متن سخنان دکتر روحانی در همایش بزرگ شوراها

رییس جمهوری در همایش بزرگ شوراها با بیان این که ریشه و فلسفه تشکیل شورا این نیست که در یک شهر یا روستا احزاب، جناح و گروه‌هایی بخواهند برای پیروزی بر دیگری با هم رقابت کنند، گفت: رقابت سالم موضوعی حائز اهمیت است اما هدف از تشکیل شورا این است که بعد از انتخاب شدن ، ذهن را از منافع شخصی، حزبی و قومی خالی کرده و با همه توان، برای خدمت به مردم و کشور بیندیشیم و تلاش کنیم.

شناسه خبر: 93230 -

جمعه 10 ارديبهشت 1395 - 13:15

متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

و أَمْرُهُمْ شُوری بَیْنَهُمْ

برای من جای افتخار و خرسندی است که امروز در جمع منتخبین ملت بزرگ ایران در شهرها و روستاها و عزیزانی که به عنوان اعضای شورای اسلامی شهر و روستا به خدمت به این نظام و مردم و کشور مشغول هستند، حضور دارم  و در حد فرصت از برخی از نظرات استفاده و بهره بردیم.

یکی از افتخارات بزرگ نظام جمهوری اسلامی ایران مردم سالاری است. حضور مردم، مشارکت و نشاط و آراء مردم در صحنه و در نهایت عقل جمعی و همه انتخابات از جمله  مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری، شوراهای اسلامی و همه نهادها و ارگان هایی که در درون خودشان موظف به شور و مشورت هستند، معنایش یک کلمه است، اگر کسی به رای شخصی خودش اتکا و جمود و استبداد پیدا کند و به نظرات دیگران اعتنا نکند، در مسیر هلاکت و نابودی و خسران قرار گرفته است.

ما که در تاریخ بشر کسی بالاتر از پیامبر عظیم الشان اسلام(ص) نمی شناسیم و نیست... به چنین شخصیت بی نظیر تاریخی، خداوند بزرگ امر می کند و می گوید وشاورهم فی الامر، این خیلی درس بزرگ برای ما است. به پیغمبر امر می کند با مردم، اصحاب و یاران خودت مشورت کن و نظر بخواه از آنها. همه اصحاب پیامبر که شرح حال ایشان را نقل کرده اند بر این نکته تاکید دارند ما کسی را در زندگی ندیدیم که به اندازه پیامبر با دیگران مشورت کند.

این سیره پیامبر (ص) و خواست خداوند، می خواهد این راه را به ما نشان دهد که یک فرد هر مقدار عاقل، عالم، مدبر، مدیر و آینده نگر باشد، به تنهایی نمی تواند نظراتش صد در صد درست باشد، مگر آنکه با مردم، با صاحبنظران شور و مشورت کرده باشد و نظر آنها را بخواهد و در نهایت جمع بندی کند. آن وقت که به عزم رسیدی پس از مشورت تکیه ات به خدا باشد، کارساز اوست. اوست که تدبیر همه امور عالم را در اختیار دارد.

فلسفه شوراها و ریشه شوراها این نیست که در یک شورا و یا در یک شهر، احزاب، گروه ها، اقوام، دسته  بندی هایی، با هم رقابت کنند این پیروز شود و  یا آن پیروز شود. این البته جزو لوازم انتخابات است. رقابت سالم اشکالی ندارد اما هدف، اینها نیست.

خداوند همه ما را که به نوعی رأی مردم را گرفتیم و منتخب مردم هستیم، در این مسأله مهم کمک کند که خودمان را از نفسانیات از آنچه برای خود می پسندیم، تخلیه کنیم. ذهن  را باید از منافع شخصی، خانوادگی، حزبی و قومی دور کنیم. آن وقت که عضو شورا می شویم باید با همه توان و با شور با دیگران، برای روستا، شهر و کشورمان بیندیشیم .

فردا ان شاء الله مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار می شود و مردم با حضور پرشورشان این لیست را برای انتخاب 68 نماینده در 55 حوزه انتخابیه، تکمیل خواهند کرد . مردم با عزم جدی و برای رضای خدا و پیشرفت کشور، به پای صندوق های آراء خواهند شتافت و به هر نامزدی که فکر می کنند برای مملکت مفیدتر است رای می دهند تا لیست نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دوره دهم تکمیل شود.

در بحث مجلس شورای اسلامی، قانون اساسی می گوید، نماینده ای که انتخاب می شود، با رأی حوزه انتخابیه خودش انتخاب می شود و به محض اینکه رأی آورد و در مجلس شورای اسلامی، اعتبارنامه اش تصویب شد، این وسط چیز دیگری نداریم.

مرحله بعد از رأی مردم و صحت انتخابات، بررسی اعتبارنامه در مجلس شورای اسلامی است و هیچ نهاد دیگری این وسط نمی تواند مداخله کند.

همه ما باید به قانون پایبند باشیم؛ به قانون اساسی و قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی. افتخار ما در این کشور، قانون گرایی است و افتخار ما در همه منطقه این است که با مشارکت و مشورت مردم، کارهایمان را پیش می بریم. نماینده مجلس که شد دیگر حوزه انتخابیه هدف نهایی اش نیست بلکه او نماینده ملت ایران است. هر نماینده مجلس نماینده ملت ایران است و لذا در مجلس شورای اسلامی، مسایل  را در سطح ملی باید مورد رسیدگی قرار دهد.

 امرهم شوری بینهم  را قرآن به ما آموخت و یاد داد،سیره پیامبر(ص ) به ما یاد داد و این ارمغان را امام ما و انقلاب ما در سایه تعالیم عالیه اسلام برای ما آورد و امروز افتخار ما است که با رأی مردم کشور اداره و با قانون خدا، با قرآن مجید و سنت پیامبر، راه زندگی ما مشخص می شود. اما جامعه ما طبق همان فرمان خدا، توسط خود مردم و با مشورت با آنان باید اداره شود.اصول ششم ،هفتم و یکصدم قانون اساسی که بخش بزرگی از این قانون از اسلام و فقه اقتباس شده به ما می آموزد که چگونه جامعه را اداره کنیم.

حالا در اداره جامعه مردم از ما چه می خواهند؟ مردم از ما دعوا می خواهند که با هم دعوا کنیم، مردم از ما می خواهند که جناح و حزب را به رخ همدیگر بکشیم! مردم از  ما حل معضلات کشور را می خواهند.

مشکلات کشور باید توسط مردم، با مشورت و نظر مردم حل شود. اینکه در قانون اساسی آمده است شورای عالی استان ها حتی می تواند طرح بدهد یا آن طرح را به مجلس بفرستد این بدان معناست که افکار و نظرات از سراسر کشور، به صورت آن مویرگ ها همه می آید جمع می شود و در رگ اصلی قرار می گیرد و آن خون به قلب تپنده کشور می رسد.

شما فکر می کنید اگر یکی از این مویرگ ها در بدن کار نکند ما بدن سالم و بی دردی داریم. در اداره کشور همه مردم باید مشارکت کنند و شوراها یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران است.

این رقمی که اعلام شد، بیش از 117 هزار نفر به عنوان اعضای شوراها و منتخب مردم، یک سرمایه بسیار بزرگی است. اینها برای چه آمدند برای اینکه تلاش کنند در کشور تبعیض نباشد. عدالت یکی از اهداف شوراهاست. برای اینکه برنامه ها اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، بهداشتی، امور رفاهی، با نظارت اینها به خوبی در شهر و روستا اجرا و پیاده شود...

...مردم چه وظیفه ای بر دوش ما به عنوان دولت و شوراها گذاشته اند؟ مردم می خواهند مشکلاتشان حل و فصل شود، راه زندگی آنها هموارتر گردد، هوای سالمتری را استشمام کنند، آب  و خاکشان آلوده نباشد،جنگلها، مراتع ، درختها، جویبارها، تالابها و دریاچه هایشان  حفظ شود .

خداوند ما را آفریده تا سالم زندگی کنیم و این طبیعت را که امانت است ، سالم به نسل بعد بسپاریم. جنگلها، تالاب ها، دریاچه ها، مراتع و زیبایی این طبیعت، امانت است. ما مگر حق داریم این طبیعت را تخریب کنیم و از بین ببریم.

متأسفانه در سالهای گذشته در خیلی از کشورها، از جمله در ایران، توسعه ناپایدار دنبال شده است. توسعه ای که برای یک مدت کوتاهی توسعه است اما در نهایت برای جامعه ما مشکل آفرین است... کلانشهرها معمولا با یک معضل بسیار بزرگی روبرو هستند. مگر می شود بدون برنامه ریزی، سرمایه گذاری  و مشارکت این معضلات را حل کرد.

ما سه ،چهار ویا پنج شعار یاد گرفته ایم و از صبح که بیدار می شویم آن شعارها را تکرار می کنیم. همه دنیا سیاست و سیاست خارجی نیست. زندگی ، آب و محیط زیست مردم هم هستند.

ما اگر نماینده مردم هستیم، باید به فکر همه چیز باشیم. نمک خیلی خوب است. نمک غذا را بسیار لذیذ می کند اما اگر همه زندگی شما نمک شد،همین  نمک دردسر می شود.نمک به اندازه ، لازم و مفید است و زیادی آن مضر است.این اساس زندگی ماست. ما امروز ده ها مشکل داریم. باید به همه مشکلات بپردازیم. مردم از ما می خواهند همه مشکلات آنها حل و فصل شود. دولت اگر کاری کرده در سایه مشارکت  و کمک مردم بوده و اگر کاری بتواند بکند در سایه مشارکت و کمک مردم خواهد بود و شما بازوان قوی نظام و دولت جمهوری اسلامی ایران در سراسر کشور هستید.

شوراها در همه زمینه ها می تواند به کشورکمک و معضلات آن را حل و فصل کند. ما در زمینه تأمین آب با معضل مواجه ایم و قریب به اتفاق استانها مشکل آب برای کشاورزی، صنعت و حتی برای آشامیدن و زندگی دارند. باید در این زمینه سرمایه گذاری و کار و تلاش مضاعف شود. همانطور که باید از نظام و انقلاب حراست کنیم باید از محیط زیست و آب و هوای سالم هم حراست کنیم و این وظیفه همه ماست. شوراها باید تلاش کنند این محیط سالم از دست نرود و باغات  در شهرهای بزرگ به برج و در روستاها به بخش های مسکونی تبدیل نشوند. خاک هم به اندازه آب مهم است و باید از آن حراست کنیم و نگذاریم خاک حاصلخیز از دست برود.

...انتظار از شهرداریها و شوراها در این زمینه بسیار زیاد است البته در بحث محیط زیست دولت هم وظایف بسیار سنگینی را بر دوش دارد .ما امسال یکی از طرح هایمان در سال 95 جمع آوری خودروهای فرسوده است که ان شاء الله به زودی قدم به قدم اجرا خواهیم کرد.

...من در اینجا می خواهم بر ضرورت اطلاع رسانی تاکید کنم. همه ما باید هر چه می شود، شفاف به مردم خبر بدهیم. یکی از رسالتهای ما این است که باید اطلاعات درست، دقیق، شفاف در اختیار مردم بگذاریم. اگر جایی ما مقصر هستیم باید بگوییم که ما تقصیر کردیم و باید از مردم عذرخواهی بکنیم. باید به اطلاع مردم برسانیم.

اگر دیگران خطا کردند آنها هم باید اعتراف کنند و بگویند. اگر ما مشکل آفریدیم باید بگوییم ما آفریدیم و از مردم عذرخواهی کنیم و اگر دیگران مشکل آفریدند، باید برای مردم روشن شود. صاحب اصلی این کشور ملت بزرگ ایران است و افتخار ما باید این باشد که خدمتگزار و خادم این مردم هستیم اگر صاحبان اصلی ملت ایران است، پس ملت ایران باید از همه چیز مطلع باشد. پس هر آنچه انجام گرفته باید به اطلاع مردم برسانیم. یک دلار و یا ریال مردم، تا میلیاردش فرق نمی کند. فرق نمی کند اگر ما اتلاف کردیم پول و ذخایر بانک مرکزی را باید به مردم بگوییم چرا این کار انجام شده است.

اینکه دیگران غاصب هستند ، درست است .کشورهایی هستند بخاطر قدرت نظامیشان، قدرت سیاسی و اقتصادیشان متاسفانه به هیچ چارچوبی اعتنا نمی کنند. برخی از کشورها بخاطر قدرت نظامی شان، ثروت، اقتصاد و نفوذشان به حقوق، عدالت و اخلاق اعتنا نمی کنند و در راس آن هم دولت ایالات متحده آمریکا است.

آمریکا باوجود اینکه در سالهای اخیر شکستهای بسیار زیادی را در افغانستان و عراق  متحمل شده و ان شاء الله بزودی در سوریه نیز شکست خواهد خورد و پایگاه ظالمانه اش در منطقه یعنی رژیم صهیونیستی مرتب متحمل شکست شده ، اما احساس می کند دارای زور و قدرت است و باید ملتهای دنیا، سالها مقاومت و ایستادگی و مبارزه کنند تا این خوی استکباری را به خوی صحیح  و درست برگردانند.

آنها ظالمند، ظلم می کنند، ما چه . ما نباید حواسمان جمع باشد. آنها ظالم، اقدامشان هم محکوم و از نظر ما بی ارزش و هر کاری بکنند، دولت آمریکا مسئول اعمال غیرقانونی اش است، قطعاً  دولت ایران این مساله را دنبال می کند، اما ما که در برابر آمریکا این همه مشکلات داشتیم و داریم و خواهیم داشت، چرا این کار را کردیم... چه کسانی این کار را کردند. چه کسانی آن پول را در جایی گذاشتند که آمریکا می توانسته دست اندازی کند و جایی که می توانسته بردارد. شما پولتان را می گذارید در جایی که یک دزد سر گردنه هم ایستاده، او می تواند بردارد.  بگوییم که این پول را در اینجا می گذاریم و یک دعایی هم خوانده و فوت می  کنیم ان شاء الله آن دزد سر گردنه نمی آید. دزد دارد می بیند که پولت را در اینجا می گذاری!

بعد از آن همه هشدارهایی که در سال 2007 و 2008 داده شد، چرا اقدام نشده است. دولت کارگروه و تیمی را مامور کرده که همه موارد را بررسی کند. در اینجا می خواهم از این کارگروه که نتیجه بررسی خودشان را شفاف و روشن در اختیار ملت ایران قرار بدهند، مردم باید از سرنوشت ثروتشان مطلع باشند.

البته ذخایر بانک مرکزی در تمام دنیا مصون از هر نوع تعرض است ودادگاه هیچ کشوری ، نسبت به ذخایر بانک مرکزی کشور دیگر نمی تواند حکمی صادر کند و اگر حکمی صادر کند آن حکم قانونی نیست و غیرقانونی است. همچون حقی وجود ندارد. این پول جزو ذخایر بانک مرکزی بوده  است و البته اینکه آنها باید احتیاط لازم را می کردند بحث دیگری است.

اما در عین حال کار خلاف قانون را ملت، دولت و نظام ما نمی پذیرد. دولت آمریکا در برابر این اقدام غلط و غیرقانونی محاکم آمریکا مستقیما در برابر دولت و ملت ایران مسئول است و ان شاء الله دولت و ملت ایران برای احقاق حقوق خودشان از هیچ اقدامی فروگذار نخواهند کرد.

اما نکته بعدی. خوشحالم از اینکه حدود 3 هزار نفر بانوان ما در شوراها فعال هستند، الحمدالله در مجلس دهم با یک رقم خوبی خانم های ما هم حضور خواهند داشت...ان شاء الله ما از همه فرصتهای موجود کشورمان باید استفاده کنیم...

 ...نسبت به شوراهای اسلامی دو اقدام را ان شاء الله این دولت به صورت دو لایحه انجام خواهد داد که امیدواریم برخی از مشکلات حل و فصل شود، یکی لایحه مدیریت یکپارچه شهری و دومی لایحه درآمد پایدار شهرداری هاست.ان شاء الله این لوایح نهایی و تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد.

شناسه خبر: 93230

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده