متن سخنان دکتر روحانی در ضیافت افطار با فعالان اقتصادی

رییس جمهوری در ضیافت افطار با فعالان اقتصادی، با تاکید بر ضرورت افزایش صادرات غیرنفتی و دستیابی به بازارهای ثابت هدف اظهارداشت: قدرت و عزت ایران با رشد تولید ملی و اشتغال جوانان امکان پذیر است.

شناسه خبر: 94080 -

يکشنبه 6 تير 1395 - 11:40

متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین

عَلِی مَعَ الحَقِّ وَالحَقُّ مَعَ عَلِی، یدورُ مَعَهُ حَیثُما دارَ

ایام شهادت مولای متقیان علی (ع)، الگوی بزرگ زندگی برای همه مسلمانان و به ویژه عاشقان خاندان رسالت را تسلیت می‌گویم و امیدوارم در این روزها و لیالی که لااقل دو شب قدر دیگر پیش رو داریم، بتوانیم برای قدر زندگی و کشورمان و مقدرات این کشور، تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر باشیم.

من یک جمله راجع به قدر بگویم؛ اینکه شب قدر یعنی چه؟ و چه مفهومی دارد که خود قرآن هم می‌گوید «و ما ادراک ما لیله القدر» شأن و جایگاه شب قدر را نمی‌دانید. آن شب، شبی است که یک شب جای یک عمر می‌نشیند؛‌ «خیر من الف شهر».همیشه ما در زندگی می‌توانیم شب، روز یا ساعت قدر داشته باشیم...

یک حرکت امیرالمؤمنین در زندگی کرد، پیغمبر فرمود: «یا علی لو وزن عملک به عمل امتی».یک حضورش در میدان جنگ احزاب و خندق و مبارزه‌اش در برابر کسی که نماد قدرت مشرکین بود. پیامبر(ص) فرمود: اگر عمل امروز تو را با عمل تمام امت من تا قیامت وزن کشی کنیم، عمل امروز تو بالاتر بوده است و وقتی علی ابن ابیطالب به میدان رفت، فرمود: «همه ایمان در برابر همه کفر قرار گرفت و سرنوشت ایمان در این جنگ و این ضربت تعیین می شود. یک ضربت علی (ع) در یوم الخندق،  سرنوشت یک امت و تاریخ است.

...امروز بسیار مهم است که دولت، مردم ، فعالان اقتصادی، کارآفرینان، اصناف، بانکها و همه بخش‌های اقتصادی برای دو هدف سرنوشت ساز حرکت کنیم، اولین هدف آنکه تولید ملی مان را بالا ببریم. تا تولید ملی بالا نرود، قدرت ، عظمت و عزت برای یک ملت حاصل نمی شود. عزت، عظمت و قدرت یک ملت در سایه بالا بردن و رشد تولید ملی است و در کنار این عزت ملی تصمیم دوم، اشتغال برای نسل جوان ما است که عزت جوانان ماست. بدانید بیکاری سرآغاز همه مشکلات در جامعه است. اصناف و کارآفرینان از قدیم همواره کارشان فقط اقتصادی نبود. کار سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی هم می کردند. مگر غیر از این بوده؟ در انقلاب‌، بازار، اصناف و کارآفرینان همیشه یک پایه و محور بودند...شما فکر می‌کنید اگر 15 خرداد نبود، انقلاب پیروز می‌شد و اگر اصناف ، بازار و کارآفرینان نبودند، ما 15 خرداد داشتیم؟

مساجد، هیأت‌ها، حسینیه‌ها را چه کسانی اداره می‌کردند؟ کار اصناف و کارآفرینان در کشور ما فقط اقتصادی نبوده. خیریه‌ها را چه کسانی درست می‌کردند؟ صندوق‌های قرض‌الحسنه را قبل از انقلاب چه کسانی درست کردند؟

یک حرکت بزرگ سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بر دوش کارآفرینان و اصناف جامعه بود. امروز دولت باید بتواند تسهیلات لازم را برای کارآفرینی، اصناف و اشتغال مولد پایدار فراهم کند و به عبارتی هر چند کلمه خوبی نیست -  "دولت، مانع نباشد" - دولت گاهی مانع است، مقررات، پیچ و خم‌ها و تشریفات اداری ، بانکی و بیمه ای مانع هستند حالا تا چه رسد به روابط خارجی که اگر دولت یازدهم به داد این روابط خارجی نرسیده بود، معلوم نبود ما امروز چه وضعی در این کشور داشتیم.

دولت باید زمینه را آماده کند. دولت مگر چقدر توان دارد؟  اشاره کردند دولت می تواند در بخش تقاضا تحرک ایجاد کند. دولت در بخش تقاضا چقدر توان دارد؟ کل بودجه عمرانی دولت چقدر است؟ بیشتر از 50 هزار میلیارد تومان که نیست و این رقم هم به گونه ای نیست که بتواند تقاضا ایجاد کند. ما باید صادرات غیرنفتی را به حرکت در بیاوریم و بازار هدف لااقل در کشورهای همسایه مان به وجود بیاوریم.

چند شب پیش خدمت مقام معظم رهبری گفتم که اگر در کشور ما صادرات بر این مبنا باشد که ما تولیدی در داخل درست می‌کنیم برای بازار داخلی و اگر کمی زیاد آمد صادر کنیم، این صادرات نمی‌شود. اینکه شما یک روز صادر کنید ، شش ماه بعد صادر نکنید، سال بعد صدور آن محصول تولیدی را ممنوع کنید.مثلا یک روز سیمان زیاد است مجوز صادرات بدهیم و یک روز سیمان کم است و کار عمرانی زیاد است، صادرات ممنوع شود، با چنین اوضاعی  شما نمی‌توانید بازار را نگه دارید. شما باید بازار ثابت هدف داشته باشید و باید برای صادرات تولید کنید. حالا اگر آن محصول برای داخل نیاز است برای نیاز داخلی تولید کنید اما یک بخش از تولید داخلی را به صادرات اختصاص دهید. اصلاح فضای  محیط کسب و کار بسیار مهم است. درست است که با کارهای انجام شده ، رتبه بندی ما در این چند سال کمی بهتر شده و  از 152 به 118 رسیده ایم یعنی 34 رتبه فضای کسب و کار در ایران بهبود یافته اما این کافی نیست و تا هدف مورد نظر فاصله داریم.

تولید ملی و اشتغال جوانان ،بدون سرمایه و بدون منابع مالی امکان پذیر نیست. منابع مالی و سرمایه در کشور ما و بسیاری از کشورهای دنیا به سیستم بانکی و بانکها پیوند خورده است و  تا بانکهای ما به حرکت درنیایند و سود تسهیلات متعادل نشود، وضعیت درست نمی شود.

یک وقتی بود تورم 37 درصد و 35 درصد بود. ما وقتی کار دولت را شروع کردیم، تورم در آخر شهریور 92 40.1 بود و امروز به تورم تک رقمی رسیده ایم که آرزوی این کشور طی 40 سال گذشته بود. البته یکی دو سال تورم تک رقمی برای مدت کوتاه داشتیم، اما شیب نزولی تورم از ‌آغاز این دولت شروع شده و ادامه پیدا کرده و ادامه خواهد داشت. مگر چند کشور در دنیا هستند که تورم دو رقمی دارند؟ چند تا بیشتر نیستند و باید تورم ما یک رقمی باشد، تا سرمایه‌گذار بداند روند کاهشی است و نگران تورم نباشد. تورم یکی از نگرانیهاست. هم باید به سمت تک نرخی شدن ارز حرکت کنیم و امروز بحمدالله قدم‌های خوبی برداشته شده است.

آخرین گزارش بانک مرکزی این بود که صف طولانی برای دریافت اعتبارات ارزی و صادرات و واردات که 4 ماه بود به روز شده است.یعنی کسی که امروز ارز می‌خواهد در صف چند ماهه منتظر نمی ماند و این یکی از آثار برجامی است که ما مشاهده می‌کنیم و برخی می گویند آثار آن را هنوز نمی بینند...

ما باید وضع بانکها را اصلاح کنیم. امیدواریم لایحه اصلاحیه بودجه ای را که ایراداتی دارد، به زودی تقدیم مجلس کنیم و در این لایحه دو تبصره برای تقویت بانکها پیش بینی شده است. اصلاح امور بانکها و پرداخت بدهی دولت به بانکها و پیمانکاران در این تبصره‌ها پیش بینی شده است. اگر مجلس شورای اسلامی این لایحه را به تصویب برساند برای اولین بار یک حرکت بسیار خوبی در زمینه اصلاح امور بانکی آغاز خواهد شد.

در زمینه قیمت ارز هم ما تلاش می‌کنیم که در سال جاری ارز را تک نرخی کنیم و این اصلاحات قدم مهمی در کشور است. در زمینه اشتغال هم یکی از گویندگان گفت اشتغال کمی از سالهای قبل بهتر شده و معمولاً آمار و ارقام را شما بلدید و ما کمتر با آمار و ارقام آشنا هستیم. 7 سال از سال 85 تا 91 اشتغال تقریبا ثابت بوده و اشتغال خالص ما چند هزار بیشتر نیست به گونه ای که  از بیست میلیون و 619 هزار رسید به بیست میلیون و 628 هزار رسید.

اما در سه سال اخیر و به رغم مشکلات ، هر سال حدود 450 هزار شغل خالص ایجاد شده است ؛ رقمی معادل یک میلیون و 345 هزار شغل و این حرکت بزرگی است و البته تا رسیدن به رقم اشتغال مورد نیاز،  فاصله داریم  درست است که می‌گوییم میزان بیکاری در کشور 11 درصد است  اما این رقم در بین جوانان 19 تا 34 سال حدود 30 درصد است و این خطر بزرگی برای جامعه است.

چه کسی می‌تواند اشتغال درست کند و تولید را به حرکت در بیاورد؟ آن موتور قوی که می‌تواند جامعه را به حرکت درآورد، بخش غیردولتی است و ای کاش می شد در کشور بگوییم، خصوصی، دولتی و تعاونی اما  این وسط چیزی به اسم خصولتی درست شده که گاهی همه مشکلات از همین خصولتی ها شروع می شود.

ما باید در بخش غیردولتی یک حرکتی را به وجود بیاوریم که این حرکت امکان پذیر است. دست به دست هم بدهیم و این امکان پذیر است. آن گاه وظیفه ما بهبود بیشتر و بهتر فضای کسب وکار است.

نظرات تان را در شورای گفتگو مطرح کنید، تا منتقل شود و اصلاح کنیم. آخرین گزارشی که از بخش کشاورزی دیدم از بیش از 400 مانع و مشکل حدود 300 تا کم شده است و این خیلی مهم است که اخذ مجوزها در بخشهای کشاورزی و صنعت کم شود و بتوانیم مقررات را ساده کنیم و جلوی ورود قاچاق وکالای قاچاق را بگیریم و نگذاریم در جامعه رانت رشد پیدا کند و یک فضای رقابتی سالم بوجود بیاوریم و این بارهایی است که بیشتر بر عهده ماست و باید جلو ببریم.

شما هم با همه توان بیایید تا ان شاءالله ما بتوانیم در سایه عشق به اسلام، دین و اخلاق و مولایمان امیرالمومنین(ع) ، عزت ملی و شغل مناسب برای جوانان را که عزت جوانان ماست، ایجاد کنیم.

با یک کلمه سخنم را تمام کنم. مولای ما امیرالمؤمنین درس زندگی به ما داد، حتی در لحظات آخر و آن درس فرهنگ و اخلاق بود. در نوزدهم ماه رمضان و پس از ضربت بر فرق امیرالمومنین،  هنگامی که امام بهوش آمدند سرش در دامان امام مجتبی(ع) بود و عبدالرحمن ابن ملجم را دستگیر کرده بودند و آوردند پیش امیرالمؤمنین. وقتی چشمش را باز کرد، نگاهی به عبدالرحمن بن ملجم کرد و فرمود من امام بدی برای تو بودم؟ عبدالرحمن ابن ملجم اشک در چشمانش جمع شد و گفت: من جهنمی ام و نجاتی برای من نیست تو مگر می‌توانی یک جهنمی را نجات بدهی؟ امیرالمؤمنین به امام حسن نگاه کرد و فرمود این آقا از این لحظه اسیر شماست در غذا و خوردن و ‌آشامیدن از او مراقبت کنید. هر غذایی که در خانه ما خورده می‌شود از همان غذا به او بدهید. کجا در تاریخ شما همچون اخلاق ، مروت و مردانگی دارید؟ بجز از علی که گوید به پسر که قاتل من چو اسیر توست کنون به اسیر کن مدارا.

السلام علیکم یا مولا یا امیرالمؤمنین.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

شناسه خبر: 94080

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده