دکتر امین زاده در همایش بین المللی جهان عاری از خشونت در اندیشه امام خمینی(ره):

سیره امام خمینی(ره) ممنوعیت خشونت و پرهیز از افراطی گری است/ باید جلوی انتقال تروریست ها برای سلاخی مردم منطقه گرفته شود

معاون حقوقی رییس جمهوری، انقلاب اسلامی ایران را یک انقلاب آرام با ثمرات بسیار زیاد توصیف کرد و با بیان اینکه اختلافات در دنیای اسلام منشأ گرفته از توطئه سلطه طلبان در جهان است، گفت: کمک های اقتصادی و ایجاد اختلافات ایدئولوژیک بین مسلمانها از ابزارهای کهنه و ناکارآمد استعمارگران برای برتری سلطه استعماری و نظامی گری در منطقه است.

شناسه خبر: 87464 -

سه شنبه 12 خرداد 1394 - 22:02

دکتر الهام امین زاده عصر سه شنبه در همایش بین المللی جهان عاری از خشونت در اندیشه امام خمینی(ره)، خواستار قطع کمک های مالی برخی کشورها به گروه های خشن تروریستی در منطقه شد و گفت: بدون کمکهای دولتی امکان ندارد گروه های تروریستی بتوانند به فعالیت های خود ادامه دهند.
معاون حقوقی رییس جمهوری افزود: تراکنش مالی که دولت های خاصی برای این گروه انجام می دهند باید هر چه زودتر متوقف شده و جلوی انتقال تروریست ها برای سلاخی مردم منطقه گرفته شود.
دکتر امین زاده، دخالت در امور داخلی کشورها، تضاد منافع و تحمل ناپذیری را دلیل اصلی بوجود آمدن چنین خشونت های در منطقه دانست و گفت: متاسفانه سرریز منابع نفتی و افزایش درآمدهای مالی برخی کشورها به جیب گروه های خشن رفته است که باید ضمن محکومیت این گروه ها، این سرریز منابع مالی کشورهای ثروتمند نفتی در جهت رفاه و صلح بین المللی مورد استفاده قرار گیرد تا جهانی پر از برادری و صلح که مدنظر امام خمینی (ره) بود، ایجاد شود.
دکتر امین زاده با تأکید بر اینکه امنیت تجزیه پذیر نیست، گفت: نمی توان در نقطه ای از جهان شاهد ناامنی و کشتار زنان و کودکان واز بین رفتن غیرنظامیان بر اثر نابرابری های اقتصادی و بهداشتی باشیم در حالی که در نقطه ای دیگر از جهان آرامش، رفاه و امنیت برقرار باشد.
معاون حقوقی رییس جمهوری با بیان اینکه امنیت جهانی یک امر وابسته به یکدیگر است، گفت: به همین جهت تهییج افراطیون جهت اسلام هراسی و ایجاد اسلام منفعل و نظاره گر به نتیجه نخواهد رسید.
دکتر امین زاده با اشاره به اینکه اسلام پویا حرکت خود را در جهان ادامه خواهد داد، اظهار داشت: امروز شاهد گسترش روحیه دین باوری و دینداری در بین ادیان هستیم، منتها برای جلوگیری از تروریسم باید بین تروریسم و تلاش های ملت ها برای حق تعیین سرنوشت تفکیک قایل شویم.
معاون حقوقی رییس جمهوری با اشاره به تلاش های سازمان های بین المللی برای تعریف تروریسم در سال 1978 گفت: متأسفانه سازمان های بین المللی هیچگاه نتوانستند تروریسم را تعریف کنند حتی در سال 1989 نیز دبیر کل سازمان ملل در مجمع عمومی این سازمان اعلام می کند که کشورها حتی حاضر به برگزاری یک کنفرانس به منظور تعریف تفاوت ترور و حق تعیین سرنوشت نیستند.
دکتر امین زاده همچنین با اشاره به کنوانسیون سال 2002 میلادی برای مبارزه با تأمین های مالی تروریسم و همچنین قطعنامه های متفاوت برای تحریم گروه های تروریستی داعش و جبهه النصره در سال های اخیر گفت: امروزه برخی کشورهای ثروتمند با تامین مالی، گروه های افراطی نژاد پرست را از اروپا، آفریقا و خاورمیانه به منطقه سرازیر کرده اند.
معاون حقوقی رییس جمهوری تصریح کرد: اجرای این اسناد و قطعنامه های بین المللی نیاز به یک همت بین المللی نیز دارد که متاسفانه با برخوردهای دوگانه و گزینشی با کشورهای جهان و گاهی مورد هدف قرار دادن نظام های مردمی به جای نظام های تامین کننده مالی تروریست ها ، شاهد پیشرفت چندانی برای مبارزه با تروریسم برای منطقه و جهان نیستیم.
دکتر امین زاده تأکید کرد: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران با یک نگاه تعامل سازنده برای مبارزه با خشونت در جهان تلاش می کند.
معاون حقوقی رییس جمهوری با اشاره به دهه تقویت گفتمان فرهنگی در سال 2013 تا 2022 تصریح کرد: امیدواریم در این دهه به گفتمان فرهنگی و اعتدال روی بیاوریم.
دکتر امین زاده در ابتدای سخنان خود با گرامیداشت سالگرد ارتحال بنیانگذار انقلاب اسلامی، سیره امام خمینی(ره) را ممنوعیت خشونت و پرهیز از افراطی گری توصیف کرد و گفت: امام خمینی(ره) همواره رهبران سیاسی جهان را از پرداختن به خشونت به عنوان یکی از ابزارهای انقلاب نهی می فرمودند و به دلیل رفتار توحیدی همیشه معتقد بودند افراطی گری و خشونت انقلاب را به پیروزی نمی رساند و به همین جهت از آموزه های اسلامی برای ملت سخن به میان می آوردند.
معاون حقوقی رییس جمهوری افزود: خوشبختانه دکتر روحانی، شاگرد شایسته امام، همین راه بنیانگذار انقلاب را ادامه می دهد و با بیان شیوای خود در سازمان ملل در خصوص نفی افراطی گری و خشونت باعث شد تا قطعنامه ای در این زمان به تصویب رسیده و به عنوان یکی از قطعنامه های مجمع عمومی نهادینه شود.
دکتر امین زاده تاکید کرد: خوشبختانه در زمانی که برخی برخورد تمدن ها را تشویق می کردند ایران گفتگوی تمدن ها را به عرصه جهانی هدیه کرد و مباحث مربوط به عدالت، توسط جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی تدوین شد.
معاون حقوقی رییس جمهوری با بیان اینکه امام خمینی(ره) در عرصه سیاست خارجی اصل نفی ظلم و حمایت از مظلوم را سرلوحه اعمال خود قرار داد، اظهار داشت: اصل احترام متقابل، عدم دخالت در امور یکدیگر و روابط مبتنی بر اسلام و انسانیت همیشه در کلام و عمل امام خمینی(ره) بود و امام می فرمودند که باید با دولت ها به مدارا رفتار کرد و هیچ وقت تمایل نداریم که با کشوری با خشونت برخورد کنیم.
دکتر امین زاده با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران خواستار صلح و آرامش برای همه مردم دنیاست، گفت: امروز می توانیم با طراوت و تازگی از همه سخنان امام یاد کنیم. امام هیچ وقت استقرار صلح منفی و صلحی که سکوتی مرگبار بر ظلم باشد را تایید نمی کرد.
معاون حقوقی رییس جمهوری افزود: صلح و امنیت عادلانه تنها چیزی بود که مد نظر امام قرار داشت.
وی با اشاره به نظرات امام خمینی(ره) در خصوص سیاست خارجی و برخورد با سایر ملت ها و تمدن و مناسک اسلامی همچون حج، گفت: امام(ره) همیشه یادآوری می کردند که در امور خود اخلاق اسلامی را رعایت کنید و ما باید به عنوان یک مسلمان نمونه و ایده آل از آموزه های امام درس بگیریم.

شناسه خبر: 87464

- دیدارهای داخلی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده