مولاوردی در گردهمایی مشاوران وزرا و دستگاه های اجرایی در امور بانوان:

مشارکت زنان در شاخص های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در دولت تدبیر و امید، حرکت روبه جلو داشته است

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده تاکید کرد: مشارکت زنان در شاخص های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در دولت تدبیر و امید، ارتقا یافته و حرکت روبه جلو داشته است.

شناسه خبر: 98929 -

دوشنبه 4 ارديبهشت 1396 - 15:03

شهیندخت مولاوردی روز دوشنبه در گردهمایی مشاوران وزرا و دستگاه های اجرایی در امور بانوان، افزود: افزایش میزان مشارکت زنان در انجمن ها، افزایش سازمان های مردم نهاد(سمن ) از یک هزار و ۶۷۷ سمن در سال ۹۲ به ۲ هزار و ۳۳۳ در ۹۴ و ۲ هزار و ۶۷۰ سمن درابتدای ۹۶، برگزاری هشت نشست منطقه ای در سه سطح در کشور، حمایت از ۲۵۰ طرح و برنامه سمن ها از جمله اقدامات معاونت ریاست جمهوری در حوزه زنان و خانواده در ارتقای شاخص های مشارکت اجتماعی است.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه در حوزه مشارکت سیاسی و با تغییر گفتمان ادبیات حاکم بر کشور شاهد هستیم که در مجلس دهم تعداد نمایندگان زن ۱۰ برابر و از نرخ ۳درصد به ۵/۹ درصد افزایش یافت، افزایش کاندیداها در انتخابات شوراها از ۴/۶ به ۶/۳ ، تشکیل ۱۰ درصد کابینه دولت از زنان، و همچنین انتصاب زنان در سطوح مدیریتی میانی به بالا، سفیر ایران در کشورهای خارجی، فرماندار  و سخنگو  را از دیگر اقدامات دولت تدبیر و امید و معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده برشمرد.

مولاوردی افزود: در حوزه مشارکت اقتصادی نیز  شاهدیم مشارکت اقتصادی زنان یک درصد افزایش داشته و از ۱۳/۴ به ۱۴/۹ رسیده است.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده تاکید کرد: معتقدیم که ترمیم اعتماد و سرمایه انسانی نیاز به اقدامات چند وجهی و ساختار مشارکت جویانه دارد که دولت به تنهایی قادر به انجام این مسئولیت ها نیست و مشارکت همه قوای کشور و عزم ملی را می طلبد.

مولاوردی با اشاره به انتخابات پیش رو و شورای های اسلامی شهر و روستا گفت: شوراهای شهر و روستا برآمده از بطن مردم عادی جامعه هستند که قصد تاثیرگذاری بر زیست محلی دارند و کارویژه های اصلی آن ها قانونگذاری و نظارت بر مدیریت شهری می باشد و به نظر می رسد در ۴ دوره گذشته با این جایگاه فاصله بسیاری وجود دارد و امید داریم در انتخابات پیش رو، روح تازه ای در کالبد شوراها دمیده شود.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده تصریح کرد: باید در دوره جدید شوراهای شهر و روستا به تحقق حقوق زنان بر شهر، اهمیت شوراهای شهر و روستا در تحقق جوامع پایدار و تاب آور و شهر ایمن و امنیت زنان و امنیت برای همه، توجه شود.

مولاوردی ادامه داد: امیدواریم در این انتخابات به انتخاب زنان متخصص و کارشناس و مردانی که قائل به عدالت جنسیتی هستند، توجه شود.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در ابتدای سخنان خود با تبریک مبعث پیامبر اکرم(ص) و با اشاره به منویات  و توجه مقام معظم رهبری در نامگذاری سال ۹۵ و ۹۶ به اقتصاد مقاومتی، گفت: هنوز نتوانسته ایم به جایگاه شایسته نقش زنان در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی دست یابیم اما در جهت آنچه که شایسته تاثیر زنان در گفتمان اقتصاد مقاومتی است، حرکت کرده ایم.

مولاوردی در ادامه، افزایش توجه به آسیب های اجتماعی و همچنین ارائه گزارش اقدامات دولت یازدهم  در زمینه کاهش و کنترل آسیب ها به زنان و خانواده به رهبر معظم انقلاب در جلسه مشترک هیات دولت با ایشان، در دستور کار قرار گرفتن بهبود وضعیت زنان و خانواده با توجه به منشور حقوق شهروندی، ابلاغ سیاست های کلی خانواده، تصویب حکم پیشنهادی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده در برنامه ششم توسعه و  تصویب ماده ۱۰۱ و در چارچوب عدالت جنسیتی در مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان درباره شاخص سازی و مراقبت از بهبود این شاخص ها را از تلاش ها و اقدامات این معانت در سال ۹۵ برشمرد و ابراز امیدواری کرد این راه آغاز شده در سال ۹۶ نیز ادامه یابد.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده از اقدامات معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده در جایگاه ستادی و همچنین عملکرد دولت تدبیر و امید و دستگاه های اجرایی در  حوزه زنان و خانواده به عنوان کارنامه دولت یازدهم در این حوزه یاد کرد و با اشاره به روند افزایشی آسیب های اجتماعی در ۴ سال گذشته و وضعیت نگران کننده زنان و خانواده  تاکید کرد: در این معاونت تلاش کردیم در سه سطح ارتقا و تقویت امید و اعتماد، افزایش اعتماد عمومی به صلاحیت ها و  توانمندی های زنان و افزایش اعتماد زنان به دولت و نظام برنامه ریزی های راهبردی داشتیم.

شناسه خبر: 98929

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده