رئیس جمهور در جلسه هیات دولت:

وام ودیعه مسکن به مستاجران پرداخت می شود؛ در تهران 50 میلیون، شهرهای بزرگ 30 میلیون و شهرهای کوچک 15 میلیون تومان/ دولت برای نخستین بار طی 14 سال گذشته، 32 هزار میلیارد تومان بدهی خود را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کرد/ همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان از پاییز امسال عملیاتی می شود/ با رفع ایراد شورای نگهبان و ابلاغ قانون مصوب مجلس، دولت دو وزیر بازرگانی و صنعت را به مجلس معرفی می کند/ از روزهای آینده نسل پنجم اینترنت فعالیت خود را در تهران آغاز و به تدریج در کل کشور گسترش می یابد/"مقاومت، بهداشت و معیشت" باید گفتمان ما را تشکیل دهد/ تشریح محور پیام ارسالی ایران برای رئیس جمهور روسیه

رئیس جمهور اعلام کرد که در راستای حمایت از مستاجران، آن دسته از مستاجرانی که دارای حقوق ماهیانه ثابت بوده و یا تحت حمایت نهادهای حمایتی همانند کمیته امداد امام خمینی(ره) و یا سازمان بهزیستی هستند، در شهر تهران برای تامین ودیعه مسکن خود می توانند 50 میلیون وام با کارمزد 13 درصد دریافت کنند، این رقم در شهرهای بزرگ 30 میلیون تومان و در شهرهای کوچک نیز 15 میلیون تومان خواهد بود.

شناسه خبر: 116445 -

چهارشنبه 1 مرداد 1399 - 11:09

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت، با بیان اینکه از هفته آینده مقررات این وام ودیعه اعلام و به بانک ها ابلاغ می شود، گفت که مستاجران در پایان مدت یکسال اجاره، می بایست کل اصل وام ودیعه را به بانک بازگردانند.

رئیس جمهور افزود: این حرکت، گام جدید دولت برای کمک به مستاجران در شرایط سخت کرونایی است. دولت پیش از این نیز در حمایت از مستاجران، برای افزایش سالیانه اجاره بها مسکن در تهران، شهرهای بزرگ و شهرهای کوچک، سقف تعیین کرده بود تا از روند صعودی و غیرمنطقی اجاره بهای مسکن جلوگیری کند.

دکتر روحانی همچنین در جلسه هیات دولت از عملیاتی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان از پاییز امسال خبر داد و گفت که دولت برای نخستین بار طی 14 سال گذشته، 32 هزار میلیارد تومان بدهی خود را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کرد تا سطح توانمندی این سازمان برای اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان ارتقاء یابد و اجرای این طرح از مهرماه می توانند کمکی به بازنشستگان باشد.

رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر اینکه اقدامات گسترده ای برای ایجاد تعادل در بازار و جلوگیری از گرانی ها که امروز مردم را تحت فشار قرار داده، در دست اجرا است، گفت: بانک مرکزی در تلاش است قیمت ارز را به سمت تعادل هدایت کند و در این مسیر، صادرکنندگان باید به کمک بیایند و ارز حاصل از صادرات غیرنفتی خود را به سامانه نیما عرضه کنند.

دکتر روحانی افزود: همچنین اقدامات خوبی برای استفاده از ارزی که در برخی کشورها به عنوان ذخیره داریم انجام گرفته است و دراین ارتباط حداقل با سه کشور به نتایج خوبی دست یافته ایم و امیدواریم ارز مورد نیاز بانک مرکزی در اختیار قرار بگیرند و مردم شاهد یک تعادل قیمت در بازار باشند.

رئیس جمهور همچنین به روند اقداماتی که برای تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت و مجلس انجام گرفته، اشاره کرد و گفت: هر زمانی که مجلس ایراد شورای نگهبان را رفع و قانون مذکور را به دولت ابلاغ کند، ما دو وزیر بازرگانی و صنعت را به مجلس معرفی می کنیم و این کار بسیار مهمی است که باید انجام گیرد.

وی خاطر نشان کرد: واقعا یک وزارتخانه قادر نیست که هم صنعت، هم معدن و هم بازرگانی را آن هم در شرایط تحریم اداره کند البته از سالها پیش متوجه این مساله بودیم و در پایان دولت یازدهم یک لایحه دوفوریتی در این زمینه به مجلس دادیم و بیش از 3 سال است که منتظر این مصوبه از سوی مجلس شورای اسلامی هستیم.

دکتر روحانی با تاکید بر لزوم نظارت دقیق و لحظه ای دستگاه های مسئول بر وضعیت خرید تا عرضه کالا در بازار و انتقال ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما گفت : باید همه دستگاه ها و وزارتخانه های مربوطه از لحظه اول تا لحظه پایانی و تا زمانی که پول کالا در اختیار صادرکننده قرار گرفته و در سامانه نیما عرضه شود، بطورلحظه‌ای دنبال کنند و لذا در این زمینه باید گمرک، وزارتخانه های صمت و کشاورزی و سایر وزارتخانه‌ها، به روز و به لحظه باشند.

رئیس جمهور افزود: بانک مرکزی هم از لحظه‌ای که ارز در اختیار طرف قرار می‌دهد بایستی دنبال کند که این ارز کجا رفته، در چه کشوری مصرف شده، چه جنسی خریداری شده، این جنس کجاست و چه وقت وارد گمرک و در بازار عرضه شده است.

دکتر روحانی تصریح کرد: اگر تمام دستگاه‌های اجرایی کشور نظارت دقیقی بر صادرات و واردات انجام دهند، قیمت ارز و اجناس متعادل خواهد بود. البته نسبت به قیمت اجناس، شرکت‌هایی که دولتی هستند حق ندارند به بهانه‌های مختلف قیمت جنس را اضافه کرده و آنرا گران‌تر بفروشند و اگر قیمت جنسی در سال نسبت به سال قبل دو یا سه برابر شود به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

رئیس جمهور اظهارداشت: تمام قیمت اجناس را در اختیار ستاد تنظیم بازار قرار دادیم تا قیمت‌ها را کنترل کند و بر مبنای قیمتی که این ستاد تنظیم و ابلاغ می‌کند همه موظف به اجرا هستند. نباید بگذاریم بخاطر بوروکراسی و قوانین و مقررات گذشته، مردم در این شرایط حساس کنونی تحت فشار قرار بگیرند.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مشکل کرونا در کنار مردم هست و حداقل تا زمانی که این ویروس وجود دارد باید آداب و رسوم خود را با شرایط روزسازگار و منطبق کنیم، اظهارداشت: امروز تمام کادر درمانی کشور در تلاش خستگی‌ناپذیر برای درمان بیماران هستند و می‌دانیم که این مشکل به این زودی‌ها حل نمی‌شود .آنچه که از این بیماری  باقی مانده با آنچه که تاکنون از آن عبور کردیم بسیار بیشتر  است.

وی افزود: در پنج ماه گذشته از برخی از مشکلات عبور کردیم اما مقدار زیادی هم پیش رو باقی مانده است و پیش بینی‌های دقیق علمی این است که در ماههای آینده تعداد بستری ها در مجموع تا پایان سال بیشتر از آن مقداری است که در این پنج ماه بستری شدند. بنابراین باید خودمان را از لحاظ بیمارستان، تخت، پزشک و پرستار آماده کنیم.

دکتر روحانی با اشاره به تلاش همه دستگا ها برای مقابله با بیماری کرونا گفت: امروز وزیر بهداشت و درمان اطلاع دادند که یکی از داروهایی که می‌تواند به روند درمان بیماران کمک کند در هفته آینده به داروهایی که تاکنون در اختیارمان بوده ملحق می‌شود. وزیر صمت نیز اعلام کرده که 11 میلیون ماسک در روز تولید و در اختیار بازار قرار می‌دهند که ممکن است این مقدار هنوز هم کم باشد و باید اضافه شود. رئیس جمهور تاکید کرد: باید تمام امکاناتی که مورد نیاز مردم هست از لوازم ضروری بهداشتی، ماسک، تجهیزات پزشکی یا سایر تجهیزات در اختیار مردم قرار بگیرد.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه برای مقابله با بیماری کرونا هنوز یک راه طولانی پیش رو داریم، اظهارداشت: باید خودمان را آماده کنیم و برای این آمادگی هیچ راهی نداریم جز اینکه آداب و رسوم خودمان را عوض کنیم، نمی‌شود با این بیماری جنگید و همزمان برای عروسی ها مثل گذشته همه اقوام و دوستان را دعوت کرد. با این شرایط هر کشوری، هر مقدار هم قدرت اقتصادی داشته باشد نمی‌تواند بر مشکلات فایق آید لذا ضرورت دارد برای مبارزه با بیماری، برخی رسوم را با شرایط روز منطبق و سازگار کنیم.

رئیس جمهور با قدردانی از همراهی مردم با دولت در زمینه رعایت توصیه های بهداشتی گفت:  مردم در هفته‌های اخیر خیلی بهتر از هفته‌های قبل همکاری کردند و ان شاءالله این همکاری‌ها ادامه پیدا می‌کند تا شرایط کشور، به شرایط مناسبی برسد.

وی با تاکید بر اینکه درمقابله با بیماری کرونا مقاومت، بهداشت و معیشت، گفتمان ما را تشکیل می دهد، گفت: امروز باید در برابر فشارهای خارجی مقاومت کنیم، توطئه‌ها را بشکنیم، بهداشت و سلامت جامعه را مراعات و معیشت مردم را تامین کنیم. سلامت، معیشت، مقاومت این سه در کنار هم هست و باید در کنار هم باشد.

رئیس جمهور توانمندی های کنونی دولت در زمینه بهداشت و ارتباطات را در سایه دو اقدام گذشته دولت در حوزه تحول سلامت و تقویت ارتباطات دانست و اظهارداشت: امروز اگر می‌توانیم در آموزش، بهداشت ، کسب و کار و ارتباطات براحتی سخن بگوییم به خاطر این است که فضای مجازی آماده و شبکه ملی اطلاعات را در اختیار داریم.

دکتر روحانی با اشاره به اقدامات دولت در ایجاد و تقویت نسل سه و چهار و انتقال آن تا اقصی نقاط کشور، گفت: می‌خواهم این خبر خوش را به مردم بدهم که می خواهیم وارد نسل پنجم شبکه تلفن همراه ‌شویم و از روزهای آینده نسل پنجم فعالیت خود را در تهران آغاز می‌کند و به تدریج گسترش پیدا می‌کند، این یک تحول بزرگ در زمینه دیجیتال است. نسل پنجم فقط برای ارتباطات نیست برای اقتصاد دیجیتال کشور است.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ارتقای سطر فعالیت های دیپلماتیک کشورمان بویژه در هفته های اخیر گفت: دولت از لحاظ مسیر حرکت سیاسی، مسیر بسیار درستی را از سال 92 انتخاب کرده که دستاوردهای بسیار مهمی هم در طول هفت سال گذشته داشتیم و در این مدت در روابط سیاسی، اقتصادی، در حوزه امنیت منطقه، در روابط سه‌جانبه، پنج جانبه و هفت جانبه با کشورهای مختلف و در موضوعات مختلف اقدامات گستره ای انجام دادیم.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: در هفته‌های اخیر هم شاهد تلاش و فعالیت های دیپلماتیک با کشورهای همسایه و دوست بودیم و دیروز با نخست وزیر عراق ملاقات داشتیم و توافقات بسیار خوبی بین دو کشور در زمینه مسائل رفت و آمدهای گمرکی و در زمینه اقتصادی و روابط بانکی انجام شد که امیدواریم بزودی اجرایی و عملیاتی شود.

دکتر روحانی گفت: از ماهها و سالهای گذشته هم تماس‌ها و روابط سیاسی خوبی با روسیه و چین داشتیم و در هفته‌های اخیر این روابط قوی‌تر شده است. پیامی در زمینه تقویت روابط ایران و روسیه در حرکت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی داشتم که از طریق وزیر خارجه برای رئیس‌جمهور روسیه فرستادم و با استقبال ایشان مواجه شد. امیدواریم همکاری‌های ما با کشورهای دوست‌ و همسایه‌مان چه در دریای خزر و چه در خلیج فارس و چه در مرزهای غربی و شرقی، هر چه بیشتر به نفع ملت هایمان تقویت شود.

رییس جمهور در ادامه با اشاره به برکات ماه بسیار ذی‌قیمت ذی‌الحجه اظهارداشت:  اگر چه امسال شاهد حج پرشکوه از لحاظ جمعیت نیستیم و مردم مسلمان کشورهای مختلف از زیارت خانه خدا محروم هستند اما در عین حال امیدوارم  با دعا و اخلاص در ایام عرفه و عید قربان، مخصوصا با قربانی کردن و تقسیم گوشت آن در میان فقرا و احسان به همه مستمندان، بتوانیم این نقص و کمبود را جبران کنیم

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

حلول ماه ذی‌الحجه؛ ماه مبارک و بزرگ اسلامی، ماه انفاق به مستمندان و ماه نیکی‌ها و  خوبی‌ها را تبریک می گویم. روزهای بسیار عزیز و مهمی در این ماه داریم، امسال این ماه با مرداد ماه مصادف است که در خودِ مرداد هم حوادث بسیار مهمی داشتیم از پایان جنگ تحمیلی و عملیات مرصاد که آخرین عملیات ما بود تا آزادی همه عزیزان ما که در عراق در بند اسارت بودند و تا پیروزی مشروطیت در اواسط مرداد و 14 مرداد. اما امروز که روز آغاز ماه ذی‌‌الحجه هست را در واقع روزِ ازدواج هم می‌توانیم نامگذاری کنیم به دلیل اینکه روز ازدواج مولای ما امیرالمومنین (ع)  با فاطمه اطهر(علیهاالسلام) هست و ازدواج برای ما به عنوان سرآغاز تشکیل خانواده بسیارمهم است و خانواده نهاد اصلی و مهم جامعه است و باید همواره مدنظر ما باشد.

امسال هم علیرغم شیوع ویروس کرونا تاکید ما بر همین است که سنت ازدواج مثل گذشته ادامه پیدا کند البته مراسم‌هایی که معمولا در این مناسبت‌ها داریم، به خاطر پروتکل های بهداشتی یا باید حذف و یا بسیار محدود کنیم.

اما در عین حال دولت مساله ازدواج و تشکیل خانواده و نهاد خانواده را بسیار مهم می‌داند. در سال گذشته و امسال در مساله وام ازدواج تسهیلات بهتری را در اختیار خانه اولی‌ها قرار دادیم و آنهایی که زندگی را در آغاز تشکیل می‌دهند 30 هزار میلیارد تومان وام در اختیار این عزیزان قرار گرفت، امسال هم به همین صورت این روند ادامه خواهد داشت.

اقدام دیگری که در این زمینه انجام شد مساله اجاره نشین‌ها و مستاجرین است.معمولا آنهایی که در آغاز زندگی هستند ناچارند که مسکن مورد نیاز خود را اجاره کنند. ما در هفته‌های اخیر در موضوع  مستاجرین دو گام مهم برداشتیم اولی نسبت به اضافه اجاره بها بود که یک روند صعودی و غیرمنطقی پیدا کرده بود، در ستاد ملی کرونا تصویب کردیم که مال الاجاره نباید حداکثر برای تهران 25 درصد، شهرهای بزرگ 20درصد و در بقیه شهرها 15 درصد نسبت به سال قبل افزایش پیدا کند.

اقدام دیگری هم که امروز اعلام می‌کنم و ان شاءالله به زودی اجرایی و عملیاتی می‌شود، دادن ودیعه از طرف بانک به مستاجرین است. مستاجرین در تهران یا شهرستان ها معمولا وقتی خانه ای را اجاره می‌کنند یک پولی را به عنوان اجاره می‌دهند، یک پولی هم به عنوان ودیعه در نزد مالک می‌سپارند. حال این مقدار در شهرها و مناطق مختلف متفاوت است.

دولت تصمیم گرفته برای آنهایی که دارای حقوق ثابت هستند - کارمند یا کارگر - که یک حقوق ثابت و معینی دارند و همچنین برای خانواده‌هایی که توسط کمیته امداد یا بهزیستی تحت حمایت هستند، این خانواده‌ها در تهران برای خانه ای که اجاره‌ می‌کنند، بتوانند 50 میلیون تومان از بانک پول بگیرند در شهرهای بزرگ این رقم 30 میلیون و در شهرهای کوچک 15 میلیون تومان می شود.

بنابراین کسی که خانه‌ای را در تهران اجاره می‌کند تا 50 میلیون تومان آن را می‌تواند با سود و بهره 13 درصد از بانک بگیرد، بنابراین یک کمک بسیار خوبی برای مستاجرین عزیز ما هست اینها در تهران می‌توانند تا 50 میلیون تومان از بانک قرض بگیرند برای همان مدت اجاره یک ساله‌ای که اجاره‌نامه آنها گواه خواهد بود و سود را به بانک پرداخت کنند، سود 13 درصد را به بانک پرداخت کنند، پایان کار هم وقتی زمان اجاره تمام می‌شود، اصل پول را باید به بانک برگردانند. آن بهره 13 درصد هم که به صورت ماهانه مستاجرین به بانک پرداخت می‌کنند.

پس یک کمک بسیار خوبی برای مستاجرین عزیز ما که کارمند، کارگر یا تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند و تحت فشار قرار دارند، از هفته آینده ان شاءالله وزارت مسکن و بانک مرکزی همه ویژگی های بانکی آن را اعلام کنند، مقررات آن را به همه بانک‌ها ابلاغ کنند و از طریق صدا و سیما مردم را مطلع و موضوع را برای مردم تشریح کنند. این گام جدیدی است که دولت در شرایط سخت کرونایی برای مستاجرین برمی‌دارد به خاطر فشاری که از لحاظ اقتصادی بر آنها هست.

به غیر از این مساله تلاش فراوانی داریم که در پاییز مساله همسان‌سازی و متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین، اجرایی و عملیاتی شود.

دولت 32 هزار میلیارد تومان طلب تامین اجتماعی را بعد از تقریبا 14 سال انتظار پرداخت کرد؛ مدتها بود که دولت این رقم بدهی را بدهکار بود؛ 14 سال بود اینها منتظر بودند. دولت این رقم را پرداخت کرد تا عمدتا تامین اجتماعی این توانمندی را برای موضوع همسان‌سازی پیدا کند. سازمان برنامه و بودجه هم ان شاءالله برای بقیه عزیزان این کار را انجام خواهد داد که یک کمکی از مهر ماه به بعد برای بازنشستگان عزیز باشد. این هم خبر دیگری برای همه بازنشستگانی که به طور طبیعی الان با شرایطی که هست تحت فشار قرار دارند، این اقدام ان شاءالله انجام خواهد شد.

نکته سومی که می‌خواهم در اینجا عرض کنم اینکه در جلسه امروز دولت بحث کردیم که باید برای شرایط بازار و گرانی‌هایی که امروز وجود دارد و مردم را تحت فشار قرار داده، چاره‌اندیشی شود؛ البته از یک طرف بانک مرکزی تلاش می‌کند که قیمت ارز را به سمت قیمت تعادلی هدایت کند که در این زمینه صادرکنندگان عزیز باید با همه توان خود به کمک بیایند و طبق مقررات، مقدار ارزی که بدست آوردند را به سامانه نیما عرضه کنند که این کار شروع شده و ادامه پیدا می‌کند و همچنین بتوانیم کاری کنیم از ارزی که امروز در کشورهای دیگر به عنوان ذخیره داریم، استفاده کنیم و در این زمینه هم اقدامات خوبی انجام گرفته و حداقل با 3 کشور در این روزهای اخیر اقدامات خوبی انجام دادند و امیدواریم که ارز مورد نیاز بانک مرکزی در اختیار قرار گیرد و مردم شاهد یک قیمت متعادل در روزها و هفته‌های آینده باشند.

وزارت صمت هم باید یک اقدام مهمی از نظر قیمت اجناس انجام دهد؛ در جلسه قبلی ستاد اقتصادی به وزارت صمت گفتم و امروز هم تاکید کردم؛ وزارت صمت، وزارت بازرگانی که الان فعلا با صمت یکی است و امیدواریم مجلس بتواند اقدام قانونی خود را انجام دهد؛ البته مجلس دو وزارتخانه را تصویب کرده، یعنی وزارت بازرگانی را از وزارت صنعت جدا کرده است؛ مجلس دهم این کار را در اواخر دوره خود انجام داده و این به شورای نگهبان رفته و تصویب کرده است؛ یکی دو تا ابهام بوده که مجلس باید ابهام را رفع کند؛ بنابراین از نظر ما اینکه دو وزیر باید معرفی شود قانون است؛ مجلس شورای اسلامی تصویب و شورای نگهبان هم تایید کرده است؛ حالا یک جمله است که می‌خواهند این جمله را حذف یا اصلاح کنند، دیگر این مساله داخلی بین شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی است.

ان شاءالله هر زمانی که مجلس شورای اسلامی این ایراد شورای نگهبان را رفع و این قانون را به ما ابلاغ کند، دو وزیر را به مجلس شورای اسلامی معرفی می‌کنیم. این کار بسیار مهمی است که باید انجام بگیرد؛ واقعا یک وزارتخانه قادر نیست که هم صنعت، هم معدن و هم بازرگانی را آن هم در شرایط تحریم و در این شرایط سختی که هستیم، بتواند اداره کند؛ البته ما از سالها پیش متوجه این مساله بودیم و پایان دولت یازدهم لایحه دوفوریتی در این زمینه به مجلس دادیم و الان بیش از 3 سال است که منتظر این مصوبه از سوی مجلس شورای اسلامی هستیم.

پس وزارتخانه‌های مربوطه در این زمینه حتی وزارت جهاد کشاورزی، وزارت اقتصاد و دارائی که مساله گمرکات در اختیارش هست؛ کالا را باید از لحظه اول تا لحظه پایانی دنبال کنیم؛ یعنی کالا وقتی که از انبار حرکت می‌کند و به سمت گمرک حمل می‌شود، از وقتی که از گمرک خارج می‌شود و به یک کشور صادر می‌شود؛ زمانی که فروخته می‌شود و این پول در اختیار صادرکننده قرار می‌گیرد و تا زمانی که این پول باید بیاید و در سامانه نیما به خریدار عرضه شود، باید لحظه‌ای دنبال شود؛ یعنی هر زمانی از وزارت صمت سوال کردیم که این کالا کجاست؟ باید آنلاین و به لحظه بگوید این کجاست؛ بگوید این کالا بین تهران و بندرعباس الان روی کامیون است؛ این کالا امروز روی کشتی رفت؛ این کالا امروز وارد کشور مقصد و هدف شد؛ این کالا فروش رفت؛ ارز آن این مقدار بوده و  این روز وارد سامانه نیما می‌شود.

باید هم گمرک، هم صمت، هم کشاورزی و هم سایر وزارتخانه‌های ما لحظه‌ای اعلام کنند و باید به روز و به لحظه باشیم و نسبت به واردکننده هم همینطور است.

بانک مرکزی از لحظه‌ای که ارز در اختیار طرف قرار می‌دهد باید دنبال کند که این ارز کجا رفته، در چه کشوری مصرف شده، چه جنسی خریداری شده، این جنس کجاست، در مسیر راه است، چه وقت وارد گمرک شده و به نظر من اگر تمام دستگاه‌های اجرایی کشور نظارت دقیق بر صادرات و واردات انجام دهند، قیمت ارز و اجناس هم متعادل خواهد بود. البته نسبت به قیمت اجناس باید توجه کنیم شرکت‌هایی که دولتی هستند مال دولت است و اینها حق ندارند به بهانه‌های مختلف جنس را اضافه کنند و جنس را گران‌تر بفروشند.

 یک وقتی جنسی نسبت به پارسال 10 درصد و یا 15 درصد تا 20 درصد اضافه شده که قابل قبول است اما اینکه اگر جنسی سال قبل یک قیمتی داشته و الان دو برابر تا سه برابر آن قیمت است، به هیچ عنوان قابل قبول نیست و اینکه این کالا بورسی یا غیربورسی است، در بورس یک قیمت و در بازار عرضه می‌شود که تمام قیمت اجناس را در اختیار ستاد تنظیم بازار قرار دادیم و باید تمام قیمت‌ها را بر مبنای قیمتی که این ستاد تنظیم، ابلاغ و اعلام می‌کند، کنترل کند و همه موظف به اجرا هستند.

نباید بگذاریم که مردم روی کاغذبازی، بوروکراسی و قوانین و مقررات گذشته، در این شرایط حساس تحت فشار قرار بگیرند و از یک طرف کرونا هست و مشکل کرونا در کنار مردم هست که تمام کادر درمانی ما در تلاش خستگی‌ناپذیر برای درمان بیماران ما هستند و می‌دانیم که این مشکل به این زودی‌ها حل نمی‌شود و این مشکل باز هم تاکید می‌کنم در سخنانی که شنبه روی آن تاکید کردم آنچه ما عبور کردیم با آنچه که باقی مانده، راهِ باقی مانده ما بیشتر از آنی است که قبلا تا امروز عبور کردیم و در این پنج ماه از برخی از مشکلات عبور کردیم، یک عده مبتلا شدند، یک عده‌ای به بیمارستان رفتند، یک عده‌ای از بیمارستان مرخص شدند، یک عده بدون اینکه بفهمند دوره کرونایی را سپری کردند و تمام کردند و الان سالم هستند و همه این کارها انجام گرفته که یک مقدار زیادی هم پیش رو باقی مانده و آنهایی که تا امروز در بیمارستان بستری شدند، پیش بینی‌های دقیق علمی این است در ماههای آینده بستری ما در مجموع تا پایان سال بیشتر از آن مقداری است که در این چهار یا پنج ماه بستری شدند اینها کارهای تحقیقاتی دقیق روی آن انجام گرفته و حالا کسی همینطور شعار بدهد و چیزی بگوید، این برای ما روشن است.

بنابراین ما در شرایطی هستیم که باید در این شرایط خودمان را از لحاظ بیمارستان، از لحاظ تخت، از لحاظ پزشک، از لحاظ پرستار آماده کنیم و بدانیم بار روی دوش ما در آینده هنوز هم پیش‌بینی می‌شود سنگین‌تر باشد البته دعای ما این است که این بار سبک‌تر شود و سریع‌تر بتوانیم از این ویروس خلاص شویم.

امروز وزیر بهداشت و درمان به من اطلاع دادند که یکی از داروها می‌تواند کمک کند. البته ما در مساله کرونا یک داروی قطعی نداریم که بگوییم این دارو شفابخش است و کار را تمام می‌کند اما بعضی از داروها هست که می‌تواند کمک کند و یکی از داروها را گفتند که در هفته آینده به داروهایی که تاکنون در اختیار ما بوده است، ملحق می‌شود و این می‌تواند کمک کند بنابراین همه باید تلاش کنیم.

وزیر صمت به من اعلام کرده که ما 11 میلیون ماسک در روز تولید و در اختیار بازار قرار می‌دهیم و ممکن است این مقدار هنوز هم کم باشد و باید اضافه شود. باید برای تامین امکاناتی که برای مردم ما مورد نیاز هست از لوازم ضروری بهداشتی گرفته تا ماسک یا تجهیزات پزشکی یا دارو، باید همه توان خود را به کار بگیریم. الحمدالله از این نظر کشوری پرتلاش هستیم.

شرکت‌های دانش‌بنیان، پزشکان و محققین ما روزانه تلاش می‌کنند و کار پیش می‌رود اما در عین حال باید بدانیم که هنوز یک راه طولانی پیش روی ماست حداقل در نظر بگیریم تا پایان سال این مسیر مشکل پیش روی ماست و باید خودمان را آماده کنیم. برای این آمادگی هیچ راهی نداریم جز اینکه آداب و رسوم خودمان را عوض کنیم، نمی‌شود با این بیماری جنگید اما برای عروسی دختر یا پسر، مثل گذشته همه اقوام و دوستان را دعوت کرد، نمی‌شود و قابل جمع نیست.

هر متخصص و پزشکی، هر بیمارستان و کشوری، هر مقدار قدرت اقتصادی داشته باشد نمی‌تواند حل کند باید برای مبارزه با بیماری رسومات را با شرایط روز منطبق و سازگار کنیم، نمی‌شود اگر مصیبتی وارد شد مثل گذشته همه دوستان و اقوام از همه شهرستان‌ها  با اتوبوس و قطار حرکت کنند و برای عرض تسلیت بیایند. نمی‌شود و قابل جمع نیست. ما باید رسوم‌مان را عوض کنیم لااقل تا زمانی که با این ویروس مواجه هستیم باید خودمان را از لحاظ محیطی سازگار کنیم.

حالا چیزهایی که لازم است، ماسک جزو مواردی است که توصیه می‌شود، شستن دست و مسائل بهداشتی از مواردی است که توصیه می‌شود همه اینها را باید انجام بدهیم تا بتوانیم از این شرایط سخت عبور کنیم. ان شاءالله این کار را می‌کنیم، مردم ما الحمدالله در این هفته‌های اخیر خیلی بهتر از هفته‌های قبل در این زمینه همکاری کردند و این همکاری‌ها ادامه پیدا می‌کند تا شرایط کشور ما یک شرایط مناسبی باشد.

من قبلا هم این را گفتم شعار مقاومت، شعار بهداشت و شعار معیشت این سه شعار باید گفتمان ما را تشکیل دهد امروز ما باید در برابر فشارهای خارجی مقاومت کنیم، توطئه‌هایی که کنار و گوشه هست آنها را بشکنیم، بهداشت و سلامت جامعه را مراعات کنیم و همچنین معیشت مردم را تامین کنیم. سلامت، معیشت، مقاومت این سه در کنار هم هست و باید در کنار هم باشد تا ما را پیش ببرد.

همانطور که در این شرایط سخت ما باید از لحاظ بهداشتی و درمانی شرایط مناسب و فعالی داشته باشیم همچنین باید از لحاظ نحوه ارتباطات هم شرایط مناسبی داشته باشیم. توانمندی دولت ما امروز در سایه دو اقدامی است که از سالها پیش این دولت آن را دنبال کرده یعنی تحول سلامت و تقویت ارتباطات.

امروز اگر می‌توانیم در آموزش برای سال تحصیلی آینده راحت حرف بزنیم، اگر می‌توانیم در بهداشت راحت حرف بزنیم، اگر می‌توانیم در کسب و کار و در ارتباطات بین خودمان راحت حرف بزنیم به خاطر این است که فضای مجازی آماده و شبکه ملی اطلاعات در اختیار داریم.

امروز نسل سه و نسل چهار تا روستاهای ما هم امتداد پیدا کرده، اگر نبود ما امروز در مضیقه فوق‌العاده بودیم و حالا می‌خواهم این خبر خوش را به مردم بدهم که داریم وارد نسل پنجم می‌شویم و انشاءالله از روزهای آینده نسل پنجم اینترنت فعالیت خود را در تهران آغاز می‌کند و به تدریج گسترش پیدا می‌کند، این یک تحول بزرگ در زمینه دیجیتال هست. نسل پنجم فقط برای ارتباطات نیست برای اقتصاد دیجیتال کشور است.

سال گذشته ما مرکز هوش مصنوعی را تحت عنوان مرکز 176 تشکیل دادیم و افتتاح شد که البته یاد شهدای هواپیما بود و امسال هم اعلام می‌کنیم که فعالیت نسل پنجم را شروع کردیم

از وزارت ارتباطات می‌خواهم در روزهای آینده برای مردم در این زمینه توضیحات لازم را بدهد.

آخرین نکته درباره فعالیت خوب دیپلماتیک در هفته‌های اخیر است؛ البته از لحاظ مسیر حرکت سیاسی، یک مسیر بسیار درستی را از سال 92 انتخاب کردیم و داریم این مسیر درست را ادامه می‌دهیم؛ در این مسیر دستاوردهای بسیار مهمی را در طول این هفت سال در روابط سیاسی، اقتصادی، امنیت منطقه، در روابط سه‌جانبه، پنج جانبه و هفت جانبه با کشورهای مختلف و در موضوعات مختلف داشتیم؛ چه در موضوعات اقتصادی مثل اوراسیا و چه در موضوعات سیاسی تلاش کردیم و در این هفته‌های اخیر هم شاهد تلاش و فعالیت هستیم؛ هم تلاشی که با دولت همسایه‌مان عراق داشتیم و دیروز نخست‌وزیر عراق به تهران سفر کردند و ملاقات‌های بسیار مهمی داشتند که در راس آن ملاقات با مقام معظم رهبری بوده و با بقیه مسوولین و توافقات بسیار خوبی بین دو کشور در زمینه مسائل رفت و آمدهای گمرکی، کالایی در زمینه اقتصادی، روابط بانکی شده که امیدواریم اجرایی و عملیاتی شود.

تماس‌ها و روابط سیاسی خوبی با روسیه و چین از ماهها و سالهای گذشته داشتیم؛ در هفته‌های اخیر روابط ما قوی‌تر شده و من پیامی در زمینه تقویت روابط بین ایران و روسیه در حرکت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی داشتم که از طریق وزیر امور خارجه برای رئیس‌جمهور محترم روسیه فرستادم و با استقبال ایشان مواجه شد که انشاءالله امیدواریم همکاری‌های ما با کشورهای دوست‌ و همسایه‌مان از جمله روسیه، عراق، ترکیه، قطر، پاکستان، افغانستان و همه کشورهایی که همسایگان و دوستانمان هستند چه در دریای خزر، چه در خلیج فارس و چه در مرزهای غربی و شرقی توسعه یابد.

گرچه در این ماه بسیار ذی‌قیمت ذی‌الحجه شاهد حج پرشکوه از لحاظ جمعیت نیستیم و امسال مردم مسلمان کشورهای مختلف از زیارت خانه خدا محروم هستند و فکر می‌کنم این اولین بار است در طول قرن‌های گذشته که حج و مراسم حج برای غیر افرادی که در عربستان سعودی زندگی می‌کنند، تعطیل شده و تعداد محدودی اعمال را انجام خواهند داد؛ اما در عین حال مردم باید با دعا و اخلاص مخصوصا در عرفه و عید قربان، با قربانی کردن و تقسیم گوشت آن در میان فقرا و احسان به همه مستمندان، بتوانیم این نقص و کمبود را جبران کنیم و رحمت خدا شامل حال همه ما و همه مسلمانان بشود؛ ان شاءالله.

والسلام علیکم و رحمت‌الله و برکاته

شناسه خبر: 116445

- دولت یادهم و دوازدهم

- سخنراني ها

گالری مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده