دکتر روحانی در پایان سفر به یزد و در جمع خبرنگاران:

44 طرح با اعتبار970 میلیارد تومان در یزد اجرایی می شود/ اجرایی شدن طرح بزرگ انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی با400 میلیون دلار

رییس جمهوری با اشاره به اینکه در سفر کاروان تدبیر و امید به استان یزد، 970 میلیارد تومان اعتبار برای عملیاتی و اجرایی شدن 44 طرح و پروژه این استان طی سال های 95 و 96 اختصاص داده شده است، تاکید کرد که این طرح ها منشا خیر و برکت برای مردم و پیشرفت و آبادانی این استان خواهد شد.

شناسه خبر: 92376 -

دوشنبه 17 اسفند 1394 - 22:17

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی دوشنبه شب و  در پایان سفر کاروان تدبیر و امید به استان یزد در جمع خبرنگاران، درباره دستاوردهای این سفر افزود: این طرح ها که پیش از سفر کاروان تدبیر و امید در جلسات تهران با حضور وزرا و استاندار مورد بحث و بررسی قرار گرفت، در زمینه های راه، راه آهن، تامین آب بویژه آب آشامیدنی روستاییان، تکمیل گازرسانی به روستاها، طرح های ورزشی، فرهنگی، عمران شهری، برق، گردشگری، مخابرات و  بهداشت و درمان درنظر گرفته شده است.

دکتر روحانی با اشاره به جاذبه های فراوان استان یزد اظهار داشت: افتتاح وآغاز عملیات اجرایی چندین طرح در بخش های برق، مسکن و صنعت و همچنین بحث و بررسی درباره پروژه های نفت و گاز، مخابرات، طرح های سازمان تامین اجتماعی و طرح انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی در جلسه شورای اداری، از دیگر اقدامات و برنامه های مهم در این سفر برای آبادانی و توسعه استان بود.

رییس جمهوری با اشاره به اهمیت اجرایی شدن طرح بزرگ انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی و اقدامات اتخاذ شده در دولت یازدهم در این زمینه، ادامه داد: 400 میلیون دلار اعتبار از محل صندوق توسعه برای این طرح که تحولی بزرگ در استان در زمینه کشاورزی، صنعت و آب آشامیدنی بوجود خواهد آورد، اختصاص داده شد.

دکتر روحانی همچنین در ابتدای سخنان خود از مهمان نوازی و استقبال گرم و پرشور مردم فهیم و دلاور استان یزد در طول این سفر از کاروان تدبیر و امید قدردانی کرد.

رییس جمهوری در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به مرکزیت یزد در ارائه خدمات درمانی به استان‌های جنوب شرقی کشور و از سوی دیگر گستردگی بیماری‌هایی چون سرطان، دولت چه تدبیری برای رسیدگی به این مشکل دارد؟ ، گفت: در همین ارتباط ساخت مرکزی در یزد امروز مصوب شد که به شکل انحصاری برای درمان سرطان است و به تعبیری مجهزترین و بزرگ‌ترین مرکز در نوع خود در کشور خواهد بود.

 دکتر روحانی در پاسخ به سوال بعدی درباره برنامه دولت برای رفع مشکل بیکاری در استان یزد اظهار داشت: اشتغال مساله مهم همه کشور است. با توجه به اینکه ترکیب جمعیت جویای کار در کشور گردش به سوی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است دولت به فکر ایجاد اشتغال متناسب با شان همه افراد جویای شغل است.

رییس جمهوری افزود: مشکل اشتغال در کشور با یک تحرک و ایجاد رونق اقتصادی رفع خواهد شد که لازمه آن تلاش برای تحقق رشد 8 درصدی مدنظر در برنامه پنج ساله ششم است که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز قرار دارد.

دکتر روحانی تصریح کرد: برای تحقق رشد 8 درصدی نیاز به جذب سرمایه‌گذاری از داخل و خارج کشور و به کارگیری فناوری داخلی و خارجی برای ارتقای بهره‌وری داریم و این همان مسیری است که آن را برجام 2 نامیده‌ام. اولین گام در مسیر اجرای برجام 2 این است که حاشیه‌ها را کنار گذاشته و همه برای رشد کشور قدم در میدان بگذاریم.

رییس جمهوری خاطرنشان ساخت: تحریم به عنوان مانع بزرگ از مسیر رشد اقتصاد کشور برداشته شده است. دولت به تنهایی قادر به اجرای سیاست‌های تحقق رشد 8 درصدی نیست و بخش خصوصی، بخش تعاونی و همه فعالان اقتصادی باید به میدان بیایند.

دکتر روحانی در پاسخ به این سوال که یزد در وصول درآمدهای مالیاتی جزو استان‌های اول کشور است، اما در برخورداری از این منابع در ردیف‌های پایین‌تر است، گفت: البته آماری که رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی امروز ارائه دادند این گفته را تایید نمی‌کند. یزد به نسبت بودجه عمرانی خوبی دارد و در این سفر هم علاوه بر 970 میلیارد تومان برای اجرای پروژه‌های مصوب 400 میلیون دلار نیز منابع از صندوق توسعه ملی برای رفع مشکل آب در استان تخصیص یافت.

خبرنگار دیگری از رییس جمهوری سوال کرد: معمولا بخش‌هایی که در حال کار کردن هستند بسته‌های حمایتی دریافت می‌کنند، اما بخش‌های نوپا مثل نخبگان در این میان از دریافت حمایت مغفول می‌مانند، دولت چه برنامه‌ای برای حمایت از این بخش‌ها دارد؟

دکتر روحانی پاسخ داد: دولت حمایت خوبی از همه فعالان و شرکت‌های دانش بنیان به عمل آورده است و اساسا مهم‌ترین بخش معین دولت در تحرک اقتصادی مدنظر برای آینده و جذب تکنولوژی و سرمایه از خارج و داخل کشور همین شرکت‌های دانش بنیان هستند.

رییس جمهوری در پاسخ به این سوال که برنامه دولت برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در استان یزد چیست؟ ، گفت:‌ دولت برای اجرای این سیاست‌ها ستادی تشکیل داده که معاون اول رییس جمهوری رییس آن است و  طرح‌های مورد نظر این ستاد را پیگیری می‌کنم.

دکتر روحانی اضافه کرد: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به دنبال ساختن اقتصاد درونزا و برون‌نگر است. آنچه امروز دولت در راستای ارتقای شاخص‌های مختلف اقتصادی به دنبال آن است مثل افزایش تولید نفت و گاز، فعال کردن ظرفیت‌های گردشگری در کشور، افزایش تولیدات کشاورزی و مواد غذایی و کاهش اتکا به واردات در این حوزه و امثال آن همه در راستای تقویت اقتصاد درونزا است که البته نگاهش به صادرات است و این همان اقتصاد مقاومتی است.

رییس جمهوری تاکید کرد: دولت برای همه دستگاه‌ها نیز برنامه‌های مشخصی در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تدوین کرده است که پیگیر اجرای آنها هم هست.

 

شناسه خبر: 92376

- دولت یادهم و دوازدهم

- سفرهای استانی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده