مولاوردی در اختتامیه هفتمین نشست منطقه‌ای سازمان‌های مردم نهاد جنوب کشور:

مشارکت در ارتقاء توسعه اجتماعی از مهم ترین شاخص سمن ها است / در گذشته از ظرفیت های سمن ها استفاده مناسبی نشد/ تعامل سازنده با جهان رمز موفقیت در عرصه های خارجی است

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه دولت به تنهایی نمی تواند توسعه اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را به دوش بکشد و باید همگی دست به دست یکدیگر گوشه ای از این وظیفه اجتماعی را بر عهده بگیریم، اظهار داشت: مشارکت در ارتقاء توسعه اجتماعی از مهم ترین شاخص سمن ها و سازمان های غیر دولتی است و این موضوع موجب استقلال و عدم وابستگی و بلوغ اجتماعی سمن ها خواهد شد.

شناسه خبر: 91856 -

دوشنبه 19 بهمن 1394 - 14:14

شهیندخت مولاوردی روز دوشنبه همزمان با ایام‌ دهه مبارک فجر در اختتامیه نشست منطقه ای کارگاه های آموزشی تقویت همکاری های شبکه ای تخصصی سازمان های مردم نهاد حوزه زنان و خانواده و دستگاه های اجرایی جنوب کشور، به اثربخش بودن برگزاری نشست ها با سازمان های مردم نهاد اشاره کرد و گفت: برگزاری نشست های منطقه ای سمن ها در راستای سیاست های کلان دولت، با رویکرد شبکه سازی و گسترش آموزش ها است که می تواند بسیار تأثیرگذار باشند و زنان در این عرصه می توانند در عرصه های مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی با حفظ کرامت انسانی فعال باشند.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده استفاده از تجربیات نخبگان، زنان و جوانان تحصیلکرده را یکی از وعده های دولت خواند و تصریح کرد: در چنین نشست هایی، جلب مشارکت عمومی و سازمان های مردم نهاد در پیشبرد برنامه ها و اهداف دولت تدبیر و امید مورد تأکید است.

مولاوردی همچنین سیاست دولت برای تحقق برنامه ها را مشارکت بخش خصوصی و توجه به رویکرد اجتماع محور دانست و با اشاره به اینکه بخش خصوصی و سمن ها به عنوان شرکای دولت محسوب می شوند نه رقیب، گفت: باید در امور اجتماعی و آسیب های اجتماعی ، سازمان های مردم نهاد و بخش خصوصی را به مشارکت جلب کنیم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده خاطر نشان کرد: متأسفانه در گذشته از ظرفیت های سمن ها استفاده مناسبی نشد و جامعه از رفاه و پیشرفتی که بخش خصوصی می توانست بوجود آورد، محروم ماند.

مولاوردی هدف از چابک سازی و منطقی سازی دولت در بخش های گوناگون را ارتقاء سرمایه اجتماعی در کشور دانست و گفت: یکی از مسئولیت های معاونت امور زنان و خانواده ارتقاء سرمایه اجتماعی است که با برگزاری نشست های منطقه ای در این راستا فعالیت و حرکت می کند و امیدواریم با پایداری شبکه های منطقه ای در سراسر کشور شاهد تأثیرات چشمگیر سمن های منطقه ای باشیم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده نقش دولت را تسهیل گر و هموار کننده برای سازمانهای مردم نهاد دانست و تأکید کرد: دولت تلاش دارد قوانین و مقررات مزاحم را از پیش پای بخش دولتی بردارد تا شکوفایی و تعالی این بخش هر چه سریعتر اتفاق بیفتد.

مولاوردی به معضل عدم اطمینان و سود دهی سرمایه گذاری های داخلی و خارجی پرداخت و گفت: سرمایه گذار داخلی در کشور کم نیستند و باید با رفع ابهام در حوزه سرمایه گذاری و اطمینان به سرمایه گذار، در بگارگیری سرمایه گذاری در زیرساخت های کشور بکوشیم تا در نهایت توسعه منطقه ای ومتوازن بوجود آید.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده از وجود توسعه نامتوازن در حوزه های مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی در کشور انتقاد کرد و اظهار داشت: نشست های منطقه ای می تواند ما را از برون رفت از توسعه نامتوازن در کشور برهاند.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده از عدم هماهنگی و موازی کاری 17 سازمانی که در حوزه خانواده و آسیب های اجتماعی فعالیت دارند ابراز نگرانی کرد و گفت: اگر می خواهیم در حوزه آسیب های اجتماعی موفق عمل کرده و اثرگذار باشیم باید به صورت شبکه ای بایکدیگر همکاری و هماهنگی های لازم را انجام دهیم در غیر این صورت هر تلاش و فعالیتی بدون نتیجه خواهد ماند.

معاون رییس جمهوری گفت: دولت تدبیر و امید با توجه به اینکه در شرایط خاصی مسئولیت کشور را بر عهده گرفت اما توانست با مدیریت جهادی و تلاش های بی وقفه و مدبرانه، کشور را به ثبات نسبی برساند و گام مناسبی در جهت ارتقاء و پیشرفت ایران اسلامی انجام دهد.

مولاوردی با بیان اینکه اگر ما به دنبال آسایش اقتصادی، آرامش سیاسی و  امنیت فرهنگی هستیم باید از طریق نجات اقتصاد و تعامل سازنده در جهان به این مهم دست یابیم،  گفت: تعامل سازنده با جهان رمز موفقیت در عرصه های خارجی است و شاهدیم که در مذاکرات هسته ای با قدرت های جهانی  این امر تحت زعامت رهبری و درایت رییس جمهوری و تلاش ها و زحمات تیم مذاکره کننده و حمایت مردم تحقق یافت و با ادامه همکاری ها و همبستگی و اتحاد به سرانجام می رسد.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده ادامه داد: نتیجه فعالیتها و عملکردهادی دولت تدبیر و امید درطی زمان اتفاق خواهد افتاد و یکی گذاره های اعتدال، صبوری است.

مولاوردی به خارج شدن جمهوری اسلامی ایران از منشور هفتم سازمان ملل متحد اشاره کرد و گفت: برای اولین بار شاهد هستیم کشوری بدون تغییر نظام و حمله نظامی از تحریم های سازمان ملل خارج شده که این دستاورد مدیون مولفه های مذاکرات هسته ای ایران با قدرت های جهان است.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده از همه سازمان و دستگاه های مختلف دولتی و خصوصی خواست تا برای اجرای موفق برجام 2 تلاش کنند وگفت: دولت یازدهم در برجام 2 به دنبال تحقق شعارهای وعده داده شده است. دولت به دنبال رونق و توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار در کشور است که این امر با برنامه ریزی مستمر و درست و تطابق بین واقعیت تا آرمان تحقق می یابد.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده اظهار داشت: راهی جز همدلی و همزبانی برای تحقق اهداف بزرگ و غلبه بر بحران های اقتصادی نداریم .

مولاوردی در ابتدای سخنان خود ضمن تبریک سی و هفتمین سالگرد انقلاب اسلامی و گرامیداشت شهدای انقلاب اسلامی، گفت: امام خمینی(ره) نقش بسزایی در بازیابی جایگاه زن مسلمان داشتند و راه افراط و  تفریط و تحجر را در مقوله زن به خوبی مدیریت و خنثی نمود.

سید موسی خادمی استاندار کهگیلویه و بویر احمد نیز با بیان اینکه  سمن ها از الزامات هر کشوری محسوب شده و موجب افزایش مشارکت مردم در صحنه های مختلف می شوند که ثمره آن اقتدار جامعه و دولت و نظام اسلامی است، اظهار داشت: استفاده از همکاری های تخصصی سازمان های مردم نهاد حوزه زنان و خانواده می تواند نقش بسزایی در افزایش تأثیر معنوی و کیفی جایگاه زن و خانواده و مقابله با آسیب ها داشته باشد.

خادمی تشکل های خصوصی و مردمی را از پایه های اداره کشور دانست و تصریح کرد: معتقدیم هر چقدر در حوزه فعالیت های سمن ها و مشارکت های مردمی تسهیل ایجاد کنیم به همان میزان در توانمندسازی جامعه موفق خواهیم شد و دولت همواره به دنبال تقویت بخش خصوصی است.

این نشست از 17 بهمن با حضور 170 نماینده مردم نهاد امور زنان و خانواده با حضور چهار استان فارس، بوشهر، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد آغاز شده و تا 19 بهمن ادامه می یابد. مسایل مختلف حوزه زنان و خانواده از جمله کارآفرینی، اشتغال و کارگاه‌های آموزشی، از موضوعاتی است که در هفتمین نشست منطقه‌ای و کارگاه‌های آموزشی و تقویت همکاری تخصصی شبکه‌ای سازمان‌های مردم نهاد حوزه زنان و خانواده در شمالغرب کشور، مورد بحث و بررسی و تبادل‌نظر قرار می گیرد.

هدف از برگزاری این گردهمایی‌ها را می‌توان «فعال شدن سمن‌های غیرفعال حوزه زنان»، «ترویج همکاری‌های شبکه‌ای و تخصصی بین سازمان‌های مردم نهاد(سمن‌ها) و دولت»، «ارتقاء و بهبود جایگاه خانواده و زنان»، «برنامه‌ریزی جامع منطبق بر واقعیت‌های مناطق مختلف کشور»، «تبادل اطلاعات و ارایه آموزش‌ها به نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد برای بهبود عملکرد سمن‌ها و تقویت همکاری‌ها»، «تعامل موثر میان سمن‌های مکمل زنان و خانواده»، «ایجاد محیط حمایتی و توانمندساز برای شکل‌گیری و تقویت شبکه‌های تخصصی و هم‌افزایی سمن‌ها برای پرداختن به رفع مشکلات حوزه بانوان و خانواده»، «ایجاد هم‌افزایی بین سمن‌ها در راستای بهره‌وری بیشتر از منابع مالی و انسانی در جهت حل مسایل جامعه»، «احیا، ایجاد انگیزه و فعالیت بیشتر سمن‌ها» و «آشنایی بیشتر سمن‌های با یکدیگر در منطقه و استان‌های مجاور در مورد مسایل زنان و خانواده» ذکر کرد.

شرکت در مراسم تشییع پیکر شهید مدافع حرم، شرکت در نشست شورای اداری استان و حضور در برنامه تلویزیونی از دیگر برنامه های جانبی شهیدخت مولاوردی معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در سفر به استان کهگیلویه و بویر احمد است.

شناسه خبر: 91856

- نهاد ریاست‌جمهوری

- سفرهای داخلی

فیلم مرتبطاخبار برگزیده