در جلسه هیات دولت تصویب شد؛

آیین‌نامه اجرایی قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران به منظور تولید آثار هنری/ آیین‌نامه اجرایی قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی

آیین‌نامه اجرایی قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران موضوع تولید برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی و هنری مرتبط با ایثار و شهادت، در جلسه روز چهارشنبه هیات وزیران به ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری تصویب شد.

شناسه خبر: 92156 -

چهارشنبه 5 اسفند 1394 - 13:21

بر اساس آیین‌نامه مذکور، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و سایر دستگاه‌های مرتبط با این آیین‌نامه موظفند تا 10 درصد از فعالیت‌های مرتبط با امور فرهنگی و هنری خود را حسب مورد به تولید برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی و برنامه‌های هنری مرتبط با موضوع ایثار و شهادت و حمایت از هنرمندان فعال در این زمینه با اولویت هنرمندان ایثارگر اختصاص دهند.

هیات وزیران  همچنین در راستای استفاده از ظرفیت متخصصان و دانشمندان ایرانی غیرمقیم و انتقال تجارب و دانش آنها به کشور، دانشگا‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی را مجاز نمود از طریق بنیاد ملی نخبگان و تأیید وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از میان دانش‌آموختگان و اساتید برجسته ایرانی غیرمقیم در قالب قرارداد پیمانی یک ساله عضو هیأت علمی جذب نمایند. همچنین به منظور فراهم شدن بسترهای اشتغال و کارآفرینی و جذب متخصصان و دانشمندان ایرانی غیرمقیم در بخش خصوصی، بنیاد ملی نخبگان موظف است ضمن تدوین و اجرای بسته‌های حمایتی‌، طرح‌ شناسایی و توسعه پایگاه‌های تخصصی همکاری با این افراد را ظرف دو ماه از ابلاغ این تصویب‌نامه به تصویب هیأت امنا برساند.

هیأت وزیران در ادامه جلسه در راستای کاهش زمان و تسریع در انجام اقدامات اولیه پزشکی و درمانی در ترافیک و کلانشهرها و دسترسی سریع به بیماران و مصدومان حوادث، به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اجازه داد نسبت به واردات تعداد 200دستگاه موتورسیکلت با حجم موتور 800 سی سی تا 1200 سی سی انژکتوری حداقل یورو 3 جهت استفاده در ناوگان اورژانس موتوری اقدام نماید.

آیین‌نامه اجرایی قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی، از دیگر موضوعاتی بود که در جلسه امروز هیأت دولت بررسی و به تصویب رسید. این آیین‌نامه با هدف ایجاد راهکارهای اجرایی مناسب برای ارتقای نظام تحقیق و توسعه در زمینه فناوری جدید بهینه‌سازی و اصلاح الگوی مصرف انرژی تصویب شد. طرح‌های قابل پذیرش و بررسی شامل طرح‌های پژوهش و توسعه فناوری و طرح‌های تجاری سازی از اجزای این آیین نامه هستند که دارای شاخص‌ها و معیارهایی از جمله نوآور یا ابتکاری بودن مطابق اولویت‌های تعیین شده توسط وزارتخانه‌های نفت و نیرو، گزارش توجیه فنی، اقتصادی و زیست محیطی طرح و مشخص بودن میزان اثربخشی در بهینه سازی مصرف انرژی و بهبود کارایی انرژی قابل انتظار، زمان بازگشت سرمایه، ساختار دقیق شکست کار و شکست هزینه‌ها را داراست. زمان بندی اجرایی پروژه و منابع انسانی مورد نیاز و منابع پیشنهادی تأمین مالی مشخص شده از دیگر ویژگی‌های طرح‌های آیین نامه یاد شده است.

هیات دولت همچنین با هدف ساماندهی و کاهش مراجعات نمایندگان دستگاه‌های اجرایی به واحدهای تولیدی در راستای تحقق دولت الکترونیک و افزایش اعتماد متقابل میان دولت و کارآفرینان، آیین نامه اجرایی هرگونه بازدید و مراجعه نمایندگان دستگاه‌های اجرایی به و احدهای تولیدی را به تصویب رساند. به موجب این آیین نامه، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است طی شش ماه پس از تصویب، نسبت به طراحی و راه‌اندازی سامانه با قابلیت‌های امکان پردازش اطلاعات و امکان دسترسی آسان و سریع دستگاه‌های اجرایی و واحدهای تولیدی به سامانه اقدام نماید.

لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری اسلواک از دیگر مصوبات جلسه امروز هیات دولت بود.

شناسه خبر: 92156

- رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

گالری مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده