مولاوردی در جشنواره ملی ازدواج و خانواده جوان:

قوانین مرتبط با تسهیل و ساماندهی ازدواج جوانان نیازمند بازنگری و آسیب شناسی است/ برنامه جمعیتی باید معطوف به برطرف کردن نیازها و آرزوهای جوانان باشد/ برنامه های گسترده دولت تدبیر و امید برای تسهیل امر ازدواج

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده روز یکشنبه در جشنواره ملی ازدواج و خانواده جوان با اشاره به مشکلات و موانع موجود در امر ازدواج جوانان در کشور، تصریح کرد که دولت تدبیر و امید برای تسهیل امر ازدواج جوانان ایرانی، برنامه های گسترده ای را تدارک دیده است.

شناسه خبر: 85082 -

يکشنبه 10 اسفند 1393 - 15:18

شهیندخت مولاوردی گفت: معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با همکاری وزارت ورزش و جوانان تلاش دارند تا مشکلات ازدواج جوانان و همچنین راه های تحکیم بنیان خانواده های ایرانی را با جدیت پیگیری کنند.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه تراکم و فشردگی وقایع در دوره جوانی همراه با تغییرات سریع اجتماعی و تکنولوژیکی، جوانان را به موتور تغییرات اجتماعی تبدیل کرده است، اظهار داشت: جوانان نه تنها به لحاظ وزن جمعیتی بلکه از نظر اقتصادی، اجتماعی و سیاسی اهمیت زیادی دارند و نسبت جمعیت جوان در کشور نه تنها به لحاظ عددی افزایش یافته بلکه به لحاظ کیفی نیز از رشد بیشتری برخوردار شده و از این رو جمعیت جوان می تواند منشا تحولات اجتماعی، اقتصادی و تکنولوژیکی در کشور باشد.
وی اضافه کرد: با در نظر داشتن منفعت و مزایای بالقوه این تجربه گذار جمعیتی در کشور، جمعیت شناسان چنین ساختار جمعیتی را به پنجره یا هدیه جمعیتی تعبیر نموده و اقتصاددانان نیز از آن به عنوان سود جمعیتی یاد کرده اند.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت:بالفعل شدن این سرمایه بالقوه مستلزم آن است که اولا شناخت درستی از ویژگی های این جمعیت وجود داشته باشد و ثانیا امکانات و شرایط لازم برای استفاده از چنین موهبتی فراهم گردد و در چنین شرایطی است که نیروی جوان می تواند به تولید و بهره وری بپردازد و به رشد و رونق اقتصادی و رفاه اجتماعی کمک کند.
مولاوردی با اشاره به اهمیت تورم جوانی جمعیت در برنامه ریزی ها و سیاست های توسعه ای کشور گفت: هنوز شاخصه های توسعه در به کار بردن جوانان در سطح مطلوبی نیست و جامعه علمی، تصمیم گیران و سازمان های مرتبط با امور جوانان به شناخت جامع و واقع بینانه ای نسبت به زوایای مختلف جمعیت شناسی دست نیافته اند.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه افزایش نسل جوانان مجرد و تحصیل کرده در سال های گذشته به عنوان نیرو و قدرت دهنده جهان امروز و کنشگران عرصه توسعه و تغییرات اجتماعی محسوب می شوند، افزود: این وضعیت پارادوکس فرصت و تهدید، ضرورت شناخت دقیق علمی و همه جانبه ابعاد مختلف زندگی جوانان را مشخص می نماید و در صورتی که به درستی مدیریت و مهندسی نشود ممکن است به تغییرات اجتماعی سریع در جامعه، جنبش های اجتماعی، افزایش آسیب های اجتماعی و رفتاری منجر شود.
مولاوردی با تاکید بر اینکه جوانان امروز، سالمندان آینده را تشکیل می دهند، تصریح کرد: در حال حاضر توجه و نگرانی اصلی مدیران و سیاست گذاران کشور بیشتر به پیامدهای مرحله بعدی گذار ساختار سنی یعنی سالخوردگی بوه و این موضوع باعث شده تا جوانان و چالش های آن ها تا حدودی نادیده گرفته شود.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به کاهش آمار ازدواج و افزایش طلاق در کشور اظهار داشت: افزایش نستبت های تجرد در میان جوانان، افزایش سن ازدواج و همبسته های آن و طلاق و تحولات مرتبط با آن از جمله ویژگی های بارز جامعه امروز ایران است.
مولاوردی تصریح کرد: در تبیین افزایش نسبت های تجرد یا به بیان دیگر تاخیر در ازدواج جوانان می توان به عوامل کلیدی دسترسی به همسر مناسب، امکان ازدواج با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی و همچنین تمایل جوانان به ازدواج اشاره کرد.
وی طلاق را پدیده ای رو به رشد در سطح جهانی خواند و گفت: طلاق جزیی از تغییرات گسترده در الگوهای ازدواج و فرزند آوری محسوب می شود که تحت عنوان انتقال دوم جمعیتی از آن یاد می شود و در جامعه امروز ایران با توجه به استمرار و تاثیر پایدار ارزشهای ریشه دار در گذشته، نرخ وقوع طلاق در جامعه در مقایسه با متوسط کشورهای غربی به مراتب پایین تر است.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده یکی از ابعاد تحولی ازدواج در ایران را تغییر ارزش ها و ایده آل ها عنوان کرد و اظهار داشت: مطالعات انجام شده بیانگر آن است که حدود 90 درصد جوانان موقعیت ایده آل ازدواج را منوط به داشتن شغل و شرایط مناسب مالی دانسته اند و مابقی مناسب ترین موقعیت ازدواج را بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی بیان نموده اند.
مولاوردی با تاکید بر اینکه الگوها، هنجارها و ارزش های ازدواج و تشکیل خانواده در حال تغییر است، گفت: اهمیت سیاست گذاری درباره جوانان چنان است که در اکثر برنامه های پنج ساله توسعه بخشی از این برنامه را به خود اختصاص داده اند و با این حال بین برنامه ریزی و اجرایی شدن این برنامه ها فاصله بسیار وجود دارد.
وی ادامه داد: بررسی سیاست ها و برنامه های مرتبط با جوانان در حوزه های مختلف حاکی از آن است که علیرغم برخی پیشرفت های بدست آمده، کاستی های متعددی در این زمینه وجود دارد و بسیاری از اسناد و برنامه های ملی تدوین شده در حوزه های مختلف طی دور های گذشته فقط در حد نظر باقی مانده است و متاسفانه در حوزه امور زنان و خانواده نیز شاهد همین وضعیت هستیم.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده تاکید کرد: بررسی دستورالعمل های موجود در مورد جوانان نشان می دهد در دوره های مختلف و با روی کار آمدن دولت ها با خط مشی های متفاوت نگاه جوانان تغییر یافته و بر این اساس سیاست های مرتبط با جوانان در یک دولت با روی کار آمدن دولت دیگر تغییر می یابد و باعث عملیاتی نشدن برنامه های قبلی می شود.
مولاوردی قوانین مرتبط با تسهیل و ساماندهی ازدواج جوانان را نیازمند بازنگری و آسیب شناسی دانست و ادامه داد: روند افزایش سنی ازدواج در دهده های اخیر نشان می دهد که این قوانین به طور موثر عملیاتی و اجرا نشده است.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده برنامه های آموزش مهارت های زندگی خانوادگی و سبک زندگی سالم را محدود و نامناسب توصیف کرد و افزود: اجرای موثر برنامه ها و سیاست ها نیازمند شناخت تجربی وضعیت و نیازهای جوانان بوده و همچنین به منظور عملیاتی شدن مناسبتر سیاست گذاری ها بهتر است از خود جوانان برای تدوین قوانین استفاده کرد.
مولاوردی با اشاره به اینکه چالش های حال و آینده جمعیتی ایران بستگی زیادی به نحوه بهره برداری از تورم جوانی و فرصت پنجره جمعیتی دارد، اظهار داشت: بهره برداری از این فرصت کلیدی و طلایی و تبدیل آن به فرصت اقتصادی و اجتماعی مستلزم توانمندی و مقتدرسازی جوانان برای توسعه اقتصادی، سرمایه گذاری مطلوب، بهبود کیفیت سرمایه انسانی و فراهم کردن حضور زنان در بازار کار است.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه سیاست های جمعیتی بایستی با توجه به ساختار و واقعیات جمعیتی حال حاضر تنظیم شود و تامین نیازهای جوانان کشور در اولویت قرار بگیرد گفت: برنامه جمعیتی باید معطوف به برطرف کردن نیاز ها و ارزوهای جوانان باشد.
در این جشنواره با اهدای لوحی از خادمین ، خیرین و فعالان حوزه نشر و رسانه و همچنین برخی از همسران نمونه ، تقدیر شد.

شناسه خبر: 85082

- دیدارهای داخلی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده