رییس جمهوری هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید آلمان در تهران:

آلمان نخستین شریک تجاری جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه اروپا است/تاکید بر استفاده از توانمندی های مشترک برای ایجاد جهش در همکاری های تهران - برلین

رییس جمهوری از آلمان به عنوان نخستین شریک تجاری جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه اروپا نام برد و تاکید کرد که دو کشور از توانمندی ها و امکانات گسترده ای برخوردارند که این توانمندی ها باید برای ایجاد جهشی در همکاریهای مشترک در همه حوزه ها، بکار گرفته شوند.

شناسه خبر: 97116 -

شنبه 11 دی 1395 - 12:44

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه هنگام دریافت استوار نامه سفیر جدید آلمان در تهران گفت:  آلمان همواره برای ما کشوری با روابط خوب سنتی در اروپا تعریف شده است و تهران از گسترش و تعمیق بیش از پیش روابط با برلین، استقبال می کند.

رییس جمهوری با اشاره به نقش مثبت آلمان در مذاکرات هسته ای و تاکید بر ضرورت تداوم این نقش در اجرای دقیق و کامل برجام ، اظهارداشت: سطح همکاری های ایران و آلمان بعد از برجام و حذف موانع،  رو به گسترش بوده و برای ایجاد شتاب در این همکاری ها و برداشتن گام‌های بلندتر تا رسیدن به نقطه آیده‌آل، باید روابط در بخش های بیمه‌ای و بانکی تسریع و تسهیل شود.

دکتر روحانی سپس به سابقه همکاری شرکت های بزرگ آلمانی با شرکای تجاری خود در ایران اشاره کرد و گفت: دو کشور می توانند در حوزه های فنی - مهندسی و از جمله ساخت نیروگاه ها و راه آهن همکاری های خود را بیش از پیش توسعه دهند.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود، توسعه همکاریهای فرهنگی و دانشگاهی دو کشور را نیز ضروری برشمرد و گفت: ایران و آلمان همواره روابط فرهنگی مستحکمی با یکدیگر داشته اند و این همکاری ها و روابط فرهنگی را  می توانیم در زمینه های دانشگاهی ، تحقیقاتی و هنری گسترش دهیم.

دکتر روحانی در ادامه به موضوع تروریسم و خطرات آن برای همه کشورهای جهان اشاره کرد و افزود: حفظ ثبات و امنیت منطقه و مبارزه با تروریسم برای نه تنها کشورهای منطقه بلکه برای همه جهان مهم است و باید در این عرصه همه کشورها با یکدیگر همکاری کنند.

"میکائیل کلور برشتولد" سفیر جدید آلمان در تهران نیز با تقدیم استوارنامه خود به دکتر روحانی ، تاکید کرد که برلین مصمم است سطح همکاری ها خود را با تهران در همه حوزه ها بویژه در حوزه فناوری های نوین ، ارتقاء دهد.

سفیر جدید آلمان ، گسترش و تعمیق همکاری های فرهنگی و علمی دو کشور را نیز در کنار همکاریهای اقتصادی و سیاسی ضروری خواند و گفت: ما آماده تعمیق همکاری های علمی ، دانشگاهی و هنری میان دو کشور هستیم.

وی همچنین با تاکید بر اهمیت و نقش توافق هسته ای در توسعه همکاریهای مشترک تصریح کرد: آلمان قویا متعهد به اجرای کامل و دقیق برجام است و از همه توان خود برای اجرای کامل این توافق از سوی سایر کشورها، استفاده خواهد کرد.

برشتولد آماده شدن نخستین ایرباس ساخت اتحادیه اروپا در هامبورگ برای تحویل به ایران را پیامی قوی برای اجرای برجام برشمرد و گفت: ما از هیچ تلاشی برای اجرای کامل برجام دریغ نخواهیم کرد و این به نفع روابط دو کشور ، منطقه و جهان است.

سفیر آلمان در تهران سپس به مسایل منطقه ای و ضرورت تقویت همکاری های مشترک در این عرصه اشاره  کرد و اظهارداشت: آلمان در خصوص مسایل منطقه ای ، جمهوری اسلامی ایران را به عنوان بازیگری بسیار مهم می داند که  دستیابی به هیچ راه حلی بدون حضور این کشور امکان پذیر نیست.

شناسه خبر: 97116

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای خارجی

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده