دکتر نهاوندیان در گفت وگوی ویژه شبکه 2 سیما:

ایران با رشد اقتصادی پایدار و فرصت مطمئن 2 تریلیون دلاری، بازار پررغبتی برای سرمایه گذاری است/ دغدغه نخست دولت و رییس جمهور، اشتغال جوانان است/ برجام رفع مانع کرده ولی شکل گیری معامله و توافق، مذاکره جدی و نزدیک می‌خواهد

رییس دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه برجام رفع مانع کرده ولی برای شکل گیری معامله و توافق، مذاکره جدی نزدیک می‌خواهد، تصریح کرد: ایران با رشد اقتصادی پایدار و فرصت مطمئن 2 تریلیون دلاری، بازار پررغبتی برای سرمایه گذاری است.

شناسه خبر: 96764 -

سه شنبه 23 آذر 1395 - 12:24

دکتر محمد نهاوندیان دوشنبه شب با حضور در برنامه گفت و گو ویژه شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی، وظیفه هر کارآفرین، مدیر اقتصادی و رسانه‌ای را ترسیم چهره سودآور اقتصاد ایران برای جهانیان دانست و  اظهارداشت: برجام رفع مانع کرده ولی شکل گیری معامله و توافق، مذاکره جدی و نزدیک می‌خواهد.

گفت وگو با دکتر نهاوندیان با این پرسش آغاز شد که شما در سوئیس با اتحادیه بانکداران سوئیس دیدار داشتید. نتیجه این دیدار چه بود؟

رییس دفتر رییس جمهوری پاسخ داد: بگذارید اول علت سفر به سوئیس را بگویم. در نیویورک، رییس جمهور سوئیس دیداری با دکتر روحانی داشت و پس از آن نیز به ایران سفر کرد. او پیشنهاد کرد برای گسترش همکاری‌ها، سفری به سوئیس داشته باشم و با بانکها گفتگو کنم. برای متقاعد کردن بانکها به روابط بیشتر با کشورمان، این سفر انجام شد.

بعد از ملاقات با رییس جمهور، مسئولان بانکها، به محل اقامت سفیر ما در سوئیس آمدند و جزئیات کار بانکی و موارد عمومی مطرح شد. خوب است بدانیم در 11 ماه پس از اجرایی شدن برجام و حتی قبل از آن، در توافق موقت هسته ای، همکاری خوبی با سوئیس داشتیم و 8 میلیارد دلار عملیات بانکی با این کشور داشتیم. با توجه به جایگاه سوئیس به عنوان یک مرکز بانکی بین المللی، کارها به سمت فاینانس پروژه‌ها سمت و سو یافت. در توافق هسته ای عرصه مهمی که در آن امتیاز پیدا کردیم عرصه اقتصاد بود، لذا باید بیشترین ثمر را از موضوع اقتصاد در بحث برجام برداریم.

دکتر نهاوندیان اظهارداشت: ما سرمایه‌های گسترده و عظیمی را در نظر داریم و می‌خواهیم با استفاده از اقتصاد مقاومتی، داده‌های داخلی ما حداکثر باشد. این نیاز به فاینانس دارد. در دنیا هزاران میلیارد دلار سرمایه وجود دارد. خصوصا صندوقهای تامین اجتماعی و بازنشستگی دنبال موقعیت سرمایه گذاری می‌گردند. در اقتصادهای پردرآمد امروز جهان، نرخ بهره پایین است و گاهی منفی است. گاهی نرخ هزینه تامین سود بسیار پایین است. آنها زمینه پررغبتی برای حضور در ایران دارند. ایران یک فرصت 2 تریلیون دلاری مطمئن دارد و رشد آن پایدار است. در اقتصادهای دیگر مشکل در بازده واقعی وجود دارد. هم آنها قصد همکاری دارند و هم ما. ولی طبعا اقناع متقابلی لازم است. برجام رفع مانع کرده ولی برای شکل گیری معامله و توافق، مذاکره جدی نزدیک می‌خواهد. برای همین ما با بانکداران سوئیس گفتگو کردیم.

رییس دفتر رییس جمهوری در جواب این سوال که "آیا به نتیجه هم رسیدید؟"، گفت: مشکل گذشته ما تحریم بود. خیلی‌ها می‌خواستند کار کنند ولی به دلیل تحریمهای آمریکا، اروپا و شورای امنیت نمی‌توانستند با ما همکاری کنند. این مانع اکنون برداشته شده است. ولی بانکهای سوئیسی سابقه 15 ساله جریمه توسط آمریکا را دارند. از قدیم معروف بوده بانکهای سوئیس جزیره امن هستند. از 15 سال پیش انواع مقررات و جریمه‌های سنگین روی بانکهای سوئیس به خصوص دو بانک بزرگش اعمال شده است. آنها می‌گویند 110 بانک سوئیس درگیر سیاست ارعاب و تهدید آمریکا شده اند. در کنار این مقررات که اصل آن، بحث فرار مالیاتی از دولت آمریکا بوده، حتی یک مدیرعامل بانک را در ایتالیا دستگیر کردند و به آمریکا بردند. در مورد تحریمها هم سیاست ارعاب و تهدید، بانکهای سوئیسی را خیلی محتاط کرده بود. در گفتگوی اخیر فرصتی شد تا برجام تشریح و این موضوع تبیین شود شرکتها و بانکهای آمریکا و حتی وابستگان آنها هم می‌توانند بر اساس برجام با ایران کار کنند. تبیین این مطالب مفید بود. علاوه برای این راهکار مشخصی پیشنهاد شد .

وی در پاسخ به این سوال که "سوییس به شکلات و بانک و ساعت معروف است ولی مشکل بانکهای ماست. چه می‌خواهید انجام دهید؟"،  گفت: ما توجه داریم بانکهای ما از تحریم ضرر دیده اند و در به روز بودن از صنعت بانکداری در مبادلات جهانی عقب هستند. مسایل داخلی مالی از جمله بدهی‌های غیرجاری و ارزیابی دارند. ما پیشنهاد مشخصی به سوئیسی‌ها دادیم. گفتیم بانکهای ما علاقمندند در سوئیس شعبه بزنند. شما با شعبات بانکی ما در سوئیس که مشکل ندارید... برخی از شعبات بانکی ما در اروپا هستندکه عرضه عمومی با مسئولیت محدود دارند. آنها تمام استانداردهای بانکی اروپایی مانند FATF و بازل 2 ، 2 و نیم و  3 را دارند. آنها گفتند ما با این بانکها هیچ مشکلی نداریم. خیلی استقبال شد و گفتند ما این مسئله را در هیات مدیره‌های خود به زودی مطرح می‌کنیم.

دکتر نهاوندیان افزود: مقامات سوئیس هم گفتند با نظر مساعد این پیشنهاد قابل عمل را دنبال می‌کنیم. این برای بانکهای ما هم راه میانبر بود. در کنار این هم پیشنهاد شد در مسایل بین بانکها که سئوالاتی وجود دارد، در جلسات سیاسی بحث نشود. بلکه بین بانکهای ما رابطه نزدیک از طریق گروه کاری بین سیستم بانکی ایران و سوئیس داشته باشند. این هم خیلی استقبال شد و بانک مرکزی اعلام آمادگی کرد تا به این ترتیب سرعت تغییر شرایط و مناسبات بانکی را بالا ببریم. گاهی دیده می‌شود این تصور هست که برجام تصویب شد و به محض اعلام برجام باید همه مشکلات به جای مانده از تحریم حل شود. اینطور نیست.

رییس دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه "تحریم یک تصمیم سیاسی بود با آثار و تبعات اقتصادی و اداری و خیلی چیزهای دیگر"، اظهارداشت: این حصار فروریخت ولی درباره آثار و تبعات آن، در هر حوزه‌ای باید مذاکره شود. مثلا در بحث صنعت هواپیمایی که خبرش منعکس شد، تحریم 37 ساله هواپیمایی در برجام شکسته شد. با وجودی که ربطی به بحث هسته‌ای نداشت ولی این که باید با فروشندگان مذاکره کنیم و به نتیجه برسیم یک پروسه اقتصادی است. این که به نتیجه برسد یک توفیق فنی، حقوقی و اقتصادی بسیار بزرگ است.

از دکتر نهاوندیان سوال شد:بانکهای سوئیس زیر سلطه آمریکا هستند. برجام و مذاکره اتفاق افتاد ولی بدعهدی آمریکا را چه می‌کنید؟

وی پاسخ داد: آمریکا خوی تجاوزگری و رویکرد خصمانه‌اش سرجای خود مانده است. برجام هرگز مذاکره با آمریکا برای حل مسایل ایران و آمریکا نبوده است. ایران هنوز تصمیم برای مذاکره و روابط دوجانبه ندارد. آمریکا خیلی گامها باید بردارد تا مسئولان ایرانی مطمئن شوند رفتارهای ظالمانه آمریکا تمام شده است. این موضوع برجام نیست. برجام مذاکره چندجانبه بین‌المللی بود تا ثابت شود همه دروغها درباره جنبه نظامی برنامه هسته‌ای دروغ بوده است. بر این اساس تحریمهای درست شده، پایگاهی نداشت. آمریکا طبعا باید متعهد به برجام باشد.

رییس دفتر رییس جمهوری افزود: مقامات سیاسی ما مرتبا در مذاکرات باید گوشزد کنند که تصمیم اخیر کنگره با واکنش نظام ما مواجه شده و اگر اشتباهی کرده و  بخواهند این تصمیم را اجرایی کنند ما اعلام نقض برجام می‌کنیم. ولی در کنار این مناسبات، ما باید کار اقتصادی خود را ادامه دهیم. در دنیا کشورها و شرکتهای بی شماری دنبال کار کردن با ایران هستند. باید گام برداریم تا آنها متقاعد شوند کار اقتصادی با ایران هیچ مانعی ندارد. در دوره تحریم هر جا مسئولان اقتصادی ایران می‌خواستند گامی بردارند، کسانی از معاونت خزانه داری آمریکا سفر می‌کردند و به تهدید و ارعاب می‌پرداختند. مقام معظم رهبری همان موقع فرمودند تیم قوی داشته باشید و بافته‌های آنها را رشته کنید.

دکتر نهاوندیان با تاکید بر اینکه باید در کنار دیپلماسی سیاسی ، یک دیپلماسی فعال اقتصادی داشته باشیم"، افزود: این هم فقط کار دولت نیست، هر کارآفرین، مدیر اقتصادی و رسانه‌ای ما وظیفه دارد چهره سودآور اقتصاد ایران را برای جهانیان ترسیم و آنها را قانع کند آینده همکاری با ایران روشن است. در شرایطی که بدخواهان ایران در آمریکا و صهیونیستها در کنگره، قانون تصویب می‌کنند و می‌خواهند فضای خوب و مثبت اقتصادی ایران را مخدوش نشان دهند،  3 الی 4 هیات از ایران به جاهای مختلف دنیا از جمله هند ، چین ، سوئد ، سوئیس و چک رفتند تا چهره واقعی اقتصاد ایران را نشان دهند.

رییس دفتر رییس جمهوری در جواب این سوال که آیا با حضور ترامپ ممکن است اتحادیه اروپا با ما بیشتر علاقمند به همکاری شود؟، گفت:اروپایی‌ها نگرانی‌های جدی‌ از انتخابات آمریکا دارند. نگرانی اول آنها امنیتی است. بحثهایی که درباره ناتو و مسئولیت‌های سنتی آمریکا درباره امنیت اروپا شده، نگرانی‌های جدی را به دنبال دارد. بازارهای جهانی تحت الشعاع این موضوع است. برای چین و اروپا خیلی مهم است. اگر این تصویر درست باشد که این آغاز جریان راست افراطی در آمریکاست، آثار نگران کننده در سایر کشورها هم دارد.

وی افزود: مسئله ایران برای اروپایی‌ها یک فرصت بوده است. الان انگیزه شان برای همکاری با ایران بیشتر است ولی ما باید شرایط مساعد موجود را هر چه سریعتر به قرارداد و توافق تبدیل کنیم تا این قراردادها فاصله اروپا را با تصمیمات ضدایرانی آمریکا بیشتر کند. یکی از دستاوردهای مهم برجام این بود که همگرایی دروغین که با نقشه صهیونیستها و اجرای آمریکایی‌ها در شورای امنیت رقم خورده بود، شکست. احتمال اینکه در آینده اروپا با آمریکا همراهی کند، بسیار کمتر از گذشته است که برای دیپلماسی اقتصادی ما فرصت مهمی است.

دکتر نهاوندیان در جواب سوالی درباره "دستاوردهای دیدار با صنعتگران سوئد" نیز گفت: در دوره تحریم، سوئد برخی همکاریها و سرمایه گذاریها به خصوص در خودروسازی را قطع نکرد. خودشان هم گفتند ثمره استقامت را می‌بریم و میزان سفارشاتی که تولیدش در ایران انجام می‌شود دو برابر شده است. یعنی حفظ بازار ایران به گسترش در بازار منطقه منجر شده است. مثلا در اتوبوس سازی اسکانیا در ایران سرمایه گذاری کرده و حالا در کامیون سازی هم وارد شده است.

وی افزود:  سوئد کار بانکی اش را هم با وجود تحریمهای شدید همچنان ادامه داده است. به علاوه اینکه در صنایع دیگر مانند صنعت دارو، نرم افزار، دانش بنیان، زمینه‌های قبلی را به صورت گسترده تر دنبال می‌کنند. دو جلسه داشتیم، یکی عمومی از سوی اتاق استکهلم و یکی هم 10 شرکت اصلی سوئد بودند که 70 درصد اقتصاد این کشور را داشتند مانند ولوو، هرمس، اسکانیا، بانکها و مانند آن.  اینها ابراز تمایل داشتند با ایران همکاری گسترده تری داشته باشند. کار با ایران یعنی مشارکت، گسترش بازار صادرات و انتقال تکنولوژی. البته باز به مشکلات بانکی اشاره می‌کردند. الان کار بانکی بین شرکای سوئد و ایران برقرار است. صحبت از گسترش کار بانکی بود. پیشنهاد سوئیس را آنجا هم تکرار کردیم که بانکهای ما شعبه در آنجا بزنند. بانک مرکزی هم در چند کشور اروپایی حسابهایی را باز کرده و در سوئد هم قرار شد کارهای آن انجام شود.

رییس دفتر رییس جمهوری درجواب سوالی درباره زمان تحقق این رویداد گفت: این کار باید ظرف هفته‌های آینده انجام گیرد. همچنین صندوق بیمه صادرات سوئد تصمیم گرفته که برای کار با ایران پوشش بدون سقف در نظر بگیرد. کمتر کشوری این کار را می‌کند. آنها می‌گویند به هر میزان سرمایه گذاری در ایران شود، ما پوشش بیمه صادراتی می‌کنیم که حرکت بسیار مشوقی است.

از دکتر نهاوندیان سوال شد"در حوزه اقتصاد داخلی، چقدر امید به ایجاد اشتغال به خصوص برای فارغ التحصیلان وجود دارد؟"

وی پاسخ داد: دغدغه نخست دولت و رییس جمهور،  اشتغال است. سرمایه اصلی کشور جوانان هستند. دغدغه بسیاری از خانواده‌های ایرانی که بچه‌هایشان را بزرگ کردند و به دانشگاه فرستادند، کار جوانان است. متاسفانه بازار کار نتوانسته به اندازه عرضه، تقاضا ایجاد کند. فرق است بین یک واقعیت اقتصادی با احساس آن واقعیت. چون در احساس آن واقعیت معمولا داوری بر اساس مقایسه است ولی برای تحلیلگر و برنامه ریز، توجه به واقعیت و احساس واقعیت باید توامان باشد. در واقعیت بازار کار، آمارها نشان می‌دهد حقیقتا در 3 سال گذشته به طور متوسط بالای 700 هزار نفر به تعداد شاغلان اضافه شده ولی این به معنی کاهش نرخ بیکاری نیست. به سبب اینکه ورودی‌های بازار کار رشد بیشتری از شاغلان جدید داشتند. هم عرضه نیروی کار رشد کرده و هم تقاضای نیروی کار. البته عرضه نیروی کار بیشتر بوده که یعنی افزایش نرخ مشارکت اقتصادی.

رییس  دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه اکنون نرخ مشارکت ما 40 درصد است، گفت: تا 3 ماه پیش 38 درصد بود. همین 2 درصد یعنی تعداد زیادی به عرضه نیروی کار اضافه شده است.در عین حال که جای امیدواری است در اقتصاد ایران در فرصت کوتاهی می‌شود مشکل ساختاری را به سمت حل برد، ولی بار را سنگین تر می‌کند. این حرفها برای جوان بیکار تحصیل کرده کار نمی‌شود. او می‌گوید این نظام باید برای من میدان فراهم کند.

وی با اشاره به اینکه  دولت تصمیم گرفت در رفع مشکل نقدینگی واحدهای تولیدی دارای مشکل، سیستم بانکی اقدام کند، اظهارداشت: رییس کل بانک مرکزی در استانها حاضر می‌شود و با اختیارات بالاتر از اختیارات محلی و استانی تصمیم گیری به ارائه تسهیلات می‌کند. میزان عملکرد این تدبیر فراتر از پیش بینی بوده و بانک مرکزی گفته برای تسهیلات سقف نمی‌گذارم. البته پولی که برود و برگردد. "قرض الحسنه" باشد نه "قرض الپس نده". جالب است بدانید در گزارشها عنوان می‌شود بیش از 50 درصد واحدهای مشکلدار که رفع مشکل شده اند، تعطیلی آنها مربوط به قبل از 3 سال اخیر بوده است. خوب است بگوییم تعطیلی کارخانه‌ها حاصل چه شرایطی بوده و از چه زمانی تعطیل شده اند. در اراک، گفتند این کارخانه 8-9 سال بود خوابیده بود.

رییس دفتر رییس جمهوری در جواب این سوال که "دکتر روحانی دیگر گزارش اقتصادی ارائه نکردند؟"، گفت: یکی از جاهایی که در اشتغال نیروهای تحصیل کرده موثرند شرکتهای دانش بنیان است. با برخی پروژه‌ها مانند راهسازی می‌توان اشتغال ایجاد کرد ولی در شرکتهای دانش بنیان جوانان تحصیل کرده اشتغال می‌یابند. این دولت از ابتدا با وجود محدودیتها، قانونی که معادل یک میلیارد دلار برای صندوق شکوفایی و نوآوری باید تامین اعتبار می‌شد، عمدتا انجام داد و حمایتهای متنوع از این شرکتها داشت. این شرکتها یکی از نقاط امیدواری ما برای اشتغال است. اینها سرمایه گذاری سنگین نمی‌خواهد بلکه فقط کافی است "پول بذر" به او بدهید. برخی در تجارت الکترونیکی کارهای عجیب و غریبی کرده اند.

دکتر نهاوندیان در پاسخ این سوال که آیا در تیم اقتصادی دولت یازدهم، تغییر و تحولی خواهیم داشت؟ طرفداران دولت حتی می‌گویند سرعت لازم رشد را نداریم؟، گفت: قرار بود اقتصادی حرف بزنیم. سئوالتان سیاسی است. تصمیم گیری در مورد مسئولان تابع عوامل مختلف است. همچنان که در گذشته هم در زمان لازم، ترمیم کابینه صورت گرفت هر زمان لازم باشد این تصمیم را ریاست جمهور خواهد گرفت. تیم اقتصادی بحث اشتغال را دنبال می‌کنند. گشایش در صنعت نفت، گاز، نیرو، کار عظیم در بخش آب و کشاورزی آثار و جلوه‌های غیرقابل انکاری است که بخش به بخش شاهد جهش و حرکت به جلو بوده ایم. تولید گندم در سال گذشته با قواعد عادی جور درنمی آید و  همتی را نشان می‌دهد. هم تولید را بالا برده اند و هم خرید انجام شده و باعث رضایتمندی کشاورزان شده است.

وی افزود:  در برخی امور شاهد رونق هستیم و امیدواریم نرخ رشد 5 درصدی را شاهد باشیم تا تبدیل به رشد پایدار شود. از آن افت و خیزهای غیرقابل برنامه ریزی به روند مطمئن رو به رشد رسیدیم که به تعبیر قرآنی "آمنه مطمئنه" برای جامعه باشد. روند را نگاه کنید. نباید هیچ وقت به وضع موجود رضایت داد ولی اگر روند در مسیر درستی است باید امیدوار بود و بر سرعت افزود. هر جا هم همراهان قوی‌تری آماده کار باشند باید استقبال کرد. بنای کار باید هم‌افزایی باشد. از واگرایی و طرد و حذف و برچسب زدن و حیدری-نعمتی کردن فایده‌ای نبردیم. اگر هر کس توانی دارد بیاید به میدان رشد، باید از او استقبال کرد.

شناسه خبر: 96764

- دفتر رئیس‌جمهوری

- مصاحبه ها