برگزاری نشست بررسی ابعاد حقوقی بیانیه لوزان با حضور امین زاده، عراقچی، بعیدی نژاد، کمالوندی و 30 حقوقدان برجسته کشور

نشست بررسی ابعاد حقوقی بیانیه لوزان با حضور دکتر الهام امین‌زاده معاون حقوقی رییس‌جمهور، عباس عراقچی معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه، حمید بعیدی‌نژاد عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی و 30 تن از اساتید حقوق بین الملل و روابط بین الملل کشور برگزار شد.

شناسه خبر: 86094 -

سه شنبه 25 فروردين 1394 - 22:14

دکتر امین زاده در جمع خبرنگاران ضمن تشریح این نشست اظهارداشت: درخصوص بیانیه لوزان ابعاد حقوقی وجود داشت که از اساتید حقوق بین الملل سراسر کشور برای ارائه نظراتشان درباره بیانیه و فکت شیت دعوت کردیم که در این نشست دکتر عراقچی با ارائه گزارشی مفصل از آغاز مذاکرات تاکنون، دستاوردها و تلاش های دولت یازدهم برای حفظ حقوق هسته ای و رفع تحریم ها و مکانیزم های دستیابی به این موفقیت را تشریح کرد و نهایتا اعلام کرد همزمان با تدوین موافقتنامه نهایی، تحریم های اقتصادی هم باید لغو شود.
وی افزود: اساتید حقوق بین الملل هم ابهامات خود را مطرح کردند و پیشنهاداتی را نیز درخصوص بیانیه و توافقنامه ای که قرار است در آینده تدوین شود، اعلام کردند زیرا لغاتی که در این مذاکرات مورد استفاده قرار می گیرد از اهمیت بسیاری برخوردار است و در آینده برنامه هسته ای و اعتماد سازی موثر است.
معاون حقوقی رییس‌جمهوری نتایج مذاکرات را دارای دو جنبه دانست و گفت: جنبه اول این است که فعالیت صلح آمیز هسته ای کشورمان ادامه پیدا کند و جنبه دیگر موضوع اعتماد سازی است و طرف مقابل هم باید تحریم های اقتصادی را به صورت جامع و یکجانبه لغو کند.
وی افزود: اینکه امروز ادبیات کشورمان در عرصه بین المللی پذیرفته شده و حقوق هسته ای مان هم به رسمیت شناخته شده از جمله نتایج مثبت مذاکرات است که منجر به حفظ صلح و امنیت بین المللی خواهد شد.
معاون حقوقی رییس‌جمهوری با ابراز امیدواری برای دستیابی به توافق نهایی درباره شرکت کنندگان نشست بررسی ابعاد حقوقی بیانیه لوزان بیان کرد: بیش از 30 تن از اساتید حقوق بین الملل و روابط بین الملل از دانشگاههای تهران، شهید بهشتی، علامه طباطبایی، اصفهان، شیراز، آزاد، تربیت مدرس و پردیس های فارابی در این نشست حضور داشتند.

شناسه خبر: 86094

- مصاحبه ها

- نهاد ریاست‌جمهوری