاد ملی مقابله با کرونا از این طرح استقبال کردند.
رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه استعفای وزیر بهداشت اصلا وجود خارجی نداشت و خودِ ایشان هم اعلام کرد که استعفا نداده است، افزود: در کشور گروههایی هستند، که همیشه مخالف دولت بودند و در یک اتاق فکر چیزهایی را طراحی می‌کند که این تعطیلی دو هفته را تبدیل به یک چماق برای فشار به رئیس جمهور کنند.
دکتر واعظی با بیان اینکه همه ما معتقدیم باید برای قطع زنجیره ابتلا هرکاری می‌توانیم انجام دهیم، افزود: هیچ ایرانی و مسوولی نمی‌تواند تحمل کند که یک نفر بر آمار فوتی‌ها اضافه شده و انسان باید عاطفه و انسانیت داشته باشد یعنی باید همه زندگی خود را بگذارد که جان هموطنان‌شان حفظ شود.
وی در پاسخ به اتاق های فکری که تا به امروز می‌گفتند چرا رئیس جمهور دو هفته تعطیل نمی‌کند و وقتی خود رئیس جمهور پیشقدم بوده ، می گویند برای کسانی که در دو هفته تعطیلی آسیب می‌بینند، چه کار می‌کنید، گفت: باید بدانند که از هفته گذشته و همزمان با بررسی طرح تعطیلی دو هفته، می‌دانستیم باید برای آن کسی که مغازه خود را تعطیل می‌کند و باید کرایه مغازه خود و هزینه همسر و فرزندان خود را بپردازد، برنامه ریزی کنیم.
رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید براینکه رئیس جمهور دستور دادند همزمان کمیته اقتصادی و سازمان برنامه و بودجه در این زمینه تلاش کنند تا این طرح ها در جلسه پنج شنبه کمیته های تخصصی کرونا بحث و بررسی و در جلسه شنبه ستاد نهایی شود، تصریح کرد: نباید موضوع ستاد ملی و کرونا را سیاسی و جناحی و محلی برای تسویه حساب کنیم.
دکتر واعظی درباره تصویب طرح کمک حمایتی در مجلس و رد آن توسط شورای نگهبان بدلیل عدم تامین مالی و اصلاح مجدد آن توسط نمایندگان مجلس و تامین منابع مالی از طریق اموال دولتی، تاکید کرد: چند ماه قبل در دولت تصویب شد که این اموال دولتی به فروش برسد تا محدودیت‌های بودجه امسال به دلیل کاهش صادرات نفت جبران شود و الان نمی‌تواند یک منبع جدید باشد و قرار شد این را منعکس کنیم که اگر درک منبعی باشد، خودمان پیشقدم هستیم. 

شناسه خبر: 118206

- دفتر رئیس‌جمهوری

- مصاحبه ها

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده