رییس جمهور در همایش سراسری قوه قضاییه:

شهید بهشتی معمار بزرگ قوه قضاییه و چهره استثنایی حوزه و مدیریت بود/ دشمن اتحاد و پیشرفت ما را نمی خواهد/در شرایط کنونی اگر دست در دست هم نهیم، قادریم بسیاری از مشکلات را بر طرف کنیم/ مردم کارشان را به احسن وجه انجام دادند، امروز نوبت مسوولین است/ دولت با هدایت رهبری و در کنار سایر قوا تحریم های هسته ای را برداشته است/ در سیاست خارجی باید خصم را به انزوا کشید نه اینکه جبهه خصم را گسترده کرد/ فداکاری ها و خدمات بزرگ دستگاه قضایی نباید با اشکالات کوچک آسیب ببیند

رییس جمهور در همایش سراسری قوه قضائیه، شهید بهشتی را معمار بزرگ قوه قضاییه و چهره استثنایی حوزه و مدیریت دانست و با بیان اینکه مجموعه تدابیر و بیانات این شهید بزرگوار درس آموز بود، تصریح کرد: شهید بهشتی به تربیت جوانان و طلاب برای شناخت نیازهای زمان اهتمام داشت.

شناسه خبر: 99626 -

يکشنبه 11 تير 1396 - 10:24

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه در این همایش که با حضور روسای قوای مقننه و قضاییه برگزار شد ، با تاکید بر اینکه شهید بهشتی در برابر اتهامات، صبر را خسته کرد و مظلومترین شخصیت انقلاب بود، اظهارداشت: شهید آیت‌الله دکتر بهشتی در مقابل همه توهین‌ها و تهدیدها، صبر و سعه صدر از خود نشان داد و به ما آموخت که هر چیزی را برای استحکام نظام و  انقلاب اسلامی به راحتی تحمل کنیم و بدانیم اگر کسی اخلاص داشت و برای خدا تلاش کرد هر چقدر هم شرایط دشوارتر باشد، بی‌تردید خداوند اجر و مزد بیشتری به ما عطا خواهد کرد.

دکتر روحانی با تبریک هفته قوه قضائیه به مسئولین عالی‌رتبه این قوه، همه قضات و کارکنان شریف قوه قضائیه و همچنین گرامیداشت یاد معمار بزرگ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و قوه قضائیه اسلامی در دوران پس از پیروزی انقلاب یعنی شهید آیت‌الله دکتر بهشتی و یاران باوفای ایشان، اظهار داشت: بی‌تردید شهید بهشتی جزو چهره‌های استثنایی حوزه علمیه قم، علما و اندیشمندان و مدیران بزرگ کشور بودند.

رییس جمهور با اشاره به آشنایی خود با شهید آیت‌الله بهشتی از سال 1340 تا پایان زندگی مبارک ایشان، خاطر نشان کرد: از حدود 21 سال که از نزدیک با ایشان آشنا بودم، همواره همه جلسات و ملاقات‌ها، سخنان، تدبیر و مدیریت ایشان به حق درس‌آموز بود.

دکتر روحانی گفت: ما در سال 58 جلسات مستمر هفتگی با آیت‌الله بهشتی داشتیم که مقام معظم رهبری، مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، شهید بهشتی و تعدادی از بزرگان نظام در آن جلسات شرکت می‌کردند و در آن مسایل مختلف مورد بررسی قرار می‌گرفت. آن دوران جزو سال‌های سخت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود و این جلسات تا تشکیل مجلس شورای اسلامی در خرداد 59 ادامه داشت و پس از آن، این جلسه به جلساتی با حضور مسئولین در محل حزب جمهوری اسلامی تبدیل شد.

رییس‌ جمهور خاطر نشان کرد: مرحوم شهید بهشتی از آغاز فعالیت خود هم به فکر تربیت دانش آموزان ویژه در دبیرستان دین و دانش قم و هم به فکر تشکیل مدرسه دینی با ویژگی‌هایی  بود که آن را برای طلاب آن زمان لازم می‌دانست.

دکتر روحانی افزود: شهید بهشتی در سال 40 و 41 مسئولیت مدرسه‌ای را به نام مدرسه علوی بر عهده داشت که در آنجا علاوه بر دروس حوزوی، دروس دیگری مانند ریاضیات، تاریخ، محاوره زبان عربی و بسیاری از دروس دیگر، تدریس می‌شد و خود ایشان نیز درس سیرت النبی و تاریخ زندگی پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) را هفته‌ای یک جلسه تدریس می‌کرد.

رییس‌ جمهور تصریح کرد: شهید بهشتی فردی بسیار دقیق در زمینه تربیت جوانان برای مدیریت آینده کشور و تربیت طلاب جوان به منظور توانمندی در برابر نیازهای زمان بود.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: از زمانی که نهضت اسلامی از سال 41 شروع شد شهید بهشتی همواره به عنوان یکی از فضلای حوزه علمیه قم در کنار امام راحل بود و بعد از پیروزی انقلاب هم بار بسیار سنگینی را بر دوش گرفت و واقعاً می‌توان گفت که صبر ایشان به گونه‌ای بود که دیگر صبر، خسته شده بود، اما خود ایشان خسته نمی‌شد و می‌توان گفت که مظلوم‌ترین شخصیت به نام انقلاب اسلامی در سال 58 و 59 بود. البته پس از شهادت ایشان همانطور که یکی از بزرگان مرحوم جمله «آسیاب به نوبت» را بیان داشتند، نوبت دیگران هم فرا رسید.

رییس‌ جمهور با اشاره به آخرین ملاقات خود با آیت‌الله شهید بهشتی، خاطر نشان کرد: آخرین باری که ایشان را از نزدیک ملاقات کردم، چهارشنبه هفته قبل از شهادت‌شان بود که ملاقات بسیار مفصلی با هم داشتیم و در این ملاقات ایشان به من گفت که چند ماه پیش برای تقدیم استعفایم خدمت امام(ره) رفته بودم و زمانی که محضر امام در اتاقی نشسته بودیم جمعیت زیادی در حسینیه اجتماع کرده بودند و برای امام راحل شعار می‌دادند به نحوی که صدای مردم در داخل اتاق نیز شنیده می‌شد. ایشان گفت قبل از اینکه بخواهم استعفایم را مطرح کنم، امام خطاب به من فرمود آقای بهشتی می‌بینی مردم در حسینیه چه می‌گویند و سپس افزود فلانی اگر همه مردم ایران شعارشان درود بر خمینی و یا مثلاً ضد این باشد، برای من هیچ تفاوتی نمی‌کند. سپس مرحوم بهشتی گفت وقتی آن جمله را از امام شنیدم دیگر خجالت کشیدم که مسأله استعفایم را مطرح کنم.

دکتر روحانی اضافه کرد: بدون تردید آن روح بلند امام راحل، چنین شاگردان بزرگی مانند شهید بهشتی را پرورش داده است.

رییس‌ جمهور خاطر نشان کرد: سال 58، توهین و اتهام زیادی علیه مسئولین و بزرگان نظام به راه افتاده بود و این موضوع کم کم به جریانی تبدیل شده بود که بزرگان نظام در کوچه و خیابان و در اجتماعات بزرگ مورد توهین قرار می‌گرفتند اما شهید بهشتی با صبر خود به ما آموختند که باید برای استحکام نظام خود، در مقابل اینگونه توهین‌ها صبر و تحمل کنیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه انقلاب اسلامی، روزهای بسیار سختی را پشت سر گذرانده‌است، اظهار داشت: در سال‌های اول انقلاب اسلامی گروهک‌ها تلاش می‌کردند تا نگذارند، انقلاب استقرار یابد و البته قدرت‌های بزرگ هم حامی آنها بودند، اما مردم در کنار رهبری و امام راحل، ایستادگی کردند و از آن روزهای سخت عبور کردیم، البته شهدای فراوانی هم از جمله شهیدان مطهری، بهشتی و مفتح و سایر بزرگان  تقدیم انقلاب شد، اما همچنان با استواری،‌راه انقلاب را ادامه دادیم و مردم هم پشت سر انقلاب، امام و رهبری ایستادگی کردند.

رییس‌ جمهور در ادامه جنگ تحمیلی را دومین معضل پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دانست و گفت: از طرف بیگانگان جنگی علیه کشورمان تحمیل شد که به ظاهر کشور همسایه به ما حمله کرد، اما در پشت سر بسیاری از قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها حضور داشتند. مردم ایران در دوران 8 سال جنگ تحمیلی، روزهای بسیار سختی را پشت‌سر گذاشتند؛ روزهایی که حتی تهیه یک سلاح سبک مانند کلاشینکف بسیار دشوار بود و زمانی که توانستیم از کشوری مقداری کلاشینکف وارد کنیم، همه خوشحال بودند.

دکتر روحانی افزود: در آن دوران به همراه تعدادی از مسئولین نظامی و نمایندگان مجلس، مشغول بررسی انبارها و زاغه‌های مهماتی بودم و سپاه پاسداران نیز در آن دوران در میدان جنگ بود و گاهی نیازمند یک سلاح سبک و معمولی بودند ولی این سلاح‌ها وجود نداشت. در آن مقطع در بررسی از یک زاغه مهمات در شیراز مقداری خمپاره 60 یافتیم که از آنجا این جریان را به مرحوم هاشمی اطلاع دادم که به واسطه آن همه مسئولین و رزمندگان بسیار خوشحال شدند. این در حالی است که مدرن‌ترین سلاح‌ها از جمله میراژ، میگ25، سوپر اتاندارد ، موشک‌های برد بلند و سلاح‌های خطرناک شیمیایی در اواسط جنگ از طرف قدرت‌های بزرگ به صدام تحویل داده می‌شد. اما ملت ایران با مظلومیت تمام ایستادگی کرد و به پیروزی رسید.

رییس جمهور مشکل سوم دوران انقلاب و نظام اسلامی را طراحی دشمنان برای فشار و تحریم کشورمان توصیف کرد و گفت: اگر چه جنگ 8 ساله تمام شده ولی هنوز آثار جنگ وجود دارد. هنوز از لحاظ حقوقی همه مسائل جنگ حل نشده است و بعد از حدود 30 سال برخی از حقوقی که باید عملیاتی و اجرایی شود ، محقق نشده و همه ابعاد قرارداد 1975 اجرایی نشده است.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه طبیعی است رفع آثار یک جنگ 8 ساله، دهه ها طول می کشد، افزود: دشمن پس از جنگ 8 ساله، باز هم به دنبال این بود که جنگی دیگر را به ما تحمیل کند. در سال 82 داشتند ما را به شورای امنیت سازمان ملل می بردند. همان زمانی که آمریکایی ها میان حمله به ایران یا عراق در تردید بودند. ما از اینها عبور کردیم و در نهایت دشمنان تحریم را بر ما تحمیل کردند.

رییس جمهور با بیان اینکه تحریم هم مثل جنگ ، سختی های خودش را دارد، اظهار داشت: عبور از اینها ایستادگی و مقاومت می خواهد و در همه این مراحل این مردم بودند که ایستادند و پشت نظام را خالی نکردند.

دکتر روحانی تصریح کرد: رفع آثار جنگ و تحریم به سالها زمان نیاز دارد. امروز و به تعبیر دقیق تر از آغاز دولت یازدهم در شرایطی هستیم که می توانیم بگوییم اگر همه دست به دست هم بدهیم و اگر نگذاریم توطئه دیگران کارگر بیفتد، می توانیم تا پایان قرن و در آستانه ورود به قرن جدید تا حد زیادی مشکلات گذشته را حل و فصل کنیم.

رییس جمهور با بیان اینکه حل و فصل مشکلات مطلوب بدخواهان و دشمنان انقلاب نیست، خاطرنشان کرد: آنها هر روز داستانی برای ما می سازند و از هر داستانی سریالی را برای ما تولید می کنند و سریالی پشت سریالی دیگر تا ذهن و فکر ما از مسائل اصلی جدا شده و مشغول مسائل فرعی شویم.

دکتر روحانی گفت: امروز بعد از حدود 8 سال شرایط سخت به لحاظ ایجاد اشتغال، در حالی که در این 8 سال بیشترین ورودی جمعیت جویای کار را داشتیم و نرخ اشتغال خالص این دوره، تقریبا صفر بود، از رکود تورمی عمیق عبور کرده و نرخ اشتغال ایجاد شده در بهار 96 به بیش از 700 هزار شغل رسیده است.

رییس جمهور افزود: نرخ اشتغال خالص نزدیک به صفر در فاصله سالهای 85 تا 92 حادثه مهمی بود، ولی چون ما در حال عبور از آن هستیم ، به تدریج دارد آن وضعیت یادمان می رود؛ یادمان می رود که در آغاز دولت یازدهم و اوایل سال 92 با رکود بی نظیر در تاریخ کشور روبرو بودیم و یادمان می رود که رشد اقتصادی ما منهای 6.8 درصد بود.

دکتر روحانی اظهار داشت: امروز برخی از رکود می گویند، اشکال ندارد، اما آن روز که رشد اقتصادی منهای 6.8 داشتیم، چطور از بیان و سایتهای اینها و از رسانه ملی کمتر کلمه رکود را می شنیدیم و حالا که از رکود عبور کردیم و رشد اقتصادی ما در سال 95 طبق گزارش مرکز آمار 8.3 و طبق آمار بانک مرکزی 12.5 درصد بوده، عده ای تازه کلمه رکود را یاد گرفته اند.

رییس جمهور تصریح کرد: اگر همین سه شاخص نرخ بالای بیکاری و اشتغال خالص ایجاد شده نزدیک به صفر، رشد اقتصادی منهای 6.8 درصدی و تورم بالای 40 درصدی در آغاز فعالیت دولت یازدهم را در نظر بگیریم، امروز از همه اینها حداقل یک قدم فاصله گرفته ایم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه هنوز شرایط ما خوب و ایده آل نیست، رونق اقتصادی کافی نداریم و نرخ ایجاد اشتغال ما با حد مطلوب فاصله دارد، خاطرنشان کرد: در این شرایط چه می توانیم بکنیم. در این وضعیت هیچ چیز بالاتر از اعتماد عمومی مردم و سرمایه اجتماعی نیست. اگر اعتماد مردم نسبت به دولت یا خدای ناکرده به نظام سست یا کم شود و مردم در تردید قرار گیرند، نمی توانیم از مشکلات عبور کنیم.

رییس جمهور گفت: مردم باید به دولت، به معنای خاص و عام کلمه اعتماد داشته باشند. علت اینکه توانستیم در 4 سال گذشته قیمت ارز را نسبتا متعادل نگه داریم، به خاطر اعتماد مردم به دولت بود. وقتی رییس بانک مرکزی به مردم می گفت که نوسانهای مقطعی قیمت ارز در 4 سال گذشته گذرا بوده و قیمت بالا نمی ماند، مردم به این حرف اعتماد می کردند. وضعیت مثل قبل نبود که هر چه رییس بانک مرکزی می گفت، مردم برعکس آن عمل می کردند.

دکتر روحانی اضافه کرد: اعتماد مردم، اساس کار است. ما از آزمایش بزرگی پیروز خارج شدیم و بهترین انتخابات را به یمن حضور و با هوشیاری مردم و با تدبیر دقیق رهبر معظم انقلاب در این منطقه برگزار کردیم. کار بزرگی انجام دادیم و همه باید خوشحال باشیم. همه با هم از شما مسئولین قضایی تا اعضای شورای نگهبان و مردم و دانشگاهیان و حوزویان و دیگران با کمک هم انتخاباتی بزرگ برگزار کردیم.

رییس جمهور اظهار داشت: امروز دیگر دوران رقابتها سپری شده است. رقابت ویژگی های خاص خودش را دارد و نمی خواهم اکنون درباره آن صحبت کنم، چرا که رقابتهای انتخاباتی دیگر تمام شده است. ما انتخاباتی بسیار پرشور و با نشاط و کم حاشیه داشتیم. آن همه اجتماعات بزرگ و دهها هزار نفری در کشور برگزار شد اما هیچ مشکلی پیش نیامد و هیچ کس هنجارشکنی نکرد.

دکتر روحانی برگزاری انتخاباتی پرشور اما بدون حاشیه و مشکل را گواه قدرت ایمان، هوشیاری و پیشرفت مردم و جوانان کشورمان دانست و تصریح کرد: این نشان می دهد که انقلاب ما دارد به 40 سالگی خودش می رسد و امروز سال 78 و سال 88 نیست، بلکه سال 96 است. در چنین وضعیتی کدام عقل سلیمی به ما می گوید که بیاییم مسائل دوران انتخاباتی را بازخوانی کنیم.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: به طور طبیعی ممکن است هر انتخاباتی نقصی هم داشته باشد. ما معصوم نیستیم، اما مردم ما با رشادت به صحنه آمدند و کار خودشان را به خوبی و به احسن وجه انجام دادند و امروز نوبت ما مسئولین است.

دکتر روحانی گفت: مشکلاتی که پیش روی ماست، صرفا مشکلات دولت دوازدهم نخواهد بود، بلکه مشکلات نظام و کشور و ملت ماست. اگر ما مشکل زیست محیطی داشته باشیم، اگر گرد و غبار زندگی عادی مردم را فلج کند و هوای آلوده سلامت مردم را تهدید کرده و کمبود آب و بیکاری و فقر، زندگی مردم را دچار مشکل کند، این مشکل همه ماست، نه اینکه فقط مشکل یک بخش از نظام و دولت باشد.

رییس جمهور اضافه کرد: دشمنان نمی خواهند ما با هم متحد باشیم و از هر کاهی کوه می سازند. دشمنان از روز اول می خواستند این نظام و انقلاب مستقر نشود و اگر استقرار یافت، نتواند یک قدرت بوده و به الگو تبدیل شود. دشمنان همواره می خواستند مردم از این نظام ناراضی باشند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه ما با برخی کشورها در شرق و غرب آسیا همزمان مسیر توسعه را آغاز کردیم، اظهارداشت: درست است که آنها مشکلاتی مثل جنگ و تحریم نداشتند اما آیا امروز ما قادر نیستیم به آنها برسیم و حتی از آنها عبور کنیم؟ ما ملتی بزرگی داریم که استعدادهای فراوان و سرمایه‌های عظیم دارد و دینی داریم که به ما برای جهاد و تلاش انگیزه می‌دهد.

رییس‌ جمهور ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران قوه قضائیه‌ای دارد که می‌تواند ‌امنیت کافی برای سرمایه‌گذاری و رونق اقتصادی در کشور، ایجاد کند قوه قضائیه افتخارش اجرای احکام دین است و جامعه‌ای داریم که برای اقامه قسط آماده و مهیاست. قوه قضائیه مسئولیت بزرگی بر عهده دارد و خدمت بزرگی به کشور می‌کند و هیچ وقت راضی نیستیم کسانی بخواهند بخاطر یک فرد یا یک شعبه و بخشی از قوه قضائیه، این دستگاه را تخطئه کنند.

دکتر روحانی تصریح کرد: درست است که قوه قضائیه ما سنگین‌ترین مسئولیت برای اجرای عدالت را در کشور بر عهده دارد، اما در عین حال قرآن می‌گوید، مبعوث شدن انبیاء و نزول کتب آسمانی به عنوان میزان و معیار سنجش حق و باطل برای این است که مردم برای اقامه قسط قیام کنند. این یعنی کسانی که باید قسط و عدل را مستقر کنند، مردم هستند و ما با کمک مردم می‌توانیم عدالت را مستقر کنیم.

رییس‌ جمهور با تاکید مجدد بر مسئولیت بزرگ قوه قضاییه برای اجرای عدالت افزود که همه ما موظف به کمک به قوه قضائیه هستیم . اگر یکی از وظایف رییس جمهور اجرای قانون اساسی است بخشی از این وظیفه، اصول مربوط به کمک رییس جمهور به قوه قضائیه است. رییس جمهور همان‌قدر که نسبت به دولت و مسایل اجرایی دغدغه دارد باید نسبت به قوه قضائیه هم دغدغه داشته باشد.

دکتر روحانی گفت: کمک به قوه قضائیه بخشی از اصول قانون اساسی است که رییس جمهور مسئول اجرای آن است و رییس جمهور اگر مشکلی در اجرای قانون ببیند باید به میدان آمده و در کنار قوای دیگر به حل آن کمک کند. تردید ندارم که اگر سه قوه تحت فرامین مقام معظم رهبری و در کنار هم باشند بیش از پیش در حل و فصل مشکلات توفیق خواهند داشت.

رییس‌ جمهور اضافه کرد: در 4 سال گذشته همواره تلاش ما این بوده که در کنار قوای دیگر کارها را پیش ببریم. اگر چه ممکن است از همه انرژی و توان خود در این مسیر بهره نگرفته باشیم اما دنبال تخریب یکدیگر هم نبودیم. البته باید فراتر از اینها نگاه کنیم مستقل بودن قوا به معنای دیوار کشیدن بین آنها و کمک نکردن به یکدیگر و تعامل نداشتن نیست.

دکتر روحانی اظهارداشت: نمی‌شود مسایل سیاست داخلی، سیاست خارجی، مباحث اقتصادی و امثال آنها را بدون همکاری حل و فصل کرد. همواره اگر توفیقی به دست آمده در سایه تعامل و همکاری همه قوا با هم بوده است.

رییس‌ جمهور در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: آیا باید به گونه‌ای عمل کنیم که دشمنان ما در خصومت‌ورزی با جمهوری اسلامی همه را در کنار خود داشته باشند یا اینکه کاری کنیم دشمن تنها بماند و نتواند همه کشورها را در دشمنی با ما ، با خودش متحد کند.

دکتر روحانی افزود: قرار نیست ما به دشمن کمک کنیم و بهانه به دست او دهیم. دشمن به دنبال این است که در منطقه خاورمیانه،  صلح، ثبات و توسعه نباشد و همواره جنگ برقرار باشد تا او هم اسلحه بفروشد و هم بهانه‌ای برای مداخله داشته باشد. ما به دنبال صلح و ثبات در منطقه، کوتاه کردن دست دشمن و گرفتن بهانه‌ها از او هستیم.

رییس‌ جمهور خاطرنشان کرد: باید در سیاست خارجی به گونه‌ای عمل کنیم که اگر آمریکا خواست رو در روی ما بایستد کشورهای اروپایی، چین و روسیه در کنار او قرار نگیرند، بلکه اقدام او را محکوم کرده و دشمن را سرزنش کنند. نباید به گونه‌ای عمل کنیم که وقتی آمریکا در شورای امنیت علیه ما موضعی گرفت، 14 عضو دیگر شورا، اقدام او را تأیید کنند.

دکتر روحانی گفت: در روزهای اخیر شاهد بودیم که مواضع آمریکا علیه قطعنامه 2231 و برنامه موشکی ایران با تأیید کشورهای اروپایی، روسیه و چین همراه نشد. نباید اجازه بسط ید و قدرت یافتن مواضع دشمن را داده و بهانه در اختیارشان قرار دهیم. ممکن است، آمریکا جایی علیه برجام اقدام کرده و موردی را نقض کند، اما آیا در چنین وضعیتی بهتر این است که اروپایی‌ها، چین و روسیه با آمریکا همراهی کنند و یا با این اقدام او مخالفت کنند؟

رییس‌ جمهور با طرح این سوال که ما از چه ناراحت هستیم، اضافه کرد: آیا ما از تنهایی و انزوای آمریکا ناراحت هستیم؟ امروز دولت یازدهم با رهنمودهای مقام معظم رهبری، حمایت‌های مردم و کمک قوای دیگر، کار را به جایی رسانده که تحریم‌های هسته‌ای رفع شده است. ممکن است از آمریکا تخلف و کوتاهی‌هایی سر بزند که البته ما پس از انقلاب هیچگاه تعامل جدی با آمریکا نداشتیم و همواره از سوی این کشور تحریم بودیم.

دکتر روحانی ادامه داد: امروز شاهد آن هستیم که آمریکا در قضایای اخلال در تعاملات بانکی و فشار در موضوع FATF  با عربستان و رژیم صهیونیستی در رویارویی با ایران تنها ماندند و تمام کشورهای اروپایی، روسیه، چین و بسیاری از کشورهای آفریقایی و آسیایی در کنار ایران ایستادند.

رییس‌ جمهور تأکید کرد: انقلابی بودن، یعنی آمریکا را منزوی کردن و یعنی اینکه با دنیا با زبانی حرف بزنیم که سخن ما را بفهمد و قبول کند . ما حتی در زمینه‌های بسیار سختی مثل حقوق بشر، قادریم بهانه‌ها را از دست غربی‌ها بگیریم. درست است که در این موضوع که ده‌ها سال است علیه ما توطئه می‌شود، نمی‌شود یک روزه توطئه‌ها را خنثی کرد، اما می‌توانیم با اجرای قوانین موجود و قدم به قدم بهانه‌های حقوق بشری را از بدخواهان بگیریم.

دکتر روحانی گفت:‌ اگر قانون خودمان و اسلام خودمان را اجرا کنیم، بسیاری از بهانه‌ها از دشمن سلب می‌شود . اسلام به ما اجازه نمی‌دهد که اگر مجرمی، مرتکب جرمی شده است، بیش از حد مجازات آن جرم، او را تحت فشار قرار دهیم. حق نداریم آبروی مردم را بریزیم یا بدون ادله کافی کسی را احضار یا جلب کنیم. اول باید ادله کافی برای تفهیم اتهام به متهم داشته باشیم و بعد او را احضار کنیم نه اینکه متهم را احضار کنیم تا ادله زاییده شود؛ آنقدر که ما خواندیم چنین چیزی را در نیافتیم.

رییس‌ جمهور تأکید کرد: این حکم قانون اساسی است که ضابط باید فقط ضابط باشد و نمی‌تواند بدون حکم قاضی، متهم را به هیچ بهانه‌ای بیش از 24 ساعت بازداشت کند، نباید بگذاریم فداکاری‌ها و خدمات بزرگ دستگاه قضا با اشکالات کوچک آسیب ببیند.

دکتر روحانی با بیان اینکه فعالیت در دستگاه قضا، فداکاری، تحمل و حوصله می‌خواهد، گفت:" چند بار پیش و پس از انقلاب به قوه قضائیه دعوت شدم؛ این تعبیر زیبایی نیست،‌اما ترسیدم که به قوه قضائیه بروم و هیچگاه جرأت نکردم که به دستگاه قضایی بروم. کار سخت و سنگینی بر عهده قاضی است چه قاضی نشسته و چه قاضی ایستاده."

رییس‌ جمهور اضافه کرد: نباید اجازه دهیم یک نقص کوچک در یک جایی این همه فداکاری و زحمات قوه قضائیه را ضایع کند. نباید طوری باشد که کسی فکر کند حکم برائت یا محکومیت برای قاضی نفعی دارد. حکم برائت یا محکومیت باید برای قاضی برابر باشد و حتی المقدور آنجا که دلیل، ضعیف است، به برائت برسد. ما این جمله که بیل به کمر برائت خورده را قبول نداریم و معتقدیم که اصل برائت زنده و فعال است.

وی  گفت: اگر قاضی زمانی در محکمه بین دو نفر بدلیل قومیت ، مذهب و تمایلات سیاسی و حزبی تفاوت قایل شود بی تردید آن قضاوت مورد تردید خواهد بود. قاضی باید بی طرف باشد . جناح راست  و چپ ، ترک ، کرد ، بلوچ، عرب، ترکمن، شیعه، سنی، مسیحی  و مسلمان در قضاوت جایی ندارد .

دکتر روحانی تاکید کرد که مطابق قانون اساسی تمام افراد ملت در برابر قانون برابر و از حقوق مساوی برخوردارند.

رییس جمهورافزود : اگر خدای ناکرده ضابطین قضایی حزبی و جناحی برخورد کنند البته ان شا الله که چنین افرادی وجود ندارند ، قضاوت مورد تردید خواهد بود . در وصیت نامه امام راحل نیز تاکید شده است که ارتش ، نیروی انتظامی و سپاه و بسیج حق ورود در امور حزبی و دسته بندی های سیاسی و جناحی را ندارند و این در متن وصیت نامه امام به صراحت مورد تاکید قرار گرفته است لذا ضابطین قضایی باید بی طرف باشند و چنانچه ضابطین در پرونده ای منتفع باشند در آنجا افکار عمومی در بی طرفی حکم صادره دچار تردید می شود.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه حجم زیادی از محتویات پرونده های قضایی را ضابطین آماده می کنند و قضات معمولا بر مبنای این محتویات، پرونده را مورد بررسی قرار می دهند لذا بی طرفی ضابطین از اهمیت زیادی برخوردار است.

رییس جمهور تصریح کرد: بسیار مهم است که قضات ، ضابطین و همه مراحل قضایی از تمایلات حزبی و جناحی منتفع نباشد البته چنین نیست باید مراقبت  داشت که حتی اگر در درون دل هم آرزوی منتفع بودن جناح خاصی گذر کند، ایراد دارد.

دکتر روحانی گفت: در شرایط کنونی باید با دستگاه قضایی مستقل و بی طرف و در کنار هم به فکر ساختن ایران آبادتر از گذشته باشیم. امروز با توجه به مشکلات اقتصادی ، قوه قضاییه می تواند به قوه مجریه در بخش اقتصاد ، محیط زیست و آب کمک کند و باید در کنار یکدیگر و باهم با فساد مبارزه کنیم و برای شفافیت و توسعه دولت الکترونیک تلاش کنیم و باید بگذاریم که همه امور بطور شفاف در اختیار مردم قرار گیرد.

رییس جمهور با بیان اینکه بگذاریم دادنامه ها در معرض بحث و بررسی قرار گیرد، گفت: امروز بخشی از دادنامه ها بعنوان افتخار قانون اساسی و قوه قضاییه در دانشگاه ها و فضای مجازی دست بدست می شود و بگذاریم این نوع دادنامه ها در روزنامه ها منتشر و توسط اساتید و دانشجویان مورد  بحث قرار بگیرد.

دکتر روحانی تاکید کرد: همه دستگاه ها باید در برابر مردم شفاف عمل کرده و پاسخگو باشند و چه بهتر که قوه قضاییه اینکار را هم انجام و رسانه ها در قالب انتقاد سازنده در بهبود هر چه بیشتر عملکردهایمان نقش آفرینی کنند.

رییس جمهور با ابراز امیدواری از تعمیق هر چه بهتر روابط با قوه قضاییه در دولت دوازدهم گفت: در راس قوه قضاییه آیت الله آملی لاریجانی بعنوان اندیشمندی که هم به فقه و هم به مقتضیات زمان آشناست ،قرار دارد . امروز باید با توجه به شرایط زمان و مکان و دانش اجتهاد پویا لوایح بهتر و قوی تری تهیه شود تا در کنار آن اعتماد مردم بیش از پیش جلب شده و تعداد پرونده ها کاسته شده و کار قوه قضاییه راحتتر شود.

دکتر روحانی افزود : می شود به روزی برسیم که حجم فعالیت قوه قضاییه کمتر شود به شرط اینکه بخشی از کار این قوه به سایر بخش ها واگذار شود. وزیر دادگستری هم می تواند نقش بسیار مهمتر در تعامل بین دو قوه و حتی قوه مقننه داشته باشد.

رییس جمهور تصریح کرد: امیدوارم بتوانیم در سایه تلاش ، همفکری ، هم افزایی و هماهنگی بیشتر شرایطی را فراهم کنیم که مردم خوشحال و بانشاط تر و کشور در مسیر پیشرفت بیشتر و حضرت ولی عصر از همه ما راضی باشند.

پیش از سخنان رییس جمهور، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری نیز گزارشی از عملکرد قوه قضائیه در سال 95 ارایه کرد.

همچنین دکتر روحانی در حاشیه  همایش سراسری قوه قضاییه در جمع خبرنگاران گفت:در تعامل با صاحب‌نظران، وزرا و کارشناسان برای تعیین کابینه ، در حال مشورت هستیم که یکی از کارهای سخت بعد از انتخابات همین تعیین کابینه است.

رییس جمهور افزود: برای هماهنگ کردن امور در کشور نیازمند همکاری بیشتر هستیم، مجلس هم باید بتواند در این راستا به دولت کمک کند. دولت دوازدهم باید دارای کابینه‌ای باشد که بتواند کارآمدی هر چه بیشتری برای تحقق اهداف دولت داشته باشد و قطعا اعضای کابینه در مسیر جوانگرایی انتخاب خواهند شد.

دکتر روحانی همچنین در پاسخ به سوالی، قوه قضاییه را دستگاه  بسیار مهم توصیف کرد و اظهارداشت: قوه قضاییه هم برای امنیت و سلامت جامعه موثر است و هم در بخش اقتصاد و رشد و توسعه اقتصادی می تواند نقش آفرین باشد . در دولت یازدهم هماهنگی خوبی بین دو قوه بوده و انتظار داریم این هماهنگی ها هر چه بیشتر و بهتر باشد.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: یکسری اهدافی وجود دارد که دو قوه باید درکنار هم آنرا پیگیری کنند . ما باید در مبارزه با فساد ، قاچاق و آسیب های اجتماعی در کنار و هماهنگ با یکدیگر کارها را پیش ببریم و امیدوارم در دولت دوازدهم شاهد روابط و هماهمگی های بیشتر با قوه قضاییه داشته باشیم.

شناسه خبر: 99626

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

اخبار مرتبط

فیلم مرتبط



اخبار برگزیده