رییس جمهوری در دیدار وزیر خارجه تایلند:

شرایط برای افزایش سطح تعاملات تهران و بانکوک بسیار مساعد است/ تقویت همکاری میان آ.سه.آن و اکو موجب توسعه منطقه ای است

رییس‌ جمهوری با استقبال از گسترش روابط تهران – بانکوک در حوزه های سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی ، تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران علاقه مند است که روابطش را با کشورهای شرق آسیا از جمله تایلند گسترش دهد.

شناسه خبر: 91457 -

يکشنبه 4 بهمن 1394 - 13:58

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه در دیدار "دان پرامودوینای" وزیر امور خارجه تایلند، گفت: روابط دیرینه ایران و تایلند پیوسته برپایه دوستی و صمیمیت میان دو ملت استوار بوده و  سرمایه گذاران و بازرگانان دو کشور همواره و به رغم برخی مشکلات مربوط به دوران تحریمها،  روابط و همکاری های خود را حفظ کرده و توسعه داده اند و امروز با لغو تحریمها ، شرایط برای افزایش سطح تعاملات تهران و بانکوک بسیار مساعد است.

دکتر روحانی افزایش رفت و آمد هیأت‌های متعدد تجاری و اقتصادی از بانکوک به تهران در ماه‌های اخیر را تاییدی بر علاقمندی دو کشور برای افزایش سطح تعاملات دانست و اظهارداشت: البته همکاری جمهوری اسلامی ایران و تایلند منحصر در حوزه های اقتصادی و تجاری  نخواهد ماند و ما علاقه مندیم در عرصه های فرهنگی، دانشگاهی و گردشگری نیز همکاری داشته باشیم.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت تقویت همکاری میان اعضای سازمان همکاری‌های جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن) و سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) در مسیر توسعه منطقه ای ، گفت:کشورهای در حال توسعه باید نیازمندی‌های یکدیگر را در عرصه‌های اقتصادی، تجاری، علمی، مالی و فناوری تامین و از تجارب یکدیگر در حوزه های فرهنگی ، اجتماعی و زیست‌محیطی بهره بگیرند.

دکتر روحانی سپس به ضرورت تلاش و مبارزه همه کشورها با پدیده تروریسم اشاره کرد و افزود: معضلاتی همانند خشونت، افراطی‌گری و تروریسم که گریبانگیر منطقه ما شده و البته به تدریج در حال گسترش در سطح جهان است، از جمله مسایلی است که باید برای مقابله با آن، همه به صحنه بیایند و همکاری کنند.

رییس جمهوری با بیان اینکه "بسیار مهم است که در زمینه ترویج فرهنگ صحیح انسانی و جایگزینی آن با خشونت و افراط با یکدیگر همکاری کنیم"، تصریح کرد: جای تأسف عمیق است که برخی کشورها از گروه‌های تروریستی به عنوان ابزار پیشبرد اهدافشان استفاده کرده و به تروریست‌ها کمک مالی و تسلیحاتی می‌کنند. باید همه کمک کنیم تا وضعیت بهتری برای جامعه انسانی فراهم شود.

"دان پرامودوینای" وزیر امور خارجه تایلند نیز با تبریک موفقیت کشورمان در عرصه مذاکرات هسته‌ای و آغاز اجرای برجام، نقش دکتر روحانی در مدیریت مذاکرات را بسیار برجسته و مؤثر خواند و گفت: معتقدم با توجه به بهره‌گیری جمهوری اسلامی ایران از شرایط تحریم و تمرکز و توجه ویژه به تربیت نیروی انسانی توانمند و متخصص، در آینده نزدیک ایران به یک قدرت اقتصادی تبدیل خواهد شد.

وزیر امور خارجه تایلند با اشاره به سفر چندی پیش معاون وزیر تجارت تایلند و هیأتی از تجار آن کشور به ایران و سفری که معاون نخست وزیر تایلند به همراه 6 وزیر کابینه در آینده نزدیک به تهران خواهند داشت، افزود: این رفت و آمد هیات ها، نشانه عزم راسخ تایلند برای گسترش بیش از پیش روابط با ایران در عرصه‌های مختلف از جمله تجاری، صنعتی، سرمایه‌گذاری و فاینانس، شیلات و کشاورزی است.

"دان پرامودوینای"  اظهار داشت: معتقدیم روابط مردمی کشورها پایه صحیح مستحکم و بسیار ارزشمندی برای روابط گسترده کشورها و دولت‌ها در عرصه‌های مختلف است.

شناسه خبر: 91457

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای خارجی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده