متن سخنان رییس جمهوری در اجلاس مجمع جهانی اهل بیت(ع)

رییس جمهوری روز شنبه در اجلاس مجمع جهانی اهل بیت در سایه سار امام زین العابدین(ع)، با بیان اینکه مرز اسلام اعتقاد و ایمان است نه خون و جغرافیا، تصریح کرد: بر خلاف تفرقه افکنان منطقه ای، ما هلال شیعه نداریم بلکه قمر و بدر اسلام داریم.

شناسه خبر: 88716 -

شنبه 24 مرداد 1394 - 11:35

متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

محضر میهمانان عالی قدر کنفرانس جهانی اهل بیت(ع) خیرمقدم عرض کرده و برای این کنفرانس در تحقق اهداف پیش‌رو، آرزوی توفیق دارم.
امروز این اجلاس در یک شرایط بسیار حساس، در جهان اسلام و شرایطی که برای همه مسلمانان ناگوار است، برگزار می‌شود. فرقه‌گرایی، طایفه‌گرایی، اختلاف، خشونت، افراطی‌گری ، کشتار و آوارگی مسلمانان به ویژه در منطقه خاورمیانه.
دشمنان ادیان ابراهیمی و بویژه دین مبین اسلام، قرن‌ها در پی این تفکر بودند که اساساً دوران دین به سر آمده است و به فکر دین‌زدایی بودند. غرب می‌گفت دین واپس‌گرایی و ارتجاع است و شرق می‌گفت دین تخدیر کننده جامعه و نسل جوان است.
شرق و غرب هر دو یک هدف را دنبال می‌کردند و آن اینکه دین ضداستعمار، ضداستبداد و دینی را که به وجود آورنده قدرت بزرگ جامعه استقامت، مقاومت و اخلاق است، مانع اهداف مادی خود تلقی می‌کردند.
انقلاب بزرگ اسلامی به رهبری امام راحل بر این توهم که دوران دین پایان یافته است، خط بطلان کشید. انقلاب اسلامی ایران بر این تفکر که دین تنها عبادت و مناسک و برنامه زندگی فردی است و از دنیای سیاست و مدیریت فاصله دارد، خط بطلان کشید.
انقلاب اسلامی به جهانیان اعلام کرد دین بزرگترین قدرت اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است که توان مدیریت و اداره جامعه را دارد و می‌تواند همزمان با استبداد، استعمار و استثمار بجنگد و مبارزه کند و بدون تکیه بر شرق علیه غرب یا بدون تکیه بر غرب علیه شرق، با تکیه بر ایمان یک ملت و امت، در برابر همه قدرت‌های شرق و غرب بایستد و پیروز شود.
پیروزی انقلاب اسلامی در اواسط قرن گذشته که در آغاز به صورت نهضت اسلامی کار خود را آغاز کرد و بعد از 16 سال مبارزه به پیروزی رسید، پرچم احیای دین را در سراسر جهان برافراشت. این انقلاب بود که روحی تازه بر جامعه ما دمید و ایستادگی ملت بزرگ افغانستان در برابر اشغال کشورشان توسط ابرقدرت شرق دیروز، حرکت بزرگ احیاء تفکر اسلامی در سراسر خاورمیانه، سرآغاز شروع اذان در مأذنه‌های آسیایی مرکزی و قفقاز، حضور مردم لبنان در صحنه مقاومت و ایستادگی در برابر صهیونیسم، حرکت اسلامی در ترکیه، حرکت اسلامی در شمال آفریقا و بالاخره حرکت مقاومت‌جویانه اسلامی در سراسر دنیای اسلام، موجی بود که از پیروزی انقلاب اسلامی در این سرزمین به رهبری امام راحل آغاز شد و این موج همچنان ادامه دارد.
موج انقلاب اسلامی به جهانیان اعلام کرد که مرز اسلام نه مرز خون است و نه مرز نژاد و افراط. مرز اسلام، مرز اعتقاد، ایمان و اخلاق است و لذا این الگو و ایمان، مرزهای نظامی و مرزهای جغرافیایی را نمی‌شناسد. در اعماق اروپا و آمریکا و یا در اقصی نقاط آسیا و آفریقا، این ندا می‌تواند پیروانی مخلص داشته باشد و خواهد داشت.
ما صدای اسلام را از طریق صفیر گلوله به جهانیان نرساندیم، ما صدای اسلام را از طریق مأذنه‌ها، مدرسه‌ها، حجره‌ها، منبرها و بیانات در اجتماعات با منطق و استدلال به گوش جهانیان رساندیم. ما تابع همان قرآنی هستیم که به ما می‌گوید فبشر عباد الذین یستمعون القول و یتبعون احسنه. در یک دنیای آزاد که تک صدایی نیست و صداهای مختلف را می‌شنویم و گوش فرا می دهیم، اما قدرت گزینش بهترین‌ها را داریم و خواهیم داشت.
اسلام دینی است که سرآغاز حکومتش بر پایه یک پیمان آغاز شد؛ پیمان عقبه، سرآغازی بود برای استقرار اسلام به عنوان یک حکومت و حاکمیت در مدینه و ادامه این راه هم با قانون بود و قرارداد با قبایل و ادیان و مذاهب. این دین همان دینی است که با یهود، نصاری و کفار پیمان و قرارداد بست و تا زمانی که آنها پای قرارداد ماندند، پیامبر هم پای قرارداد ماند.
اسلام درست است که دین قدرت و اقتدار است، اما همزمان دین صلح، سلم و سلام است. اسلام شمشیر دارد، اما جز در ضرورت از این شمشیر استفاده نمی‌کند. شمشیر در نیام می‌ماند و با منطق و استدلال با جهان و دنیا حرف و سخن می‌گوید.
مکتب اهل بیت، مکتب تفسیر واقعی اسلام و قرآن است. برخلاف نظر آنها که امروز می‌خواهند در منطقه ما تفرقه بیافرینند، ما هلال شیعه نداریم، ما قمر و بدر اسلام داریم. ما همه مسلمان‌ها یکپارچه و متحد در برابر کفر و نفاق هستیم.
امام به ما یاد داد که چگونه پیروان اهل بیت، شیعیان و اهل سنت کنار هم باشند و برادرانه با هم زندگی کنند. مقام معظم رهبری هم همواره بر این اصل وحدت تکیه کرده و به ما آموخته است که با دیگران متحد باشیم.
دیروز با انقلاب اسلامی که یک گفتمان جدید بود. انقلاب یک تغییر گفتمانی بود. دیروزی که غرب و شرق می‌خواستند به ما بگویند، دوران دین پایان یافته است، انقلاب اسلامی این واقعیت را مبرهن ساخت که اتفاقاً امروز عصر دین است و امروز روزی است که دین منجی انسان‌ها و نسل جوان، ایمان و اخلاق است.
امروز دشمن راه دیگری را آغاز کرده است. اکنون که فهمیده است توطئه دین‌زدایی او به سنگ خورده است، مسیر انحرافی جدیدی را آغاز کرده و آن تحریف واقعیت دین است. دشمن می‌خواهد دین قانون، اخلاق، برادری، عطوفت و رحمت را تبدیل به دین خشونت، افراط، کشتار، تفرقه و انشقاق کند.
ما باید در برابر این انحراف و تحریف بایستیم، ایستادگی و مقاومت کنیم. ایران اسلامی ما امروز یک نمونه است. در این کشور همانند عصر پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) که حاکمیت و حکمت اکثریت بود، اما حقوق اقلیت در مدینه همواره حفظ می‌شد، در این کشور هم مبنا اسلام و مردم‌سالاری است، اما حقوق اقلیت، محفوظ و برادری در میان شیعه و سنی برقرار است و بالاتر.
مردم ما عاشق اهل بیت‌اند، از مسلمانش، ارمنی‌ و زرتشتی‌اش. مردم ما در روز عاشورا و تاسوعا به حسین بن علی(ع) و یارانش احترام می‌گذارند و سر فرود می‌آورند و فرقی بین شیعه، سنی و مسلمان و غیرمسلمان در تاریخ این کشور وجود ندارد.
بنابراین مکتب اهل بیت(ع) یعنی مکتب تفسیر راستین اسلام و قرآن و مگر می‌توان مسلمانی را یافت که نسبت به سید شباب اهل الجنه احترام نگذارد. مگر می‌توان مسلمانی را یافت که به مولای متقیان علی(ع) «اول من آمن برسول الله (ص)» احترام نگذارد و مگر می‌توان مسلمانی را یافت که آینده تاریخ جهان را به مهدویت گره نزده باشد. ما یک راه و هدف داریم، ما امروز باید دنبال کلمه سواء باشیم. «إِلَى کَلَمَةٍ سَوَاء بَیْنَنَا وَبَیْنَکُمْ».
اگر قرآن دیروز نسبت به اهل کتاب و مسلمان‌ها این فریاد را برآورد «قُلْ یَا أَهْلَ الْکِتَابِ تَعَالَوْاْ إِلَى کَلَمَةٍ سَوَاء»، امروز منطق ما در برابر همه جهانیان کلمه سواء است. کلمه سواء، کلمه صلح است و در دنیای امروز کلمه همزیستی مسالمت‌آمیز است. کلمه سواء در دنیای امروز وحدت و برادری همه مسلمانان است. کلمه سواء امروز دنیای عاری از خشونت و جهان اسلام عاری از انشقاق و افتراق است.
در جامعه ایران ما، اهل سنت ما نه تنها با ما برادرند و از حاکمیت، رهبری، قانون و قانون اساسی دفاع می‌کنند، حتی در بسیاری از بخش‌های مرزی ما مرزبانان خوب سرزمین ما هستند. در کردستان، ترکمن صحرا، بخشی از خراسان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان بخش‌هایی در مرزهای این سرزمین به دست اهل سنت ما به خوبی حراست و حفاظت می‌شود. دشمن می‌خواهد ما را از اسلام واقعی جدا کند. دشمن می‌خواهد دین را منشاء خشونت قرار دهد. همه ادیان آسمانی در پی کرامت انسانی بودند و چطور شده است که امروز به نام موسی و دین یهود در فلسطین کشتار به راه می‌اندازند و زنان و کودکان را به ناروا به مسلخ می‌برند. دین موسی و دین یهود، دین اخلاق بوده است و نه دین تجاوز. این انحراف بزرگ در یک دین ابراهیمی است.
در فلسطین به نام دین یهود جنایت می‌کنند و در بخشی از آسیا به نام بودا انسان‌سوزی را به راه می‌اندازند و در خاورمیانه یک عده نادان و ناآگاه و یا مزدور به نام اسلام و جهاد، خشونت می‌کنند و مسجد، کلیسا، معبد را نابود می‌کنند. اسلام همان دینی است که به ما می‌گوید، جهاد و دفاع در اسلام تنها برای حراست از مسجد نیست. «وَلَوْلَا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَهُدِّمَتْ صَوَامِعُ وَبِیَعٌ وَصَلَوَاتٌ وَمَسَاجِدُ یُذْکَرُ فِیهَا اسْمُ اللَّهِ کَثِیرا». اگر باید دفاع کنیم و بایستیم و مقاومت کنیم و پرچم جهاد را به اهتزاز درآوریم، قبل از مسجد، قرآن می‌گوید «لَّهُدِّمَتْ صَوَامِعُ وَبِیَعٌ وَصَلَوَاتٌ وَمَسَاجِدُ یُذْکَرُ فِیهَا اسْمُ اللَّهِ کَثِیرًا»، هم کلیساها و هم کنیسه‌ها و هم مسجدها، همه معبدها و هر آنجا که نام خدا برده می‌شود، آنجا باید مورد دفاع باشد. اساس آیات جهاد قرآن مجید با کلمه دفاع شروع می‌شود. «انَّ اللَّهَ یُدَافِعُ عَنِ الَّذِینَ آمَنُوا». این اولین آیه جهادی است که در قرآن نازل شده است. دفاع از حیثیت، جان، دین، آزادی و مردمسالاری دینی در جامعه.
امروز این بار سنگین مسئولیت بر دوش همه ماست. دیروز برای احیاء اسلام در برابر دین‌زدایی و امروز برای احیاء اسلام در برابر تحریف و انحراف. نگذاریم دین اسلام که دین برکت برای همه انسان‌هاست، که دین مدافع از حقوق همه انسان‌هاست و دین اسلام، عدل و اعتدال و رحمت است، دشمنان اسلام از طریق گروهک‌های تروریستی، دین اسلام را دین کشتار، خشونت و نابودی تمدن‌ها معرفی کنند.
ما پیرو مکتب خاندان رسالتیم. همان خاندان رسالتی که در دوران ارعاب و یأس، امام سجاد(ع) در دنیای بعد از حادثه عاشورا که مدینه، مکه و کوفه را رعب، وحشت، یأس و ناامیدی فرا گرفته بود، توانست با موج معنویت و اخلاق آنچنان حرکتی را به وجود بیاورد که امید را به جامعه برگرداند. به مردم یاد بدهد که همیشه باید سخن حق بگوییم و اگر در بدترین شرایط زمان نتوانستیم با صراحت حرف بزنیم، با بیان رمز، با هم حرف و سخن بگوییم.
اگر شرایطی است که نمی‌توانی بگویی حاکم، والی و قدرتمند، تو باید در برابر مردم تواضع داشته باشی، نباید گردنکشی کنی در برابر مخلوقات و انسان‌ها و جامعه، آنگاه می‌توانی با این دعا این حقیقت را بگویی که خدایا اگر من در جامعه مقامی می‌یابم به همان اندازه در نفس خودم احساس فروتنی بیشتر نمایم.
این امام سجاد(ع) است که همه معارف دین و اسلام را در قالب دعا که مجموعه‌ای از آن ادعیه در صحیفه سجادیه جمع شده است، 54 فراز که البته همه ادعیه امام سجاد (ع) نیست، اما بخشی از ادعیه آن حضرت جمع شده است. وقتی سال گذشته ترجمه انگلیسی آن در اروپا و آمریکا و کانادا چاپ و توزیع شد، در زمان کوتاهی نایاب شد و صد هزار نسخه از این کتاب در همین زمان کوتاه به فروش رسید.
دنیای امروز مشتاق اسلام معرفت و عطوفت و اسلام سلام، صلح و مقاومت و ایستادگی است.
این امام سجاد(ع) همان امام بزرگواری است که رساله حقوقش با 50 فراز، چگونه می‌تواند در یک جامعه، انواع حقوق جمعیت و مردم را، چه حقوق نسبت به خود که از اعضا و جوارح خود انسان آغاز و شروع می‌کند تا همه مسایل اجتماعی و خانوادگی و حقوق جامعه در حاکمیت را در یک مجموعه جمع می‌کند.
دین اسلام و دین اهل بیت، دین قانون، حقوق، معنویت و اخلاق است که اساس بعثت پیامبرش برای اتمام و اکمال اخلاق بود.
امروز در سطح جهان، دولت جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌کند، که قدرت ما در سایه منطق ماست. قدرت ما در سایه توان مذاکره و گفتمان جدید ماست. ما قدرت‌مان را در زور بازو نمی‌بینیم. ما قدرتمان را در سلاح و اسلحه نمی‌بینیم. ما قدرتمان را در منطق و استدلال و به اهتزاز در آوردن پرچم صلح می‌بینیم. نه بمب اتم توانست برای متجاوزین صهیونیست، امنیتی را به وجود بیاورد و ثباتی و نه سلاح‌های مدرن توانست برای کشورهای همسایه ما امنیت به وجود بیاورد؛ کسانی که با بمب و هواپیما ملت بزرگ، آزاده و مظلومی مثل یمن را زیر بمباران قرار داده‌اند.
قدرت امنیت را علم و دانش، وحدت و اتحاد، یگانگی و انسجام و اخلاق در جامعه می‌تواند بوجود بیاورد. اقتدار، قدرت علمی، معنوی و سیاسی ما علیه هیچ یک از کشورهای مسلمان منطقه و همسایگان ما نبوده و نخواهد بود. ما با توان و قدرتمان می‌خواهیم صلح، ثبات و امنیت را در این منطقه بوجود بیاوریم.
ما ثابت کردیم با قدرت سیاسی و منطق قادریم در برابر بزرگترین قدرت‌های جهان بنشینیم و آنها را وادار کنیم تا در برابر حق مسلم ملت ما سر فرود بیاورند و قبول و اعتراف کنند که این مردم قادرند از منطق و استدلال در دفاع از حقوق خود برای علم و فناوری و فناوری صلح آمیز هسته‌ای و برای از بین بردن تحریم و برای پایان دادن به قطعنامه غلط شورای امنیت استفاده کنند.
اجتماع شما در این کنفرانس مبارک، نامش جمع عاشقان اهل بیت(ع) برای وحدت دنیای اسلام، برای صلح و ثبات و امنیت در منطقه و جهان است. برای آشنایی بیشتر با معارف اهل بیت و نشر آن معارف در سراسر جهان است.
برای ما شیعه یمنی، ‌عراقی، لبنانی، سوری با اهل سنت عراق، با اهل سنت یمن، با اهل سنت در فلسطین و عراق هیچ تفاوتی ندارد. ما برای همه صلح و امنیت و برادری و برای کل منطقه خواهان توسعه هستیم.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

شناسه خبر: 88716

- دیدارهای داخلی

- دولت یادهم و دوازدهم

- اخبار برگزیده

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده