دکتر امین زاده در آیین آغاز هفته جهانی فضا:

نیازمند نهادی مستقل برای ساماندهی فعالیتهای فضایی ایران هستیم/ قانون گذاری در حوزه فضا جدی تر و تخصصی تر شود/ حقوق دانان ایرانی در شکل گیری عرف حقوق بین الملل فضایی مشارکت کنند

معاون حقوقی رییس جمهوری با تاکید بر ضرورت تهیه قانون جامع فضایی برای کشور ، گفت: اگر حاکمیت قانون را در هر عرصه ای از جمله فضا داشته باشیم، می توانیم به تحقق آزادی، عدالت و برابری در عرصه بین المللی کمک کنیم.

شناسه خبر: 81648 -

شنبه 12 مهر 1393 - 10:54

دکتر الهام امین زاده روز شنبه در آیین آغاز هفته جهانی فضا در مرکز پژوهش های فضایی ایران با تاکید بر توجه نسبت به اصول حقوقی و مسایل سیاسی، امنیتی و اقتصادی فضا در کنار پیشرفت های فنی و تکنولوژیکی فضایی، افزود: امروزه در کنار پتانسیل های صنعتی و تجاری که در عرصه فضا مطرح است باید سریع به قانونمندی در عرصه فضا دست یابیم تا استفاده مطلوب برای همه نوع بشر فراهم باشد.
معاون حقوقی رییس جمهوری، حفظ جایگاه پیشتاز جمهوری اسلامی ایران در حوزه فضایی در خاورمیانه را نیازمند ساز و کار و نهادی مستقل و کارآمد دانست که بطور مستمر، ساماندهی فعالیتهای فضایی را هم در عرصه ملی و هم در جهت هدف گذاری های کلان بین المللی دنبال کند.
دکتر امین زاده در ادامه با تاکید بر وضع قوانین ملی درحوزه فضا، گفت: برای حفظ پایگاه و جایگاه اول ایران در حوزه فضا در منطقه خاورمیانه باید ساز و کار و نهاد فضایی پیش بینی شود تا بتوان این جایگاه را حفظ کرد.
دکتر امین زاده با تاکید بر قانونگذاری جدی تر و تخصصی تر در حوزه فضا در عرصه داخلی، خاطر نشان کرد: حقوق فضا به قانون گذار و مجری برای تصمیم گیری صحیح در حوزه فضا کمک می کند.
معاون حقوقی رییس جمهوری با یادآوری اینکه 15 کشور جهان در حوزه قانون گذاری داخلی و تدوین آیین نامه ها و دستورالعمل ها در حوزه فضا گام هایی را برداشته اند، افزود: ایران نهمین کشور دارای توانمندیهای فضایی است که امیدواریم در حوزه داخلی نسبت به تدوین قانون جامع فضایی اقدام شود تا در عرصه بین المللی هم حرف برای گفتن داشته باشیم.
دکتر امین زاده با تاکید مجدد در اقدام سریع برای تدارک و تهیه قانون جامع فعالیتهای فضایی کشورمان، گفت:اگر قانون فضایی جامع و مانعی در کشور تدوین و به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد ،مسیر ثابت رو به بالایی در عرصه ملی و بین المللی پیدا خواهیم کرد همچنین تنظیم قانون، ما را موظف به قرارگیری در مسیررو به اعتلا کرده و در این صورت به عنوان عمل یکجانبه بین المللی اعلام می کنیم که قدرت درک مفاهیم حقوق فضایی را داریم و در عرصه عرف بین الملل می توانیم فعالانه در مجامع بین المللی حضور پیدا کنیم.
این استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه در تنظیم سندهای بین المللی در حوزه فضا باید منافع همه کشورها اعم از توسعه یافته و در حال توسعه در نظر گرفته شود، افزود: مشارکت حقوق دانان کشورمان در شکل گیری عرف حقوق بین الملل در حوزه فضا کمک می کند تا دیگران عرف از پیش تعیین شده ای را برایمان تنظیم نکنند که مجبور به اجرای آنها باشیم.
دکتر امین زاده با یادآوری ضرورت تعریف نحوه تعامل جمهوری اسلامی ایران با جهان اسلام و کشورهای آسیایی در حوزه فضا ،‌ تاکید کرد این توانمندی وجود دارد که اموزش حقوق فضا در عرصه منطقه ای توسط حقوق دانان کشورمان انجام گیرد.
معاون حقوقی رییس جمهوری تصریح کرد: برای تعامل و تبادل تجارب با کشورهای دیگر در حوزه فضایی، لازم است هنجارهای ایران در حوزه فضا مشخص شود.
دکتر امین زاده در تشریح دیدگاه های خود درباره جایگاه فضا در برنامه ششم توسعه، گفت: پیشنهاد می شود در قانون برنامه ششم توسعه، بخشی مجزا و شفاف و تبیین کننده برای حوزه فضا پیش بینی شود به طوریکه مشخص باشد طی برنامه ششم قرار است در حوزه فضا به کدام نقطه برسیم و دولت باید چه کمک هایی اعمال کند؛ یعنی مسیر در حوزه فضایی طی برنامه ششم توسعه باید بسیار شفاف و حمایتی باشد.
معاون رییس جمهوری افزود: تا ابد نمی توانیم همه فعالیتهای علمی کشور را متکی بر بخش دولتی کنیم بنابراین، این اطلاع رسانی باید صورت گیرد اگر بخش خصوصی به حوزه فضا ورود کند چه عوایدی برایش دارد. باید بستر حضور بخش خصوصی در حوزه فضا را آماده کنیم و از پتانسیل های علمی و تجاری بهره مند شویم.

شناسه خبر: 81648

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده