رییس‌ جمهوری در مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن نوید داد؛

افق روشن اقتصاد ایران/ سال های 84 تا 92 دیگر تکرار نمی شود

دکتر حسن روحانی رییس جمهوری با بیان اینکه امروز هیچ اختلاف نظری میان قوای مجریه، مقننه و قضائیه در پیشبرد سیاست‌های کلان که در سند چشم‌انداز توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده وجود ندارد، گفت: باید همه در کنار هم برای شکستن رکود، ایجاد رونق و صنعتی کردن کشور تلاش کنیم.

شناسه خبر: 79022 -

سه شنبه 10 تير 1393 - 12:56

رییس جمهوری روز سه‌شنبه در جمع صنعتگران و تولیدگران کشور، گفت: باید با همکاری همه دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی پرچم صنعت ایران را در عرصه صنایع بزرگ و کوچک، بر قله‌های دنیا به اهتزاز در آوریم.
رییس شورای عالی اقتصاد با تأکید بر اینکه شرایط سال‌های 84 تا 92 گذشته و تکرار نخواهد شد، گفت: دولت یازدهم خود را خادم مردم می‌داند و هیچ تصمیمی را بدون شور و مشورت اتخاذ نمی‌کند و اگر در اجرای تصمیمی اشتباه کرد، همه آنانی را که نقد می‌کنند و اشتباه را فریاد می‌زنند، مورد احترام قرار می‌دهد و دست آنها را می‌بوسد.
دکتر روحانی اظهار کرد: ما نیازمند توسعه و رشد مثبت در سال 93 هستیم و این امر نیازمند حضور همه سرمایه‌گذاران، کارآفرینان داخل و خارج از کشور است.
رییس جمهوری گفت: بازار سرمایه باید فعال‌تر شود و دولت راه را برای ورود سرمایه خارجی به کشور هموار خواهد کرد، زیرا سرمایه داخلی برای پیشبرد همه طرح‌ها کافی نیست، باید ایرانی‌ها و خارجی‌ها را برای حضور در کشور تشویق کنیم.
دکتر روحانی ادامه داد: دولت اگر لازم باشد لوایح لازم را در خصوص جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد رونق اقتصادی به مجلس ارائه می‌کند تا کشور در همه ابعاد صنعتی شود و ایرانیان از کشوری آباد و توسعه یافته برخوردار شوند.
رییس شورای عالی اقتصاد که سخنانش با تشویق حاضرین در جلسه روبه‌رو بود، خطاب به مدیران بانک‌ها گفت: بانک‌ها باید کمربندها را برای کمک ببندند و گام به گام دست از بنگاه‌داری بردارند، زیرا آنها باید امانت‌دار مردم باشند و با اصلاح راه و روش، واسطه خوبی میان مردم و بنگاه‌های اقتصادی شوند.
دکتر روحانی ادامه داد: بانک‌های ما در حد لازم توانمند نیستند و دولت جلسات متعددی در خصوص توانمندسازی بانک‌ها به منظور تأمین سرمایه در گردش مورد نیاز کارآفرینان و تولیدگران برگزار کرده است.
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اینکه دولت براساس اولویت‌ها به بخش خصوصی کمک خواهد کرد، گفت: بنگاه‌هایی که در شرایط تحریم، مشکلات و سختی‌ها را پشت سر گذاشتند و به تولید ادامه دادند و برای کشور ارزش افزوده ایجاد کردند، امروز اگر برای رشد تولید نیاز به کمک داشته باشند در اولویت قرار دارند.
دکتر روحانی افزود: اولویت دوم مربوط به بخش‌های تولیدی است که بخاطر مسایل تحمیل شده از بیرون نظیر تحریم‌ها، دچار مشکل شده‌اند و دولت به آنها کمک خواهد کرد تا بر مشکلات فائق آیند.
رییس جمهوری در این خصوص گفت: برخی بنگاه‌های اقتصادی را که دارای معوقات بانکی هستند و مقصر نیستند، باید یاری کنیم و آن دسته‌ای که مقصر هستند، باید تاوان تقصیر را پرداخت کنند.
دکتر روحانی با تأکید بر ضرورت همفکری برای غلبه بر مشکلات اقتصادی، از ایجاد کارگروهی برای مطالعه و تنظیم طرح‌هایی به منظور خروج از رکود و رونق اقتصادی خبر داد و گفت: تا پایان تیرماه بسته حمایتی را برای ایجاد رونق و شکستن رکود آغاز و اجرایی خواهیم کرد.
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تأثیر روابط خارجی بر تولید گفت: دولت موظف است روابط خارجی را در فضای مناسبی قرار دهد تا تولیدگران و صنعت‌کاران کشور به راحتی بتوانند مواد اولیه تهیه کنند، تکنولوژی وارد نمایند و تبادل مالی و پولی داشته باشند.
دکتر روحانی افزود: دولت یازدهم در 11 ماه گذشته گام‌های درستی در سیاست خارجی برداشته است که شرایط را برای تولید مناسب‌تر کرده و از اثرگذاری تحریم‌ها در بخش‌هایی نظیر خودرو کاسته است.
رییس شورای عالی اقتصاد گفت: به مردم قول می‌دهم که تحریم‌ها برداشته خواهد شد و بدانند که کاسه تحریم‌ها بنحوی شکسته شده که هیچ بندزنی نمی‌تواند این کاسه را به صورت اول بازگرداند. ما به راهمان ادامه می‌دهیم و به همه دوستان ارزش‌مدار و عزیزان با زبان بسیار روان و آرام می‌گوییم انقلاب و ارزش‌هایمان را می‌شناسیم و عزت ملی را پاس می‌داریم.
رییس جمهوری با بیان اینکه دولت راه دستیابی به موفقیت نهایی را به حول و قوه الهی ادامه خواهد داد، گفت: تیم مذاکره‌کننده کشور، برای حرف زدن با شش قدرتی که در برابر ما هستند کاملاً تخصص و تجربه کافی دارد و سبک و سیاق مذاکره را می‌داند.
رییس شورای عالی امنیت ملی که سخنانش با تشویق حضار قطع می‌شد، افزود: روابطمان را با کشورهای همسایه نزدیک و نزدیک‌تر خواهیم کرد، حتی ما به یکی دو کشور همسایه که هنوز تمایل نشان نداده‌اند، علامت لازم را برای روابط خوب داده‌ایم و می‌خواهیم روابط دوستانه، برادرانه، توأم با حسن همجواری داشته باشیم، زیرا این همکاری‌ها به نفع کشور، همسایگان و همه ملت‌های منطقه است.
دکتر روحانی ادامه داد: برای ایجاد ثبات، آرامش و جلوگیری از جنگ، همه توان خود را به کار گرفته و می‌گیریم و می‌دانیم، افراطی‌گری، خشونت، درشت‌گویی و دخالت در اینجا و آنجا به نفع هیچ کشوری نیست.
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ویژگی‌های منحصر به فرد ایران در برخورداری از منابع نفت و گاز، موقعیت ژئوپولتیک، ذخایر معدنی و توسعه انسانی گفت: جای تعجب است که چرا با همه این دلایل، ایران هنوز کشوری صنعتی نشده است. این در حالی است که اگر این سرمایه‌های طبیعی و توسعه انسانی نبود ما دچار مشکلات بزرگی می‌شدیم.
دکتر روحانی با تأکید بر نیاز کشور به سرمایه اجتماعی برای رشد و پیشرفت، خواستار اعتماد اجزای جامعه به یکدیگر و تلاش همگانی برای توسعه امیدوارانه کشور شد و گفت: مطمئن باشید دولت در هیچ جلسه‌ای بدون مشورت و مطالعه تصمیم‌گیری نمی‌کند، مطمئن باشید دولت قادر است ثبات و آرامش را در بازار نگه دارد و شما شاهد هستید که دولت به قول خود در مهار تورم در سال 92 و ادامه این روند در سال 93 تا رسیدن به نرخ تورم نقطه به نقطه 14.7 درصد عمل کرده است.
رییس جمهوری تصریح کرد: کاهش نرخ تورم به زیر 15 درصد باید برای صاحبان حرفه‌ها، کارآفرینان و صنعتگران اطمینان‌بخش باشد و این روند نزولی خبر خوشی برای ملت ایران است که ثبات را تجربه می‌کند.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: پیام مهار تورم این است که جامعه‌ می‌خواهد تلاش و کار کند و به سمت جلو، حرکتی معقولانه و کنترل شده داشته باشد.
رییس جمهوری نتیجه مشورت‌ها با کارشناسان اقتصادی را مهار تورم در گام اول و شکستن رکود در گام دوم ارزیابی کرد و گفت: امروز می‌توانیم بگوییم نخستین گام برای شکستن رکود برداشته شده است. چنانچه وزیر صنعت، معدن و تجارت در آمارهایی که اعلام کرد از رشد تولید خودروی سبک، فولاد،‌ پتروشیمی و لوازم خانگی خبر داد و از بخش هایی نظیر صنعت نفت نیز اخبار خوبی در خصوص اتمام 4 فاز پارس جنوبی تا پایان امسال منتشر شده است.
دکتر روحانی گفت: دولت با هر محدودیتی نظیر پیچ و خم‌های غیرضروری برای دادن مجوز، فساد اداری و رانت که غیرعقلانی و ناصحیح است مبارزه می‌کند و در عین حال از محدودیت‌های عقلانی که به نفع مردم و منافع اجتماعی است، حمایت می‌کند.
رییس شورای عالی اقتصاد تأکید کرد: هدف نهایی از صنعت تأمین منافع مردم است و اگر صنعتی محیط‌زیست را آلوده کرد، باید برای آن محدودیت قائل شویم تا آن صنعت فناوری خود را تغییر داده و یا نوآوری کند.
رییس جمهوری نمونه دیگری از ایجاد محدودیت توسط دولت را در مبارزه با خام‌فروشی مواد دانست و گفت: دولت باید به نفع جامعه و به منظور ایجاد امنیت فرزندان این کشور و نسل‌های آتی محدودیت‌های عقلانی و صحیح برقرار کند.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه برخی جملات ممکن است گزنده باشد، گفت: متأسفانه امروز اگر انرژی به قیمت جهانی تحویل تولیدکنندگان شود، تولیدات ما قادر به صادرات نخواهند بود و اگر دروازه‌های کشور باز شود و تعرفه و نظام حمایتی از تولید کنار برود محصولات ما توان رقابت با کالاهای کشورهای منطقه و جهان را نخواهند داشت.
رییس جمهوری خطاب به تولیدگران گفت: مگر می‌شود در یک کشور برای همیشه از صنعت حمایت کرد، آن هم صنعتی که بیش از 40 الی 50 سال از عمرش گذشته است، بدانید اگر حمایت در کنار رقابت نباشد این حمایت مخرب خواهد شد.
دکتر روحانی با انتقاد از اینکه برخی از صنایع بعد از 50 سال از تأسیس، همچنان قدرت رقابت ندارند، اظهار کرد: در نامه به رییس‌ جمهوری و دولت می‌نویسند اگر دو مرکز برای صنعت وجود دارد مبادا مرکز سومی تأسیس شود، چرا و تا به کی از یک صنعت باید حمایت شود.
رییس جمهوری با اشاره به لزوم برخی تغییرات برای کاهش مصرف انرژی بویژه در حوزه حمل و نقل تصریح کرد: ناچاریم خودرو با سوخت بسیار کم وارد کنیم، زیرا حمل و نقل ما نیاز به تحول دارد، نمی‌توانیم مدام خواهش کنیم که در زمینه خودرو یک حرکت سریع کیفی رخ بدهد و این حرکت انجام نشود.
پیش از سخنان رییس جمهوری، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برنامه‌های دولت برای برطرف کردن موانع تولید و ایجاد روابط مثبت با کشورهای دیگر به منظور رفع تحریم‌های ظالمانه، گفت: در ماه‌های اخیر شاهد افزایش تولید در تولید خودروی سواری سبک، پتروشیمی، لوازم خانگی و فولاد بوده‌ایم.
وی افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت، به موازات وزارت خارجه با فعال نمودن دیپلماسی اقتصادی، زمینه افزایش تبادلات اقتصادی و حضور هیأت‌های خارجی در کشور را فراهم نموده است.
همچنین رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کشور، رییس خانه صنعت، معدن و تجارت و نائب رییس خانه معدن ایران در گزارش‌های خود ضمن قدردانی از عملکرد دولت در مهار تورم خواستار اجرای دقیق قانون بهبود فضای مستمر کسب و کار شدند.
در این مراسم 11 تن از پیشکسوتان و فعالان عرصه صنعت و معدن لوح تقدیر از رییس جمهوری دریافت کردند.

شناسه خبر: 79022

- دیدارهای داخلی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده