متن کامل سخنان رییس جمهوری در جشن بزرگ انتظار و امید

-

شناسه خبر: 78536 -

پنجشنبه 22 خرداد 1393 - 18:33

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
وَقُلْ جَاء الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ کَانَ زَهُوقًا

امروز و امشب و فردا جشن امید همه ماست. جشن برای انتظار صبح امید و پایان شب یلدای طولانی غیبت. هرچه قدر که غیبت آن عزیز طولانی تر شود، امید ما به روز ظهورش بیشتر و بیشتر خواهد شد. ما منتظریم، منتظر روزی که بیاید و افراط ها را برای همیشه پایان دهد. منتظر روزی هستیم که بیاید پرچم اعتدال، عدالت، پیشرفت و رفاه و بهبود زندگی مردم را برافراشته دارد، بیاید و صلح و دوستی و آشتی را برای همه مردم به ارمغان بیاورد. او امام عدل و عدالت و فرمانروای اعتدال است. او خواهد آمد تا مردم در کنار هم بهترین همزیستی و بهترین زندگی شکوهمند انسانی را تجربه کنند. چقدر زیباست که امسال ایام ولادتش و جشن بزرگ انتظار او، با روز های امید این مردم، حضور این مردم، شکوه این مردم و روزگار و روزی که مردم پرچم عزت و اعتدال را در این سرزمین برافراشته اند {مصادف شده است}. ما هم منتظر روز موعودیم و هم امیدوار به آن روز، البته منتظری که گوشه ای بنشیند و زانوی غم در بغل بگیرد و تحرکی نداشته باشد، آن انتظار جانسوز و جانکاه خواهد بود. اما منتظری که تلاش می کند و زمینه و سفره را برای حضور همه آن وعده ها و مائده آسمانی آماده می سازد و شرایط را برای عدل و عدالت و انصاف آماده می کند، آن انتظار امید بخش، فرح بخش و روح بخش است و به جامعه نشاط و تحرک می بخشد.
فرصت نبود و الا این مثال را می زدم که ما از سال 43 در انتظار فرج و بازگشت امام به سرزمینمان بودیم، اما این انتظار نتوانست آن امید ما را محقق کند تا روزی که مردم با شور و ایثار به صحنه آمدند، خیابان ها را پر کردند و با شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی، زمینه را برای آن ظهور آماده کردند. همه دست به دست هم دادند، سال 55 را می گویم، 56 را می گویم، 57 را می گویم، عید فطرش را می گویم، 17 شهریورش را می گویم، تاسوعا و عاشورایش را می گویم.
این انتظاری بود فعالانه، کنشگرانه، انتظاری بود توام با حرکت، با شور، با ایثار و فداکاری و بالاخره این انتظار توانست فرج و گشایش را آماده کند و راه را برای طلوع خورشید از مغرب زمین آماده نماید و 12 بهمن 57، روز آمدن بوی عطر در این سرزمین را مهیا کند. ما اگر منتظر واقعی باشیم و اگر انتظار ما به آن مرحله ای برسد که به منزله المشاهده انتظارهم بمنزله المشاهده، لان الله تعالی اتاهم من العقل والفهم والمعرفه. آن زمانی که عقل و خرد و اندیشه و درک و فهم و شناخت جامعه و سراسر اذهان مردم را فرابگیرد، آن روزی است که دوران غیبت هم عین دوران ظهور خواهد شد و ما او را می بینیم و ما خود باید از پشت دیوار غیبت خارج شویم و الا او هست و حاضر است و این ما هستیم که به پشت دیوار خزیده ایم و باید با عقل، فهم و معرفتمان آن چنان که امام سجاد فرمود نگاهمان نگاهی باشد به منزله المشاهده.
ما به غیر از 12 بهمن و پیروزی 22 بهمن و شکوه هایی که در روز مقاومت در دفاع هشت ساله آفریدیم و صدها افتخار دیگر، پارسال این ایام، آن هم شعبانبه بود، آن هم روزهای میلاد سرور آزادگان و پرچمدارش و فرزندش امام سجاد بود. پارسال ملت ما چه کرد، همان ملتی که ماهها قبل ناامیدی سراسر جامعه را فراگرفته بود و بسیاری از مردم می گفتند مگر انتخابات هم تاثیر و فایده ای دارد. حتی به خود من می گفتند تو چرا به صحنه آمدی و ثبت نام کردی و از این شهر به آن شهر سفر می کنی و مگر کشور را نمی شناسی و مگر نمی دانی مکانیزم صندوق رای چگونه است؟ اما شور مردم، نشاط مردم، حضور مردم و آن سخن تاریخی رهبر که گفت «صندوق رای حق الناس است» و گفت «حتی آنهایی که به نظام علاقه ندارند به خاطر کشور و ایران شان پای صندوق رای بشتابند» آن چنان فضایی در کشور ایجاد کرد که روزهای خرداد، گویی خرداد دیگری هست. گویی روزهای نشاط و امید در کنار صندوق آرا آمده است.
پارسال ما به همه جهانیان اعلام کردیم که در کشور، رقابت ما، رقابت جوانمردانه خواهد بود. پارسال به همه جهانیان اعلام کردیم ما رو در روی هم صف نمی کشیم، ما در کنار صندوق رای به صف می ایستیم. ما در خرداد پارسال امید آفریدیم، نه امید برای ایران که امید برای جهان و این را من اغراق و مبالغه نمی کنم که هر کجا رفتم و هر مسوولی را در سراسر دنیا دیدم به من گفت انتخابات خرداد پارسال ایران برای همه ما امید آفرین بود.
ما در کنار جشن بزرگ نیمه شعبان، در کنار جشن بزرگ انتظار، در کنار جشن بزرگی که به او می گوییم همچنان دلبسته او هستیم یا مهدی، ما به او می گوییم همچنان در انتظار او چشم به راهیم یا صاحب الزمان، ما به او می گوییم راه و مسیرش را برای ظهور هموار می سازیم. ما به او می گوییم مهدی جان، از خرداد پارسال ملت ما با دست و با زبان توانمندش خرافه ها را زدود.
ملت ما سال گذشته به مولایش و امامش در انتخابات سر فرود آورد و در برابر خرافه گران از او، از امام عصر عذرخواهی کرد. راه ملت ما در خرداد پارسال انتخاب شد، گر چه انتخابات به معنای سرنوشت کشور است و گرچه رییس جمهور به عنوان منتخب کل ملت و خادم همه مردم خواهد بود و هست و نه تنها دولت به معنای دولت همه مردم خواهد بود و این دولت در برابر همه موافقان، حامیان، منتقدان و حتی مخالفان سر تکریم و تعظیم فرود می آورد. این دولت و حامیان واقعی این دولت گرچه گروهی با زبان تکریم با دولت سخن نگویند، اما پاسخ ما با آنها با ادب و احترام و کرامت خواهد بود.
ما برای صلح و آشتی و برادری کنار هم جمع شدیم. امروز روز وحدت و اتفاق است. روز نفاق و شکاف و فاصله نیست. امروز روز برچسب{زدن} بر هم نیست، روز چسبندگی بیشتر جامعه است. اولین راهی که این ملت در انتخابات پارسال برگزید و انتخاب کرد راه اعتدال و میانه روی بود. این راه بازگشت ناپذیر خواهد بود.
اعتدال و میانه روی به معنای انتخابی بین حق و باطل نیست، اعتدال به معنای انتخاب راهی بین راست و دروغ نیست. اعتدال به معنای راهی بین منفعت ملی و از بین بردن منافع ملی نیست. اعتدال یک روش است. اعتدال یک بینش است. اعتدال یعنی همان که سیره پیامبر عظیم الشان اسلام سراسر زندگیش، جمالش، کمالش و اخلاقش سراسر اعتدال بود. اعتدال یعنی همان راه و روش و شیوه ای که منتظر او هستیم و امام دوازدهم هم همان راه و همان سیره پیامبر را عملی و اجرا خواهد کرد و اگر انحرافی پیش آمده است جاءَ به دین جدید و کتاب جدید تا دین واقعی پیامبر و قرآن واقعی را برای مردم تفسیر و تبیین کند.
اعتدال به این معناست که از افراط در جمع کردن دشمن و دشمن تراشی و در تفریط در زمینه دوستان و علاقه مندان به ایران، اعتدال یعنی بین افراط در طرد دیگران و تفریط در جذب مردم، اعتدال یعنی راهی که با همه انسان ها و مردم با ادب و احترام سخن می گوییم و به پاسخی گوش می دهیم که آن هم توام با ادب و احترام باشد. اعتدال یعنی مسیری که ما از عقل و خرد جمعی استفاده می کنیم. عقل و خردی که به ما می گوید باید منافع ملی را حفظ کنیم . عقل و خردی که به ما می گوید ضمن حفظ فنآوری باید سایه شوم تحریم ها را از سر مردم برداریم.
خرد و عقلی که به ما می گوید باید دنبال صلح در منطقه و در جهان باشیم. خردی که به ما می گوید اداره و توسعه کشور، بدون حضور مردم و واگذاری امور به مردم امکان پذیر نخواهد بود. خرد و عقلی که به ما می گوید کشور از آن مردم است . هیچ صاحبی این کشور، جز ملت ایران ندارد. عقل و خردی که به ما می گوید باید فقرها را بزداییم و تبعیض های ناروا را کنار بگذاریم. این همه رنج مردم برای آلودگی محیط زیست، باید با آن مقابله کنیم. خرد و عقلی که به ما می گوید در توسعه و پیشرفت نه همانند کشورهای همسایه و منطقه که حتی از آنها باید پیشی بگیریم. خرد و عقلی که به ما می گوید آن مصوبه 10 سال پیش که خاک می خورد، چشم انداز بیست ساله که ایران کشوری است که توسعه یافته. ما برای اینکه در مسیر خرد ورزی حرکت کنیم باید از عقل و فکر و نظر همگان استفاده کنیم که همه چیز در نزد همگان است. ما باید از افکار و اندیشه جامعه مان بهره ببریم و استفاده کنیم و راهی را که انتخاب کرده ایم، ادامه دهیم. جشن ، جشن شماست. جشن ملت، جشن مردم برای آمدن به صحنه و برای آنکه مردم آمده اند و به آینده خود و کشور خود امیدوار شده اند. عده ای ولو اندک اما با ابزار و ادوات تبلیغی فراوان، می خواهند این امید را در دل مردم کمرنگ کنند.
بنابراین ما اعلام می کنیم به همه آنهایی که راهی و سخنی را برگزیده اند که با انتخاب مردم در تضاد است. مردم برای همیشه اعلام کرده اند خشونت و افراطی گری را قبول نداریم. مردم در خرداد پارسال اعلام کردند یک ملت ، یک دولت ، یک حکومت.
مردمی که در همه صحنه ها اعلام کرده اند هیچ گروهی و هیچ جناحی حق ندارد انقلاب را به نام خود مصادره کند. هیچ جناحی و گروهی حق ندارد دفاع مقدس را به نفع جناح خود مصادره کند. هیچ گروه و جناحی حق ندارد رهبری نظام را برای خود مصادره کند. کشور ، قانون اساسی، رهبری، منافع ملی و آینده کشور مربوط به همه ملت، همه اقوام و همه مذاهب است.
ایران از آن همه ایرانیان است. ما به همه اقوام و مذاهب و ادیان احترام می گذاریم. ما به همه فرهنگ ها و خرده فرهنگ ها زیر پرچم والای فرهنگ بزرگ ایرانیت و اسلامیت احترام می گذاریم.
آنچه در انتخابات پارسال که یک سال از روز بزرگ شما می گذارد روزی که شما پای صندوق رفتید و انتخاب کردید و ده ماه از روز ما می گذرد یعنی روزی که دولت را تشکیل دادیم و کار را آغاز کردیم. اما در همه این 10 ماه و همه این 12 ماه هیچ گاه وعده هایی که به شما داده ایم از یاد نبردیم و نخواهیم برد. اقلیت محترم است ، همانطور که اکثریت محترم است. اما اقلیت حق ندارد آنچه اکثریت تصمیم گرفته است به آن بی احترامی کند. آنچه به شما وعده داده شده است این دولت به عنوان وظیفه آن را دنبال خواهد کرد. البته از دیرباز به ما یاد داده اند که «الامور مرهونه به اوقاتها».
دولت بر مبنای وعده هایی که به مردم داده است در زمینه سیاست خارجی، سیاست داخلی، مسائل فرهنگی و مسائل اقتصادی گام های بلندی برداشته است. گرچه تا رسیدن به هدف هنوز راهی طولانی پیش رو دارد، اما من به عنوان خادم شما مردم و به عنوان کسی که افتخار خدمتگزاری را در بیست و چهارم خرداد پارسال بر دوش من گذاشتید، به شما اعلام می کنم کاملا به آینده این کشور امیدوار هستم.
دلهای ما کاملا محکم است . ما کاملا متکی به لطف خدا و اتکا به حمایت مردم و توجهات اولیا خداوند و توجهات ولی عصر داریم. راه را به پیش خواهیم برد. شما امروز عزت ایران و ایران زمین را در سراسر جهان می بینید. چهره واقعی ایران و دولت ایران برای جهانیان بیش از پیش نمایان شده است. هر جا در هر کشور هیچ کس نام ایران را با اهانت نمی برد، همه به ملت ایران حتی به دولت به دلیل رای شما {احترام می‌گذارند}. اگر ما امروز قدرتمندانه در جهان حرکت می کنیم برای اینکه همه می دانند این دولت برآمده از رای ملت ایران است.
همه از این ملت و از تاریخ این مردم با عظمت یاد می کنند، اما یادمان باشد اگر می خواهیم همه با ادب با ما حرف بزنند ما هم باید با ادب با دنیا حرف بزنیم. قاطعیت، انقلابی بودن، ایستادگی کردن، عزت به معنای لحن ناسالم نیست. سخن ما سخن حُسن است و حَسن است و راه ما راه حُسن است و حَسن . بنابراین ما در مسیر و راهی را که برگزیده ایم و انتخاب کرده ایم چه در سیاست خارجی ، چه در سیاست داخلی و چه در مسائل فرهنگی راه را ادامه خواهیم داد. ما مگر چه گفته ایم که برخی برآشفته اند. ما گفتیم فرهنگ از آن مردم است و مردم باید برای تعالی فرهنگ خود قدم بردارند. فرهنگ یعنی آنچه که ما با آن زندگی می کنیم و زندگی خواهیم کرد. مگر بناست کسی فرهنگ را در کپسولی کند و در نسخه ای بنویسد و از داروخانه ای باید آن کپسول را خریداری کنیم؟ گویی عده ای هنوز در دوران حجر می اندیشند و فکر می کنند.
ما همه می دانیم و این دولت بر این راه مصمم است حالا اگر کسی خوشش می آید و بدش می آید، این دولت معتقد است کشور از آن مردم است و همه کار را مردم باید انجام بدهند، در اقتصاد، فرهنگ، سیاست داخلی، سیاست خارجی، امنیتش و دولت همواره حامی است. دولت مجری خواست و اراده شماست. دولت اجرا کننده است در برابر خواست ملی.دولت سیطره بر خواست ملی ندارد. خواست ملی بر دولت سیطره خواهد داشت.
انتخابات 24 خرداد یک پیام دیگر هم داشت بر آن هم تاکید کنم. پیام اتحاد، پیام وفاق، پیام برادری، پیام آشتی، بیاییم در کنار هم قرار بگیریم. بدانیم کشور و منطقه و جهان با مشکلات فراوانی مواجه است . امروز منطقه ما با مشکلات بسیار زیاد مواجه است و اگر من عجله دارم از این جلسه زودتر بروم به دلیل تشکیل شورای عالی امنیت ملی کشور هست به خاطر مسائل منطقه که باید به آن برسم، چرا امروز در منطقه ما این همه گرفتاری است؟ چرا این همه کشتار؟ چرا در سوریه آرامش نیست؟ خانه ها ویران شده است. خون بیگناهان تبدیل به رود و رودخانه شده است و چرا در عراق جنگ و کشتار و چرا یک گروه افراطی به هر نام و نشان و یک گروه تروریستی با مردم اینچنین می کنند. آرزو می کنم فیلم هایش را ندیده باشید که دیروز و پریروز در موصل و روزهای قبلش در حلب چه کردند و چه وحشیانه عمل کردند متاسفانه نام خود را مسلمان و راه خود را جهاد می نامند و می گویند ما باید راه اسلام و قرآن که اینچنین است اجرا کنیم. پیامبر ما که پیامبر عدل و رحمت و رافت بود. پیامبر ما که در مدینه اش یهود و نصارا افکار و عقاید مختلف در کنار پیامبر همزیستی مسالمت آمیز داشتند و زندگی می کردند. اگر امیر المومنین در حکومتش می دید یک نفر مسیحی پیرمرد گرفتار است به همه نهیب می زد و می گفت چرا این فرد که شهروند دنیای اسلام است امروز که ناتوان در گوشه ای افتاده است زیر بال او را نگیرید و یار او نباشید این دین ما است، این اسلام ما است. من دچار حیرتم که برخی چطور با تئوری های غلطشان بذر خشونت را در افکار می پاشند و چرا کاری می کنند که وحدت و اتحاد و برادری در این کشور جای خود را به شکاف و نفاق و دورویی و اختلاف بدهد. از اختلاف و نفاق چه سودی آنها بردند؟ چرا می خواهند راه گذشته را برگردند، راه گذشته بازگشتنی نیست.
امروز ما در این منطقه متاسفانه خشونت، آدم کشی، ترور، آوارگی در میان مردم همه جا مشاهده می کنیم ضمن اینکه ما به عنوان دولت جمهوری اسلامی ایران این خشونت ها و ترورها را تحمل نخواهیم کرد و به نوبه خود همانطوری که در سازمان ملل اعلام کردیم ما با خشونت و افراط و تروریسم در منطقه و جهان می جنگیم و مبارزه می کنیم؛ اما در عین حال یک پیام روشنی هم برای ما دارد و آن اینکه دشمنان وحدت دنیای اسلام و منطقه بیکار ننشسته اند. زمینه های فراوان برای اختلاف و جنگ و نزاع قومی و طایفگی آماده کرده اند، این هوشیاری و بیدرای ماست که باید مانع از آن شود. 24 خرداد پیامش برای همه مردم ایران وفاق است و اتحاد است و برادری هست و محبت است و در کنار هم قرار گرفتن و اهداف بلند را دنبال کردن.
من شرح آنچه در 10 ماه گذشته است و برنامه سال 93 ما خواهد بود اینجا فرصت نبود ان‌شاء‌الله روز شنبه در مصاحبه مطبوعاتی بیان و اعلام خواهم کرد. یک دنیا از محبت شما، از لطف شما و از حضور شما امروز و هر روز در طول این 12 ماه در کنار دولت و در مسیر مصلحت جامعه و منافع ملی کشورمان متشکر و سپاسگزارم.
و السلام علیکم و رحمه الله

شناسه خبر: 78536

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبط

اخبار برگزیده