معاون اول رئیس جمهور:

دولت مصمم است هیچ یک از دستورات مقام معظم رهبری بر زمین نماند

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه در این دولت بنا داریم هیچ وعده غیر قابل اجرایی به مردم داده نشود، تصریح کرد: این دولت مصمم است هیچ یک از دستورات مقام معظم رهبری بر زمین نماند و همه دستورات ایشان باید اجرایی گردد.

شناسه خبر: 86349 -

دوشنبه 31 فروردين 1394 - 16:15

دکتر اسحاق جهانگیری ظهر امروز (دوشنبه) در مراسم آغاز بهره برداری از شبکه آبیاری تحت فشار هزار هکتار "عین خوش" با اشاره به برنامه ریزی دولت برای احیا و آبیاری 50 هزار هکتار از اراضی استان ایلام گفت: امروز مردم در این اراضی مشغول فعالیت هستند و به گفته وزیر جهاد کشاورزی در پنج سال آینده این مناطق یکی از مناطق مهم توسعه یافته خواهد بود.
معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: وقتی تدبیر و دلسوزی به معنای واقعی در کار باشد و مسئولین به قصد محبوب کردن خود شعار ندهند، آنگاه کارها به نتیجه مطلوب خواهد رسید و مطمئن هستیم در سالهای آینده شاهد اجرای کامل احیای اراضی دشت‌ های استان ایلام نیز خواهیم بود.
وی یکی از طرح های مهم و پر اهمیت بخش کشاورزی که با همت وزارت جهاد کشاورزی در استان های خوزستان و ایلام در دست اجرا است را طرح احیای 550 هزار هکتار از اراضی این دو استان دانست و گفت: این طرح از سال 1375 در سفر مقام معظم رهبری به استان خوزستان مطرح شد که ایشان دستور دادند این دشت ها تحت آبیاری و کشاورزی قرار گیرند.
معاون اول رییس جمهور افزود: تا پیش از آغاز به کار دولت تدبیر و امید و پس از گذشت 18 سال از دستور رهبر معظم انقلاب، تنها 75 هزار هکتار از این اراضی تحت آبیاری و کشت قرار گرفت اما با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید این موضوع به طور جدی مورد تاکید قرار گرفت.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه دولت یازدهم به دو دلیل به این طرح توجه کرد گفت: نخست آنکه این طرح ها بسیار پراهمیت بود و با اجرای آن برای مردم استان ایلام و خوزستان که سالها در خط مقدم دفاع مقدس بودند مسیر توسعه را فراهم می‌کرد.
وی افزود: دلیل دیگر آنکه این طرح ها بسیار اقتصادی هستند و میزان تولیدات کشاورزی را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند و از همه اینها مهمتر آنکه بالاترین مقام کشور یعنی مقام معظم رهبری در این زمینه دستور صادر کرده بودند و به مردم قول داده بودند لذا دولت تدبیر وامید اهمیت توجه دو چندانی به این موضوع معطوف کرد.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: به همین دلیل دولت نامه ای به مقام معظم رهبری نوشت و مجوزی برای اخذ وام از صندوق توسعه ملی دریافت کرد تا با این اعتبارات بتواند طرح های مربوط به آب و خاک کشور و از جمله دشت های خوزستان و ایلام را اجرا کند.
دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اهمیت حوضه آب رودخانه‌ها و ضرورت یکپارچگی آنها گفت: ممکن است برداشت آب توسط یک استان از رودخانه موجب اعتراض سایر استان‌های در مسیر رودخانه قرار گیرد که برای جلوگیری از این موضوع و ساماندهی و یکپارچگی مدیریت آن، شورایی برای مدیریت حوضه آبریز رودخانه ها توسط وزارت نیرو در نظر گرفته شد تا همه استان ها بتوانند به شکل صحیح و مناسب از این آب استفاده کنند.
معاون اول رییس جمهور همچنین از تشکیل شورای هماهنگی حوضه آبریز رودخانه کرخه در هفته جاری خبر داد و افزود: با این کار همه استان های در مسیر از آب این رودخانه بهره مند می شوند و با مجموع کارهایی که در حوضه کرخه انجام شده بی تردید 50 هزار هکتار اراضی استان ایلام که وعده داده شده، تحت آبیاری و کشت قرار خواهد گرفت.
معاون اول رییس جمهور یکی از برنامه های مهم وزارت جهاد کشاورزی را توسعه آبیاری های مدرن و تحت فشار عنوان کرد و گفت: قرار است 50 هزار هکتار اراضی دشت های ایلام از طریق آبیاری مدرن و تحت فشار زیر کشت قرار گیرد.
دکتر جهانگیری با تاکید براینکه استفاده از شیوه های نوین آبیاری باید در تمام کشور ترویج شود ،خاطر نشان کرد: دولت در بودجه سالانه منابع و اعتبارات مناسبی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار داده تا این شیوه آبیاری را در تمام کشور توسعه دهند.
معاون اول رییس جمهور خاطر نشان کرد: اگر وزارت جهاد کشاورزی بتواند با استفاده از این گونه روش ها 15 درصد در میزان مصرف آب در بخش کشاورزی صرفه جویی کند، گام مهمی در جبران کمبود آب کشور برداشته خواهد شد. البته باید بر این نکته نیز تاکید گردد که وزارت جهاد کشاورزی با اعمال این گونه روش ها نه تنها سطح زیر کشت را کاهش نخواهد داد بلکه در صدد است اراضی تحت کشت را افزایش دهد.
دکتر جهانگیری در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه کشور به جهت امنیت غذایی دارای سیاست های روشنی است گفت: امیدواریم با برنامه ریزی های انجام شده شاهد افزایش محصولات کشاورزی باشیم و علاوه بر خودکفایی در محصولات شاهد مثبت شدن تراز تجاری بخش کشاورزی باشیم.
گفتنی است معاون اول رییس جمهور پیش از حضور در این مراسم، از دشت عباس، دشت فکه، عین خوش و جنگلهای بلوط به صورت هوایی بازدید کرد و در جریان روند اجرای کار و میزان پیشرفت فیزیکی این طرح ها قرار گرفت.

شناسه خبر: 86349

- سفرهای داخلی

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده