رییس جمهوری در فرودگاه مهرآباد و پیش از ترک تهران به مقصد ایروان:

سیاست تهران، روابط نزدیک با همسایگان است/ به دنبال روابط اقتصادی گسترده تر با تعرفه‌های ترجیحی و تجارت آزاد با این کشورها هستیم

رییس جمهوری اسلامی ایران صبح چهارشنبه به دعوت رسمی روسای جمهور ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان با بدرقه معاون اول رییس جمهوری و مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری، در صدر هیاتی بلندپایه از مقامات سیاسی و اقتصادی، تهران را به مقصد ایروان ترک کرد.

شناسه خبر: 96877 -

چهارشنبه 1 دی 1395 - 08:10

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی طی سفر به سه کشور آسیایی ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان با روسای جمهور این کشورها دیدار خواهد داشت و پس از مذاکرات هیات های عالی رتبه، اسنادی در راستای پیشبرد و گسترش روابط بین ایران و این سه کشور به امضا خواهد رسید.

رییس‌ جمهوری پیش از عزیمت به سه کشور ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان در خصوص اهداف و اهمیت این سفر تأکید کرد: روابط نزدیک با همسایگان جزء سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران بوده که از لحاظ اقتصادی و امنیت ملی بسیار حائز اهمیت است.

دکتر روحانی در جمع خبرنگاران در فرودگاه مهرآباد، با اشاره به همسایگی ایران با کشورهای آسیای میانه و قفقاز، گفت: دیدار از سه کشور ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان به دعوت رسمی و در پاسخ به سفر روسای جمهور این کشورها به تهران، انجام می‌گیرد.

رییس‌ جمهوری بر ضرورت گسترش و تعمیق روابط بسیار خوب ایران با این سه کشور، تأکید کرد و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در زمینه خدمات فنی و مهندسی آماده حضور و فعالیت گسترده تر در این کشورها است و در حال حاضر ده‌ها شرکت ایرانی در این سه کشور  فعالیت می کنند. 

دکتر روحانی با اشاره به عضویت این سه کشور در اتحادیه اقتصادی «اوراسیا» و روابط نزدیک‌ ایران با این مجموعه در سال‌های گذشته، افزود: به دنبال روابط اقتصادی گسترده تر با تعرفه‌های ترجیحی و تجارت آزاد با این کشورها هستیم.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان جزو کریدور ایران به غرب، شرق و شمال هستند، گفت: از طریق ارمنستان به دریای سیاه و اروپا، از قزاقستان به کشورهای شمالی و شرقی دسترسی خواهیم داشت. همچنین چین نیز از طریق قرقیزستان به دنبال اتصال خط راه‌آهن به تاجیکستان، افغانستان و جمهوری اسلامی ایران است.

دکتر روحانی ادامه داد: قرار گرفتن این سه کشور در این مسیر کریدوری شمال و چین برای جمهوری اسلامی ایران، حائز اهمیت می‌باشد.

رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه در این سفرها در خصوص وحدت و اتحاد، مسایل منطقه‌ای، تروریسم و ناامنی بحث و تبادل نظر خواهد شد، اظهار داشت: استحکام روابط خوب جمهوری اسلامی ایران با این کشورها در سازمان ملل متحد و دیگر مجامع بین‌المللی به نفع کشور است.

دکتر روحانی با اشاره به فرهنگ و تمدن مشترک جمهوری اسلامی ایران با ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان، اظهار داشت: امیدواریم در این سفر شاهد تقویت روابط بهتر فرهنگی با این کشورها باشیم.

رییس‌ جمهوری به برگزاری همایش‌های بازرگانی، تجاری و اقتصادی و همچنین همراهی عده‌ای از بازرگانان، تجار و کارآفرینان بخش خصوصی در این سفر اشاره و تصریح کرد: اقتصاد جمهوری اسلامی ایران به دنبال اجرای سیاست‌های اصل 44 و ارتقاء بخش خصوصی است که برای رونق اقتصادی کشور باید بخش خصوصی بیش از گذشته فعال شود.

دکتر روحانی در نخستین مرحله از سفر خود از ایروان پایتخت ارمنستان دیدار می کند.

شناسه خبر: 96877

- دولت یادهم و دوازدهم

- سفرهای خارجی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده