متن سخنان دکتر روحانی در اجتماع بزرگ مردم مهاباد

رییس جمهوری در اجتماع بزرگ مردم مهاباد تاکید کرد: بدخواهان ببینند که جمهوری اسلامی برای صنعتی کردن مناطق غربی و کردنشین مصمم است و افتتاح پروژه بزرگ پتروشیمی مهاباد قدم اول است و صنایع پایین دستی نیز باید در منطقه توسعه یابد.

شناسه خبر: 93846 -

سه شنبه 11 خرداد 1395 - 14:44

متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

سلام و درود بر مردم خونگرم و میهمان نواز مهاباد عزیز

مهاباد به عنوان مرکز ادب کردی این سرزمین به عنوان مرکز علما و شعرا و نویسندگان و ورزشکاران و سرداران و سربازان جبهه نبرد و خلبانان شهید و سرزمین ایستادگی و سرزمین مقاومت ایران اسلامی .

"بژی مهاباد، بژی خلکی کرد"، مردم خونگرم و مقاوم و ایستاده ای که در طول 37 سال بعد از انقلاب اسلامی هرگز در برابر توطئه های دشمنان سرفرود نیاورده اند، مردمی که به سینه  آنهایی که ندای تفرقه را می خواستند در این سرزمین سردهند، دست رد زدند.

مردم عزیز و بزرگواری که از روز اول انقلاب نه تنها حافظ سرزمین ، شهر  و استان خود بودند، بلکه مرزداران غیور دفاع از سرزمین ایران اسلامی بوده اند.

برای همه جهانیان امروز توطئه های دشمنان ملت های منطقه، دشمنان اسلام و مسلمانان روشن شده؛ دشمنانی که همواره دنبال تفرقه و جدایی میان مردم متحد بوده اند تا از این شکاف و تفرقه به نفع خود و علیه منافع ایران عزیز ما سوء استفاده کنند اما مردم مسلمان، مبارز ، هوشیار و آگاه استان آذربایجان غربی، مردم ترک، کرد و فارس و مردم عزیزی مثل مردم مهاباد که همانند نگین ادبیات کردی در سرزمین ما می درخشد، این تلاش های دشمنان را ناکام گذاشتند.

جمهوری اسلامی ایران یعنی نظام برگزیده همه اقوام و همه بخش های ایران عزیز و  ما نه تنها به فکر منافع مردم و سرزمین خود هستیم بلکه به عنوان یک وظیفه حتی به فکر حمایت و کمک به مردم مظلوم این منطقه عزیز هم هستیم.

دولت ، نیروهای سیاسی  نیروهای ارتش ، سپاه و بسیج ما آن روز که اربیل در خطر سقوط قرار گرفت این سرزمین را نجات داد، همانطور که آن روز که بغداد و دمشق در خطر سقوط در برابر گروهک های تروریستی داعش و جبهه النصره و امثال آنها قرار گرفتند، این جمهوری اسلامی ایران بود که به ندای مظلومیت مردم منطقه جواب مثبت داد.

امروز باید امنیت سرزمین و ثبات ایران اسلامی را با کشورهای همسایه مان مقایسه کنیم. من از شما می پرسم امنیت مردم کرد در ایران عزیز ما امروز بیشتر است یا مردم کرد در عراق یا مردم کرد در سوریه و یا مردم کرد در ترکیه .

زنده باد جمهوری اسلامی ایران و زنده باد ایران اسلامی عزیز ما که این امنیت ، بالندگی ، سرزندگی و نشاط را در سرزمین ایران بدون در نظر گرفتن مذهب و قومیت اینجا کرده است. من در اینجا به صراحت اعلام می کنم به عنوان رییس جمهور ایران و به عنوان رییس شورای عالی امنیت ملی در ایران اسلامی هیچ کس حق ندارد بین مسلمان، بین مذهبی با مذهبی امتیازی قایل شود.

تمام مردم مسلمان چه شیعه چه سنی همه و همه در حقوق شهروندی ایران عزیز عین هم و مساوی هستند.

ما نباید تبعیض بین مذاهب یا بین اقوام قایل شویم، اصل در مسئولیت شایستگی است و بس. هر کس در ایران در هر نقطه ای دارای شایستگی بالاتری هست او برای کار و مسئولیت متناسب با شایستگی اش باید زمینه و فرصت فعالیت و بالندگی پیدا کند.

برای من کافی نیست که در میان سفرای ما یکی از سفیران از اهل سنت و از اهل کردستان است و برای من کافی نیست اگر مسئولانی در وزارتخانه های مختلف از جمله وزارت نفتی که امروز در افتتاح یک پروژه ای که زیربنای آن توسط آن وزارت انجام شده است یک معاون کرد وجود دارد ، بین کرد ، ترک ، فارس ، بلوچ و عرب و دیگر اقوام ، هیچ گونه تفاوتی نباید وجود داشته باشد.

ما قبل از مساله قومیت همه ایرانی هستیم به ایران مان افتخار می کنیم ،  قبل از مساله قومیت همه ما در این دیار مسلمانیم به مسلمانی خود افتخار می کنیم،  افتخار به قومیت در مرحله سوم وجود دارد . ایران، اسلام و سپس احترام به هر قومیتی که ما داریم . قومیت های مخلتف مثل گل های رنگارنگ در یک باغ بزرگ باید تجلی پیدا کند . مگر می شود باغ از بین بره و گل باقی بماند. اول باید به فکر حفظ باغ باشیم آنگاه گل های رنگارنگ را حراست و حفاظت کنیم . امروز ما خوشحالیم که در استان آذربایجان غربی یک همزیستی مسالمت آمیز را بین مسلمان و غیر مسلمان،  شیعه و سنی، اقوام مختلف از جمله ترک، کرد و فارس و بین همه آنهایی شاهدیم که یک آرزو بیشتر ندارند و آن آبادانی ایران اسلامی عزیزما است.

امروز کسانی در منطقه ما در عراق و سوریه و سایر مناطق با اقدامات تروریستی خود فتنه به پا کرده اند و  مردم بی گناه را از دم تیغ می گذرانند، آنانی که  خود را به ناروا مسلمان لقب می دهند و در حالی دم از جهاد می زنند که نه نسبتی با اسلام و قرآن دارند و نه نسبتی با انسانیت .

ما تابع آن قرآنی هستیم که به ما می گوید و لقد کرمنا بنی آدم،  قران ما می گوید انسان ها دارای کرامت، عظمت و عزت و دارای جایگاه بلند در این سرزمین می باشند . خون هیچ بی گناهی نباید ریخته شود و هیچ تفاوتی بین انسانی با انسان دیگر وجود ندارد ...

 ما امروز به درگاه خداوند بزرگ شکرگزاریم که محبت، الفت و  برادری را در میان همه ما ایجادکرده است. در این کشور یک قانون اساسی بر همه ما حاکم است، در این کشور یک دولت بر مملکت حکمرانی می کند و در این کشور یک رهبری بزرگ پرچمدار نهضت و انقلاب اسلامی ایران است . ما همه در سایه وحدت و اتحاد می توانیم پیشرفت کنیم ما باید با کشورهای همسایه  رقابت کنیم اما رقابت سالم . ما باید با همسایگانمان ارتباط دوستانه و صمیمانه داشته باشیم اما ارتباطی سازنده. اینجا سرزمین آذربایجان غربی شما با سه کشور مهم منطقه همسایه هستید؛ جمهوری آذربایجان و  ترکیه عزیز این یک فرصت بزرگ برای مردم این سرزمین است. دولت وظیفه خود می داند رابطه ایران را با تمام کشورهای جهان که قصد خصومت با جمهوری اسلامی ایران ندارند، رابطه ای دوستانه و سازنده برقرار کند.

ما به کمک و حمایت شما مردم و  با رای شما در خرداد سال 92 کاری کردیم تا دیوارهای منحوس تحریم که بین ملت ایران و ملت های دیگر فاصله و جدایی افکنده بودند، تخریب شوند . در دنیای امروز هیچ کشوری به پیشرفت والا و بلند نخواهد رسید مگر آنکه با کشورهای دنیا بویژه با همسایگان ارتباط دوستانه و سازنده برقرار کرده باشد و شما بدانید اگر ما یک رابطه سازنده و صمیمانه با عراق، جمهوری آذربایجان و ترکیه و با  کشورهای منطقه داشته باشیم ، آنوقت در مهاباد برای اشتغال جوانان عزیز تحصیل کرده دانشگاهی، نگران نخواهیم بود.

یکی از وظایف مهم دولت،  آماده کردن شرایط برای اشتغال جوانان عزیز است . امروز من بسیار خوشحالم که بزرگترین واحد صنعتی در تاریخ این منطقه و مجتمعی با این عظمت افتتاح می شود؛ مجتمع عظیم پتروشیمی با 300 هزار تن محصول سالانه ، باعث رشد و عظمت بیشتر و دروازه ای برای صنعتی شدن این منطقه خواهد بود.

برای فعالیت این مجتمع پتروشیمی در این منطقه، زحمات فراوانی کشیده شده است. یکهزار و 690 کیلومتر لوله گذاری شده تا گاز به اینجا رسیده، تا  مناطق غربی کشور ، کرمانشاه ،سنندج ، مهاباد و میاندوآب و سایر شهرهای این منطقه بتوانند از نعمت بزرگ گاز و از نعمت پتروشمی استفاده کنند.  این کار بسیار با عظمتی است که در کشور ما انجام گرفته است خط لوله با این طول در منطقه ما کم نظیر و بی نظیر هست. این کار عظیم برای این است که آنهایی که وسوسه می کردند و به دروغ می گفتند دولت جمهوری اسلامی ایران می خواهد در مناطق کردنشین همواره کشاورزی باشد و هیچ گاه صنعت وارد این منطقه نشود،  با چشم باز ببینند که تاکنون دروغ گفته اند و واقعیت را نگفته اند. جمهوری اسلامی ایران برای رشد و تکامل و بویژه برای صنعتی کردن مناطق غرب کشور  و مناطق کردنشین، همه تلاش و توان خود را به کار خواهد گرفت .

این پتروشیمی تازه قدم اول است . این که یک مرکز بزرگ صنعتی 300 هزار تن پلی اتیلین تولید کند این قدم اول است، آنچه اشتغال ایجاد خواهد کرد صنایع پایین دستی مربوط به همین پتروشیمی است. دولت باید همه توان خود را بکار گیرد تا راه فعالیت صنایع پایین دستی پتروشیمی در این منطقه و سایر مناطق  گشوده شود .

مردم عزیز!  من البته قبول دارم و بارها در سخنرانی ها هم تاکید کرده ام که اگر در منطقه ای یک پروژه عظیم صنعتی را می بریم ، در شرایط مساوی باید از مردم بومی آن منطقه استفاده کنیم اما در عین حال برای یک صنعت پیچیده در زمان ساخت و تجهیز، به طور طبیعی متخصصین از سراسر کشور باید جمع شوند و اگر عده ای متخصص و کارآمد امروز میهمان شهر مهاباد می شوند، این را بدانید که به نفع رونق آینده شهر مهاباد خواهد بود . بحمدالله امنیت بالایی  امروز  در سراسر استان آذربایجان غربی و در مهاباد عزیز برقرار است و باید اینجا تبدیل به یک مرکز گردشگری نه تنها برای مردم ایران بلکه برای مردم جهان شود.

گردشگری بیشترین اشتغال را برای مردم به وجود خواهد آورد. من در همینجا به استاندار محترم و به مسئولین سازمان گردشگری اعلام می کنم که زمینه های لازم را برای صنعت گردشگری در آذربایجان غربی و در مهاباد عزیز فراهم بکنند.

مردم عزیز و بزرگوار مهاباد!  امروز ما به همه مردم منطقه اعلام می کنیم اگر این منطقه امنیت می خواهد، اگر این منطقه توسعه می خواهد و اگر این منطقه آرامش می خواهد، راهی جز مسیر اعتدال و میانه روی وجود ندارد. شما بدانید خشونت، افراطی گری مذهبی، قومی، سیاسی و جناحی، جز ویرانی برای مردم خاصیت دیگری نخواهد داشت. شما امروز عراق، سوریه ، لیبی ، یمن و افغانستان را ببیند مردم در چه وضع آشفته ای زندگی می کنند. ما در سایه وحدت ، برادری ، اعتدال، دوری از افراط و خشونت می توانیم نه تنها امنیت برای خودمان و فرزندانمان بیاوریم بلکه می توانیم توسعه را برای سرزمینمان بیاوریم.

در اینجا با صراحت اعلام می کنم به همه نیروهای مسلح و نیروهای امنیتی که از آنها قدردانی می کنیم برای امنیت این منطقه،  شما باید امنیت و نظم را برای نخبگان این جامعه فراهم کنید، نخبگان جامعه باید دارای امنیت کامل باشند و ان وقت امنیت جامعه را نخبگان به وجود خواهند آورد. شما بدانید امنیت واقعی ما در سایه محبت، دوستی و توسعه به وجود می آید. اگر بیکاری آمد، ناامنی خواهد آمد و اگر علم و دانش و دانشگاه نبود ناامنی خواهد آمد،  اگر فرهنگ توسعه پیدا نکرد، ناامنی خواهد آمد و ما در اینجا باید به فکر توسعه این مناطق ،صنعتی شدن بخش کشاورزی، صادرات غیر نفتی از این منطقه و رونق تجارت باشیم. مهاباد مرکز تجارت و علم بوده است .

ما در سایه توسعه اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی می توانیم امنیت واقعی و ثباتی که امروز در منطقه ما و در سراسر ایران عزیز ما وجود دارد، حفظ کنیم و دو نکته را می خواهم در مهاباد تاکید کنم .

نکته اول این که من تبعیض قومیتی را محکوم می‌کنم و  نمی‌پسندم، به استاندار محترم، فرمانداران، مسئولین، به مدیران کل، به همه مسئولین اعلام می‌کنم اصل در استخدام و جذب باید علم ، دانش ، تعهد و شایستگی باشد. مسأله قومیت کوچکترین اثری نباید در این زمینه در میان مسئولین بجای بگذارد.

مسأله دوم احترام به تنوع قومی و زبان مادری اقوام مختلف در ایران عزیز ما از جمله کردهای عزیز سرزمین ماست. من در این زمینه هم مرکزی را در کردستان دستور دادم و تأسیس شده است و هم مرکزی را در آذربایجان شرقی و مشابه آن در آذربایجان غربی و در اردبیل و مناطق دیگر باید مردم ما و اقوام ما بتوانند زبان مادری خود را به خوبی بیاموزند.

همه ما به اصل پانزدهم قانون اساسی معتقدیم و با وزارت آموزش و پرورش در حال مذاکره برای تدوین اجرای اصل پانزده قانون اساسی هستیم. من می‌خواهم از شما مردم دلاور و عزیز مهاباد به خاطر استقبال گرم‌تان تشکر و سپاسگزاری کنم. امروز در حافظه تاریخی من یک روز بیاد ماندنی از میهمان‌نوازی گرم مردم دلیر مهاباد ثبت شده است.

هر کاری که این دولت برای مردم عزیز ایران از جمله مردم عزیز مهاباد بخواهد انجام بدهد و بتواند،  بدون منت به عنوان وظیفه اصلی خود آن را دنبال خواهد کرد. ان شاءالله شرایط امسال ما از سال گذشته بهتر خواهد بود، رونق اقتصادی بیشتری را شاهد خواهیم بود و بعد از برجام و بعد از تحریم ، فضای بهتری برای رونق اقتصادی در این سرزمین و ایران عزیز ما از جمله آذربایجان غربی مهیا خواهد بود و شما شاهد توسعه و پیشرفت در سرزمین ایران اسلامی روز به روز خواهید بود.

امیدوارم نمایندگان جدید مجلس شورای اسلامی و مجلس دهم زمینه‌ای برای همکاری بیشتر بین دولت و مجلس بوجود بیاورند که ثمره آن توسعه و آبادانی برای همه سرزمین ایران اسلامی ما و از جمله آذربایجان غربی عزیز باشد.

زنده باد مهاباد، بیژی مهاباد بیژی خلک کرد

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

شناسه خبر: 93846

- دولت یادهم و دوازدهم

- سفرهای استانی

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده