دکتر روحانی در دیدار رییس مجلس نمایندگان اردن:

تقویت روابط تهران – امان به نفع مردم دو کشور و منطقه است/ تقویت رایزنی ، همفکری و هماهنگی میان کشورهای اسلامی برای حل مشکلات جهان اسلام ضروری است

رییس جمهوری با استقبال از گسترش و تعمیق روابط ایران و اردن، تاکید کرد که تقویت روابط تهران – امان به نفع مردم دو کشور و منطقه است.

شناسه خبر: 97864 -

چهارشنبه 4 اسفند 1395 - 12:27

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در حاشیه ششمین کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین و در دیدار رییس مجلس نمایندگان اردن گفت: ایران برای تعمیق روابط دوجانبه و همفکری و همکاری مشترک با اردن در راستای تقویت ثبات و امنیت منطقه، آمادگی دارد.

رییس جمهوری اظهار امیدواری کرد شرایط برای توسعه روابط و همکاری های مشترک بیش از پیش فراهم شود.

دکتر روحانی همچنین به موضوع فلسطین و اهمیت حمایت همه جانبه کشورها در دفاع از حقوق فلسطینی ها اشاره کرد و با بیان اینکه رایزنی ، همفکری و هماهنگی میان کشورهای اسلامی برای حل مشکلات جهان اسلام از جمله سوریه ضروری است، گفت: تلاش برای حل موضوع فلسطین ، پایان آوارگی ها و حل معضلات بیشمار ملت  فلسطین، مسوولیتی سنگین بر دوش همگان و بویژه کشورهای همسایه است.

رییس جمهوری ریشه عمده مشکلات منطقه را ناشی از اشغالگری صهیونیست ها دانست و افزود: مداخله کشورهای بزرگ بویژه آمریکا در دهه های اخیر، مشکلات منطقه را مضاعف کرد که از جمله آنها می توان به حمله و اشغال افغانستان و عراق، تحریک مردم  برخی کشورهای منطقه و تحرکاتی که از سوی آمریکا تحت عنوان تلاش برای ایجاد خاورمیانه جدید انجام شد ، اشاره نمود که این اقدامات ، هر روز بر مشکلات منطقه افزوده است.

دکتر روحانی ، تروریسم را  یکی از دیگر از موضوعات تحمیلی آمریکا و صهیونیست ها  به منطقه  ذکر کرد و گفت: همه می دانند که گروههای تروریستی همانند القاعده ، داعش و جبهه النصره را چه کسانی و با چه اهدافی در منطقه  ایجاد کرده و چگونه با خرید نفت و آثار باستانی به تاراج رفته  و در اختیارگذاشتن تسلیحات پیشرفته، آنها را حمایت می کنند.

رییس جمهوری تصریح کرد: برای مقابله با طرحهای تحمیلی و حفظ امنیت و ثبات منطقه، باید در مرحله نخست دولتهایی همانند دولتهای عراق و سوریه که در حال جنگ با تروریسم هستند ، مورد حمایت و پشتیبانی قرار گیرند و در مرحله بعدی معضلات منطقه از راههای سیاسی و توسط مردم خود این کشورها حل و فصل شود و معتقدیم اردن در این زمینه می تواند نقش سازنده‌ای ایفا کند.

دکتر روحانی با بیان اینکه ایران از هیچ کمکی برای مبارزه با تروریسم در منطقه دریغ نمی کند و به همین دلیل هنگامی که دولتهای عراق و سوریه از تهران درخواست کمک کردند ، به یاری آنها شتافت ، گفت: اکنون خوشحالیم که تروریست ها در سوریه و عراق ضعیف تر از همیشه شده اند.

"عاطف یوسف صالح الطراونه" رییس مجلس نمایندگان اردن نیز در این دیدار با ابلاغ سلام پادشاه کشورش به دکتر روحانی و

قدردانی از میزبانی و برگزاری موفق نشست تهران ، گفت:امان خواهان گسترش و تعمیق روابط با تهران در همه حوزه ها است.

رییس مجلس نمایندگان اردن با بیان اینکه فلسطین و کاستن از معضلات مردم آن جزو اولویت های دولت اردن است، اظهارداشت : امان تمام تلاش خود را برای حمایت از مردم فلسطین و از جمله جلوگیری از انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس بکار گرفته است.

وی تروریسم را معضلی بزرگ برای منطقه و جهان اسلام ذکر کرد و افزود: حفظ ثبات و بازگرداندن آرامش به عراق و سوریه موفقیتی برای جهان اسلام خواهد بود و اردن همواره به دنبال ثبات و آرامش در این دو کشور بوده و در این راستا تلاش خواهد کرد.

شناسه خبر: 97864

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای خارجی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده