دکتر روحانی پس از مراسم امضای شش سند همکاری میان تهران – رم:

امضای 36 سند همکاری، بیانگر اراده مستحکم ایران و ایتالیا برای توسعه همکاریها است/ رایزنی و هماهنگی دو کشور برای حل و فصل معضلات منطقه گسترش می یابد/ ضرورت تلاش مضاعف برای زدودن جو روانی بجا مانده از دوران تحریم

رییس جمهوری امضای 36 سند همکاری میان ایران و ایتالیا طی سه ماه اخیر را بیانگر اراده مستحکم دو کشور برای توسعه همکاریها و روابط خواند و تاکید کرد: سفر نخست وزیر ایتالیا به تهران آغاز مهمی برای حرکت و توسعه روابط تهران – رم در زمینه‌های مختلف اقتصادی، علمی، فناوری، گردشگری و نیز هماهنگی و رایزنی در مسایل مهم منطقه ای و بین المللی خواهد بود.

شناسه خبر: 92862 -

سه شنبه 24 فروردين 1395 - 14:13

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی که روز سه شنبه و پس از مراسم امضای شش یادداشت تفاهم و موافقتنامه همکاری میان تهران – رم ، در جمع خبرنگاران صحبت می کرد، اظهارداشت:  جمهوری اسلامی ایران برای روابط خود با ایتالیا اهمیت زیادی قائل است و مواضع رم در دوران سخت تحریمها نیز ، موضعی متعادل در مقایسه با برخی دیگر از کشورها بود.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: اگر چه ایتالیا در مذاکرات 1+5 حضور نداشت اما با انتخاب خانم موگرینی، سهم و نقش خود را در موفقیت این مذاکرات ایفا کرد.

دکتر روحانی با اشاره به انتخاب ایتالیا به عنوان اولین مقصد سفر اروپایی خود پس از اجرایی شدن برجام و پایان تحریم‌ها، گفت: سفر من به رم و سفر نخست وزیر ایتالیا به تهران طی سه ماه گذشته، بیانگر این پیام روشن است که دو دولت برای توسعه روابط در زمینه‌های مختلف اراده مستحکمی دارند.

رییس جمهوری گفت:  دو کشور در زمینه صنعت، حمل و نقل، گردشگری، علم و فناوری و در سایر زمینه‌های اقتصادی تفاهمات و اسناد خوبی در گذشته به امضا رسانده اند و امروز باید برای اجرایی شدن آنها، گامهای موثری برداشته شود.

دکتر روحانی با اشاره به امضای 36 سند همکاری طی سه ماه اخیر و در جریان سفر به رم و سفر نخست وزیر ایتالیا به تهران، اظهارداشت: اجرای این 36 سند می‌تواند مسیر جدیدی برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور بویژه در زمینه های سرمایه گذاری و ورود فناوری های جدید از ایتالیا به ایران فراهم کند.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه در زمینه روابط بانکی و بیمه صادراتی گامهای خوبی برداشته شده و ارتباطات برقرار گردیده است، تصریح کرد: هنوز در این زمینه‌ها نیازمند اقدامات سریعتری برای حل و فصل برخی جزئیات هستیم چرا که گرچه تحریم های بانکی برداشته شده و همکاریهای بانکی آغاز شده است اما برای زدودن جو روانی بجا مانده از دوران تحریم در این زمینه، نیازمند تلاش مضاعفی هستیم.

دکتر روحانی با اظهار خرسندی از اینکه ایتالیا در میان کشورهای اتحادیه اروپا به عنوان کشوری پیشران برای توسعه روابط با ایران پیشگام شده است، اظهارداشت: قبل از تحریم‌ها، ایتالیا به عنوان بزرگترین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپا بشمار می‌رفت و امروز هم می تواند این جایگاه خود را بار دیگر بدست آورد.

رییس جمهوری با اشاره به توسعه روابط تهران – رم در زمینه‌های علمی، دانشگاهی، فناوری ، فرهنگی و هنری، اظهارداشت: مصمم هستیم  همکارهای مشترک خود را بویژه در زمینه گردشگری و تقویت روابط دو ملت،  توسعه و تعمیق بخشیم.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود رایزنی با طرف ایتالیایی برای مبارزه با اسلام‌هراسی را مورد اشاره قرار داد و گفت: ضرورت دارد که دنیا بداند ادیان آسمانی از جمله اسلام، هیچ ارتباطی با ترور و تروریسم ندارند و همه ادیان آسمانی پیام‌آور صلح، دوستی و همزیستی مسالمت‌آمیز بین انسان‌ها هستند.

رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: در جریان مذاکرات خود قرابت مسیحیت و اسلام و تنفر هر دو دین از تروریسم، مورد تأکید قرار گرفت و مقرر شد همکاری‌های دو کشور در این زمینه شروع و تداوم یابد.

دکتر روحانی گفت: معضلات کشورهای منطقه از جمله افغانستان، ‌یمن، عراق، سوریه، لبنان و لیبی از موضوعات دیگری بود که در جریان مذاکرات مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بر رایزنی و هماهنگی بیشتر دو کشور برای حل و فصل معضلات منطقه  تأکید شد.

رییس‌ جمهوری خاطرنشان کرد: دو طرف در مذاکرات ، بر اراده خود برای مبارزه با تروریسم و  کمک‌های نوع‌دوستانه بویژه به مردم آسیب‌دیده و آواره یمن و سوریه تاکید کردند.

"متئو رنتسی" نخست وزیر ایتالیا نیز در این نشست مشترک مطبوعاتی با بیان اینکه همواره روابطی مبتنی بر دوستی بی شائبه میان ملتها و دولتهای دو کشور جریان داشته است، گفت: دوره جدید روابط ایران و ایتالیا فرازی تاریخی از روابط دو کشور است.

وی روابط دو کشور را عمیق و دوستانه خواند و افزود: سابقه مثبت روابط دو کشور مبنای بسیار موثری برای ارتقای هر چه بیشتر سطح تعاملات و همکاری های دو طرف در عرصه های مختلف است.

نخست وزیر ایتالیا در ادامه با اشاره به اینکه توافق هسته ای میان ایران و کشورهای 1+5 بر محور اعتماد متقابل شکل گرفت، اظهارداشت: وجود و افزایش این اعتماد متقابل، بستر مناسبی برای گسترش و تثبیت روابط اقتصادی و همکاریها در سطوح مختلف است.

رنتسی با تاکید بر اینکه ارتباطات اقتصادی و بازرگانی با ایران باید در اسرع وقت شکل گیرد، تصریح کرد: بنا نهادن پایه های استوار در روابط اقتصادی نیازمند نقش آفرینی بانکها و موسسات مالی و بیمه است و امروز نمایندگان بانکها و موسسات مالی و بیمه بزرگ ایتالیا در سفر به تهران همراه ما هستند تا این مقدمات را فراهم کنند.

وی خاطرنشان ساخت که علاوه بر نمایندگان موسسات بانکی و اعتباری، نمایندگان عالی بخشهای ترابری، راه آهن، بخشهای فرودگاهی، دریایی و علمی و فناوری ایتالیا نیز امروز به تهران سفر کرده اند تا مقدمات گسترش عملی همکاریهای دو کشور در زمینه های مذکور را فراهم کنند.

نخست وزیر ایتالیا گفت: یکی از فرازهای روابط دو کشور دیدگاههای نزدیک به هم دو کشور در زمینه حقوق بشر و صیانت از آن است. ما در این زمینه دیدگاه دکتر روحانی را دنبال می کنیم که اعتقاد دارند دین برای ایجاد و گسترش صلح و آرامش میان بشریت شکل گرفته و تلاش ما هم مبتنی بر گسترش این دیدگاه و گفتمان است.

رنتسی با اشاره به اینکه متاسفانه افراد زیادی حتی در کشورهای اروپایی هستند که معتقدند، مفهوم اسلام دست یازیدن به افراط و خشونت گرایی است، اضافه کرد: باید با چنین دیدگاهی مبارزه کرد و با دکتر  روحانی کاملا موافقم که یکی از ابزارهای کارآمد مبارزه با این دیدگاه اقدامات فرهنگی است.

وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه در نشست بعدی گروه هفت که در کشورش برگزار می شود بیشتر به این موضوع  پرداخته شود، اظهار داشت: از سوی دیگر تلاش خواهیم کرد تمامی بخشهای باقی مانده از تحریمهای ایران را برطرف و فضای سالمتری برای ارتقای سطح روابط اقتصادی ایجاد کنیم و همچنین راههای گسترش و تعمیق ارزشهای فرهنگی و اسلامی برآمده از دیدگاههای معتقد بر پرهیز از افراط گرایی را مورد بررسی قرار دهیم.

شناسه خبر: 92862

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای خارجی