متن سخنان رییس جمهوری در ضیافت افطار با فعالان سیاسی کشور

رییس جمهوری در ضیافت افطار با فعالان سیاسی کشور، با تاکید بر ضرورت اجماع و استحکام داخلی، اظهارداشت:رقابت های سیاسی را برای رفع مشکلات کشور به رفاقت تبدیل کنیم.

شناسه خبر: 94040 -

سه شنبه 1 تير 1395 - 11:40

متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

 بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین

شب میلاد با سعادت امام مجتبی(ع) شب بسیار مبارکی است؛ امام حسن مجتبی امام صلح، رحمت و امامی است که به ما یاد داد باید برای اجرای وظیفه الهی و کمک به مردم تصمیمات شجاعانه ای گرفت هر چند که بخاطر این تصمیمات حتی  نادانسته از سوی برخی افراد نیز ملامت شد. امام مجتبی این چنین بود و برخی از یاران نزدیکش به او گفتند که ای کاش مرده بودیم و این روز را نمی‌دیدیم.این به معنای یک تصمیم قاطع و شجاعانه‌ای است که نفع امت اسلام و اجرای وظیفه الهی با همه سختی‌ها و مشکلات پیش روی ما است.

جمع امشب ترکیبی است از همه نیروهای وفادار به انقلاب، امام(ره)، رهبری معظم انقلاب، قانون اساسی و منافع و مصالح ملی کشورمان. اگر چه سلیقه‌ها ممکن است مختلف باشد، اما اهداف بلند ما یکی است.به طور طبیعی ممکن است، یکی از جناح‌های سیاسی با گفتمان و بیانی که دارد یکی از اهداف را پررنگ‌تر ببیند و یا پررنگ‌تر بیان کند.

مثلا در مسأله مردم‌سالاری دینی، یک جناحی مردم‌سالاری‌اش را پررنگ‌تر ببیند و  بیان کند و جناح دیگری آن بخش دینی‌اش را پررنگ‌تر ببیند و در گفتمانش بیشتر به آن تکیه کند اما در عین حال همه ما مردم‌سالاری دینی، جمهوریت و اسلامیت را اساس می‌دانیم، همان که از روز اول امام(ره) فرمود و ملت ما هم به جمهوری اسلامی ایران رأی داد.

یکی دیگر ممکن است کلمه اعتدال را برای دستیابی به اهداف بلند این انقلاب پررنگ‌تر ببیند. اما من می‌خواهم بر این نکته تأکید کنم که آیا همه بحث ما از اول تا پایان همین است؟ آیا ما مسایل دیگری نداریم که راجع به آن بحث کنیم، به تضارب آراء و به اشتراک آراء بگذاریم؟ آیا ما که یک نظام جمهوری اسلامی ایران و نظام اسلامی و ایرانیت و جمهوریت را ساختیم، احتیاج به یک نظام تدبیر نداریم؟ در مجلس شورای اسلامی، در دستگاه اجرایی و در بخش‌های دیگر این جناح  و آن جناح و جناح دیگر می‌آید اما مسایلی داریم که مسایل و نیاز همه مردم و کشور است. نباید به آنها بیشتر فکر کنیم، بیندیشیم و وقت صرف کنیم؟ آیا واقعا امروز معضلی به نام معضل آب، بیکاری، رکود، محیط زیست و مسایل زیست محیطی نداریم؟ آیا همانطور که قرآن به ما گفت «ٱجْعَلْنِى عَلَىٰ خَزَآئِنِ ٱلْأَرْضِ ۖ إِنِّى حَفِیظٌ عَلِیمٌۭ» ، اگر می‌خواهیم حکومت را در دست داشته باشیم، اگر می‌خواهیم بار حاکمیت جامعه را بر دوش بگیریم، اول باید حفیظ و بعد باید علیم باشیم. آیا ما همه ارزش‌های معنوی و مادی خودمان را به خوبی پاسداری ، حفاظت و از همه نعمت‌هایی که خداوند در این کشور به ما داده، حراست کردیم؟

از اسلام عزیز ما که بالاترین ارزش است، از ایران عزیز و از فرهنگ ایرانیت ما که بخشی از هویت ما است و از منابع طبیعی این سرزمین، از همه ویژگی‌هایی که ایران بزرگ ما دارد. ایرانی که در یک دورانی منادی تمدن در سراسر جهان بوده و روزی منادی بهترین بیان و تفسیر اسلام بوده است، حفیظ بودیم؟ واقعاً حفاظت کردیم؟ و علیم هستیم؟ با علم و دانش می‌شود کشور را اداره و مشکلات جامعه را حل و فصل کرد و اگر چنین است پس ما امروز برای حرکت به سمت اهداف ملی‌ و انقلابی‌مان نیاز داریم مسایل اساسی جامعه را به بحث و در منظر بررسی در میان جناح‌ها و گروه‌ها و احزاب بگذاریم.

اگر سیاست به معنای تصاحب قدرت باشد؛ این همانی است که در دنیای غرب امروز هم سیاست در مسیر تصاحب قدرت است. احزاب و جناح‌ها درست کنیم و روبه روی هم بایستیم و از وزن همدیگر خدای ناکرده بکاهیم برای اینکه به قدرت دست یابیم.اگر سیاست به معنای دست یافتن به قدرت است، چیزی نبود که در انقلاب اسلامی و در جمهوری اسلامی دنبال می‌کردیم. اگر سیاست به معنای دستیابی به خیر جمعی و تدبیر برای حل معضلات جامعه و پیشرفت جامعه است، آن وقت مسیر و راه دیگری باید انتخاب بکنیم.

ما خیلی باید برای دستیابی به اهدافمان نسبت به یکدیگر مهربان‌تر باشیم. همان که گفت اگر می‌خواهید شدید و سخت‌گیر باشید، اشداء علی الکفار، اما بین خودتان رحماء بینهم. رحمت، مودت، دوستی و کمک و یاری به یکدیگر به عنوان اساس برای ما است. اشکال ندارد نقد کنیم نقد حق و وظیفه ما است. انتقاد و خیرخواهی کنیم، همان که گفت «النصیحة لائمة المسلمین »؛ حاکمان را نصیحت کنیم و خیرخواه باشیم. در کلمه نصیحت هم به معنای پشتیبانی و تقویت در لغت است. ما می گوییم «النصیحه لله»؛  یاری کردن دین خدا، مسیر حق. پس خیرخواهی است نه تضعیف.

اگر رقابت‌ها سالم باشد و مایه تقویت همدیگر بشویم، مسیر درست و مسیر تقویت کشور را انتخاب کرده ایم که خداوند همین را از ما می‌خواهد، اما اگر خدای ناکرده موجب سایش و تضعیف همدیگر بشویم ، تنها دشمنان را خشنود ساخته ایم و از آن علیه ما بهره برداری می کنند. اگر همدیگر را تضعیف کنیم ومن عیب دیگری را نه برای تقویت و رشد جامعه بلکه برای اهداف ناصحیح و نادرست برملا کنم  و او هم عیب دیگری را برملا کند،دشمن استفاده خواهد کرد. ما باید در مسیر اجماع‌سازی حرکت بکنیم.

سلیقه‌های مختلف و اختلاف نظر با گذشت زمان باید کم شود یا زیاد ؟ اگر 10 مورد و مسأله با عنوان اختلافی داریم، با گذشت 2 تا 10 سال این اختلاف‌نظرها باید هر روز بیشتر و یا کمتر شود؟

در بسیاری از کشورها و بسیاری از بلوک‌ها کشورهایی که با هم می‌جنگیدند، الان کنار هم قرار گرفته اند و اتحادیه درست کرده اند و با یکدیگر با ویزا ، نیروی نظامی و پول واحد زندگی می‌کنند. پس شدنی است که اختلاف را کم کرد. اگر مسیر ما مسیر اجماع‌سازی باشد.

 از سن انقلاب‌ ما خیلی گذشته است و ما به 40 سالگی نزدیک شدیم که دو سال دیگر در سال 97، 40 سالگی انقلاب است. امروز همه با هم یک حرکت و خیزشی را آغاز کنیم که 40 سالگی انقلاب، یک جشن بزرگ ملی، در برابر جهانیان بپا کنیم و لااقل دو، سه تا از مشکلات اساسی جامعه کم شود. یک برنامه‌ریزی کنیم. نمی‌توانیم در 40 سالگی انقلاب بگوییم، خوب انقلاب کردیم، انقلاب مشکلات طبیعی دارد، بله درست است که انقلاب مشکلات طبیعی دارد چون می خواهید تحول بوجود آورید و عوض کنید برای 10 الی 15 سال . ما جنگ داشتیم که آن هم مشکلات طبیعی دارد و مجموعاً ما به 40 سالگی انقلاب می‌خواهیم برسیم. باید حرکت بکنیم و در مسیر وحدت، اتحاد، دوستی و برادری بیشتر قرار بگیریم و این کار امکان‌پذیر است.

از آغاز بحث ما این بود که دولت یازدهم یک دولتی فراجناحی باشد و جناح‌ها و  افکار مختلف بتوانند در میز دولت حضور داشته باشند و بنشینیم با هم کار بکنیم. امیدوارم به این هدف برسیم. یعنی تلاش من این بوده به این هدف برسیم. مردم ما رقابت را دوست دارند رقابت نباشد، مشارکت نمی‌شود، حضور پیدا نمی‌کنند و انتخابات پرشور نمی‌شود اما پس زمان رفاقت کی هست و کجاست؟  قرار ما این بود که بعد از رقابت انتخاباتی دنبال رفاقت باشیم، رفاقت ما هم تا نزدیک انتخابات ادامه پیدا کند.

ما بعد از اینکه انتخابات تمام می‌شود کلید انتخابات بعدی را بلافاصله می‌زنیم و همیشه جامعه ما می‌شود جامعه رقابت با یکدیگر،  پس زمان رفاقت‌ها کجا است. الان انتخابات‌ها یک مقدار کم شد در قبل ما 4 انتخابات داشتیم. این شد دو زمان یعنی انتخابات مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری با هم باشد و شوراها و ریاست جمهوری نیز باهم باشد، که یک مقدار فاصله‌ها بیشتر شود و ما بتوانیم استفاده کنیم.

باید به دنبال اخلاق سیاسی باشیم، اخلاق سیاسی امروز برای ما بسیار حائز اهمیت است. تفاوت ما با دنیای غرب این است این چیزهایی که می‌گوییم مانند انتخابات و قدرت و وزیر و وکیل در همه جای دنیا وجود دارد اما آنجایی که اخلاق اسلامی ضمیمه می‌شود، جای امتیاز ما با دیگران است.

اگر ما در انتخاباتی قهرمان نشدیم و به عبارتی رای نیاوردیم پهلوان شویم. پهلوانی بالاتر از قهرمانی است و چقدر نیک افرادی که هم قهرمان باشند و هم پهلوان. پهلوانی را در زندگی سیاسی از یاد نبریم، ما متأسفانه پهلوان سیاسی کمتر از قهرمان سیاسی داریم.

همه جناح ها نمایندگانی انتخاب کنند و ماهانه یک جلسه‌ای تشکیل دهند برای مسایل اصلی کشور و بررسی مسایلی که همه روی آنها اشتراک نظر داریم. برای اهدافی که همه دنبال آن هستیم و برای معضلاتی که امروز اتفاق نظر داریم که آن معضلات وجود دارد.

الحمدالله امروز آماری که برای تورم 12 ماهه منتهی به خرداد اعلام شد، تورم تک رقمی شد که این یکی از آرزوهای دولت یازدهم از روز اول بود. پارسال هم خدمت مقام معظم رهبری بودیم، ایشان تاکید فرمودند که تورم را پایین آوردید اما من دلم می‌خواهد تورم تک‌رقمی شود. الحمدالله امروز این خبر اعلام شد که تورم ما تک رقمی شد.

امیدوارم در همه زمینه‌ها در کنار هم با دوستی و وحدت و اتحاد ، به اهداف ملی‌مان دست یابیم.

ان شاء الله

والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته

شناسه خبر: 94040

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده