دکتر روحانی در یک گفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم ایران اسلامی:

بسیاری از مشکلات آغاز به کار دولت یازدهم برطرف شد؛ مسیر را می شناسیم و امیدوارتریم/ بازگشت به تحریم های یکپارچه قبلی امکان پذیر نیست؛ نگاه جهانیان به ایران عوض شده است / جوانان قادر به تحول آفرینی بزرگ هستند /دولت دوازدهم بویژه در اقتصاد هماهنگ تر است/ فقر مطلق تا پایان دولت دوازدهم ریشه کن می شود/ اولین خواسته ام از همه وزرا اشتغال آفرینی است/ سود تسهیلات باید به نفع تولید و کار آفرینی تعدیل شود

رییس جمهور در یک گفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم ایران اسلامی، اصول، خط مشی و برنامه دولت دوازدهم در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را تشریح و ضمن تبیین مهمترین مسایل روز کشور، مواضع کشورمان را درباره تازه ترین مسایل منطقه ای و بین المللی بیان کرد.

شناسه خبر: 100419 -

سه شنبه 7 شهريور 1396 - 22:02

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در ابتدای این گفت و گوی تلویزیونی که سه شنبه شب برگزار شد، با تسلیت شهادت امام باقر (ع) و تبریک اعیاد پیش رو قربان و غدیر و همچنین گرامیداشت هفته دولت گفت:  هفته دولت را گرامی می‌دارم و به همه کارکنان این خانواده بزرگ و به ملت ایران تبریک می‌گویم. همچنین احترام می‌کنیم به شهیدان رجایی و باهنر که این ایام به مناسبت شهادت آنها هفته دولت نامگذاری شده است.

رییس جمهور با آرزوی موفقیت برای همه مسئولین دولت دوازدهم  اظهارداشت: امیدوارم همه ما بتوانیم خدمتگزاران خوبی برای ملت بزرگوار عزیزمان باشیم؛ ملتی که حماسه بزرگ 29 اردیبهشت را آفرید و آن حماسه بزرگ بود که دولت دوازدهم در سایه آن امروز مشروعیت دارد و می‌تواند فعالیت خود را آغاز کند.

دکتر روحانی همچنین در ادامه این گفت وگو از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بخاطر رأی اعتماد بزرگی که به دولت دوازدهم در مجلس دادند و وزیران امروز با روحیه بالاتری شروع بکار کرده اند ، قدردانی کرد.

رییس جمهور در پاسخ به سوالی درباره فرایند انتخاب کابینه و تفاوت دولت دوازدهم و یازدهم گفت: بعد از انتخابات، رایزنی برای کابینه را شروع کردیم -  البته مراحل قانونی تنفیذ مقام معظم رهبری و تحلیف در مجلس بود - و با همه چهره های معروف سیاسی و جناح ها جلسه داشتیم و پیشهاداتی داشتند.

دکتر روحانی اظهارداشت : بزرگترین تفاوتی که بین کابینه دوازدهم و یازدهم وجود دارد این است که درکابینه دوازدهم افرادی هستند که با آنها مستقیم یا غیرمستقیم، در 4 سال گذشته کار کردم.بنابراین شناخت دقیق‌تر و بیشتری دارم. نیمی از کابینه همان وزرا هستند که سمت‌های خودشان را دارند و کارشان را ادامه می‌دهند، بقیه وزرا هم برخی‌ معاونین وزرای سابق بودند، مثل وزیر ارتباطات، وزیر اقتصاد و وزیر آموزش و پروش همه افرادی بودند که قبلا معاونت وزیر را در همان وزارتخانه به عهده داشتند و برخی از آنها افرادی بودند که با آنها مستقیم کار کردم. یا معاون من بودند و یا وزیر دادگستری رییس ویژه بازرسی رییس جمهور بوده است،  بنابراین، با همه اینها مستقیم و یا غیرمستقیم در طول 4 سال گذشته کار کردم و شناخت بیشتری دارم و آنها هم نظرات من را دقیق‌تر می‌دانند.

رییس جمهورخاطرنشان کرد: 4 سال پیش کابینه‌ای بود که با برخی تازه آشنا شده بودیم. تازه شروع بکار کرده بودیم و در اینجا از فرصت استفاده می‌کنم از همه وزرایی که در دولت یازدهم در خدمت شان بودیم و در دولت دوازدهم در خدمت‌شان نیستیم از آنها سپاسگزاری و تشکر می کنم کار بسیار شایسته‌ای را در دولت یازدهم انجام دادند همه آنهایی که امروز در مسئولیت دیگری به ملت و کشور ما خدمت خواهند کرد.بنابراین با مشورت بیشتر و با شناخت بیشتر، دولت دوازدهم کار خودش را آغاز کرده و چون نیمی از وزرا همان وزرای سابق هستند، کاملاً به مسیر و راهی که ما باید برویم، آشنا هستند به دلیل اینکه ما بسیاری از برنامه‌هایمان تکمیل برنامه‌های دولت یازدهم است.

دکتر روحانی اضافه کرد: ما در مسیر و نیمه راه بودیم و لذا به مردم می‌گفتیم ما راه را باید ادامه دهیم. مردم هم به بیانی می‌گفتند ما به عقب برنمی‌گردیم. بنابراین امروز شرایط بهتری وجود دارد تا بتوانیم به مردم خدمت کنیم.

رییس جمهور با بیان اینکه در آغاز دولت یازدهم، با مشکلات بسیار عظیم و بزرگی روبرو بودیم، اظهارداشت: امروز آن مشکلات یا از بین رفته و یا خیلی کاهش پیدا کرده است . در آن دوره با تورم  و بیکاری بزرگ و با رشد منفی روبرو بودیم، مردم ما سال‌ها با مذاکرات هسته‌ای مواجه بودند  که هر دو، سه ماه در افکار عمومی مردم این مطرح می شد که بالاخره مذاکرات چه می‌شود. گروه‌هایی می‌رفتند مذاکره می‌کردند و برمی‌گشتند و بعد هم دوباره یک قطعنامه جدید علیه ملت ما در شورای امنیت سازمان ملل تصویب می‌شد.

وی افزود: امروز دیگر آن نگرانی‌ها در آن زمینه‌ها کمتر شده است و البته معنایش این نیست که مشکلات تمام شده است، مشکلات فراوانی پیش رو داریم معنی‌آن نیست که راه هموار شده ،هنوز سنگلاخهایی پیش رو داریم اما با اراده‌ای قوی‌تر، با آشنایی بیشتر و با روشنی بهتر مسیرمان را می‌شناسیم  و امروز بسیار امیدوارتر از آغاز دولت یازدهم برای موفقیت دولت هستم و حتماً با کمک و حمایت و حضور و مشارکت مردم، می‌توانیم مشکلات را پشت سر بگذاریم.

رییس جمهورخاطرنشان کرد: نوع مشکلات نسبت به گذشته فرق کرده و برخی از مشکلات هم کوچک‌تر شده است. مثلاً در بحث هسته‌ای آن موقع که دولت کار خود را شروع کرد، برنامه بر این بود که هر چند ماه یکبار تولید نفت ما کاهش و تحریم‌ها شدت پیدا کند. امروز تحریم‌ها شکسته شده ، از نظر من بازگشت به تحریم گذشته علیه ایران امکان‌ناپذیر است.البته  آمریکایی‌ها ممکن است تصوراتی داشته باشند، اما به هیچ عنوان تحریم به صورت قبلی نسبت به جمهوری اسلامی ایران برنخواهد گشت و شرایط بین‌المللی نسبت به ایران کاملاً تغییر کرده است و نگاه جهانیان نسبت به ایران کاملاً عوض شده و بسیاری از مشکلات بزرگ را پشت سر گذاشتیم.

دکتر روحانی افزود: در مسایل اقتصادی امروز مردم احساس آرامش بیشتری دارند. در مسایل سیاست داخلی و خارجی، مردم احساس آرامش بیشتری دارند و در کل در جامعه احساس امنیت بالاتری وجود دارد، امنیت نه به آن مفهوم نظامی یا به مفهوم هجوم خارجی نسبت به کشور بلکه امنیت به معنی عام کلمه یعنی در زمینه اقتصادی، مسایل اجتماعی و فرهنگی، مردم احساس آرامش و امنیت بیشتری می‌کنند و شرایط کاملاً متفاوت است. اما برخی از مشکلات ما ممکن است بیشتر شده باشد، مشکل آب کشور روز به روز با ادامه خشکسالی‌ها بیشتر می‌شود و باید برای حل و فصل آن فکر کنیم، در زمینه محیط زیست برخی از مشکلات را پشت سر گذاشتیم اما مشکلات بزرگ‌تری هم ممکن است پیش رو داشته باشیم.

رییس جمهور تصریح کرد: مسیر برای ما روشن است و برای آن برنامه‌ریزی کردیم و می‌کنیم. بنابراین نوع مشکلات ممکن است عوض شده باشد. امید و تجربه ما بیشتر است و معتقدم مردم برای کمک آماده‌تر هستند و شرایط جامعه ما شرایط آرام‌تری است و ان شاء‌الله این آرامش ادامه خواهد یافت.

رییس جمهور درباره انتقاداتی که در محافل خبری در خصوص میزان جوان‌تر شدن کابینه دولت دوازدهم و سهم بانوان در کابینه مطرح شده، گفت: بسیار خوشحالم که امروز جامعه ما نسبت به جوانان و بانوان حساسیت بیشتری دارد و کاملاً حق با افکار عمومی است چرا که نیرو، انرژی و ظرفیت بزرگی در قشر جوانان وجود دارد و آنها می‌توانند تحول بزرگی در کشور بیافرینند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه امروز اکثر جوان‌های ما در دوره‌های مختلف تحصیلکرده هستند و حتی تحصیلات تکمیلی دانشگاهی دارند، اظهار داشت: امروز ظرفیت انسانی و علمی بسیار خوبی در کشور داریم و باید از جوان‌ها استفاده و بهره‌برداری شود.

رییس جمهور با بیان اینکه من هم نگران هستم که چرا امروز شاهد گردش نخبگان با آن سرعتی که باید باشد، نیستیم، گفت: در این راستا به همه وزرای دولت دوازدهم دستور دادم که هر وزیری حداقل باید دو نفر از جوان‌ها را در سمت معاون وزیر یا مشاور وزیر و یا دستیار وزیر به کار گیرند و حتماً از خانم‌ها در یکی از این سمت‌های مشابه بهره برده و از وجود آنها در تحول وزارتخانه‌ها استفاده کنند.

دکتر روحانی افزود: باید زمینه را برای جوانگرایی و برای اینکه بانوان بتوانند از ظرفیت خودشان بیشتر استفاده کنند، آماده کنیم.

رییس جمهور با اشاره به اینکه آخرین مصوبه‌ای که ابلاغ شد این بود که باید ظرفیت مدیریت را در بخش‌های دولتی برای بانوان تا سی درصد افزایش دهیم یعنی سی درصد مدیران ما در سال‌های آینده از بانوان باشند و این کار آغاز شده است، گفت: اعتقادم بر این است که از بانوان باید در سطوح مدیریتی در بخش‌های مختلف فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جامعه ما استفاده شود؛ از جوان‌های ما باید به خوبی استفاده و بهره‌برداری شود.

دکتر روحانی با اشاره به انتخاب یک جوان به عنوان وزیر در کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: خوشبختانه مجلس به او رأی اعتماد داد و بسیار امیدوارم که او برای اینکه نسل جوان اعتماد بیشتری به خود داشته باشد، راهگشا باشد و بتوانیم در سال‌های بعد از وجود جوان‌هایمان در سمت‌های بالا استفاده و بهره‌برداری کنیم.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در کابینه دولت دوازدهم سه نفر از خانم‌ها نیز حضور دارند و از افکار و نظرات آنها استفاده می‌کنیم که قبلاً هم در سمت‌های مدیریتی و دانشگاهی حضور داشتند.

دکتر روحانی تصریح کرد: معنای استفاده از جوان‌ها یا بانوان به این معنا نیست که چند نفر از آنها در هیأت وزیران هستند، چراکه ما در دستگاه اجرایی جامعه‌ای بزرگ داشته و چیزی حدود 3 میلیون نفر کارمند لشکری و کشوری داریم کما اینکه جمعیت بزرگی از بازنشستگان لشکری و کشوری نیز وجود دارند که  آنها هم جزو خانواده دولت هستند که مجموع اینها جمعیت 5 میلیون نفری است که با خانواده‌شان جمعیت بزرگی می‌شوند.

رییس جمهور ادامه داد : وقتی از دستگاه اجرایی سخن می گوییم باید همه آن سه میلیون نفر را در نظر بگیریم و تنها آن سی نفری که دور آن میز بیضی به نام هیأت دولت یا هیأت وزیران نشستند، نیست بلکه منظور دولت به مفهوم عام است. البته دلمان می خواهد در بخش‌های دیگر جوان‌ها و خانم‌ها فعال باشند. در شورای شهر و مجلس شورای اسلامی می‌بینیم که بیش از گذشته فعال هستند. در مجلس شورای اسلامی خانم‌ها فعال هستند.مقصودم همه قوا و بخش‌هایی است که به عنوان نظام جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شوند.

دکتر روحانی تاکید کرد: باید از جوانان و بانوان و از اقوام و مذاهب مختلف به خوبی استفاده کنیم تا آنها بتوانند از ظرفیت خودشان در بخش‌های مدیریتی به کشورشان خدمت برسانند؛ باید در بخش‌های مختلف از همه استفاده کنیم چراکه اصل بر شایسته‌سالاری بوده نه بر وابستگی به جناح، گروه و مذهب.

رییس جمهور در پاسخ به این سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه آیا همانطور که برای استفاده بیشتر از بانوان و جوانان در سطوح مختلف مدیریتی مصوبه ابلاغ شده  در خصوص اقوام و مذاهب هم ابلاغ خواهد شد؟ گفت: آن مصوبه‌ای که به سی درصد اشاره کردم مصوبه برای بانوان است و نسبت به بکارگیری جوانان و بانوان در واقع ابلاغیه رییس جمهور به وزرا است، نسبت به مذاهب مختلف هم در دولت یازدهم و دوازدهم تأکید داشتیم. شما می‌دانید که بخشی از بخشداران و فرمانداران و معاونین استانداران و معاونین وزرای ما از اهل سنت بودند آنها برادران بسیار عزیز ما هستند هموطن ما هستند و همه ایرانیان باید از فرصتی که پیش روی آنهاست بتوانند به خوبی استفاده کنند.

رییس جمهور در پاسخ به این سوال که «شما اشاره کردید برای انتخاب اعضای محترم کابینه دولت دوازدهم تحت فشار نبودید و مشورت‌های گسترده‌ای در این خصوص صورت دادید. اما در نوع انتخاب‌ها انتقاداتی مطرح و تعبیر سهم‌خواهی مطرح شد آیا این سندیت داشته یا اینکه موضوع رسانه‌ای بوده است، اظهارداشت: از انتقاد همه عزیزان استقبال می‌کنیم. گاهی وقت‌ها انتقادها ممکن است خیلی دقیق نباشد یا گاهی دقیق باشد. در مجموع در انتقاد نسبت به دولت و همه قوا فرق نمی‌کند مردم باید آزاد باشند و نقد و انتقاد کنند اما نسبت به کابینه تحت فشار نبودم ممکن است جناح‌ها و احزاب‌ نقطه نظراتی داشته و نظراتشان را مطرح می کردند اما اینکه نسبت به وزیرم تحت فشار، تصمیم گرفته باشم یعنی جناح و گروهی به من فشار آورده باشد و برای رضایت آنها وزیری انتخاب کرده باشم، اصلاً اینطور نبوده است.

دکتر روحانی گفت: با هر سه فراکسیون مجلس و هیأت ریسه مجلس بحث کرده و مشورت گرفتم .بنابراین اصل مشورت درست است اما اینکه افراد یا جناح‌ها سهم‌خواهی کنند، طبیعی است که هر جناحی دوست دارد، افراد خودش یا وابستگان فکری خودش در مناصب مختلف فعالیت کنند. نظرات را بهتر بتوانند اعمال کنند و به نظرم اشکالی ندارد. اما دولت دوازدهم مثل دولت یازدهم جناحی نیست، فرا جناحی است. البته همه وزرا و همه مسئولین بلندپایه بخش اجرایی هم به اصول پایبندند، هم معتقد به اصلاح در امور هستند و هم معتدل هستند اما در عین حال ما وابستگی جناحی را اصل قرار ندادیم و شایستگی را اصل قرار دادیم.

رییس جمهور در پاسخ به اینکه تکلیف وزیر نیرو و علوم، تحقیقات و فناوری چه زمانی نهایی خواهد شد، گفت: نسبت به وزرا، مجلس شورای اسلامی، طبق وظایف خودش عمل کرد، من هم بسیار متشکرم از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی. دو چیز دلمان می‌خواست که نشد، یکی اینکه دلم می‌خواست آن لایحه‌ای که با دو فوریت به مجلس شورای اسلامی داده بودیم برای اینکه وزارتخانه صنعت و معدن و تجارت به دو وزارتخانه تبدیل شود و همچنین راه و شهرسازی به دو وزارتخانه تقسیم شود و همچنین سازمان ملی جوانان از وزارت ورزش و جوانان جدا شود، این لایحه هنوز اجرایی نشده خیلی دلم می‌خواست قبل از اینکه وزرا را معرفی کنم این لایحه به تصمیم نهایی مجلس می‌رسید و مقداری تأخیر شده است.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: اگر نمایندگان محترم مجلس در هر زمانی به این لایحه رأی دهند یک تغییراتی در کابینه دوباره ایجاد خواهد شد و ترمیم خواهد شد. نسبت به وزیر علوم نتوانستم در زمانی که می‌خواستم همه وزرا را معرفی کنم وزیر علوم را معرفی کنم به دلیل اینکه فردی که مشخص کرده بودم، درست حدود 24 ساعت قبل از معرفی وزرا انصراف داد و در آن فرصت نمی‌توانستم وزیر جدید را برگزینم و نمی‌خواستم ارایه لیست کابینه به مجلس شورای اسلامی به تأخیر بیفتد. وزیر نیرو هم نتوانست به اندازه کافی رأی در مجلس کسب کند. بنابراین این دو وزیر باقی ماندند و امیدوارم بتوانیم در هفته‌های آینده یا در هفته‌های اول مهرماه این دو وزیر را به مجلس معرفی کنیم.

مجری پرسید: در دیدار اخیر اعضای دولت دوازدهم با رهبر معظم انقلاب نکاتی مطرح شد. مقام معظم رهبری در این دیدار به انسجام دولت بر کار گروهی و به تعبیر دیگر کار تیمی اشاره داشتند و این موضوع هم در صحبت‌های جنابعالی و در برنامه‌هایی که ارایه فرمودید مورد توجه جدی قرار گرفته است. برای دستیابی به این هدف مهم که به نظر می آید برای مدیریت امور به سیستم یکپارچه و دولت واحد و هماهنگ نیاز داریم، چه برنامه هایی دارید؟

رییس جمهور در پاسخ به این سوال با تاکید بر اینکه هماهنگی و مسئولیت مشترک در دولت یک اصل است، گفت: همه وزرا و رییس جمهور  نسبت به آنچه در دولت تصویب می‌شود مسئول هستند و مسئولیت مشترک دارند. بنابراین هر چه هماهنگ‌تر عمل کنیم، بهتر می‌توانیم به مردم خدمت‌رسانی کنیم.

دکتر روحانی ادامه داد: معتقدم دولت دوازدهم نسبت به دولت یازدهم هماهنگ‌تر است و یکی از اصول من برای انتخاب وزرا و معاونین همین بوده که با هماهنگی بیشتری بتوانیم با هم کار کنیم؛ البته در دولت قبلی هم ناهماهنگی به آن صورت نبود که در بعضی از رسانه‌ها منعکس شد، ولی به طور طبیعی ناهماهنگی‌هایی ممکن است در دولت یازدهم بوده باشد که امیدوارم دولت دوازدهم مخصوصاً در زمینه اقتصادی دولت هماهنگ باشد.

رییس جمهور با اشاره به ادامه و پیگیری جلسات شورای هماهنگی اقتصادی در دولت دوازدهم با کمی تفاوت در ترکیب، گفت: تصمیمات اساسی نسبت به مسایل اقتصادی دولت در آنجا اتخاذ خواهد شد و سپس آن مقداری که لازم است ممکن است به شورای اقتصاد و یا به هیأت وزیران بیاید، اما تصمیمات مهم و اساسی آنجا اتخاذ می‌شود.

رییس جمهور در پاسخ به این سوال که آیا این باعث تداخل وظایف نمی شود؟ گفت: هر کدام از وزرا اختیارات قانونی خودشان را دارند، اما تصمیمات اساسی که می خواهد در بخش اقتصاد اتخاذ شود به یک هماهنگی سطح بالا نیاز دارد، این هماهنگی توسط خود من انجام می‌شود. در دولت یازدهم 200 جلسه هماهنگی داشتیم و در دولت دوازهم هم همین حدود یا بیشتر جلسات هماهنگی خواهیم داشت مخصوصاً در آغاز دولت به طور معمول 2 جلسه شورای هماهنگی را حسب نیاز برگزار می کنیم.

دکتر روحانی اضافه کرد: ستاد اقتصاد مقاومتی هم فعال است که آن ستاد هم برای هماهنگی بین دولت و فعالین اقتصادی بیرون دولت تلاش می کند. هماهنگی هایی که بین نهادهای عمومی غیردولتی و گاهی بین دستگاه‌های اجرایی و قضایی یا مجلس نیاز است از طریق این ستاد با اختیاراتی که مقام معظم رهبری به آن دادند، انجام می شود.

رییس جمهور اظهار داشت: شورای اقتصاد و دولت وظایف مشخص خود را انجام می‌دهند. البته خود وزرای اقتصادی هم از گذشته جلساتی داشتند و الان هم خواهند داشت.

دکتر روحانی در پاسخ به این سوال که معاونت اقتصادی که مجدداً احیاء شده است، در دولت دوازدهم چه وظیفه مشخصی دارد؟،  تصریح کرد: یکسری وظایف اقتصادی است که رییس جمهور به آن واگذار می‌کند. برخی از موارد اقتصادی هست که یک نفر باید آن را هماهنگ و پیگیری کند، این کار توسط معاون اقتصادی رییس جمهور انجام می‌شود و موارد خاص را رییس جمهور به معاونت اقتصادی ارجاع می‌دهد.

دکتر روحانی در پاسخ به سوالی درباره موضوع پیگیری و نظارت بر زیرمجموع پیوست احکام وزراء اظهارداشت: در دولت دوازدهم برای حکم وزرا، پیوست را مد نظر قرار دادیم، خود حکم به وزرا ابلاغ شد برای اینکه تأخیر نیفتد پیوست احکام هم تا پایان این هفته یا آغاز هفته آینده به وزرا ابلاغ خواهد شد. بعد از آن می‌توانیم این پیوست‌ها  را در اختیار رسانه‌ها قرار دهیم تا منتشر شود. طبقه بندی هم ندارد بنابراین قابل انتشار است. یک مواردی است که برای همه وزرا مشترک است و مواردی است که برای هر وزیری به صورت اختصاصی است.

رییس جمهور اضافه کرد: عملکرد وزرا هر سه ماه یکبار مورد بررسی قرار می گیرد و حتی به سازمان برنامه و بودجه هم دستور دادم که هر سه ماه یکبار نسبت به واگذاری بودجه به همه دستگاه‌هایی که از بودجه دولت استفاده می‌کنند، رسیدگی کنند و اگر کار آنها در چارچوب قانون بوده، ادامه دهند و اگر هم لازم شش تخصیص دادن بودجه را کم کنند. به دلیل اینکه یکی از مسایل این است که بودجه‌ای به دستگاهی واگذار می‌شود و آن هم تقسیم کرده و مصرف می‌شود. اگر 100در صد مصرف کرد سال آینده 110 درصد می‌گیرد اگر احتیاط کرده و 80 درصد مصرف کرد سرش کلاه گذاشته می‌شود و سال بعد دیگر 90 درصد به آن می‌دهند لذا همه تشویق می‌شوند تا زودتر بودجه‌شان را مصرف کنند. این کار اساساً نادرست است. باید بودجه را براساس مسئولیت‌ها به دستگاه‌ها واگذار کنیم و ببینیم کجا مصرف و چگونه مصرف شده و بالاخره محصول محور باشیم.

مجری پرسید: در حوزه سیاست داخلی اگر به زمان انتخابات و فضای تبلیغات انتخاباتی برگردیم نوع موضوعات و نکاتی که مطرح می‌شد و شاید لازمه زمان تبلیغات انتخاباتی باشد، به نظر می‌آید فضای جامعه فضای ملتهبی بود؛ اما بعد از آن اقداماتی صورت گرفت که شما در صدد آرام‌سازی فضای سیاسی کشور هستید. دیدارهایی در سطح عالی اتفاق افتاد. این یک اتفاق موقت در صحنه سیاسی کشور بود یا یک فرآیند هست و چشم‌انداز 4 ساله سیاسی داخلی کشور را در آینده ترسیم خواهد کرد؟

رییس جمهور در پاسخ به این سوال خاطرنشان کرد: در ایام انتخابات فضای کشور ما علیرغم اینکه بسیار رقابتی بود و همه جناح‌های مختلف و رقبای انتخاباتی فعال بودند و بسیار جالب بود اما در عین حال فضا بسیار اخلاقی و قاعده‌مند بود. یعنی همه قواعد بازی را بلد بودند. شعار می‌دادند، شعارها هم گاهی، شعارهای واضح و صریح بود اما در عین حال ما گاهی جلسات تبلیغات انتخاباتی داشتیم در یک استانی بین من و مثلاً رقبایم گاهی با فاصله یک ساعت یا دو ساعت و این جمعیت ها در خیابان‌ها بهم می‌رسیدند اما کاملاً مؤدبانه و برادرانه با هم رفتار می‌کردند.

دکتر روحانی با تقدیر از ملت بزرگ ایران، مخصوصاً جوان‌ها و بانوان که کار بسیار عظیمی را در ایام انتخابات انجام دادند، گفت: در دنیا کمتر سابقه دارد که انتخابات اینقدر پرشور و شکوهمند بوده و مردم اینقدر اخلاقی و درچارچوب قواعد بازی مشارکت فعال داشته باشند.

رییس جمهور ادامه داد : اگر می خواهیم به اهدافی که ملت، انقلاب و نظام ما می‌خواهد برسیم، راهی جز وحدت، اتحاد و تعامل با یکدیگر نداریم؛ اینکه می‌گوییم با دنیا باید تعامل داشته باشیم یا مقام معظم رهبری فرمودند تعامل گسترده با جهان داشته باشیم به طور طبیعی باید تعامل ما در داخل خیلی عمیق‌تر و گسترده‌تر باشد تا تعامل با ملل دیگر و دیگر کشورها.

دکتر روحانی اظهار داشت: امروز برای همه روشن شده که حذف رقیب امکان‌پذیر نیست و هیچ جناحی نمی‌تواند جناح دیگر را از میدان به در کرده و هیچ فکری نمی‌تواند به عنوان فکر مطلق باشد و بگوید افکار دیگر نباید وجود داشته باشند. اصلاً جهان امروز و جامعه ما دیگر اینگونه نیست. مخصوصاً مردم ایران با فرهنگ و تمدن بزرگی که دارند، و عشقی که به پیامبر و اهل بیت رسالت دارند، باید در کنار هم زندگی کنیم و تفاوت‌ها و اختلافات فکری را به رسمیت بشناسیم.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: با وجود اختلاف افکار و نظرها اما چارچوب قانونی همه جا باید برای ما چارچوب اصلی بوده و منافع بلند مدت اصل باشد. تدبیر همان است که باید نگاه کنیم به پایان، بلندمدت و آینده نگر باشیم و بر آن مبنا حرکت کنیم. اگر می‌خواهیم کشور را به سمت پیشرفت و تعالی حرکت داده و در جامعه آرامش و امنیت باشد و مردم احساس آزادی کنند، همه باید در کنار هم باشیم.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: تفاوت رأی و نظر داریم اما باید همدیگر را یاری کنیم؛ همه مردم به خوبی می‌دانند که امروز این دولت به عنوان منتخب ملت است و دولت به خوبی می‌داند که در قبال همه ملت وظیفه‌ دارد؛ یعنی هم در برابر 24 میلیونی که به دولت رای دادند و هم 16 میلیونی که به رقبای دولت رای دادند وهم در برابر 16 میلیونی که به هر دلیلی نتوانستند در انتخابات شرکت کنند، همه آنها ملت ایرانند.

رییس جمهور افزود: باید در برابر مطالبات و انتقادات و تقاضاهای همه ملت ایران کاملاً گوش شنوا داشته باشیم و برای اینکه به اهداف ملی‌مان برسیم اولاً قوا باید در کنار یکدیگر باشد چراکه بدون کمک قوه مقننه و قضائیه نمی‌توانیم به اهداف‌مان برسیم و باید قوه قضائیه و مقننه ما را یاری کنند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه قوه مقننه و مجریه در کنار هم قرار گرفتند و یاری کردند تا 16 وزیر از مجلس با رأی اعتماد بالا خارج شدند، اظهار داشت: انتخاب وزیر دادگستری حاصل هماهنگی سه قوه بود یعنی رییس قوه قضائیه پیشنهاد می‌کند، رییس جمهور می‌پذیرد و آن را به مجلس معرفی می‌کند و مجلس رأی اعتماد می‌دهد بنابراین یک نوع هماهنگی سه قوه را در همین کابینه دیدیم و می‌بینیم.

رییس جمهور تصریح کرد: در دولت یازدهم با روسای دو قوه دیگر جلسات خوبی داشتیم؛ جلسات روسای سه قوه همیشه جلسات خوب و موفقی بود و مسایلی که داشتیم به صراحت مطرح و درباره آنها تصمیم‌گیری می‌کردیم.

دکتر روحانی ادامه داد: در دولت دوازدهم تصمیم گرفتیم خیلی نزدیک‌تر همدیگر را ببینیم و منظم‌تر جلسات را تشکیل دهیم و دستور جلسات را از پیش مطرح و مصوباتی که داریم را برای اجرا دنبال کنیم.

رییس جمهور در پاسخ به اینکه آیا دیدار روسای قوا ستاد پیگیری هم دارد، گفت: ستاد پیگیری ندارد اما خود روسای قوا چون پیشنهاد دهنده مسایل هستند هر کدام که پیشنهاد می‌دهد، دنبال می‌کند برای اینکه عملیاتی و اجرایی شود. بسیار امیدوارم که تعامل سه قوه در دولت دوازدهم بهتر از دولت یازدهم باشد.

دکتر روحانی تصریح کرد:  امروز هم مجلس شورای اسلامی آمادگی بیشتری برای کمک به دولت دارد و هم قوه قضائیه احساس می‌کنم آمادگی بیشتری برای کمک دارد و این برای ما بسیار مغتنم است و برای جامعه بسیار آرامش‌دهنده است که سه قوه در کنار هم باشند و اگر مشکلی دارند در جلسات خودشان مطرح و حل و فصل کنند.

رییس جمهور با تاکید بر اهمیت نقش و جایگاه نیروهای مسلح در کشور گفت: نیروهای مسلح ما جزو دستگاه اجرا اما تحت فرمان فرمانده کل قوا هستند، بودجه‌شان از طریق بودجه عمومی دولت تأمین می‌شود. وزارتخانه مربوطه‌شان که وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است نظرات و مسایل آنها را در دولت مطرح می‌کند و در شورای عالی امنیت ملی که هم سه قوه هستند و هم مقامات لشکری و کشوری حضور دارند، هماهنگی لازم در آنجا انجام می‌گیرد اما در عین حال رابطه خود رییس جمهور با مسئولین عالی‌رتبه نظامی هم بسیار مهم است چه ارتش، چه سپاه، که این دو نیروی بزرگ ما هستند، البته نیروی انتظامی و بسیج هم جای خودش را دارند.

رییس جمهور افزود: در دولت یازدهم جلساتی را با فرماندهان محترم ارتش و سپاه داشتیم در این دولت هم جلسه بسیار خوبی با فرماندهان عزیز سپاه داشتیم، جلسه مفصل و طولانی بود. نقطه نظراتشان را مطرح کردند و من هم مطرح کردم و تصمیمات بسیار خوبی برای هماهنگی گرفتیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه حتی برای پیشرفت در اقتصاد نیروهای مسلح باید به ما کمک کنند، اظهارداشت: در اصل 147 قانون اساسی آمده که در زمان صلح باید امکانات نیروهای مسلح در کنار دولت قرار گیرد در بخش آموزش، امداد، مسایل اقتصاد، به تعبیر قانون اساسی در جهاد سازندگی در همه این امور، نیروهای مسلح در زمان صلح کنار دولت هستند خدای نکرده اگر جنگ پیش بیاید دولت کنار نیروهای مسلح است بنابراین اینکه سوال کردید حتماً به صورت یک حادثه نیست به صورت یک کار دایمی هم فرایندی است و هم به عنوان وظیفه دو طرف است و اراده دو طرف است. بالاسر همه ما مقام معظم رهبری است که ایشان همواره بر وحدت و هماهنگی بیشتر تأکید می‌کنند ان شاء‌الله این هماهنگی را بهتر از گذشته ادامه می‌دهیم.

رییس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یکی از سه رویکرد محوری دولت یازدهم در کنار تعامل سازنده با جهان و نجات اقتصاد، احیای اخلاق بود؛ ارزیابی شما از میزان تحقق این رویکرد چیست و آیا در دولت دوازدهم هم این رویکرد تداوم خواهد داشت؟ ، گفت: اخلاق به عنوان هدف بلند اسلام اعلام شده است. پیغمبر(ص) فرمود من مبعوث شدم برای اینکه مکارم اخلاق را تکمیل کنم.

دکتر روحانی اضافه کرد: بنابراین اخلاق اساس است. یعنی ما اگر بخواهیم پیشرفت کنیم بدون اخلاق و بدون توجه به ارزشهای دینی و ملی و انقلابی نمی‌توانیم به اهداف‌مان برسیم. اخلاق و فرهنگ متولی‌ اصلی‌اش خود مردم هستند. درست است اخلاق و فرهنگ در جامعه مشعل‌دارانی مثل علما، حوزه‌های علمی، فرهیختگان، دانشگاهیان و هنرمندان دارد برای اینکه راه را روشن‌تر کنند، اما متولی اصلی مردم هستند.

رییس جمهور اظهار داشت: اساس دین همانطوری که قرآن به ما می‌گوید برای این است که راه به ما نشان داده شود و نور جای ظلمت را بگیرد. خداوند می‌خواهد ما در مسیر روشنایی باشیم و بتوانیم دقیق ببینیم و دقیق تصمیم بگیریم و با اراده در مسیر درست حرکت کنیم.

دکتر روحانی تصریح کرد: اخلاق و فرهنگ توسط خود مردم ساخته می‌شود. در جامعه ما ببینید مثلا حادثه تلخی در گوشه‌ای از کشورمان رخ می‌دهد، یک دختر بچه‌ای مورد ظلم و ستم قرار می‌گیرد، ببینید افکار عمومی چه کار می‌کند! فضای مجازی به اصطلاح چه کار می‌کند! مردم در فضای مجازی چگونه همدردی نشان می‌دهند و چگونه نفرت خودشان را از ظلم نشان می‌دهند؛ نهی از منکر همین است.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: اینکه شما می‌بینید در صف اتوبوس اگر کسی از ته صف بیاید جلوی صف همه داد می‌زنند می‌گویند آقا صف را مراعات کن، این همان نهی از منکر است. اگر مردم ببینند کسی سد معبر کرده همه داد می‌زنند که آقا چرا راه را بند آوردی و بستی؛ این نهی از منکر و امر به معروف است.

دکتر روحانی گفت: باید معروف را درست معرفی کنیم که همه معروف را بشناسند. کار شایسته را همه شایسته بدانند و کار ناشایست را همه ناشایست بدانند. معروف و منکر اگر درست معرفی شود مردم ما خودشان در این صحنه هستند. ما یک طبقه و گروه خاصی نداریم که آمرین به معروف باشند، تک تک افراد جامعه آمر به معروف و ناهی از منکر هستند. مردم در صحنه حضور دارند و باید مردم را تشویق کنیم.

رییس جمهور اضافه کرد: اگر کسی فکر کند اخلاق انحصار دارد به گروه و قشر و جناح خاص، اینطور نیست. همه مردم ما در پی اخلاق و فرهنگ هستند. البته فرهیختگان جامعه ما وظایف گسترده تری در این زمینه دارند. دولت هم باید در این فضا یاری کند و هم باید کمک کند و هم باید در این مسائل به استمداد بیاید.

دکتر روحانی اظهار داشت: بعضی از موارد نهی از منکر از حد گفتن و سخن گفتن و بحث کردن بالاتر می‌رود و اینجا دستگاه پلیسی و قضایی باید دخالت کند که حکومت باید وارد عمل شود؛ چه دستگاه اجرایی چه قضایی. اما عمدتاً فرهنگ و اخلاق به دست مردم است. مردم ما در بسیاری از مسایل اخلاقی و فرهنگی نسبت به ملت‌های دیگر بسیار پیشرفته‌اند. البته مشکلاتی هم داریم که این مشکلات را باید حل و فصل کنیم.

رییس جمهور تصریح کرد: فضای سیاسی را اگر بخواهم بسنجم، من این فضای یک ماه گذشته را خیلی می‌پسندم.

وی با بیان اینکه در این یک ماه گذشته انتقادها سالم‌تر و نرم‌تر بود و لحن‌های خشونت‌آمیز در فضای رسانه‌ای ما کمتر دیده می‌شد، گفت: حتی در مجلس شورای اسلامی ما برای رأی اعتماد وزرا، فضای بهتر و زیباتری را نسبت به دولت یازدهم مشاهده کردیم. اینکه همه با هم و کنار هم باشیم  و اگر نقدی داریم دلسوزانه و مشفقانه همدیگر را نقد کنیم و به فکر اهداف بلند آینده‌مان باشیم بسیار مهم است و باید این مسأله را مدنظر قرار دهیم.

دکتر روحانی در پاسخ به این سوال که دولت دوازدهم برای آموزش و پرورش کشور به عنوان رکن اصلی فرهنگ در کشور که می‌تواند آینده ایران را تضمین کند چه برنامه‌ای را دارد؟، اظهار داشت: این نکته را چند بار در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح کردم که اگر می‌خواهیم فرهنگ جامعه ما به سمت تعالی حرکت کند، مهم‌ترین رکن آن آموزش و پرورش است.

رییس جمهور با اشاره به اینکه در اول مهر جمعیت حدود 13 میلیون نفری دانش آموزان در کلاس‌های مختلف اول تا دوازدهم قرار می‌گیرند، خاطرنشان کرد: ما وظیفه سنگینی نسبت به آنان داریم. معلمین عزیز ما در سال‌های گذشته خدمات بسیار درخشانی داشتند و همه آنها برای تربیت نوجوان‌ها و جوان‌های ما تلاش کردند اما در عین حال نواقصی را در مجموع احساس می‌کنیم.

دکتر روحانی ادامه داد: به وزیر جدید آموزش و پرورش قبل از اینکه معرفی کنم، گفتم چند چیز برای من مهم است که در پیوست حکم آنها را نوشتم؛ اول اینکه دانش‌آموزی که در سال دوازدهم یا زودتر از دبیرستان خارج می‌شود باید شغل، حرفه و کاری را فراگرفته باشد و وقتی به قول معروف دیپلم می‌گیرد به معنای آنست که چه کار باید بکند و چه کار بلد است؟ یک سری علوم  ودانش‌هایی را یاد گرفته که بیشتر محفوظات است و بخشی از آن غیرحفظیات است. آن حفظیات به مرور زمان از حافظه بیرون می رود.

رییس جمهور با اشاره به اینکه باید مهارت لازم را به دانش‌آموزان‌مان برای شغل، کار و فعالیت اقتصادی در جامعه یا فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی بیاموزیم و مهارت زندگی را در زندگی به آنان یاد دهیم، گفت: بعضی از دانش‌آموزان وقتی فارغ التحصیل می‌شوند و در جامعه می آیند نمی‌دانند در جامعه چه خبر است. یعنی آن آموزشی که باید در دبستان و دبیرستان داده شود برای اینکه این جامعه را بشناسند و بدانند چگونه با جامعه رفتار کرده و در این جامعه به اهداف‌شان برسند را ندیده اند.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه باید تحولی را در آموزش و پرورش ایجاد کنیم، افزود: نکته دوم خلاقیت است. دانش‌آموز، تحصیلات خوبی را انجام می‌دهد. حجم درس‌های ما شاید کمتر از دیگر کشورها نبوده و گاهی هم بیشتر باشد اما در عین حال این دانش‌آموز وقتی چند سال می‌گذرد آنچه که یاد گرفته از یادش می‌رود به دلیل اینکه بیشتر درس‌ها به صورتی بوده که معلم گفته و او می‌بایست گوش می‌کرده و یاد می‌گرفته و پاسخ می‌داده درست می‌نوشته تا نمره بگیرد در حالی که دانش‌آموز ما باید خلاق باشد و به او عرضه کنیم و از او بخواهیم و او پاسخ دهد. باید خلاقیت در آموزش و پرورش ما بیشتر شود.

رییس جمهور با بیان اینکه مسأله دیگری که به وزیر آموزش و پرورش تأکید کردم در زمینه فضای مجازی بوده، گفت: امروز همه دانش‌آموزان ما موبایل در اختیار دارند و اگر در زمینه استفاده صحیح از  فضای مجازی به درستی آموزش نبینند، فضای مجازی که می تواند نعمت باشد تبدیل به نقمت می شود و می‌تواند زندگی و فرهنگ جامعه را بر هم زده و جامعه را فاسد کند.

دکتر روحانی اظهار داشت: باید از فضای مجازی به درستی استفاده کنیم و این آموزش باید در دبستان و دبیرستان برای دانش‌آموزان ما انجام گیرد و همچنین رعایت مسایل فرهنگی و اخلاقی از دیگر نکاتی بود که نسبت به آنها توصیه هایی به وزیر داشتم.

رییس جمهور اضافه کرد: معلمان عزیز، هم باید در شیوه کارشان در این زمینه تغییراتی دهند و باید از آنها حمایت بیشتری کنیم.تلاش ما این بوده که به معلمین در حد توان‌مان کمک کنیم. ممکن است که همه خواسته‌ها را برآورده نکرده باشیم اما در عین حال حقوق معلمین را بیش از 2 برابر در دولت یازدهم افزایش دادیم، البته حقوق کارمندها را هم در کل حدود 2 برابر افزایش دادیم و حداقل حقوق‌ها را بالا آوردیم.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که دولت یازدهم انجام داد و دولت دوازدهم متعهد است، اینکه حقوق همه کارگران و کارمندان بیش از تورم سالانه خواهد بود. همانطوری که در دولت یازدهم انجام دادیم هر سال با تورمی که آمده همانقدر دستمزد و حقوق ها را اضافه کردیم یعنی اگر کل تورم در طول 4 سال گذشته، مثلاً اگر 50 درصد بوده ، حقوق و مستمری بگیران حدود 65 درصد اضافه شده است. در بعضی موارد حقوق حتی بیش از 2 برابر شده است. متوسط پرداختی ما به افرادی که از کمیته امداد و بهزیستی هستند، بیش از 3 برابر شده است در آغاز سال 96، تلاش ما این بوده که فشار را بر  مردمی که درآمدشان محدود است ، کمتر بکنیم. این را در دولت دوازدهم هم ادامه خواهیم داد.

رییس جمهور در پاسخ به سوالی درباره اینکه متدینین جامعه نگران کم‌رنگ شدن ارزش‌های دینی و البته انقلابی در سطح جامعه هستند، دولت برای تقویت ارزش‌ها چه برنامه مشخصی دارد؟ اظهارداشت: دولت، حوزه‌های علمیه، نهادهای غیردولتی، آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روزنامه‌ها و صدا و سیما در مسأله تدین و عشق مردم به دین‌ و ارزش‌های دینی، همه مسئولیت بسیار بالایی دارند تا مردم به دین و راه معنوی خودشان بیشتر پیوسته باشند و ادامه دهند. البته قبول ندارم که دین در جامعه کمرنگ شده برای اینکه در ماه ‌رمضان‌ و محرم و در مراسم اعتکاف‌، مردم ما نسبت به دین‌ و اعتقاداتشان کاملاً علاقمندند و عشق می‌ورزند و دولت همه توان خودش را در این زمینه بکار گرفته و خواهد گرفت.

دکتر روحانی تاکید کرد: هیچ دستگاه فرهنگی وجود ندارد که در دولت یازدهم بودجه‌اش را کم کرده باشیم، همه را اضافه کردیم. تمام دستگاه‌ها از صدا و سیما و حوزه‌های علمیه که مقداری مثلاً کمک می‌کنیم یا بقیه نهادهایی که کار فرهنگی انجام می‌دهند، سازمان‌های تبلیغاتی که عناوین مختلف دارند ،دولت به آنها کمک می‌کند و پول می‌دهد. در کل در همه جا یاری و کمک کردیم.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: در جریان انتخابات تهمتی به معلمین زدند که گفتم از آن نخواهم گذشت، گفتند در مدارس ما بی‌دینی را ترویج می‌کنند واقعاً یک مدرسه در سراسر کشور پیدا کنید چنین باشد. معلمین از فرهیختگان جامعه ما هستند تعصب مذهبی دارند شاید بیش از اقشار دیگر تعصب دینی و مذهبی دارند. همه اینها در کلاس‌های درس‌شان و هم با عمل و زبان‌شان اسلام و دین و خاندان رسالت را تبلیغ و ترویج کردند، بنابراین دولت یکی از وظایف خود را این می‌داند که مردم را یاری کند و دستگاه‌هایی را که مسئولیت هایی در این زمینه دارند ، یاری کند.

دکتر روحانی گفت : البته معتقدیم که انتخاب بهشت و جهنم در اختیار خود مردم است. قرآن می‌گوید که ما راه را نشان دادیم حالا هر کس خواست این راه را انتخاب کند و هر کس خواست آن راه دیگر را انتخاب کند. هیچکس را به زور نمی‌شود به مسیر هدایت کشاند همه را باید ترغیب کنیم. خود خداوند می‌گوید ما باید رسالت‌های الهی را ابلاغ کنیم. ابلاغ یعنی پیام حق را به گوش و دل مردم برسانیم و بنشانیم ما باید ابلاغ کننده باشیم و مبشر و نذیر باشیم. مثل پیامبر اسلام(ص) مردم را تشویق و برحذر داریم، امر کنیم به معروف و نهی کنیم از منکر.

رییس جمهور افزود: اما اینکه دست و پای کسی را ببندیم و بگوییم باید نماز بخوانی و اگر نخوانی شلاق می‌زنیم این که نمی‌شود. نماز اولش قصد قربت است با قصد شلاق نخوردن ،نماز نمی‌شود. اینکه کسی را در جایی از اول اذان صبح تا اذان مغرب زندانی کرده و آب و غذا ندهند که روزه ماه رمضان بگیرد، این روزه نمی‌شود، روزه اولش قصد قربت است. بنابراین باید جامعه را هدایت کنیم. مردم خودشان باید، مسیر هدایت یا خدای نکرده مسیر ضلالت را برگزیده و انتخاب کنند و باید در مسیر هدایت یاری کننده مردم باشیم.

مجری پرسید: قبول دارید با آسیب‌های اجتماعی متعدد مواجه ایم. طلاق، بیکاری، کودکان کار و غیره. دولت دوازدهم برای کاهش چشمگیر آسیب‌های اجتماعی چه اقداماتی را انجام خواهد داد؟

رییس جمهور در پاسخ به این سوال اظهار داشت: یکی از مسایل بسیار مهمی که جامعه ما را نگران کرده و مردم نسبت به آن دغدغه دارند مسایل آسیب‌های اجتماعی و از همه مهم‌تر مسأله اعتیاد است. باید همه تلاش خود را انجام دهیم، برای اینکه آنهایی که معتاد هستند درمان کنیم و از اعتیاد و توزیع مواد مخدر جلوگیری کنیم.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: دولت در زمینه مقابله با توزیع مواد مخدر و ورود مواد مخدر از کشورهای دیگر تلاش کرده و موفقیت‌هایی هم به دست آورده است به گونه ای که در اولین جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر آمارها نشان دهنده این بود که یک قدم پیش رفتیم در عین حال که مسیر، مسیر طولانی است.

رییس جمهور با بیان اینکه فقر یکی از مسایل بسیار مهمی است که جامعه ما را در حوزه مسایل اجتماعی آسیب‌زده کرده، گفت: فقر علت العلل بسیاری از آسیب‌ها است و یکی از هدف‌های بزرگ ما در دولت دوازدهم کاهش فقر است و بر اساس قولی که به مردم در انتخابات دادم  و در مراسم تنفیذ در خدمت مقام معظم رهبری و مسئولین محترم گفتم دولت دوازدهم تلاش خواهد کرد تا پایان دولت فقر مطلق را در کشور به طور کلی از بین ببرد.

دکتر روحانی ادامه داد: پایان دولت دوازدهم پایان قرن شمسی است و وارد قرن جدید می‌شویم و ان شاء الله در آنوقت در ایران فقر مطلق ریشه‌کن خواهد شد؛ این یکی از قول‌های ما به مردم است و برایش برنامه‌ریزی کردیم.

رییس جمهور تصریح کرد: ان شاء الله در پایان صد روز اول دولت دوازدهم که دلم می‌خواهد اولین گزارش را به مردم بدهم که در این صد روز چه کارهایی را انجام دادیم، خواهم گفت چه برنامه‌هایی داریم برای اینکه فقر مطلق از بین برود.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه موضوع دیگر در کنار مسأله فقر بحث فاصله طبقاتی و تبعیض است، گفت: در حال حاضر فاصله درآمدی دهک پایین با دهک بالا، ‌ 14 برابر است و بنابراین تلاش می‌کنیم این را از 14 برابر کمتر کنیم. البته اینکه به چه رقمی می‌رسیم را نمی‌توانم اعلام کنم برای اینکه در جلسات تخصصی قصد داریم روی آن کار کنیم و بعداً به اطلاع مردم می‌رسانیم که به چه صورت فاصله را کم می‌کنیم.

رییس جمهور با اشاره به ضرورت رسیدگی به مسأله بیکاری یک آسیب اجتماعی و موضوعی مهم در اقتصاد کشور، خاطرنشان کرد: بیکاری به عنوان یک معضل بسیار بزرگ در جامعه است و شاید اولین خواست مردم در ایام انتخابات و در استان های مختلف کشور، رفع بیکاری و اشتغال جوانان بود.

دکتر روحانی با بیان اینکه ورودی بازار کار ما در سال‌های اخیر یک میلیون نفر یا کمی بیشتر است، افزود: این یعنی یک میلیون نفر در سال جویای کار می‌شوند و شغل می‌خواهند. شغلی که ما می‌توانیم ایجاد کنیم و در دولت یازدهم توانستیم انجام دهیم، حداکثر 650 هزار شغل بود. به طور متوسط کمتر از 4 سال یعنی از سال 92 تا 95 توانستیم 950 هزار شغل ایجاد کنیم.

رییس جمهور با بیان اینکه شغل خالصی که ایجاد می‌شود 600  الی 650 هزار است در حالی که نیاز ما بالای یک میلیون شغل است، ادامه داد: یعنی اگر یک میلیون شغل درست کنیم بیکارهای قبلی سرجای خودشان می‌مانند.در سطح جهانی کشورهایی که در سال حدود 700 هزار الی 800 هزار شغل درست کنند سه الی چهار کشور بیشتر نیستند. در تمام دنیا 5 کشورند که بالای 600 هزار شغل درست کنند که یکی از آنها ایران است.

دکتر روحانی با بیان اینکه شرط من با تمام وزرایی که مسوولیت ایجاد شغل را دارند این است که  میزان اشتغال را بالا ببرند، گفت: در صنعت، معدن، کشاورزی، گردشگری، حمل و نقل، خدمات مختلف، فضای مجازی و سایر دستگاهها در سال گذشته چیزی نزدیک به صد هزار شغل ایجاد شده است.

رییس جمهور با اشاره به اینکه امروز در فضای مجازی و بخش خدمات می‌توانیم اشتغال را بالا ببریم، اظهار داشت: در بخش معدن کار بزرگی در دولت یازدهم برای کشف معادن شد. یعنی از لحاظ ژئوفیزیک هوایی اکتشاف ما در دولت یازدهم معادل اکتشاف 80 سال قبل بوده است. یعنی کل اکتشاف کشور را از روزی که شروع شده چیزی حدود دو برابر کردیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه در بخش معدن می توانیم اشتغال بزرگی را ایجاد کنیم، گفت: امروز در سنگان یک تحول بسیار بزرگ در بخش معدن رخ داده است به گونه ای که در سنگان و معادن دیگر چیزی حدود ده هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفته است؛ سنگان معادن بزرگی است که یک میلیارد و دویست میلیون تومان‌ آن در هفته‌های اخیر بهره‌برداری شده است.

رییس جمهور با بیان اینکه کار بزرگی برای اشتغال باید انجام گیرد و یکی از وظایف مهم‌ دولت حل مسأله اشتغال است، اظهار داشت: تلاش ما بر این است که اشتغال بالا برود. هر مقدار اشتغال بتوانیم بوجود آوریم، باز هم برای اینکه نیازمندی جامعه را برطرف کنیم، کم است.

دکتر روحانی تصریح کرد: مردم عزیز ما بدانند برای اشتغال راهی جز بهبود فضای کسب و کار و  اتحاد و انسجام و سرمایه گذاری نداریم؛ باید امنیت سرمایه‌گذاری ایجاد کنیم و همه سرمایه‌داران داخلی و خارجی، ایرانیان خارج از کشور را دعوت کنیم که البته قدم های خوبی در زمینه جذب سرمایه‌های خارجی آغاز شده و بعد از برجام سرمایه‌گذاری خارجی مصوب ما حدود 13میلیارد دلار است و در همین روزهای اخیر توانستیم در خصوص اعتبارات بسیار زیادی در کشورهای مختلف برای اینکه سرمایه‌گذار داخلی یا خارجی ما استفاده کند به توافق برسیم و این یکی از وعده‌های ما به مردم است که موضوع اشتغال را به عنوان اولویت اول دولت دوازدهم قرار دهیم.

رییس جمهور افزود: این مهمترین مسأله‌ای است که مردم مطالبه دارند و مهمترین مسأله اقتصادی و اجتماعی و به یک معنا سیاسی کشور هم است.

رییس جمهور در پاسخ به این سوال که با وجود اقدامات خوب برای اصلاح نظام بانکی مثل اصلاح نرخ سود و ساماندهی موسسات مالی غیرمجاز، اما همچنان با نظام بانکی مطلوب فاصله داریم، در این خصوص دولت چه اقدام فوری را در نظر دارد؟ ، گفت: اولا بانک‌ها نقش بسیار مهمی در اقتصاد جامعه دارند. اقتصاد ما تا حدی بانکی است البته بازار سرمایه هم باید در کنار بانک به میدان بیاید.

دکتر روحانی اضافه کرد: باید اقتصاد را متحول کنیم. در سال 96 برنامه‌ریزی ما بر این است که 30 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به بنگاه‌های کوچک و متوسط پرداخت شود. هم برای رونق و هم برای اشتغال، بنابراین بانک‌ها کار بزرگی می‌توانند انجام دهند.

رییس جمهور با بیان اینکه اما بانک‌ها مشکلات فراوانی هم دارند، اظهار داشت: اولین مشکل آنها این است که سرمایه‌شان کم است. سرمایه بانک‌ها را باید بالا ببریم. دومین مشکل بانک‌ها این است که بانک‌ها امروز یک رقابت ناسالم با یکدیگر دارند. باید جلوی این رقابت ناسالم را بگیریم. یعنی این یکی مخفیانه با یک برنامه‌ریزی پشت پرده سودش را بیشتر قرار می‌دهد تا پول آن یکی بانک را جذب کند. اینها رقابت‌های ناسالم بانکی است که باید جلویش گرفته شود.

دکتر روحانی تصریح کرد: مشکلاتی در بانک‌ها و مؤسسات غیرمجاز بود که الحمدالله قدم‌های خوبی برای رفع آنها برداشته شده ولی هنوز برای تکمیل آن قدمهایی باید برداریم. بانک‌های ما بنگاه داری می کنند که باید دست از بنگاهداری بردارند و اموال راکد و جامدی را که دارند، به فروش برسانند و فعال شوند.

رییس جمهور معضل بزرگ اقتصاد کشور را مسأله سود تسهیلات دانست و خاطرنشان کرد: وقتی سود تسهیلات بالای 20 درصد می‌شود، فردی که می‌خواهد سرمایه‌گذاری کند، چقدر باید سرمایه‌گذاری کند که 20 درصدش را به بانک دهد. در آخرین گزارشی که مرکز آمار از نرخ تورم داده و مربوط به مرداد امسال می‌شود، تورم سالانه زیر 8 درصد است. اینکه سود بانکی یک مقدار از تورم بیشتر باشد، این درست است. تورم 8 درصد است سود بانکی 11 درصد باشد، این قابل قبول است.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه تفاوت 2 الی 3 درصدی سود سپرده تا سود تسهیلات قابل قبول است، گفت: اما الان هم سود تسهیلات و هم سود سپرده در یک چارچوب منطقی پیش نمی‌رود. این کار می‌تواند لطمه بزرگی به ما وارد کند. اگر می‌خواهیم جذب سرمایه‌ خارجی و داخلی کنیم و در عرصه گردشگری و اشتغال توسعه ایجاد کنیم، یک بخش کار بانک‌ها هستند. بانک‌ها باید به میدان بیایند و یکی از اقدامات مهم دولت دوازدهم، این است که سود تسهیلات بانکی را پایین بیاورد.

رییس جمهور اضافه کرد: البته سود بین بانکی را خیلی پایین آوردیم. سود بین بانکی در آغاز دولت ما، حدود 29 درصد بوده که الان شده 19 درصد. اما در عین حال قدم‌های بزرگی در زمینه اصلاح نظام بانکی باید برداریم.

دکتر روحانی اظهار داشت: یکی از برنامه‌های مهم دولت دوازدهم ساماندهی امور بانک‌های کشور، صندوق‌های بازنشستگی کشور، به اجرا در آوردن اصل 44 قانون اساسی، رقابتی کردن صحیح اقتصاد و برداشتن انحصارها و ساماندهی بودجه، جذب سرمایه داخلی و خارجی است. یکی از گامهای اساسی در این مسیر اصلاح سود تسهیلات است که می‌تواند سامانی به وضع اقتصادی کشور بدهد.

مجری از دکتر روحانی پرسید: وقتی درباره سرمایه‌های خارجی صحبت می‌کنیم و نگاهی هم به فرمایش جنابعالی در خصوص اینکه وزیر امور خارجه را مکلف کردید در کنار امور دیپلماسی، حتماً در حوزه اقتصادی هم برنامه داشته باشند و برای این موضوع در حوزه سیاست خارجی برنامه‌ریزی شود، با توجه به شرایطی که الان دولت جدید آمریکا و مشخصاً رییس جمهور آمریکا رقم می‌زند که تهدیدهای زیادی علیه ایران مطرح می‌کند و موضوعاتی از این دست آیا این را می‌شود مانعی بر سر سیاست‌های ما بویژه در جذب سرمایه‌های خارجی تلقی کرد و مشخصاً ارزیابی شما از رفتار رییس جمهور آمریکا چیست؟

رییس جمهور پاسخ داد: این سوال آخر شما سوال سختی است. خود آمریکایی‌ها و سیاستمدارانشان هم نمی‌توانند به آن پاسخ بدهند. هم‌حزبی‌های آقای ترامپ هم نمی‌توانند به آن پاسخ دهند. سیاست آمریکا، سیاست متزلزلی است و در حال حاضر هیچ چارچوبی برای رفتار سیاست داخلی‌ و خارجی و اقتصادی‌شان و حتی با همسایگان و هم‌پیمانانشان وجود ندارد. این می‌تواند از یک جهت به نفع ما باشد. آن جهت این است که آمریکا برای اجماع‌سازی علیه ایران در سخت‌ترین و دشوار‌ترین شرایط تاریخی است.

دکتر روحانی افزود: در دهه‌های گذشته هر وقت آمریکا می‌خواسته علیه ما اجماع درست کند، خودش با کمک اتحادیه اروپا و یاران و دوستانش توانسته یک کاری علیه ایران انجام دهد. اما امروز این کار برای آمریکا امکان‌پذیر نیست. به تعبیری امروز آمریکا بدترین شرایط و ایران بهترین شرایط را دارد. یعنی حتی شما می‌بینید درباره برجام، متحدین آمریکا که اتحادیه اروپا هستند، مواضع‌شان چگونه است!

رییس جمهور اظهار داشت: 28 کشوری که اتحادیه اروپا را تشکیل می‌دهند، به صراحت اعلام می‌کنند ما پایبند به برجام هستیم. رییس جمهور فرانسه دیروز اعلام کرد که هیچ راهی جز توافق هسته‌ای و برجام وجود ندارد. بنابراین امروز ما در شرایطی هستیم که می‌توانیم اطمینان داشته باشیم و مسیر و راه مان را ادامه می‌دهیم.

دکتر روحانی تصریح کرد: البته اگر طرف مقابل تخلفی انجام دهد، از جمله آمریکا، ما به آن پاسخ می‌دهیم، اما در عین حال دشوارترین شرایط برای آمریکایی‌ها است و بهترین شرایط سیاسی برای ما است. این یک شعار نیست. شما ببینید در شرایطی که آمریکا تهدید می‌کند، بانک‌های خارجی دارند به ما اعتبار ده میلیارد دلاری می‌دهند. در شرایطی که آمریکا تهدید می‌کند، یک شرکت اروپایی می‌آید و قرارداد 5 میلیارد دلاری در نفت و گاز با ما می‌بندد. این معنایش این است که امروز این تهدیدها جواب نمی‌دهد. آمریکا مشکلات فراوانی در درون خودش دارد. در شرق و غرب آسیا و با خود اتحادیه اروپا مشکلات فراوانی دارد.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه به راهی که انتخاب کردیم، مطمئن هستیم، خاطرنشان کرد: به نظر من در توافق برجام بهترین مسایل را پیش‌بینی کردیم. مسایلی که برای ما امکان‌پذیر بوده و آن مسائلی که شما در ابتدا به آنها اشاره کردید. در آن دور به آقای ظریف گفتم مهمترین وظیفه در وزارت خارجه ساماندهی مسأله هسته‌ای و توافق هسته‌ای است و در این دور گفتم مهمترین وظیفه شما مسایل اقتصادی و جذب سرمایه‌ و تکنولوژی خارجی برای کشور است و مسایل منطقه.

دکتر روحانی گفت: ما هیچ گاه آغازگر نقض برجام نخواهیم بود، اما در برابر تخلفات دیگران هم دست روی دست نخواهیم گذاشت.

مجری پرسید: از اقدامات اخیر که آمریکایی‌ها داشتند این بوده که نماینده‌ای فرستادند با مدیر کل آژانس دیدار کرد. در خصوص بازرسی و بازدید از تأسیسات نظامی ما صحبت‌هایی مطرح کردند، پاسخ جنابعالی به این نوع اقدامات چیست؟

رییس جمهور در پاسخ به این سوال گفت: تعهد ما در برابر دنیا کاملاً روشن است. تعهد ما بر مبنای ان.‌پی.‌تی، پادمان، پروتکل الحاقی و برجام است و تعهد دیگری نداریم. روابط ما را با آژانس نیز مقررات تعیین می‌کند نه فشار آمریکا. بعید می‌دانم که آژانس تحت فشار آمریکا قرار بگیرد اما بر فرض هم اگر اینطور شود، ما زیر بار حرف زور نخواهیم رفت و در چارچوب مقررات با آژانس رفتار می‌کنیم.

دکتر روحانی اظهار داشت: رفتار ما با آژانس از آغاز بحث هسته‌ای در سال 81 تا کنون رفتار خوبی بوده است و  هر وقت آژانس نسبت به ایران گزارش داده، این گزارشات همواره بر این مبنا بوده که ایران روابط خوبی با آژانس دارد و با آژانس همکاری کرده و از روزی که برجام هم اجرایی شده تا کنون همه گزارشاتی که آژانس داده مبنی بر این بوده که ایران همکاری درست و خوبی در چارچوب تعهدات خودش داشته است.

رییس جمهور در پاسخ به این سوال مجری برنامه که رویکرد دولت دوازدهم در خصوص سیاست‌های منطقه‌ای و مشخصاً روابط با همسایگان‌ در حالی که همواره بر رعایت حسن همجواری در این مسیر حرکت کردیم، چگونه خواهد بود؟ گفت: سیاست خارجی در دنیای امروز از یک طرف متأسفانه عادلانه واخلاقی و در چارچوب موازین حرکت‌ها نیست و از طرفی هم فضای دنیای امروز، فضای گفتگو و تعامل و فضایی است که می‌شود از فرصت‌های جهانی در صورت تدبیر و برنامه‌ریزی درست استفاده و بهره‌برداری کرد.

دکتر روحانی با بیان اینکه خواست ما برقرای روابط دوستانه بویژه با همسایگان‌مان است، خاطرنشان کرد: روابط خصمانه هم به ضرر ما و هم به ضرر آنهاست؛ ما همیشه به دنبال برد – برد هستیم و این می‌شود باخت – باخت.

رییس جمهور با اشاره به اینکه ایران با همه همسایگان‌ خود جز دو، سه کشور روابط بسیار خوبی دارد و آن دو کشور یعنی امارات و بحرین هم برمی‌گردد به عربستان سعودی، گفت: آنچه می خواهیم اینست که اگر مشکلی بین ما وجود دارد، راه‌حل‌اش گفتگو است و باید از این طریق مسایل‌مان را حل کنیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه علیرغم عدم اعتماد به ریاض، حجاج را با تعهدی که عربستان نسبت به امنیت آنها به ما داد به حج فرستادیم و امیدواریم همه حجاج ما به سلامت به کشور خودشان برگردند، اظهار داشت: معتقدم این سفر حجاج یک علامت خوبی است برای اینکه ببینیم با عربستان چگونه می‌توانیم مسایل‌مان را حل کنیم. اگر حجاج ما راضی برگردند و عربستان رفتارش با حجاج در چارچوب موازین دینی و قوانین بین‌المللی باشد، فکر می‌کنم فضای مناسب‌تری ایجاد شود تا اگر مشکلی بین ما وجود دارد، حل و فصل کنیم.

رییس جمهور تصریح کرد: البته مشکل ما با عربستان، تنها مشکل ایران و عربستان نیست، بلکه مشکل مداخلات عربستان در یمن و مداخلات و کمک عربستان به گروه‌های تروریستی است که امیدواریم آنها تا به حال به این درک رسیده باشند که این مسیر جواب نمی‌دهند و موضوع یمن را به ملت یمن واگذار کنند.

دکتر روحانی افزود: تروریسم به ضرر همه است و آنها نباید از آن حمایت کنند و اگر این دو مسأله حل شود فکر می‌کنم بین ما و عربستان مشکل چندانی وجود ندارد.

رییس جمهور در سخنان پایانی خود خطاب به ملت ایران اظهار داشت: آنچه در تبلیغات انتخاباتی به ملت بزرگ‌مان وعده دادم در واقع وعده کل دولت دوازدهم است و ما پای عهد و وعده خودمان ایستاده و خواهیم ایستاد.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه به آینده کشور، آینده اقتصاد، امنیت و آرامش کشور بسیار امیدوارم، گفت: با امید و تلاش بیشتر می‌توانیم همه گره‌ها را باز کنیم و من از مردم دعوت می‌کنم همانطور که در انتخابات جانانه برای حمایت از دولت و رسیدن به اهداف به میدان آمدند، به همان صورت با همان مشارکت و روحیه در کنار هم باشیم و ان شاء الله کشور را به نقطه‌ای برسانیم که مطلوب همه ماست.

رییس جمهور تصریح کرد: از صدا و سیما هم تشکر می‌کنم که این فرصت را فراهم آوردند تا امشب با ملت عزیزمان گفتگویی داشته باشیم و قول می‌دهم ان شاء الله در پایان صد روز در یک گفتگوی مستقیم تلویزیونی و یا مصاحبه مطبوعاتی گزارشی به مردم بدهم که در صد روز در دولت دوازدهم چه کاری را انجام دادیم.

شناسه خبر: 100419

- دولت یادهم و دوازدهم

- مصاحبه ها

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده