دکتر روحانی در گفتگوی تلفنی با نخست وزیر ترکیه:

رژیم صهیونیستی پاسخ جنایاتی که انجام می دهد را خواهد گرفت

دکتر حسن روحانی رییس جمهوری ایران و رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه شامگاه جمعه در گفتگویی تلفنی، ظلم و جنایت رژیم صهیونیستی در نوار غزه را غیر قابل تحمل دانسته و با انتقاد از سکوت شورای امنیت سازمان ملل، لزوم فعال شدن دبیر کل سازمان ملل در این زمینه را مورد تاکید قرار دادند.

شناسه خبر: 79170 -

شنبه 21 تير 1393 - 01:01

دکتر حسن روحانی در این گفتگوی تلفنی با اظهار نگرانی شدید نسبت به تشدید جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه گفت: همه باید کاری کنیم تا رژیم صهیونیستی بفهمد که جهان اسلام و کشورهای منطقه پشت سر مردم فلسطین هستند و آنها را رها نکرده اند و این رژیم سفاک باید بداند در برابر جنایاتی که انجام می دهد پاسخ لازم را خواهد گرفت.
رییس جمهوری تصریح کرد: کشتار زنان و کودکان بی دفاع نوار غزه غیر قابل تحمل بوده و با همه قواعد انسانی و بین المللی در تضاد است و نگرانی ما به خاطر محاصره غزه و کمبود امکانات پزشکی و نیازهای اولیه مردم این منطقه بسیار تشدید شده است و در این خصوص اقدام فوری مجامع بین المللی و از جمله کشورهای منطقه ضروری است.
دکتر روحانی افزود: ایران و ترکیه به عنوان دو کشور اسلامی بزرگ و تاثیر گذار منطقه، مسئولیت بسیار سنگینی را در این خصوص بر عهده دارند.
رییس جنبش غیر متعهد ها گفت: ایران آمادگی دارد تا از همه ظرفیت های خود و ظرفیت جنبش غیر متعهد ها با همکاری ترکیه استفاده کند و همچنین ضرورت دارد کشورهای اسلامی و سازمان کشورهای اسلامی نیز در این زمینه فعال تر شوند .
رییس جمهوری تصریح کرد: باید به هر قیمتی شده توقف حملات صهیونیست ها را دنبال کرده و راهی پیدا کنیم تا کشورهای منطقه بتوانند به مردم غزه کمک های نوع دوستانه به ویژه در زمینه پزشکی را انجام دهند.
دکتر روحانی با انتقاد از سکوت شورای امنیت سازمان ملل در قبال جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه گفت: متاسفانه شورای امنیت سازمان ملل در این زمینه هنوز اقدامی انجام نداده است و همه باید بخواهیم که نقش فعالی را در این خصوص ایفا کند.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: منطقه ما از غزه تا سوریه و عراق دچار مشکل ناامنی شده و این بسیار نگران کننده است جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد امنیت و ثبات و جلوگیری از کشتار مردم مسلمان منطقه آماده هرگونه همکاری و تشریک مساعی است.
رییس جمهور همچنین لزوم همکاری مشترک دو کشور و رایزنی های مداوم وزرای خارجه ایران و ترکیه در این زمینه را مورد تاکید قرار داد .
رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه نیز در این گفت و گوی تلفنی با تاکید بر لزوم اتفاق و اتحاد تمامی جهان اسلام با یکدیگر گفت: هیچ گونه شک و نگرانی که ما با تمام توان در موضوع فلسطین در ارتباط با شما هستیم، نداشته باشید و امروز زمانی است که بایستی کشورهای اسلامی همکاری و همیاری و یکدستی خود را نشان دهند.
وی تصریح کرد: ظلم هایی که در فلسطین انجام می شود غیر قابل تحمل است و ترکیه برای توقف آن آماده هرگونه همکاری مشترک است.
نخست وزیر ترکیه گفت: ایران و ترکیه می توانند یک برنامه و همکاری مشترکی را با یکدیگر در این زمینه داشته باشند و لازم است در این زمینه از تمام توانایی و امکانات خود استفاده کنیم.
وی افزود: از دبیر کل سازمان ملل نیز باید بخواهیم نقش فعال تری در این زمینه داشته باشد.
اردوغان گفت: باید فورا وارد عمل شویم ظلم هایی که در نوار غزه در حال وقوع است بسیار حاد است و باید آتش بس فوری در آنجا برقرار شود و باید کاری کنیم که رژیم صهیونیستی وادار به پذیرش آتش بس شود زیرا این رژیم تنها زمانی که ملزم و مجبور به آتش بس شود، آن را می پذیرد.

شناسه خبر: 79170

- گفتگوی تلفنی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده