دکتر روحانی در دیدار علما و نخبگان پاکستان:

اسلام به عنوان دین میانه‌روی، اعتدال و اخلاق است/ نباید اجازه دهیم عده‌ای فریبکار به نام اسلام، بر چهره اسلام شمشیر بکشند

رییس جمهوری در دیدار علما و نخبگان پاکستان با تاکید بر اینکه اسلام به عنوان دین میانه‌روی، اعتدال و اخلاق، امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند کمک و فداکاری مسلمانان است، گفت: امروز عده‌ای به نام اسلام به اقدامات تفرقه‌افکنانه و از آن بدتر به نام اسلام و جهاد، به آدم کشی و برادر کشی دست می‌زنند که این به معنای غربت اسلام رحمانی در دنیا است.

شناسه خبر: 92686 -

شنبه 7 فروردين 1395 - 16:57

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در دیدار علما و نخبگان پاکستان، افزود: اسلام دین برادری، محبت، عشق و دوستی به انسان‌های دیگر است و ما باید فرهنگ راستین اسلام را به جهان معرفی کنیم و اجازه ندهیم عده‌ای فریبکار به نام اسلام، بر چهره اسلام شمشیر بکشند.

رییس جمهوری تاکید کرد: تروریستهایی که به نام اسلام دست به مسلمان‌کشی می‌زنند تنها انسان‌ها و مسلمانان را نمی‌کشند، بلکه معنویت، حقیقت و واقعیت اسلام را ذبح می‌کنند.

دکتر روحانی اسلام را دین میانه‌روی، اعتدال و اخلاق دانست و تاکید کرد: مگر می‌شود ما بین این مذهب و یا آن مذهب فاصله ایجاد کنیم. هویت ما، شیعه در برابر سنی نیست؛ بلکه هویت ما هویت اسلام در برابر کفر و نفاق است و باید به هویت اسلامی خود بنازیم و افتخار کنیم.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه «مذاهب مختلف، راههای مختلف به سمت حقیقت واحد هستند»، تصریح کرد: باید مذاهب مختلف را به رسمیت بشناسیم و وحدت دنیای اسلام از همین نقطه آغاز می‌شود. ما تا یکدیگر را به رسمیت نشناسیم و تا تمام چهره‌های مورد احترام همه مذاهب را مورد احترام قرار ندهیم، به وحدت نمی‌رسیم.

دکتر روحانی افزود: چرا باید مسلمانان به جان هم بیفتند و صهیونیست‌ها خندان شوند و چرا باید در خاورمیانه، صهیونیست‌ها زندگی آرامی داشته باشند و مسلمانان خون یکدیگر را بریزند و چرا باید سوریه و عراق تخریب شده و یمن نابوده شود.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه «امروز نیاز به قدرت اسلام و برافراشتن پرچم اسلام داریم»، گفت: باید در برابر کفر و نفاق جهانی قدرتمند شویم و اولین قدرت ما، قدرت فرهنگی است.

رییس جمهوری با طرح این پرسش که »چرا امروز این همه تفرقه در دنیای اسلام ایجاد شده است»، گفت: ما باید فرهنگ اسلام و قرآن را در مدارس تبلیغ کنیم و مدارس دینی ما باید مدارس وحدت و اتحاد باشند.

دکتر روحانی تصریح کرد: قرآن، منطق پیامبر(ص) و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و سیره پیامبر(ص) و علمای اسلام، ریسمان نجات‌بخش مسلمانان هستند و قدرت ما در سایه احیای فرهنگ راستین اسلام و علم و دانش است و باید جوانان را به علوم روز آشنا کنیم.

رییس جمهوری گفت: اگر امروز در جهان، به دنبال قدرت هستیم باید علم و دانش را فرا بگیریم. در بسیاری از علوم و فنون، دنیای اسلام حرکتهای خوبی داشته است و باید دانشگاه‌ها و اندیشمندان ما در کنار یکدیگر قرار گیرند و بسیار خوشحالیم که امروز در دنیای اسلام، بانوان ما، مسیر علم و دانش را انتخاب کرده‌اند.

دکتر روحانی اظهارداشت: باید با علم و دانش، قدرتمان را بالا ببریم و قدرت اقتصادی دنیای اسلام را تقویت کنیم و ببینیم چرا در دنیای اسلام تجارت میان کشورهای اسلامی اندک است.

رییس جمهوری در ادامه به تلاش ایران برای تامین نیاز انرژی پاکستان اشاره کرد و گفت: امنیت پاکستان امنیت ایران است و توسعه و ترقی ایران توسعه و ترقی پاکستان است. ما باید دست در دست یکدیگر دهیم و نگذاریم دشمنان اسلام  روابط دو کشور را خدشه‌دار کنند.

دکتر روحانی سخنان خود را در جمع علما و نخبگان پاکستانی با این شعار به پایان برد که «زنده باید ایران و زنده باد پاکستان»؛ شعاری که با  تشویق یکپارچه حاضران توأم بود.

 

شناسه خبر: 92686

- دولت یادهم و دوازدهم

- سفرهای خارجی