معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده:

زنان در دهه‌های مختلف نقش‌آفرینی کرده و حضور خود را در اجتماع پایدار ساختند

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر پشتوانه دینی و تاریخی خود مبنی بر برابری زن و مرد در شأن و کرامت انسانی که در مقدمه و اصول 19، 20 و 20 قانون اساسی تجلی یافته است، طی 38 گذشته به ارتقاء جایگاه زنان و توانمندسازی آنان اهتمام نموده و در برنامه‌های توسعه ای ملی خود همواره این امر را مورد توجه قرارد اده است.

شناسه خبر: 97708 -

يکشنبه 24 بهمن 1395 - 13:37

شهیندخت مولاوردی روز یکشنبه در میزگرد توانمندسازی زنان که با حضور نخست وزیر سوئد و اساتید، محققان و فعالان برجسته زن از ایران و سوئد برگزار شد، اظهار داشت: در ایامی میزبان نخست وزیر سوئد و هیأت همراه هستیم که ملت ایران سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب خود را پشت سر گذاشت.

وی افزود:این روزها یادآور نقش ممتاز و بی‌بدیل و حرکت فوق‌العاده و مشارکت سیاسی گسترده زنان ایران در وقوع و پیروزی بزرگترین انقلاب قرن بیستم است. وضعیت زنان ایرانی که در حال حاضر نزدیک به 40 میلیون نفر از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و نقش آنان در فرآیند توسعه کشور این سال‌ها دستخوش فراز و فرود بسیاری بوده است و در برنامه‌های توسعه‌ای کشور که تاکنون 5 برنامه پنج ساله به اجرا در آمده است، موضوع زنان و خانواده کمابیش مورد توجه سیاستگذاران بوده است.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به  نقش و جایگاه زنان در 4 دهه انقلاب اسلامی گفت: پس از انقلاب اسلامی بر خلاف تصور بسیاری از کارشناسان که انتظار داشتند نقش و موقعیت زنان در ایران به انزوا کشیده شود، زنان در دهه‌های مختلف نقش‌آفرینی کرده و حضور خود را در اجتماع پایدار ساختند. در دهه اول همگام با مردان در صحنه‌های اعتراض و مبارزه علیه استبداد و اختناق و دفاع از مقاومت حرکت کرده و چهره‌ای متفاوت از زن مسلمان و تحول‌خواه به نمایش گذاشتند. در دهه دوم که مقارن با دوره سازندگی و سرآغاز توجه به مسایل و وضعیت زنان بود، پا در این میدان گذاشتند در دهه سوم آگاهانه دانشگاه‌ها را به تسخیر خود در آوردند و اینک در دهه چهارم در اوج آمادگی برای خدمت به پیشرفت کشور در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی قرار دارند.

مولاوردی اظهار داشت: حاصل توجه به موضوع زنان در جمهوری اسلامی ایران رشد چشمگیر شاخص آموزش زنان، دستیابی به برابری جنسیتی در آموزش ابتدایی و پیشی گرفتن دختران از پسران در ورود به دانشگاه‌ها در دهه سوم انقلاب اسلامی است که نه تنها دستاوردی مهم در حوزه آموزش محسوب می‌گردد بلکه زمینه‌ساز مشارکت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بهتر و بیشتر زنان در سال‌های آتی خواهد بود.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده خاطر نشان کرد: زنان به عنوان بخش عمده‌ای از جمعیت کشور، در تولید، توزیع، انتشار دانش و فناوری نه تنها نقش بسزایی دارند، بلکه با توجه به نقش تربیتی در پرورش افراد جامعه و نسل آینده، توجه به توانمندی آنان در عرصه‌های علم و فناوری اعم از آموزش، پژوهش و نیز امور اجرایی از مهمترین ارکان برنامه توسعه در جوامع محسوب می‌شود.

مولاوردی گفت: در سال 1357 که مقارن با پیروزی انقلاب اسلامی بوده است 69 درصد از دانشجویان دانشگاه‌های ایران را مردان و 31 درصد را زنان تشکیل می‌دادند. تلاش رهبران سیاسی و مسئولان بر گسترش آموزش عمومی و ایجاد نهادهای مختلف همچون تأسیس نهضت سواد آموزی و در پی آن تأسیس گسترده مدارس در سراسر کشور، تأکید برنامه‌های توسعه‌ بر گسترش عدالت اجتماعی به موازات تحولات آموزش عالی، منجر به تحرک و افزایش دسترسی بخش مهمی از جمعیت کشور به ویژه زنان به عرصه‌های علم‌آموزی و تحصیلات عالی گردید.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: این اقدامات فرصت‌های وسیعی را برای آموزش عمومی دختران در دهه‌های 60 و 70 فراهم و نتیجه آن افزایش تقاضای دختران برای دستیابی به آموزش عالی در دهه‌های 70 و 80 و کاهش شکاف جنسیتی بود. گسترش شهرنشینی و تحولات فرهنگی و اجتماعی ناشی از توسعه و گسترش هنجارهای عدالت اجتماعی در میان بخش‌هایی از خانواده ایرانی، مسیر را برای دستیابی زنان به آموزش عالی هموار کرده است.

مولاوردی گفت: امروز زنان به عنوان بخش عمده‌ای از جمعیت دانشجویی کشور شناخته می‌شوند و آموزش عالی نقش مهمی در توسعه توانمندی و مهارت‌های آنان داشته است به طوری که تعداد دختران در مراکز آموزش عالی کشور نزدیک به 14 برابر شده است.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده اضافه کرد: در برنامه ششم توسعه با همکاری مجلس و شورای نگهبان تلاش می‌کنیم در چارچوب مشخصی عدالت جنسیتی را محقق کنیم.

مولاوردی با اشاره به تفاهمنامه‌ای که بیست و سوم بهمن ماه  میان ایران و سوئد منعقد شد، اظهارداشت: امیدواریم این تفاهمنامه باعث به اشتراک گذاشتن ایده‌ها و تجربیات دو کشور در حوزه زنان شود.

وی با اشاره به نرخ حضور زنان در حوزه‌ اقتصادی، گفت: امید به زندگی زنان اکنون به 75 سال رسیده است. با توجه به آنکه در دهه 60 تحول چشمگیر جمعیتی داشتیم این وضعیت موجب افزایش بیکاری شد. از سوی دیگر تحصیلات زنان نیز افزایش یافت و آنان نیز متقاضی ورود به بازار کار شدند.  البته باید به این شرایط ،تحریم‌های ظالمانه را اضافه کرد که منجر به تشدید بیکاری شد.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده افزود: در حال حاضر 22 درصد از زنان ایرانی فعال در بخش کشاورزی هستند. تجربیات خوبی در حوزه کشاورزی و دامپروری داشته‌ایم به گونه‌ای که در حال حاضر 9 هزار زن تسهیل‌گر در زمینه کشاورزی و دامداری داریم. 25 درصد زنان ایرانی در بخش صنعت مانند پوشاک و نساجی فعال هستند و در قالب تعاونی مستقل و حقوق‌بگیر بخش خصوصی فعالیت می‌کنند.

وی اضافه کرد: از 100 هزار تعاونی فعال در کشور، 11 درصد از آنها تعاونی زنان هستند. 52 درصد از زنان نیز در بخش خدماتی مانند آموزش و بهداشت فعالیت می‌کنند. در واقع گسترش شهرنشینی تاثیر مهمی در تراکم اشتغال زنان در خدمات داشته است.

مولاوردی گفت: در ایران زنان عمدتا در بخش خصوصی فعال هستند؛ البته یکی از عرصه‌های مهم فعالیت‌های آنان در سازمان‌های غیردولتی و نهادهای مدنی در سال 75، 55 سمن برای زنان یا توسط آنان ایجاد شده بود. این آمار در سال گذشته به 2333 سازمان مردم‌نهاد افزایش یافت این در حالی است که تعداد آنها در ابتدای دولت یازدهم 1677 سمن بود.

وی با اشاره به توانمندی‌های سیاسی زنان ایرانی، گفت: در این زمینه با چالش‌هایی مواجه بوده‌ایم البته در انتخابات مجلس دهم تعداد زنان در خانه ملت به دو برابر افزایش یافت که این وضعیت بسیار امیدوارکننده است و امیدواریم شاهد حضور زنان بیشتری در انتخابات پیش‌رو باشیم.

در ادامه این مراسم استفان لوفون نخست‌وزیر سوئد نیز گفت: برابری جنسیتی و حضور زنان در جامعه موضوع مهمی است و چالشی برای همه کشورها است. در سوئد پیشرفت‌هایی در این زمینه داشته‌ایم و تلاش شده از ظرفیت‌های زنان در جامعه استفاده شود. البته راه بسیار طولانی در این زمینه داریم.

 

وی افزود: یکی از عوامل اصلی افزایش حضور زنان در جامعه ارائه فرصت‌هایی به آنان است که آنها بتوانند همزمان به فعالیت‌های اجتماعی و مسئولیت‌های خانوادگی خود بپردازند. زنان بخش مهمی از نیروی کار را تشکیل می‌دهند و لازم است به آنها توجه شود.

نخست‌وزیر سوئد گفت: حقوق زنان و برابری جنسیتی عامل حائز اهمیتی است و از آشنایی با سطح دانش زنان در ایران بسیار خوشحال شدم.

 

شناسه خبر: 97708

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای خارجی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده