دکتر حسن روحانی رییس جمهوری در مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن با اشاره به امکانات و ویژگی های ممتاز ایران برای گام برداشتن در مسیر صنعتی و طرح این پرسش که چرا ایران نتوانسته به رغم همه این امکانات و ویژگی ها در عرصه صنعتی به نقطه مطلوب برسد،تصریح کرد که اگر حمایت در کنار رقابت نباشد ، حمایت مخرب است.|>"> دکتر حسن روحانی رییس جمهوری در مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن با اشاره به امکانات و ویژگی های ممتاز ایران برای گام برداشتن در مسیر صنعتی و طرح این پرسش که چرا ایران نتوانسته به رغم همه این امکانات و ویژگی ها در عرصه صنعتی به نقطه مطلوب برسد،تصریح کرد که اگر حمایت در کنار رقابت نباشد ، حمایت مخرب است.|>" /> دکتر حسن روحانی رییس جمهوری در مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن با اشاره به امکانات و ویژگی های ممتاز ایران برای گام برداشتن در مسیر صنعتی و طرح این پرسش که چرا ایران نتوانسته به رغم همه این امکانات و ویژگی ها در عرصه صنعتی به نقطه مطلوب برسد،تصریح کرد که اگر حمایت در کنار رقابت نباشد ، حمایت مخرب است.|>" />

برگزیده سخنان رییس جمهوری در مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن

دکتر حسن روحانی رییس جمهوری در مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن با اشاره به امکانات و ویژگی های ممتاز ایران برای گام برداشتن در مسیر صنعتی و طرح این پرسش که چرا ایران نتوانسته به رغم همه این امکانات و ویژگی ها در عرصه صنعتی به نقطه مطلوب برسد،تصریح کرد که اگر حمایت در کنار رقابت نباشد ، حمایت مخرب است.

شناسه خبر: 79014 -

سه شنبه 10 تير 1393 - 10:22

کاسه تحریم شکسته شده است
رییس جمهوری با بیان این مطلب که دولت باید شرایط را برای صنعتگران در عرصه بین‌المللی مساعد گرداند، تصریح کرد: دولت تدبیر و امید گام‌های مؤثر و درستی در عرصه سیاست خارجی برداشته و شرایط را برای تولید مناسب‌تر کرده است.
دکتر روحانی با اشاره به مشکلاتی که تحریم برای صنعت و تجارت کشور ایجاد کرده است، گفت: من به مردم قول می‌دهم که با اقداماتی که دولت تدبیر و امید و تیم مذاکره کننده انجام داده است، کاسه تحریم شکسته شده و کسی قادر نیست آن را به شکل اول برگرداند.
تیم مذاکره کننده هسته ای راه مذاکره با گروه 1+5 را می داند
رییس جمهوری خطاب به برخی ارزشمداران و دوستداران انقلاب اسلامی اظهار داشت : با زبان آرام و روان و مهربانانه می گوییم ، این دولت و تیم مذاکره کننده با 1+5، انقلاب، ارزشهای اسلامی و عزت ملی را پاس می دارد، لذا غصه نخورید چرا که وزارت خارجه و تیم مذاکره کننده تخصص لازم را دارد و سبک و سیاق برای مذاکره و حرف زدن در برابر 6 قدرت را که گاهی هم زیاده خواه هستند، می دانند.
سال‌های ۸۴ تا ۹۲ گذشت و دیگر تکرار نمی‌شود
رئیس‌جمهوری در حالی که خواستار آوردن سرمایه‌ها به داخل کشور شد، تأکید کرد: به والله سال‌های ۸۴ تا ۹۲ گذشت و دیگر تکرار نمی‌شود. دولت یازدهم خود را خادم مردم می‌داند، هیچ تصمیم فردی اتخاذ نمی‌‌کند؛ بدون مشورت و با شورهای چند باره، تصمیمی را اعلام نمی‌کند. اگر هم اعلام کرد، برای آنها که می‌گویند اشتباه کرده است، هم احترام و تواضع می‌کنیم و هم دست‌شان را می‌بوسیم.
ایران خواهان روابط دوستانه براساس حسن همجواری با همه کشورهای منطقه است
رییس جمهوری اعلام کرد :جمهوری اسلامی ایران و دولت تدبیر و امید خواهان روابط دوستانه و برادرانه براساس حسن همجواری با کشورهای منطقه و همسایه است و این را به نفع همه ملت ها و دولت های منطقه می داند.
دولت برای کمک به بخش خصوصی و صنعت، اولویت بندی را ضروری می داند
رییس جمهوری گفت: می دانیم برای رونق در تولید در شرایط کنونی دولت باید به بخش خصوصی و تولید کنندگان کمک کند اما معتقدیم باید این کمک براساس اولویت های اساسی و ضروری تر انجام گیرد.
دکتر روحانی گفت: بخش ها و صنایعی که در شرایط سخت تحریم توانستند به تولید خود ادامه دهند و به رشد ارزش افزوده نیز کمک کنند، اگر امروز برای رشد تولید خود به کمک دولت نیاز دارند باید مورد حمایت قرار گیرند و در اولویت اول باشند.
نگاه رئیس‌جمهور درباره مذاکرات برد– برد داخلی
دکتر روحانی در جمع صنعتگران گفت: بیاییم با هم گفتگو کنیم. مذاکرات برد – برد تنها با خارجی‌ها نیست. دولت و بخش خصوصی، دولت و تولیدگر و قانونگذار و تولیدگر هم باید بنشینند و مذاکره کنند.
کنار سرمایه طبیعی و انسانی نیازمند سرمایه اجتماعی هستیم
رییس جمهوری گفت: امروز برای توسعه کشور در کنار سرمایه طبیعی و سرمایه انسانی نیاز به سرمایه اجتماعی داریم و در این راستا باید به هم اعتماد داشته باشیم و همه به قانون احترام بگذاریم و ثبات و امنیت را در آینده کشور مد نظر قرار دهیم، باید این اطمینان وجود داشته باشد که این دولت،توانمند و قادر است ثبات و آرامش را در بازار حفظ کند.
روند کاهش تورم در سال جاری ادامه خواهد یافت
امروز در موضوع تورم دولت به آنچه قول داده بود عمل نموده و تورم را مهار کرده است و تورم نقطه به نقطه را از 43 درصد به 14.7 درصد رسانده است . این موضوع باید برای صاحبان سرمایه و کارآفرینان اطمینان‌بخش باشد و دولت هم روند کاهش تورم را در سال جاری با قوت ادامه خواهد داد. امروز نرخ تورم ماهیانه به طور متوسط در کل حدود یک درصد است که این به معنای ثبات است.
اولین قدم برای شکستن رکود برداشته شده است
در گفت‌وگو و مشورت با کارشناسان به این نتیجه رسیده‌ایم در زمانی که تورم بسیار فزاینده همراه با رکود وجود دارد، در قدم اول باید تورم را مهار کنیم و در کنار آن باید برای شکستن رکود که البته کار سخت و دشواری است گام برداریم و دولت امروز اولین قدم را برای شکستن رکود برداشته است.
ضرورت توجه به اعمال محدودیت‌های صحیح و عقلانی در کنار محدودیت ناصحیح
نمی‌توانیم مدام خواهش کنیم که در زمینه خودرو یک حرکت سریع کیفی رخ دهد و این اتفاق نیفتد. دولت در زمینه صنعت یکسری محدودیت‌ها ایجاد می‌کند که به نفع کشور است و البته یکسری محدودیت‌هایی هم وجود دارد که به ضرر است و باید حذف شود .اگر در زمینه تولید، پیچ و خم‌های غیرضروری برای اعطای مجوز وجود دارد به معنای محدودیت‌های غیرعقلانی است و باید برداشته شود.
بانک‌ها باید دست از بنگاه داری بردارند
بانکها باید دست از بنگاه‌داری برداشته و امانت‌دار و واسطه خوبی بین مردم و بنگاه های اقتصادی باشند و ضرورت دارد که راه و روش بانک ها اصلاح شود.
شرایط را برای ورود سرمایه خارجی مهیا می‌کنیم
دولت شرایط را برای ورود سرمایه خارجی مهیا خواهد کرد چرا که سرمایه داخلی برای همه طرح های پیش روی کشور کافی نیست باید ایرانی‌های مقیم خارج و خارجی ‌ها را برای سرمایه گذاری در داخل کشور تشویق کنیم.
هیچ اختلاف نظری بین دولت، مجلس و قوه قضائیه وجود ندارد

امروز هیچ اختلاف نظری بین دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه وجود ندارد و همه با هم در اجرای سیاست‌های کلی مصوب مقام معظم رهبری از جمله اقتصاد مقاومتی و چشم‌انداز 20 ساله اتفاق نظر داریم، هدف بلند ما شکستن رکود و ایجاد رونق و صنعتی کردن کشور است.
صنعت باید همه بخش‌های کشور را فرا بگیرد
صنعت باید همه بخش‌های کشور را فرا بگیرد و کشور باید صنعتی شود و دولت این کار را با بازوان پرتوان، صنعتگران عزیز و مخصوصاً با استفاده از تجربیات مدیران باسابقه، سرمایه‌گذاران و کارآفرینانی که در این بخش‌ها وجود دارند، انجام خواهد داد.
امسال باید رشد اقتصادی کشور مثبت شود
دکتر روحانی با اشاره به اینکه طبق آمار جدید بانک مرکزی رقم تورم سال 91 حتی یک درصد بیشتر از رقم اعلامی منفی 5.8 درصدی بود، گفت: دولت سال قبل حرکت خود برای مهار تورم و گذر از رکود را آغاز کرد و در سال 93 ان شاءالله رشد اقتصادی کشور مثبت خواهد شد و برای این هدف بزرگ همه باید دست به دست هم دهیم.
موضع دولت برای کمک به صنعت
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه باید کمک به صنعت بر مبنای اولویت‌ها تنظیم شود، خاطرنشان کرد: اصل کمک به صنعت در شرایط فعلی ضروری است.
زمان آماده شدن بسته حمایتی خروج از رکود
دکتر روحانی از تشکیل کارگروه ویژه برای رونق و خروج از رکود خبر داد و گفت: موارد اختلافی را در هفته‌های آینده در شورای هماهنگی اقتصادی بررسی می‌کنیم و تا پایان تیر ماه، بسته حمایتی را برای رونق و شکستن رکود آماده و سپس عملیاتی و اجرایی خواهیم کرد.
مدل دولت برای خصوصی‌سازی تولید
رئیس جمهور با اشاره به اعتقاد دولت مبنی بر قرار گرفتن قدم به قدم تولید در اختیار بخش خصوصی، گفت: یکی از مشکلات ما در بخش خصوصی این است که از بنگاه کوچک حرکت نکرده‌ایم تا به بنگاه بزرگ برسیم. برخی از بنگاه‌های کشورمان بزرگ متولد شده‌اند، برخی از تولدها هم رشد نکرده‌اند و همان‌طور باقی مانده‌اند. برخی مواردی هم داریم که حرکت مناسب داشته‌اند.
تأکید بر ایجاد برند ایرانی در تمام زمینه‌ها
رئیس جمهور گفت: اگر شرکت‌های چند ملیتی وارد کشورمان می‌شوند باید حواس‌مان خوب جمع شود که به این شرط به کشورمان بیایند که تکنولوژی نو را وارد کنند و سپس بتوانیم آن تکنولوژی نو را بومی کنیم و بعد از آن دنبال نوآوری و سپس دنبال برند ایرانی در تمام زمینه‌ها باشیم.
ضرورت فعالیت دوشادوش صنعت و دانشگاه
دکتر روحانی با تأکید بر دست در دست هم دادن دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و صنعت و معدن، اظهار داشت: همه باید دست در دست هم دهیم. باید پرچم عظمت صنایع ایرانی را یک بار دیگر در قله‌های ایران عزیزمان به اهتزار درآوریم و این کار شدنی است.

شناسه خبر: 79014

- دیدارهای داخلی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده