رییس جمهوری هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید رومانی در تهران:

ایران از گسترش همکاری با اتحادیه اروپا و از جمله رومانی استقبال می کند / ایران و رومانی می توانند پل ارتباطی مشترک برای دستیابی به بازارهای اروپا و آسیا باشند

رییس جمهوری در دیدار سفیر جدید رومانی در تهران ، تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران از گسترش همکاری در همه عرصه ها با اتحادیه اروپا و از جمله رومانی استقبال می کند.

شناسه خبر: 97110 -

شنبه 11 دی 1395 - 12:07

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه هنگام دریافت استوار نامه سفیر جدید رومانی در تهران گفت: جمهوری اسلامی ایران و رومانی ظرفیت های زیادی برای تقویت همکاری های مشترک دارند که باید از این فرصت ها  استفاده کرد.

دکتر روحانی با اشاره به طرح های گسترده ایران برای تقویت راههای ارتباطی ترانزیتی بویژه حمل و نقل ریلی اظهارداشت:  رومانی می تواند دروازه جمهوری اسلامی ایران برای ورود به اروپا از طریق دریای سیاه باشد و رومانی نیز می تواند از طریق ایران به بازارهای اسیا و خاورمیانه راحتتر و سریعتر دسترسی یابد.

رییس جمهوری همچنین تقویت همکاری های دو کشور در عرصه های صنعتی ، انرژی و کشاورزی  را ضروری برشمرد و با اشاره به برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در بخارست در آینده ، افزود: بخشهای خصوصی ایران و رومانی ظرفیت های گسترده ای برای همکاریهای مشترک دارند و می تواند در تقویت همکاریهای دو کشور نقش آفرینی کنند.

دکتر روحانی با اشاره به قراردادهای مهم میان ایران و کشورهای اروپایی که بسیاری از آنها اجرایی و شماری نیز در مرحله انعقاد است ، گفت: رومانی نیز می تواند با تقویت همکاریهای بانکی و بیمه ای از فرصت های پسابرجام بهره بگیرد.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه هیچ مانعی در مسیر تقویت همکاری های تهران – بخارست نیست ، گفت: ضروری است که همکاری های دو کشور نه تنها در حوزه های سیاسی و اقتصادی بلکه در حوزه های فرهنگی ، علمی  و تحقیقاتی و دانشگاهی نیز بیش از پیش گسترش یابد.

"ادریان کوزیاسکی " سفیر جدید رومانی در تهران نیز ضمن تقدیم استوارنامه خود به رییس جمهوری ، تاکید کرد که بخارست مصمم است روابط خود را با تهران در همه حوزه های مورد علاقه بیش از پیش ارتقاء بخشد.

سفیر جدید رومانی گفت : ایران و رومانی از امکانات گسترده برای تعمیق همکاری ها و روابط برخوردارند که باید از این امکانات بیش از پیش استفاده کرد.

وی  خواهان تقویت همکاری های فرهنگی ، علمی و دانشگاهی دو کشور شد و ابراز امیدواری کرد که در دوره ماموریتش ، سطح روابط ایران و رومانی در همه عرصه ها بیش از پیش گسترش یابد.

شناسه خبر: 97110

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای خارجی

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده