رییس جمهوری در نشست هیات های عالی رتبه ایران و چین:

فصل نوینی در روابط تهران – پکن آغاز شده است/ سند جامع و اجرایی همکاریهای ۲۵ ساله دو کشور هر چه زودتر تدوین شود/ هدف گیری روابط ۶۰۰ میلیارد دلاری طی ده سال آینده / رییس جمهوری چین: پکن از نقش سازنده تهران در امور منطقه حمایت می‌کند/ حمایت چین از عضویت دائم ایران در سازمان همکاریهای شانگهای

روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین با تاکید بر اینکه فصل نوینی در روابط پایدار و راهبردی تهران – پکن آغاز شده است، تسریع در تدوین سند جامع همکاری های 25 ساله دو کشور را ضروری دانستند.

شناسه خبر: 91440 -

شنبه 3 بهمن 1394 - 13:50

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی و "شی جین پینگ" رییس جمهوری خلق چین، صبح شنبه و در نشست هیات های عالی رتبه دو کشور، با اشاره به جزئیات بیانیه مشترک مشارکت جامع راهبردی،  اشتراک نظر تهران و پکن در زمینه ضرورت همکاری و هماهنگی نزدیک برای مبارزه با تروریسم و حل و فصل مسایل کشورها و اختلافات منطقه ای از طریق سیاسی و گفتگو را مورد تاکید قرار دادند.

رییس‌ جمهوری اسلامی ایران در این نشست، روابط دو کشور را  تاریخی، دوستانه و راهبردی توصیف کرد و اظهار داشت: چین همواره در روزهای سخت در کنار ملت ایران بوده و این رفتار دوستانه سرمایه‌ای است که باید از آن برای توسعه بیش از پیش روابط دوجانبه استفاده کنیم.

دکتر روحانی با تأکید بر آمادگی تهران برای انعقاد سند جامع همکاریهای ‌بلندمدت و راهبردی بین تهران و پکن اظهارداشت: برای توسعه روابط دو کشور، دو طرف از اراده سیاسی کاملی برخوردار هستند و ضرورت دارد این اراده در سایر بخش‌ها بویژه در عرصه اقتصادی نیز تقویت بیشتری یابد.

رییس شورای عالی امنیت ملی با استقبال از تدوین سند جامع و اجرایی همکاریهای ۲۵ ساله میان دو کشور  تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در تدوین این سند، همکاری‌های لازم را تسریع کند تا این سند هر چه زودتر نهایی و امضا شود.

رییس‌ جمهوری در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های مختلف توسعه همکار‌های تهران و پکن در همه بخش‌ها از جمله صنعت، معدن، حمل و نقل، راه‌آهن، بنادر، فناوری ‌های نو، فرهنگی و دانشگاهی، گردشگری، مسایل زیست محیطی و انرژی اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران همچنین آمادگی دارد در زمینه‌های مختلف از جمله بخش‌های پتروشیمی و پالایشگاهی در چین سرمایه‌گذاری مشترک داشته باشد. ضمن این که ایران از لحاظ جغرافیایی این استعداد را دارد که به هاب فعالیت‌های اقتصادی چین در منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی و قفقاز تبدیل شود.

دکتر روحانی همچنین از لزوم ایجاد تحول بزرگ در روابط اقتصادی دو کشور در فضای پسابرجام و رفع تحریم‌ها خبر داد و گفت: پیش بینی می‌کنیم رقم مبادلات اقتصادی تهران و پکن در ۱۰  سال آینده به ۶۰۰ میلیارد دلار  ارتقا یابد.

رییس‌ جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود تروریسم را خطر بزرگی برای ملت‌های منطقه و جهان دانست و تأکید کرد: تهران و پکن می توانند همکاریهای موثر برای تامین امنیت و ثبات منطقه را افزایش دهند و ما معتقدیم که مشکلات منطقه از جمله مشکلات سوریه، عراق و یمن راه حل نظامی ندارد و باید از طریق سیاسی حل و فصل شود.

دکتر روحانی تصریح کرد: باید مرزهای ملی کشورها مورد احترام بوده و آینده هر کشوری به اراده مردم آن کشور واگذار گردد.

رییس‌ جمهوری همچنین افزود: ایران و چین در زمینه مقابله با تروریسم و افراطی گری می‌توانند همکاری‌های سازنده و نزدیکی با یکدیگر داشته باشند.

دکتر روحانی همچنین با تجلیل از نقش سازنده و مثبت چین در مذاکرات ایران با ۱+۵ اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران برای ادامه راه و اجرای برجام همچنان مصمم است روابط و همکاری‌های خود را با چین گسترش دهد و علاقمند هستیم همکاری‌های هسته‌ای صلح‌آمیز را، علاوه بر نوسازی راکتور اراک، در سایر بخش‌های مختلف نیز ارتقا دهیم.

 

"شی جین پینگ" رییس جمهوری خلق چین نیز در این دیدار با تبریک توافق بزرگ هسته‌ای به دولت و ملت ایران و اظهار خرسندی از سفر به تهران اظهار داشت: روابط تهران و پکن از جایگاه بسیار مهم و استراتژیکی برخوردار است و امروز اراده راسخ چین توسعه روزافزون روابط و همکاری‌های دو کشور در بخش‌های مختلف است.

رییس‌جمهوری چین با تأکید بر لزوم ترسیم چشم‌انداز روشنی برای آینده روابط دو کشور گفت: چین مصمم است مناسبات و همکاری‌های خود را بر پایه اعتماد متقابل و منافع مشترک دو کشور ارتقا دهد و در این راستا به دنبال تدوین هر چه زودتر سند جامع و اجرایی همکاری های ۲۵ ساله با جمهوری اسلامی ایران هستیم.

وی با بیان این که امروز برای توسعه روابط راهبردی تهران و پکن فرصت جدیدی ایجاد شده است، اظهار داشت: چین در همکاری‌ و روابط خود با ایران به دنبال سود متقابل بوده و در مسیر برد - برد حرکت کرده است و آمادگی داریم با استفاده از فرصت بوجود آمده، چشم انداز درازمدتی را در زمینه روابط دو جانبه منطقه‌ای و بین‌المللی ترسیم کنیم.

"شی جین پینگ" در ادامه با تأکید بر حمایت چین از حق استفاده صلح‌آمیز ایران از انرژی هسته‌ای اظهار داشت: پکن آمادگی دارد در زمینه انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای همکاری‌های خود را با جمهوری اسلامی ایران افزایش دهد.

وی همچنین تاکید کرد که جمهوری خلق چین از عضویت دائمی ایران در سازمان همکاریهای شانگهای حمایت می کند.

رییس‌جمهوری چین ظرفیت‌های صنعتی و اقتصادی تهران و پکن را مکمل یکدیگر دانست و گفت: چین آمادگی دارد همکاری‌های خود را در بخش‌های مختلف صنعتی و اقتصادی با ایران تقویت کند.
رییس جمهور چین همچنین مبارزه با تروریسم را نیازمند اقدامات فوری جامعه بین‌المللی دانست و اظهار داشت: باید با یکپارچگی نیرو و انسجام بیشتر با تروریسم مقابله کرد و چین آمادگی دارد در این زمینه همکاری‌ها و هماهنگی‌های خود را با ایران تقویت کند.
وی خاطرنشان کرد: چین همانند ایران معتقد است که اختلافات میان کشورهای منطقه باید از طریق گفتگوهای سیاسی حل و فصل شود و امیدواریم کشورهای منطقه با پایبندی به حسن همجواری و از طریق گفتگو و به صورت منطقی، اختلافات خود را حل و فصل کنند.
رییس جمهور چین تصریح کرد: پکن از نقش سازنده تهران در امور منطقه حمایت می‌کند و آمادگی دارد هماهنگی‌ها و همکاری‌های خود را در راستای منافع مشترک دو طرف و کشورهای منطقه با جمهوری اسلامی ایران هر چه بیشتر افزایش دهد.

شناسه خبر: 91440

- رئیس‌جمهوری

- دیدارهای خارجی

فیلم مرتبطاخبار برگزیده