در بیانیه مشترک ایران و قرقیزستان تاکید شد؛

تعامل تهران – بیشکک در همه حوزه ها گسترش می یابد/ انتساب تروریسم ‏به ملت، فرهنگ و دین خاص غیر قابل پذیرش است

جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قرقیزستان در بیانیه ای که در پایان سفر رسمی ‏حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری به بیشکک منتشر شد، ‏تاکید کردند که تعاملات میان دو کشور در همه حوزه ها باید بیش از پیش افزایش یابد.‏

شناسه خبر: 96995 -

جمعه 3 دی 1395 - 11:53

متن این بیانیه مشترک که روز جمعه همزمان در پایتخت های دو کشور منتشر ‏شد، به این شرح است:‏

 

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر حسن روحانی رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران بنا به دعوت جناب آقای آلماس بیک آتامبایف، رئیس جمهور محترم جمهوری قرقیزستان از تاریخ دوم تا سوم دی ماه 1395 هجری شمسی برابر با  بیست و دوم تا بیست و سوم دسامبر 2016 میلادی دیداری رسمی از جمهوری قرقیزستان به عمل آوردند.

رئیس جمهور اسلامی ایران و رئیس جمهور قرقیزستان  در فضای گرم و صمیمی راه های تعمیق و تحکیم هر چه بیشتر مناسبات دوجانبه و چشم انداز همکاری های بیشتر بین دو کشور را مورد تبادل نظر قرار دادند.  

جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قرقیزستان (از این پس: “طرف ها”) نتایج به دست آمده از توسعه همکاری های فی مابین دو کشور طی 24 سال روابط دیپلماتیک در زمینه های مختلف را مثبت ارزیابی نموده و اهمیت افزایش بیش از پیش تعاملات همه جانبه بین دو کشور را مورد تاکید قرار دادند.

با اشاره به محتوای عمیق و مشخص مذاکرات انجام شده و ضمن اعتقاد بر اینکه نتایج سفر رسمی رئیس جمهوری اسلامی ایران به جمهوری قرقیزستان به توسعه همکاری های قرقیزستان و ایران هم در قالب دوجانبه و هم در چارچوب سازمان های منطقه ای و بین المللی تحرک جدیدی خواهد بخشید، طرف ها  موارد ذیل را بیان داشتند:

1- روسای جمهور دو کشور تاکید کردند سفر دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران به جمهوری قرقیزستان نشانگر تجلی تلاش های مشترک دو کشور برای تعمیق روابط متقابل در زمینه های مختلف همکاری دوجانبه بوده و روابط قرقیزستان و ایران مبتنی بر سنن دیرین دوستی، احترام متقابل و همکاری های متقابلا سودمند می باشد؛

2- طرف ها اعلام آمادگی کردند در آینده نیز به گفتگوهای سیاسی مبتنی بر اصل مشارکت متقابلا سودمند ادامه داده و ساز و کار انجام سفرها و دیدارهای متقابل در سطوح عالی را فراهم ساخته و بطور پیوسته در خصوص مسائل خیلی مهم روابط دوجانبه به منظور حداکثر استفاده از ظرفیت های موجود دو کشور جهت توسعه و تعمیق روابط، تبادل نظر نمایند.

3 -  طرف ها تصمیم خود را برای تحکیم روابط بین پارلمان های دو کشور و تداوم و تبادل بیشتر  تماس ها  بین گروه های دوستی پارلمانی ابراز نمودند.

4 – طرف ها با اشاره به شباهت و نزدیکی مواضع دو کشور در بسیاری از مسائل مهم بین المللی، بر تعمیق و تعامل دو کشور در عرصه های بین المللی، از جمله در چارچوب سازمان ملل متحد، سازمان همکاری شانگهای، سازمان همکاری اسلامی، سازمان همکاری اقتصادی (اکو) و سایر سازمان های منطقه ای و بین المللی تاکید کردند.

5 – طرف ها، تروریسم را در همه اشکال و پدیده های آن قاطعانه محکوم نموده و بر غیر قابل پذیرش بودن انتساب تروریسم به ملت، فرهنگ و دین خاص تاکید کردند. از روند رو به گسترش فعالیت گروه های تروریستی و افراطی از قبیل داعش، جبهه النصره، القاعده و دیگر گروه های تروریستی در منطقه خاورمیانه ابراز نگرانی و جنایات غیر انسانی این گروه ها در سوریه و عراق را محکوم نمودند.   

6 – طرف ها توافق کردند همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم، افراط گرایی، جرائم سازمان یافته، قاچاق اسلحه، قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و مهاجرت های غیر قانونی را تقویت نموده و به نهادهای ذیصلاح دو کشور دستور دادند تماس ها در این حوزه ها را فعال تر نمایند.

در این مورد طرف ها از امضای "یادداشت تفاهم همکاری در زمینه تبادل اطلاعات مربوط به پولشوئی و مبالغ حاصله از راه جنایت و پوشش مالی تروریسم" ماه مه 2016 در بیشکک، استقبال نمودند.

7 – طرف قرقیزی از ابتکارات در دست اجرا برای مبارزه با افراط گرایی و خشونت در چارچوب سازمان ملل متحد و  به ویژه ابتکار جناب آقای دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، تحت عنوان «جهان علیه خشونت و افراط گرایی (WAVE)» که طی قطعنامه شماره 127/68/RES/A مورخ 18 دسامبر 2013 در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید حمایت می نماید.

8 – طرف قرقیزی از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک ( برجام) که صرفا صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران را تامین می نماید و امکان می دهد امنیت منطقه ای و بین المللی به صورت قابل توجهی تحکیم گردد و بر توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورهای منطقه تاثیر مثبت خواهد داشت و فرصت های جدیدی برای توسعه بیش از پیش همکاری های متقابل بین ایران و قرقیزستان ایجاد خواهد کرد، استقبال می نماید.

9 – طرف ها ضمن با اهمیت قلمداد کردن نقش مناطق عاری از سلاح‌های هسته‌ای در نقاط مختلف جهان، از جمله در آسیای مرکزی، در پیشبرد خلع سلاح و عدم اشاعه هسته‌ای، حمایت قوی خود را از پیشنهاد سال 1974 ایران مبنی بر ایجاد «منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه» اعلام داشته و بر ضرورت اقدام جهانی در این زمینه تأکید کردند.

10 – طرف ها ابراز اطمینان کردند که عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای بر تقویت ظرفیت های مشترک این سازمان کمک خواهد کرد و بر این اساس طرف قرقیزی از تصمیم ایران برای عضویت کامل در سازمان همکاری شانگهای حمایت می نماید.

11 – طرف ها از فعالیت های سازمان همکاری اقتصادی (اکو) حمایت و بر تعمیق همکاری های متقابل کشورهای عضو و به ویژه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قرقیزستان در ارتقای جایگاه سازمان مزبور و اجرای توافقات به عمل آمده در چارچوب این سازمان تاکید نمودند.

12 – طرف ها تصمیم دارند به تلاش های مشترک در راستای ارتقاء پویایی و تامین پایداری همکاری های بلندمدت دوجانبه تجاری و اقتصادی  ادامه دهند. طرف ها بدین منظور در موارد ذیل به توافق رسیدند:

- اتخاذ اقدامات عملی در راستای مساعدت به توسعه تجارت دوجانبه و  انجام اقدامات در راستای برقراری توازن در شاخص های تجارت دوجانبه، تنظیم مقررات گمرکی یا سایر مقررات تجاری با توجه به عضویت جمهوری قرقیزستان در اتحادیه اقتصادی اورآسیا؛

-  بکارگیری اقدامات عملی در راستای بهبود فضای سرمایه گذاری جهت سرمایه گذاری های مشترک، تشویق شهروندان، تجار و سرمایه گذاران کشور های خود به سرمایه گذاری در کشور متقابل؛

- عملیاتی نمودن فعالیت کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی و تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قرقیزستان، هماهنگی و رفع موانع و مشکلات در همکاری های تجاری، اقتصادی و سرمایه گذاری و نیز پیشبرد و اجرای پروژه های بزرگ مورد علاقه دو طرف از طریق تلاش های مشترک؛

13- طرف ها برگزاری یازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور در بیشکک (23 اردیبهشت 1395ش. مطابق با 12 می 2016م. ) را مثبت ارزیابی نمودند و بر اجرایی شدن توافقات صورت گرفته تاکید نمودند.

14 - طرف قرقیزی پیشنهاد نمود امکان جذب شرکت های ایرانی به جمهوری قرقیزستان طبق قوانین و مقررات داخلی دو کشور بررسی گردد. همچنین طرف قرقیزی پیشنهاد می نماید انتقال تکنولوژی های پیشرفته و سرمایه گذاری ها در زمینه مواد معدنی، مصالح ساختمانی، صنایع، کشاورزی و زمینه های دیگر بررسی گردد. طرف ایرانی برای بررسی پیشنهاد طرف قرقیزی آمادگی خود را اعلام نمود.

15 – طرف ها بر اهمیت تعمیق همکاری های تجاری و اقتصادی و اتخاذ اقدامات عملی جهت مساعدت به افزایش حجم تجارت دوجانبه تاکید کردند. طرف ها از نمایندگان شرکت های تجاری دو کشور برای استفاده از شرایط مساعد مبتنی بر سطح عالی روابط دوجانبه سیاسی و پایگاه مناسب حقوقی و قراردادی دعوت نمودند. طرف ها از برگزاری همایش تجاری بین بخش های خصوصی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قرقیزستان در چارچوب سفر رسمی رئیس جمهوری اسلامی ایران به جمهوری قرقیزستان استقبال نمودند.

16 – طرف ها به همکاری در زمینه توسعه گردشگری در جمهوری قرقیزستان از جمله همکاری در مسائل توسعه سرمایه گذاری در بخش زیر بنایی گردشگری جمهوری قرقیزستان ادامه خواهند داد.

17 – طرف ها همکاری در حوزه بهداشت، علمی و فنآوری را توسعه داده، پروژه های مشترک پژوهشی را پیش خواهند برد و به همکاری و تبادل بین مراکز علمی و دانشگاهی دو کشور مساعدت خواهند کرد.

18 – طرف ها بر اساس اهداف بلندمدت توسعه و تحکیم روابط ایران و قرقیزستان در سطح نهاد های مربوطه اقتصادی دو کشور، برنامه همکاری های بلند مدت فی مابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قرقیزستان را تدوین و امضا نمودند.

19 – طرف ها بر اهمیت برقراری پرواز مستقیم بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قرقیزستان تاکید و بر عملیاتی شدن این مسئله مهم در نزدیک ترین زمان ابراز امیدواری نمودند.

20 – طرف ایرانی علاقمندی خود را برای سرمایه گذاری در پروژه های بزرگ انرژی در قرقیزستان ابراز نموده و بر این اساس به شرکت ایرانی TANA Energy Management Compаny توصیه شد فعالیت خود را در قرقیزستان بر مبنای یادداشت تفاهم همکاری در زمینه نیروگاه های کوچک  برق آبی در چارچوب یازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی قرقیزستان و ایران ماه مه 2016 در بیشکک عملیاتی نماید.

21 – طرف ها با مثبت ارزیابی نمودن همکاری های بین اتاق های بازرگانی و صنایع، خواستار اقدامات لازم جهت توسعه تماس های تجاری شده و توصیه نمودند یادداشت تفاهم ایجاد شورای مشترک سرمایه گذاری منعقده فی مابین آژانس توسعه سرمایه گذاری وابسته به وزارت اقتصاد جمهوری قرقیزستان و سازمان سرمایه گذاری، کمک اقتصادی و فنی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب یازدهمین نشست کمیسیون مشترک قرقیزستان و ایران ماه مه 2016 در بیشکک را فعالانه اجرا نمایند.

22 – طرف ها در زمینه ایجاد شرایط مساعد جهت توسعه تماس های مستقیم بین محافل تجاری قرقیزستان و ایران تلاش و بخش تجاری همکاری های روابط تجاری و اقتصادی دو کشور را نیز تشویق خواهند کرد.

23 – طرف ایرانی همچنین آمادگی خود را برای بررسی پروژه هایی که قبلا به طرف قرقیزی در حوزه کشاورزی و احداث تاسیسات آبیاری در خاک قرقیزستان ارائه شده و برگزاری نشست های کارشناسی در راستای اجرای پروژه ها ابراز داشت.

24 – طرف ایرانی مجدداً آمادگی خود را برای ارائه کمک و مساعدت در ترانزیت محصولات کشاورزی و سایر محصولات صنعتی جمهوری قرقیزستان به بازارهای جهانی از طریق قلمرو و بنادر خود در خلیج فارس تایید نمود.

25 – طرف ها تصمیم خود را مبنی بر ایجاد شرایط و تشویق تماس ها بین  استان های دو کشور به منظور گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی و فرهنگی و مدنی تایید نمودند.

26 – طرف ها ابراز اطمینان کردند سفر رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران به جمهوری قرقیزستان تحرکی قوی به توسعه گفتگوی سیاسی روابط تجاری، اقتصادی و استانی بخشیده و به ارتقاء آنها در سطح جدید کیفی مساعدت خواهد کرد.

27 – جناب آقای دکتر حسن روحانی، رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران از جناب آقای الماس بیک آتامبایف، رئیس محترم جمهوری قرقیزستان و مردم قرقیزستان به خاطر پذیرایی گرم و میهمان نوازی از هیات ایرانی تشکر و همچنین از رئیس محترم جمهوری قرقیزستان برای دیدار رسمی از جمهوری اسلامی ایران در فرصت مناسب دعوت به عمل آورند. جناب آقای الماس بیک آتامبایف، رئیس محترم جمهوری قرقیزستان نیز به نوبه خود از دعوت دیدار رسمی از جمهوری اسلامی ایران ابراز تشکر و قدردانی کرد و مقرر گردید تاریخ دقیق سفر، از طریق مجاری دیپلماتیک هماهنگ شود.  

شناسه خبر: 96995

- دولت یادهم و دوازدهم

- سفرهای خارجی

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده